Reagon eksperti i Oscars: Mospërfshirja e “Barbie” në Oscar diskriminim, do të mbahet mend gjatë

Shumë u befasuan nga “mosveprimet e profilit të lartë”, thotë drejtuesi i Turner Classic Movies dhe autori i ’50 Netëve Oscar’, Dave Karger.

Në një artikull të azhurnuar më 25 janar 2024, flitet për mospërfshirjen e Margot Robbie dhe Greta Gerwig në nominimet e “Oscars” për vitin 2024, të cilat sipas ekspertit Dave Karger, nuk do të harrohen lehtësisht.

“Nuk është padyshim një pamje e mirë që anëtarët e Akademisë lanë jashtë Greta Gerwig dhe Margot Robbie për regjinë dhe luajtjen në një film që ka të bëjë kryesisht me atë se sa gratë mbresëlënëse janë shpesh të margjinalizuara,” thotë Dave Karger, prezantues i Turner Classic Movies dhe autor i 50 Netëve Oscar. .

Karger po i referohet Barbie, filmi i arkëtuar që u bë filmi me fitimet më të larta të vitit 2023 pas publikimit të tij në korrik. Komedia siguroi tetë nominime për çmimin Oscar këtë vit, duke përfshirë filmin më të mirë, aktorin më të mirë dytësor për Ryan Gosling dhe aktoren më të mirë dytësore për America Ferrera.

Por çuditërisht, ylli dhe bashkëproducenti Robbie, 33 vjeç, nuk u njoh në kategorinë e aktores më të mirë dhe Gerwig, 40 vjeç, u la jashtë në mesin e kandidatëve për regjisorin më të mirë.

“Edhe pse ata të dy morën nominime për punën e tyre në Barbie në kategori të tjera, këto dy lëshime të profilit të lartë do të mbahen mend – dhe do të thumbojnë – për një kohë të gjatë”, thotë Karger për PEOPLE.

Filmi “Barbie” mund të ketë vuajtur nga natyra e tij komike, dhe ndoshta nga një paragjykim i akademisë kundër komedive të vërteta dhe në favor të dramave më të rënda. Gerwig ka marrë nominime për regji nga ceremonitë e njohura të çmimeve si: “Directors Guild of America”, “Golden Globes” dhe “Critics Choice Awards” më herët gjatë këtij viti. Ajo dhe bashkëshorti i saj, Noah Baumbach, janë të nominuar për çmimin “Skenari më i mirë i përshtatur” në “Oscars 2024”.

Nga ana tjetër, Margot Robbie ka siguruar shumë çmime këtë vit për rolin e saj kryesor në “Barbie”, përfshirë nominime në “Golden Globe Awards” dhe “Critics Choice Awards”. Ajo është e ligjshme për një “Oscar” këtë vit si bashkëprodhuese e filmit, pasi ky i fundit është në garë për filmin më të mirë të vitit.

Aktori Ryan Gosling, i cili luan rolin e Ken-it në filmin “Barbie”, shprehu zhgënjimin e tij të fortë që Robbie dhe Gerwig nuk u nominuan në kategoritë përkatëse. Ndërkohë, aktorja America Ferrera, e cila luajti rolin e Glorias në film, tha se ishte “shumë e zhgënjyer” që koleget e saj femra nuk morën nominimet e merituara.

Ceremonia e 96-të e ndarjes së çmimeve “Oscars”, e cila do të prezantohet nga Jimmy Kimmel, do të transmetohen drejtpërdrejt të dielën, më 10 mars, direkt nga “Dolby Theatre” në Hollywood, California, duke filluar në orën 7 p.m. / KultPlus.com

Billie Eilish reagon për nominimin e saj për ‘Oscar’: Do të thotë gjithçka për mua

Një këngë e Billie Eilish është nominuar për Oscar në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të këtij viti. Kënga “Për çfarë u bëra?”, e interpretuar nga këngëtarja për filmin “Barbie” është në garë për çmimin ‘Kënga më e Mirë’.

Të nominuar në të njëjtën kategori janë edhe ‘The Fire Inside’ nga filmi ‘Flamin’ Hot’, ‘I’m Just Ken’ gjithashtu nga filmi ‘Barbie’, ‘It Never Went Away’ nga ‘American Symphony’ dhe ‘Wahzhaze. (Një këngë për njerëzit e mi)’ nga filmi i Martin Scorsese ‘Killers of the Flower Moon’.

Për të falënderuar Akademinë për nominimin e saj, Billie Eilish shkoi në mediat sociale.

Në veçanti, ajo ka publikuar në llogarinë e saj personale në Instagram, një foto në të cilën përqafon Margot Robbie dhe në mbishkrim ka shkruar: “Faleminderit shumë anëtarëve të Akademisë që nominuan “What Was I Made For?”. I jemi pafund mirënjohës për këtë nder dhe për të qenë pjesë e ‘Barbie‘”.

Më pas, ajo shkroi një tekst tjetër, të cilin e firmosi me vëllain dhe muzikantin e saj, Phineas. Në të, ajo thotë: “Ne jemi shumë të nderuar që marrim një nominim për ‘Për çfarë u bëra?’ Si adhurues të përjetshëm të filmit, partiturave filmike dhe çmimeve të Akademisë, kjo do të thotë gjithçka për ne. Ne i jemi shumë mirënjohës Akademisë, anëtarëve të saj dhe që jemi të njohur përkrah kaq shumë kantautorëve që respektojmë dhe admirojmë. Mirënjohja dhe falënderimet tona më të thella shkojnë për Greta Gerwig dhe Noah Baumbach të pakrahasueshëm për vizionin dhe ekzekutimin e tyre gjenial, të gjithë kastin dhe ekipin e Barbie, Lucky Chap Entertainment dhe ekipin e Warner Bros. Fotot. Faleminderit Mark Ronson dhe Andrew Wyatt për gërshetimin e këngës sonë në këtë film. Dhe një përshëndetje të madhe për Margot Robbie për depërtimin e saj të jashtëzakonshëm si producente dhe performancën e saj të shkëlqyer që na preku aq thellë kur po shkruanim këtë këngë. Është me të vërtetë nderi ynë. Faleminderit”./KultPlus.com

‘Barbie’ dhe ‘Oppenheimer’ pritet të dominojnë në nominimet për ‘Oscar 2024’

Nominimet për Oscars 2024 do të shpallen të martën. Barbie dhe Oppenheimer pritet të dominojnë.

Poor Things, The Holdovers dhe Killers of the Flower Moon gjithashtu pritet të shfaqen shumë kur nominimet të shpallen nga ora 13:30.

Cillian Murphy, Emma Stone, Robert Doëney Jr dhe Da’Vine Joy Randolph kanë të ngjarë të kenë nominime për aktrim.

Jimmy Kimmel do të presë ceremoninë e këtij viti në Los Angeles më 10 mars.

Fenomeni Barbenheimer, një trend viral që bëri që mijëra fansa të rezervonin bileta për të parë të dy filmat në të njëjtën ditë verën e kaluar, i bën Oscar-et e këtij viti shumë më të aksesueshëm se zakonisht.

Ndërsa disa ceremoni të Çmimeve të Akademisë në vitet e fundit kanë njohur filma që kanë pasur pak përparim me publikun e gjerë, producentët do të shpresojnë se përfshirja e mundshme e Barbie dhe Oppenheimer do të rezultojë në një rritje të interesit dhe shikuesve./21Media/ KultPlus.com

Filmi ‘Barbie’ i mbizotëron nominimet për Globin e Artë

Filmi “Barbie” është në krye të listës së nominimeve për çmimet e Globit të Artë të Hollivudit (Golden Globe), pasi u nominua në nëntë kategori, duke e lënë mbrapa dramën historike “Oppenheimer” me tetë nominime.

Këta dy filma do të garojnë në kategori të ndryshme në Globin e Artë, në ceremoninë me tepih të kuq e cila e nis sezonin e ndarjes së çmimeve të Hollivudit në janar.

“Barbie”, e regjisores Greta Gerwing, do të garojë për komedinë apo filmin më të mirë muzikor kundër filmave “American Fiction”, “The Holdovers” dhe të tjerëve.

“Oppenheimer” është në garë për filmin më të mirë dramë.

“Killers of the Flower Moon” dhe “Poor Things” janë në mesin e favoritëve me nga shtatë nominime secili.

Emma Stone, Leonardo DiCaprio, Cillian Murphy dhe Da’Vine Joy Randolph janë në mesin e aktorëve të nominuar.

Fituesit do të shpallet në një ceremoni më 7 janar.

Filmat më të nominuar:

  • 9 nominime – Barbie
  • 8 – Oppenheimer
  • 7- Killers of the Flower Moon
  • 7- Poor Things
  • 5 – Past Lives
  • 4 – May December
  • 4 – Anatomy of a Fall
  • 4 – Maestro

‘Barbie’ në garë për Oscar

“Barbie” mund të ketë “thyer” arkat botërore, por mundësia e hyrjes në Oscar nuk ishte e pritshme.

Warner Bros po mendon të promovojë nominimin e Ryan Gosling në ceremoninë e ardhshme të çmimeve, për performancën e tij si Ken.

Aktori dëshiron të konkurrojë për Oscar për aktorin më të mirë në rol dytësor, si Robert Downey Jr. për rolin e tij në “Oppenheimer”.

Është konfirmuar, ashtu siç nuk është dëgjuar ende emri i Margot Robbie dhe mundësia që ajo të nominohet në kategorinë e parë femër.

Filmi i suksesshëm me Robbie dhe Gosling ka kaluar 1.4 miliardë dollarë në mbarë botën, duke e bërë atë filmin më të suksesshëm komercial të vitit 2023 deri më sot./rtv21/KultPlus.com

“Barbie” futet në grevë, në luftë për të drejtat e aktoreve

Margot Robbie mbështet grevën e sindikatës së saj, e cila ka rreth dy muaj që vazhdon dhe e tregoi duke marrë pjesë në marshimin që u zhvillua pasditen e së mërkurës në Los Angeles.

Robbie, e cila luajti në filmin me fitimin më të madh të vitit vetëm disa muaj më parë, u bashkua me aktorët e tjerë për të luftuar për të drejtat e tyre në një tubim SAG-AFTRA.

Aktorja mbante një pankartë teksa po ecte nga Netflix në Paramount Studios me protestuesit e tjerë në West Hollywood.

Aktorët dhe shkrimtarët e Hollivudit janë aktualisht të bashkuar në “grevën e tyre të dyfishtë” të parë në më shumë se 60 vjet, duke u zotuar të mbrojnë çdo punonjës në industri nga zëvendësimi i inteligjencës artificiale, ndër shqetësimet e tjera.

Pavarësisht se greva është tashmë në muajin e dytë, Margot u shfaq në humor të mirë. Menjëherë pas Margot ishte aktorja australiane Samara Weaving./abcnews.al/KultPlus.com

Rekord i ri për ‘Barbie’, lë pas ‘The Super Mario Bros’

Barbie është zyrtarisht filmi me më shumë fitime në Amerikën Veriore.

Komedia me regji të Greta Gerwig dhe protagonistë Margot Robbie e Ryan Gosling ka gjeneruar 575.4 milion Dollarë duke rrëzuar nga froni “The Super Mario Bros. Movie”, i cili ka grumbulluar 574 milion Dollarë.

“Barbie” ka fituar 1.3 miliardë Dollarë në nivel botëror dhe parashikohet që shumë shpejt të tejkalojë “Mario” (1.35 miliardë Dollarë).

Të dy prodhimet hollivudiane kanë arritur të kapin shifrën e 1 miliardë Dollarëve duke u bërë të vetmit që kanë këtë sukses.

Xhiroja e rekordeve të “Barbie” filloi që në Korrik me debutimin më të mirë (162 milionë Dollarë) dhe qëndroi në vendin e parë për 4 javë.

Gjithashtu është filmi më fitimprurës me regji nga një grua dhe konsiderohet prodhimi i 14-të më i madh në SHBA dhe i 20-ti në botë./KultPlus.com

Pavarësisht thirrjeve për ndalim, ‘Barbie’ shfaqet në ekranet libaneze

Filmi më i ri i cili po thyen rekordin kudo në botë, “Barbie” do të shfaqet në Liban siç është planifikuar në fund të këtij muaji, pavarësisht thirrjeve për ndalimin e tij.

“Një komitet i ngarkuar për censurimin e filmave, i cili përbëhet nga përfaqësues të sigurisë publike dhe Ministrisë së Ekonomisë, e pa “Barbie” dhe nuk gjeti asgjë që binte në kundërshtim me “vlerat në Liban”, sipas një burimi.

“Barbie” shkaktoi polemika në Liban pasi ministri i Kulturës Mohammed Mortada, i cili është i afërt me të dyja lëvizjet myslimane shiite libaneze, Hezbollah dhe Amal, bëri thirrje për ndalimin e filmit, duke pretenduar se ai promovon homoseksualitetin dhe transformimin seksual.

Ministri tha se filmi jep një ide të shëmtuar të refuzimit të kujdestarisë së babait, dhe nënvlerëson dhe tall rolin e nënës, duke vënë në pikëpyetje domosdoshmërinë e martesës dhe ndërtimin e një familjeje.

I përballur me një reagim të madh nga aktivistët dhe zyrtarë të tjerë libanezë, Mortada më vonë tha se ndalimi ishte vetëm një kërkesë në emër të tij, dhe se çështja ishte përtej kompetencave të tij.

Sipas operatorit të kinemasë Vox, “Barbie” do të shfaqet në kinematë libaneze duke filluar nga 31 gushti.

Muajin e kaluar, shefi i Hezbollah, Hassan Nasrallah nisi një sulm ndaj komunitetit LGBT në Liban.

Ai tha në një ceremoni fetare se homoseksualët përbëjnë një “rrezik të afërt” dhe u bëri thirrje autoriteteve libaneze të ndërmarrin veprime.

Algjeria dhe Kuvajti e ndaluan filmin “Barbie”, por Arabia Saudite, e njohur për institucionet e saj konservatore islamike, e lejoi shfaqjen e tij./KultPlus.com

Ryan Gosling, left, and Margot Robbie pose for photographers upon arrival at the premiere of the film ‘Barbie’ on Wednesday, July 12, 2023, in London. (Vianney Le Caer/Invision/AP)

Rekordet e ‘Barbie’, filmi fiton 1 miliard dollarë në tre javë

Në fundjavën e hapjes (22-23 korrik), “Barbie” fitoi 356 milionë dollarë në mbarë botën, ndërsa 24 ditë më vonë filmi vazhdon me fitimet që tashmë kanë kaluar 1 miliard dollarë në mbarë botën.

Kukulla më e famshme në botë – dhe padyshim më e diskutueshme – arriti në pak javë të kthehet në një trofe për kompaninë e prodhimit Warner Bros, për Margot Robbie dhe Ryan Gosling.

Nuk janë vetëm versionet e ndryshme të kukullës Barbie që po shiten me një ritëm edhe më të shpejtë se më parë – shifrat thonë se vetëm në Britaninë e Madhe në vitin 2022 shiten 6 kukulla çdo minutë – por çdo gjë e lyer rozë po shitet sikur nuk ka më nesër.

Sigurisht, është e rëndësishme të mbani mend se nuk po flasim për çdo lloj roze, por për Barbie Pink tashmë ikonike, e cila, sipas sistemit të pranuar botërisht Pantone, përbëhet nga 87,84% ngjyrë të kuqe, 12,94% jeshile dhe 54,12% blu.

Ngjyra rozë është kudo: në rroba dhe aksesorë të zinxhirëve të mëdhenj të modës së shpejtë, në këpucë dhe bizhuteri, në kozmetikë dhe produkte të kujdesit personal, në lojëra video, në sende shtëpiake, madje edhe në ushqim.

Në lojën e marketingut, sigurisht që merr pjesë edhe Airbnb, përmes së cilës mund të marrësh me qira shtëpinë e Barbie dhe të jetosh një shtëpi kukullash dy ditë në Malibu./KultPlus.com

Ka koleksionuar 12 mijë kukulla Barbie, burri tregon si nisi rekordin botëror

Në botën e Barbie jeton fjalë për fjalë një burrë 44-vjeçar nga Singapori, i cili ka ndërtuar një koleksion të madh prej më shumë se 12,000 kukullash.

Bëhet fjalë për Jian Yang, i cili pretendon se është një koleksionist lodrash që rastësisht ka shumë Barbie, të cilat i merr shpesh me vete në shfaqjet e tij publike, duke bërë sete fotografike për llogarinë e tij në Instagram.

Sipas Insajderit, Yang zotëron një nga koleksionet më të mëdha të Barbie në botë.

44-vjeçari, i cili punon në reklama, pranon megjithatë se numri i Barbi-ve që zotëron është një përllogaritje, pasi kohë më parë ai ndaloi së numëruari ato.

“Arsyeja e vetme që e di përafërsisht sa kukulla kam është sepse një mikesha ime dëshiron që ne të vendosim një rekord botëror Guinness”, shpjegon ai.

Si nisi dashuria e 44-vjeçarit për kukullën e njohur

Yang, tani 44 vjeç, u fut në Barbies në vitin 1984, kur motra e tij bleu një kukull dhe ai filloi të luante me të.

“Unë luaja me të gjitha lodrat e mia së bashku, dhe do të bëja që Barbie të hipte në raketa, të fluturoja me aeroplanët e mi dhe të vinte në plazh me mua,” kujton ai, duke shpjeguar se nuk e kuptonte se si filloi koleksioni i tij./abcnews.al/KultPlus.com

‘Barbie’ fiton 537 milionë dollarë në arkat e SHBA-së

Barbie vendos Warner Bros në pozitë të mirë financiare pasi u bë filmi me fitimet më të larta të të gjitha kohërave të studios në kinematë amerikane.

Yjet Margot Robbie dhe Ryan Gosling e kanë ndihmuar studion ta kthejë kukullën në dollarë, duke fituar 537.5 milionë dollarë në arkat e brendshme që nga publikimi i filmit dhe duke kaluar kështu filmin e Christopher Nolan të vitit 2008, The Dark Knight.

Greta Gerwig është bërë regjisorja debutuese femër më e suksesshme e të gjitha kohërave, duke kaluar 153 milionë dollarët e marra nga filmi i suksesshëm i Anna Boden dhe Ryan Fleck për vitin 2019, Captain Marve l.

Komedia fantazi paraqet Margot Robbie në rolin e Barbie dhe Ryan Gosling në rolin e Kenit teksa ata nisin një udhëtim të vetë-zbulimit pas një krize ekzistenciale.

Barbie tani është në rrugën e duhur për të kaluar filmin “The Super Mario Bros.” të Universal si filmin më të madh vendas të vitit 2023.

Algjeria ndalon shfaqjen e filmit ‘Barbie’

Autoritetet e Algjerisë ndaluan shfaqjen e filmit “Barbie” me arsyen se nuk përputhet me vlerat morale të shoqërisë.

Sipas lajmeve në median lokale, Ministria e kulturës së Algjerisë tërhoqi lejen për shfaqjen e filmit “Barbie”, i cili u paraqit në ekranet në vend javët e kaluara dhe i cili ka shkaktuar debate.

Siç thuhet, filmi është ndaluar për “shkak se është në kundërshtim me vlerat morale të shoqërisë algjeriane dhe nxjerr në pah homoseksualitetin”.

Më parë, edhe Libani dhe Kuvajti ndaluan filmin e prodhimit amerikan me arsyen se nuk përputhet me vlerat fetare dhe morale dhe se mund të ketë ndikime negative te fëmijët dhe të rinjtë./KultPlus.com

Barbie përjashtohet nga kinematë algjeriane për ‘degjenerim të moralit’

Algjeria e ka ndaluar filmin popullor Barbie tre javë pas publikimit të tij në vendin kryesisht mysliman të Afrikës Veriore

Ministria e Kulturës u ka kërkuar kinemave që të tërheqin menjëherë filmin e famshëm të Hollivudit.

Filmi promovonte homoseksualitetin dhe nuk përputhej me besimet fetare dhe kulturore të Algjerisë, tha një burim zyrtar për agjencinë e lajmeve Reuters.

Kinematë në qytetet e Algjerit, Oranit dhe Konstandinit janë mbushur plot, sipas faqes së lajmeve 24H Algérie.

Filmi u ndalua zyrtarisht për “dëmtim të moralit”, tha faqja e internetit e lajmeve në pronësi private , duke shtuar se që nga publikimi i tij shikimet ishin shitur çdo ditë.

Ka pasur kritika në botën arabe për vlerat sociale të filmit, me Kuvajtin që ndaloi Barbie javën e kaluar për të mbrojtur “etikën publike” .

Filmi, me aktorët e Hollivudit A-listers Margot Robbie dhe Ryan Gosling, është një histori e moshës së rritur e bazuar në lodrën e fëmijëve, ku Barbie udhëton në botën reale dhe eksploron identitetin e saj.

Rreth kohës së publikimit të filmit, regjisorja Greta Gerwig i tha New York Times se supozohej të ishte “qesharak” dhe se shpresa e saj për filmin ishte që shoqëria “të heqë dorë nga gjërat që nuk po na shërbejnë domosdoshmërisht si ose gra ose burra”.

Barbie ka pritur një pritje më të ngrohtë nga liderët në vende të tjera, si në Mbretërinë e Bashkuar dhe Spanjë, ku kryeministri britanik Rishi Sunak dhe familja mbretërore spanjolle u fotografuan në daljet në kinema për ta parë atë.

Që nga publikimi i filmit, ai ka fituar më shumë se 1 miliard dollarë (786 milion £) në mbarë botën./BBC/KultPlus.com

Filmi që po e sfidon ‘Barbien’ në Kinë

Është padyshim filmi i verës, i shitur miliona jo vetëm në kinema, por edhe jashtë tyre. Barbie ka shkaktuar një furi në mesin e fanatikëve të kukullave rozë në mbarë botën.

Por befas, nga ku askush nuk e priste, u gjet një film që e kapërceu në Kinë. Protagonisti, idhulli i mijëra femrave në mbarë botën, Jason Statham, i cili si Keni “tjetër” zgjoi interesin e kujdo. “Meg2: The Trench”, vazhdimi i “The Meg” të vitit 2018, një film për peshkaqenë gjigantë vrasës, po dominon arkat në Kinë, falë ndihmës së qeverisë kineze.

Shitjet arritën në 53.3 milionë dollarë në fundjavën debutuese të filmit në Kinë, 77% më të larta se në tregun amerikan, sipas IMBD.

“Barbie” fitoi vetëm 8 milionë dollarë në Kinë, duke e mbyllur fundjavën në vendin e pestë në arkë.

Shitjet “e vakëta” të Barbie ndjekin një trend të filmave të Hollivudit që fitojnë shumë më pak në Kinë sesa dikur.

Të verbërit

Në këtë histori protagonistët janë peshkaqenët. Në “Meg 2: The Trench”, ata notojnë me shpejtësi të madhe dhe sulmojnë varkat, urat, nëndetëset, turistët, mercenarët dhe shkencëtarët, siç raportohet nga faqja e internetit austinchronicle. I vetmi ndryshim midis peshkaqenëve të Meg 2 dhe atyre të çdo filmi tjetër është se ata janë si peshkaqeni i lashtë i dhëmbëve të mëdhenj, një specie që është zhdukur për 3.6 milionë vjet./abcnews.al/KultPlus.com

Pas suksesit të filmit, njerëzit duan t’u vënë emrat fëmijëve të tyre ‘Barbie’ dhe ‘Ken’

“Barbie” ka filluar të marrë dimensione fenomenale, me filmin e njohur që thyen rekorde. Filmi me Margot Robbie dhe Ryan Gosling, përveç shitjeve masive të biletave, ka ndikuar shumë tek ata që e kanë parë dhe jo vetëm.

Siç raportohet nga IGN, një nga faqet më të njohura të emërtimit, “Nameberry” raportoi se kërkimet për emrin Barbie (shkurtim i Barbara) janë rritur me 603% që nga publikimi i trailerit të parë për filmin. E njëjta gjë me fjalën Ken, e cila gjithashtu është rritur në kërkime dhe është rritur me 293%.

Emri Barbie aktualisht renditet në 1896-ën në emrat më të njohur të vajzave në botë, ndërsa Ken-Kenneth është në vendin e 113-të.

E njëjta gjë vlen edhe për faqen e njohur të emrave të bebeve, BabyNames. Një zyrtar i faqes në internet i tha TMZ se ka parë një rritje prej 300% në kërkimet për “Barbie” që nga korriku. “Ken” gjithashtu është rritur në qiell, me kërkime 200%./KultPlus.com

Pas Libanit, ‘Barbie’ ndalohet edhe në Kuvajt

Disa filma të suksesshëm amerikanë në muajt e fundit janë pritur keq në Lindjen e Mesme për nxjerrjen në pah të homoseksualëve dhe transgjinorëve.

“Ndalohet shfaqja e filmave “Barbie” dhe “Talk To Me””, tha presidenti i bordit për censurën e kinemasë Lafi Subaiei.

Ai shpjegoi se autoritetet mund të ndalojnë çdo gjë që cenon moralin publik, rendin publik dhe traditat duke futur ide të huaja në shoqëri.

“Përpara se të merrnin një vendim, autoritetet kërkuan fshirjen e disa skenave të turpshme që nxisin sjellje të papranueshme”, tha ai, pa specifikuar se për çfarë bëhej fjalë.

Ndërkohë, ministri libanez i Kulturës tha dje se kërkoi ndalimin e “Barbie”, duke gjykuar se promovon dhe inkurajon homoseksualitetin./abcnews.al/KultPlus.com

Libani ndalon filmin “Barbie”

Ministri libanez i Kulturës ndaloi sot shfaqjen e filmit “Barbie” në kinematë në vend, duke gjykuar se ai promovon homoseksualitetin dhe transformimin seksual dhe është kundër vlerave fetare, raporton Reuters.

Ministri Mohamed Mortada mbështetet nga grupi i fuqishëm i armatosur shiit Hezbollah, kreu i të cilit Sayed Hassan Nasrallah ka rritur retorikën e tij kundër komunitetit LGBT, duke pretenduar se kjo përbën një rrezik të afërt për Libanin.

Ai i kërkoi Ministrisë së Brendshme libaneze të marrë masat e nevojshme për të parandaluar shfaqjen e filmit.

Ministri i Brendshëm Basam Mavlavi nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment, tha agjencia.

Libani ishte vendi i parë arab që mbajti javën e krenarisë së homoseksualëve në vitin 2017 dhe konsiderohet një strehë e sigurt për komunitetin LGBT në Lindjen e Mesme konservatore. Megjithatë, çështja kohët e fundit është vënë në fokus, duke shkaktuar tensione, raportoi Reuters.

Vitin e kaluar, Mavlavi mori një vendim për të ndaluar ngjarjet “që nxisin perversionin seksual” në Liban, të cilat besohet se i referohen tubimeve miqësore ndaj LGBT./KultPlus.com

‘Barbie’ hyn në histori, një bilion dollarë vetëm në tre javë


Vetëm tre javë nga premiera e filmit në kinema dhe shkrimtarja/regjisorja, Greta Gerwing, ka arritur një sukses të jashtëzakonshëm, duke kapur shifrën e 1.03 bilion dollarë.

Gerwing është regjisorja e parë femër që ka arritur këtë sukses të jashtëzakonshëm.

Duke u nisur nga fenomeni i “Barbenheimer”, nuk është aspak e çuditshme që “Barbi” ka arritur këtë sukses. Dhe për të qenë realist, suksesi i pabesueshëm i kukullës, thuajse ishte i pritshëm.

“Kam rreth 30 vite në këtë biznes dhe fenomeni “Barbie” apo “Barbenheimer”, aq sa është i paprecedentë, ishte dhe paparashikueshëm,” shprehet Paul Dergarabedian, analist mediatik në Comscore.

Sipas Dergarabedian, vetëm 50 filma në histori, duke marrë parasysh edhe inflacionin, kanë mundur të arrijnë shifrën bilion dollarë.

Ai ka shtuar gjithashtu se fushata e marketingut për filmin, ishte treguesi i parë që “Barbie” do thyente rekorde në shikueshmëri.

Në një intervistë të dhënë rreth një muaj më parë për Collider, Margot Robbie, e cila luan edhe rolin kryesor në film, është shprehur mjaft e sigurt për suksesin e filmit.

“Mendoj se ju kam thënë që mund të kapin shifrën një bilion dollarë, që ndoshta po e teproja, por kisha besim në filmin që po bënim”, ka thënë aktorja.

Pavarësisht kritikave që mund të ketë marr, “Barbie” është padyshim fenomeni i këtyre ditëve. / KultPlus.com

‘Sekreti’ i suksesit të filmit ‘Barbie’

Filmi ‘Barbie’ ka pasur një sukses të madh brenda dy javëve të para të publikimit dhe sigurisht kjo falë ekipit të mrekullueshëm të marketingut.

Meme, këngë, linja veshjesh kushtuar “Barbit”, madje edhe festa u organizuan për të promovuar filmin.

Sipas informacioneve të revistës së njohur Variety thuhet se buxheti i dhënë për marketing është shumë më i madh se ai për krijimin e filmit.

Sipas informacioneve, marketingu ka kushtuar 150 milionë dollarë, ndërsa i gjithë filmi “Barbie” ka kushtuar 145 milionë dollarë.

Fitimet e filmit “Barbie” kanë qenë të larta dhe madje është thyer çdo rekord pasi deri më tani janë fituar 775 milionë dollarë.

Pas filmit “Barbie” është filmi “Openheimer” ai që renditet i dytë sa i përket të ardhurave të grumbulluara./KultPlus.com

Nga Barbie te Indiana Jones, pse kinemaja po riciklon idetë e vjetra

Rikthimi i Barbie-t, Mission:Impossible, Top Gun, Teenage Mutant Ninja Turtles, Indiana Jones,  etj, mund të krijojnë idenë se kinemaja po riciklon me dembelizëm idetë e vjetra.

A thua kaq e vështirë është të prodhohen ide të reja?!

Në fakt jo! Nuk është kjo pyetja që duhet ngritur. Ekspertët mendojnë se një tjetër arsye po na rikthen pas. Dhe ajo është nostalgjia, ose ndenja e të kujtuarit me dashuri, kohën e shkuar.

Është kjo ndjesi që “po ngop” ekranet tona dhe deri tani është vërtetuar se është një ushqim shumë i dëshiruar për publikun. Jo më kot dhe jo rastësisht, Barbie po thyen rekordet e fitimeve.

Po pse është kaq e lehtë të biesh “në grackën” e nostalgjisë?!

Nëse e sheh me syrin e parë duket fare e thjeshtë përgjigja; ngjallja e ndjenjave të bukura, nga e kaluara jonë, na bën të ndjehemi mirë në të tashmen tonë.

Por në fakt nuk është kaq e thjeshtë.

“Kur mediumet na servirin nostalgji në “pjatën” e të përditshmes ne reflektojmë se çfarë kemi arritur, nga qëllimet që kemi pasur dikur”, thotë Kristyne Batcho, një profesoreshë psikologjie në kolegjin “Le Moyne”. Ajo studion prej vitit 1990 nevojën që ka njeriu për nostalgjinë. Madje Batcho i ka tejkaluar studimet e saja, sepse ka krijuar një databaze të nostalgjisë që vlerëson sesa nevojë ka qenia njerëzore për ndjenjën e nostalgjisë.

Shkencëtarët gjithnjë e më shumë po e studiojnë nostalgjinë. Në vitin 2014-të u botua një libër për nostalgjinë. Shkurtin e vitit të kaluar revista “Current Opinion in Psychology” i kushtoi një edicion të plotë vetëm studimeve mbi nostalgjinë dhe sesi ndikon ajo te njeriu. Në një nga shkrimet e kësaj reviste Ziyan Yang, profesor në Institutin e Psikologjisë në Akademinë e Shkencave të Kinës, shpjegoi se “ndërsa njeriu përjeton nostalgji provon një ndjesi ngrohtësie, dashurie dhe përkatësie”.

Përmes nostalgjisë njeriu përjeton një lloj udhëtimi në kohë. Të gjitha këto ndjesi i shtyjnë njerëzit ta kërkojnë nostalgjinë. Duan ta përjetojnë atë edhe duke parë një film, edhe duke dëgjuar muzikë, duke parë një program televiziv apo teksa lexojnë një libër.

Yang pohon se filmat sidomos por edhe muzika e “ngacmojnë” lehtësisht ndjenjën e nostalgjisë te njeriu. Nostalgjia madje shihet si një lloj terapie, veçanërisht ngushëlluese, në kohë të vështira.

Shumë studiues besojnë se pandemia COVID-19 e nxiti dhe e rriti nevojën e njerëzve për momente nostalgjie. Kjo ndodhi pikërisht sepse, nostalgjia mund të na ndihmojë të ndihemi më mirë. Dhe mediumet janë një burim i fuqishëm që e ofrojnë atë.

“Konsumi i mediumeve që nxisin nostalgjinë rritet në kohë krize”, thotë një tjetër studim i botuar në “Psychology of Popular Media”.

“Nostalgjia është një mënyrë për t’u përballur me fenomene si izolimi social ose shkëputja nga bota që të rrethon, vetmia. Kohët e fatkeqësisë mund të shkaktojnë nostalgji, sepse të kujtuarit se kush ishim ndihmon në vazhdimësinë e tonë”, thonë psikologët.

Pjesa më e madhe e njerëzve kujton periudha nga fëmijëria. Psikologët thonë se një arsye e madhe për këtë është se “në fëmijëri, ne na donin thjesht për atë që ishim“.

Çfarë po i bën trurit tonë gjithë kjo nostalgji?

Hulumtimet kanë zbuluar se nostalgjia mund të rrisë ndjenjën tonë të mirëqenies, të nxisë frymëzimin dhe kreativitetin, të na bëjë të ndihemi më të rinj, optimistë dhe energjikë, madje edhe të na inkurajojë të ndërmarrim rreziqe dhe të ndjekim qëllimet tona që kemi pasur dikur.  Me fjalë të tjera, ne po bëjmë shumë më tepër sesa thjesht po rikthehemi pas në kohë me kujtimet tona të bukura. Ne po i japim një qëllim vazhdimësisë tonë.

Por kujtimet nuk janë gjithmonë të bukura.

Ndonjëherë kujtimet tona janë të hidhura apo edhe të trishtuara. “Por edhe kur kujtimet që na vijnë në mendje janë të këqija është pozitive fakti që i risjellim në mendje sepse pasi vitet kanë kaluar ne i shohim ato përmes një filtri tjetër“, thotë profesori i psikologjisë, Ziyan Yang.

Pasi vitet kalojnë në kujtojmë një version të romantik të së shkuarës sonë.

Sipas psikologëve që kanë studiuar ndjenjën e nostalgjisë, ka një arsye pse kujtimet tona bëhen më të dashura me kalimin e kohës, pse pjesët negative priren të zhduken më shpejt me kalimin e viteve.  “Është një funksion i mbijetesës së specieve. Që të mbijetojmë ne i hedhim poshtë pjesët e këqija të së kaluarës sonë.”

Por në përgjithësi, nostalgjia është një komponent i shëndetshëm, madje jetik i përvojës njerëzore. Në thelbin e saj, nostalgjia na ndihmon të kthehemi te vetja , duke na kujtuar se kush ishim dhe çfarë duam të bëhemi./KultPlus.com

“Barbie” kryeson listën fitimeve të fundjavës me 84 milionë euro, lë prapa “Oppenheimer”

Shtatë ditë pasi filmi “Barbie” i regjisores Greta Gerwig dhe “Oppenheimer” i Christopher Nolan thyen rekorde me fitimet nga debutimi, të dy po vazhdojnë të jenë të shumë kërkuar në kinema.

“Barbie” fitoi 93 milionë dollarë (84.3 milionë euro) në fundjavën e dytë, sipas vlerësimeve të studios të dielën. “Oppenheimer” qëndroi në vendin e dytë me 46.2 milionë dollarë (41.8 milionë euro) fitime. Shitjet për të dy filmat ranë me 43 për qind dhe 44 për qind, respektivisht – shumë pak nga rëniet e zakonshme të javës së dytë.

“Barbenheimer” ka dëshmuar se nuk është një fenomen i një fundjave, por një bonancë e vazhdueshme në arkën e fitimeve. Të dy filmat së bashku tashmë kanë tejkaluar një miliard dollarë (906 milionë euro) në shitjet e biletave në mbarë botën. Paul Dergarabedian, analist i lartë i medias për firmën e të dhënave Comscore, e quajti atë “një moment gur prove për filmat, shikuesit e filmave dhe kinematë”.

“Duke pasur dy filma nga studiot rivale të lidhura në këtë mënyrë dhe që të dy rritin pasurinë e njëra-tjetrës – si në arkë, ashtu edhe në kuptimin e profilit të tyre – nuk e di nëse ka një krahasim për këtë në analet e historisë së box-offices”, tha Dergarabedian.

Këmbët e Barbit po bëjnë “namin” në TikTok (FOTO)

Filmi Barbie ka pushtuar internetin, duke frymëzuar një kulturë dhe modë të quajtur Barbiecore. Një skenë nga momenti i publikimit të trailerit ka shkaktuar furi, dhe bëhet fjalë për skenën me këmbën e Margot Robbie. Pamja tregon këmbët e aktores 33-vjeçare duke ecur në një pistë rozë të ndezur me taka të larta me xixëllim dhe gëzof. Regjisorja Greta Gerwig në mënyrë specifike refuzoi të bënte CGI (imazhe të krijuara nga kompjuteri) skenën e këmbës, duke thënë se do të ishte një “makth”.

“Të gjithë thanë: “A do ti bësh në CGI të gjitha këmbët?” Dhe mendova, O Zot, jo! Kjo është e frikshme! Është një makth. Gjithashtu, Margot Robbie ka këmbët më të bukura. Ajo ka ato këmbët e bukura të balerine. Ajo duhet ta bëjë këtë”, tha Gerwig për emisionin The Project.

Përdoruesit e TikTok kanë krijuar sfidën e këmbës Barbie. Hashtags #BarbieFeet dhe #BarbieFeetChallenge kanë mbledhur një total prej më shumë se 80 milionë shikimesh në platformë, dhe interesi i kërkimit për sfidën e këmbëve Barbie u rrit me 2,950% gjatë një jave, raportoi Qendra e venave të këmbëve, kyçit të këmbës dhe këmbëve.

Ideatorja e trendit, TikToker Shanna Scribner, postoi videon e parë duke thënë se traileri e frymëzoi atë për të krijuar një sfidë të re. Edhe Chrissy Teigen hyri në trend, duke dalë me takat e saj rozë dhe duke përfaqësuar pozicionin e këmbëve dhe këmbëve të kukullës. Megjithatë, interesi i madh për këtë trend i ka shqetësuar mjekët podiatër. “Edhe pse harku i Barbie i bën këmbët e një gruaje të duken më të gjata dhe më të tonifikuara, rreziku qëndron. Nëse dikush e provon pozën një ose dy herë, ai ndoshta do të jetë mirë dhe do të bëjë një video të mrekullueshme të TikTok,” vuri në dukje pediatristi Jodi R. Schoenhaus për Post.

“Megjithatë, nëse përpiqeni të qëndroni në këmbë dhe të ecni me ritëm për periudha të gjata kohore, ka disa rreziqe. Kyçja është e paqëndrueshme, gjë që mund të çojë në ndrydhje të ligamenteve dhe lëndime, të cilat zakonisht shihen me përdorimin e takave të larta”.

‘Barbie’ bën histori, thyen rekordin për një film të drejtuar nga një grua

Ndërsa filmat më të pritur të vitit, Barbie dhe Oppenheimer, dolën në kinema këtë fundjavë, filmi me regji të Greta Gerwig zuri vendin e parë, duke fituar 155 milionë dollarë në hapjen e tij dhe duke shënuar debutimin më të madh ndonjëherë për një film të drejtuar nga një grua, raporton Variety.

Captain Marvel, bashkë-drejtuar nga Anna Boden dhe Ryan Fleck, më parë mbante titullin me 153 milionë dollarë në vitin 2019, ndërsa Wonder Woman, me regji të Patty Jenkins, mbante rekordin për një film tërësisht femëror me 103 milionë dollarë në 2017, sipas raportit.

Oppenheimer, filmi më i fundit i regjisorit Christopher Nolan, u publikua në të njëjtën kohë me Barbie dhe fitoi një shumë mbresëlënëse 80.5 milionë dollarë në tre ditët e para të shfaqjes në kinema.

Filmi Margot Robbie, i cili përqendrohet në kukullën ikonë të Mattel, fitoi 22.3 milionë dollarë vetëm në shfaqjet e së enjtes, ndërsa Oppenheimer, në të cilin Cillian Murphy luan fizikanin e projektit Manhattan J. Robert Oppenheimer, fitoi 10.5 milionë dollarë, sipas Variety./KultPlus.com

Krijoi kukullën “Barbie”, kush ishte Ruth Handler, gruaja që u frymëzua nga vajza e saj

Në film, Barbie, e luajtur nga Margot Robbie, udhëton nga Barbieland në botën reale Los Angeles dhe përfundon në selinë e Mattel – kompania përgjegjëse për sjelljen e ekskluzivitetit ikonë të kukullave në botë.

Pasi gjërat shkojnë në jug në një sallë konferencash me kostume të ndryshme – të udhëhequr nga një CEO i çuditshëm i luajtur nga Will Ferrell – Barbie shkon duke vrapuar nëpër korridore të ndryshme në kate të ndryshme të kullës së zyrës, së shpejti duke gjetur një vend të fshehur pas një dere të rastësishme.

Në fund të filmit, kur kriza ekzistenciale e Barbie vjen në krye, Perlman rishfaqet edhe një herë, këtë herë duke zbuluar se është Ruth Handler, shpikësja e Barbie. Ajo gjithashtu bën disa referenca të pahijshme për problemet e saj ligjore në lidhje me evazionin fiskal. Pra, çfarë jep? Kush është/ishte Ruth Handler dhe a është ajo një person real?

Handler ishte me të vërtetë shpikësja e Barbie, por kjo nuk është e gjitha

Së bashku me bashkëshortin e saj Elliot, Handler bashkëthemeloi Mattel në vitin 1945. Ndërsa biznesi i tyre në prodhimin e lodrave ishte i suksesshëm që herët, vetëm në vitin 1959 ata u bënë të njohur, falë popullaritetit të egër të Barbie. Handler, e cila me burrin e saj kishte një vajzë të quajtur Barbara, vuri re se fëmija preferonte të luante me kukulla letre për të rritur në krahasim me kukullat aktuale të foshnjave, të cilat ishin të vetmet kukulla tredimensionale të disponueshme në atë kohë.

Pas përpjekjeve të gjata për të bindur dizajnerët e saj në Mattel që të bënin një propozim për një kukull të rritur, Handler zbuloi një model para-ekzistues në kukullën gjermane Bild Lilli ndërsa ishte në një udhëtim në Zvicër. Megjithëse Lilli bazohej në një karikaturë grafik për të rritur, Handler megjithatë këmbënguli që dizajnerët e saj ta përdornin atë si frymëzim për të krijuar një kukull grua të rritur. Së shpejti lindi Barbie. Suksesi i paprecedentë i lodrës e çoi Mattel-in në lartësi të reja, me Handler duke arritur gjithashtu piketa, duke kaluar nga zëvendëspresident ekzekutiv në president të Mattel.

 Trashëgimia e saj jeton

Pavarësisht nga skandali, në fillimet e hershme, një kukull e re Barbie shitej afërsisht çdo tre sekonda, me një vajzë mesatare amerikane që zotëronte dhjetë Barbi, shkruan living.al. Kjo dukshmëri përfundimisht bëri që Mattel t’i afrohej Hollivudit për një film artistik Barbie, i cili u ble dhe u konsiderua nga aktoret, përfshirë Anne Hathaway dhe Amy Schumer.

Rezultati përfundimtar, me Robbie në rolin kryesor, është padyshim një sukses, dhe fundi i filmit gjithashtu siguron që të nderojë rrënjët e Barbie – kur ajo më në fund merr një formë njerëzore, Robbie si Barbie shfaqet për një takim në gjinekologji dhe prezantohet te recepsionistja si “Manatorja, Barbara”/KultPlus.com