Dua Lipa do të vazhdojë shkëlqimin e saj në Hollywood, merr një rol në filmin “Barbie”

Dua Lipa, përveç suksesit të madh në industrinë e muzikës, shkëlqimi i saj pritet të vazhdojë edhe në “Hollywood”, pasi raportohet se do të ketë një rol në filmin “Barbie” së bashku me mbretëreshën e aktrimit, Margot Robbie, përcjell KultPlus.

26 vjeçarja është duke mbajtur koncerte nëpër Evropë me albumin e saj “Future Nostalgia”, e tani do të vazhdojë të tregojë aftësitë e saja edhe në aktrim.

Filmi do të nisë xhirimet më vonë këtë vit në Mbretërinë e Bashkuar dhe Dua, siç raporton The Sun, do të luajë së bashku me aktoren e “Wolf Of Wallstreet”, Margot.

Këngëtarja me origjinë shqiptare debutoi në aktrim vitin e kaluar pasi mori një rol në “Argylle”, dhe pas rolit të saj të parë në ekranin e madh, Dua la shumë mbresa tek emrat e mëdhenj të industrisë.

Krahas këtij filmi, Lipa ka njoftuar të gjithë mbështetësit e saj se janë duke xhiruar pjesë të koncerteve për të përfunduar me një film në fund, për të mos harruar madhështinë që kanë përjetuar. /KultPlus.com

Barbie debuton kukullën në ngjashmëri me krijuesen e britanike të vaksinës anti-Covid

Formuesja britanike e vaksinave anti-Covid, Sarah Gilbert ka marrë shumë lëvdata për meritat e saj shkencore. Por, ajo tani ka hyrë në një grup me Beyonce, Marilyn Monroe dhe Eleanor Roosvevelt, pasi është bërë një kukull barbie në ngjashmëri me të.

Gilbert, një profesoreshë 59-vjeçare në Universitetin e Oksfordit dhe bashkë-krijuese e vaksinës Oxford/AstraZeneca, është një nga gjashtë gratë në luftën kundër COVID-19 që kanë Barbie të modeluara sipas pamjes së tyre, transmeton KultPlus.

Prodhuesi i këtyre kukullave, Mattel Inc (MAT.O) po i rëndit ato me një linjë kukullash Barbie “role model”.

Barbie e Gilbert ka flokët e saj ngjyrë gështenjë të gjatë dhe syzet e zeza të mëdha, ajo vesh një kostum blu dhe një bluzë të bardhë.

“Është një koncept shumë i çuditshëm të kem një kukull Barbie të krijuar në ngjashmërinë time,” tha Gilbert në një intervistë për Mattel.

Ndër të nderuarit janë edhe infermierja e dhomës së urgjencës, Amy O’Sullivan e cila trajtoi pacientin e parë COVID-19 në Spitalin Wycoff në Brooklyn, Nju Jork dhe Audrey Cruz, mjekja e vijës së parë të frontit në Las Vegas.

Kukulla të tjera përfshijnë Chika Stacy Oriuwa,  një fizikante në Universitetin e Torontos, e cila luftoi racizmin sistemik në kujdesin shëndetësor, dhe studiuesja biomjekësore braziliane Jaqueline Goes de Jesus, e cila drejtoi sekuencimin e gjenomit të një varianti COVID-19 në Brazil, tha Mattel./KultPlus.com

Mjaftë me kukulla seksi, kompania “Barbie” sjellë 17 gra të fuqishme nëpërmjet kukullave (FOTO/VIDEO)

Kompania e kukullave e njohur si Barbi, ka plotë 58 vite që sjellë kukulla të ndryshme, mirëpo këtë vit kompania ka ndryshuar rrugën e saj të bukurisë. Duke sjellë kësaj radhë një koleksion të 17-të kukullave të cilat janë inspiruar nga gratë e fuqishme si: Frida Kahlo apo Chloe Kim, përcjellë KultPlus.Pas një hulumtimi të bërë nga kjo kompani ku janë përfshirë 8 mijë nëna, kompania ka ardhur në përfundim se 86% e tyre janë të shqetësuar mbi rolin që kanë modelet e kukullave barbie. kështu që kompania ka krijuar 17-të kukulla inspiruese, shkruan CNN.“Vajzat gjithmonë kanë qenë në gjendje që të luajnë role të ndryshme me kukullat e tyre Barbie. Kurse tani ne jemi të emocionuar që po sjellim role nga jeta reale si një kujtesë për to se mund të bëhen gjithçka që dëshirojnë”, është shprehur Lisa McKnight.
Lansimi i këtij koleksioni të kukullave është bërë për Ditën Ndërkombëtare të Gruas. Çdo kukull vjen së bashku me informacionet edukuese mbi punën e këtyre grave, figurat e të cilave janë marrë nga kompania.
Amelia Earhart, femra e parë që fluturoi përgjatë Oqeanit Atlantik dhe Frida Kahlo, aktivista e mirënjohur meksikane janë në mesin e tyre. Po ashtu është gazetarja Martyna Wojciechowska, Kryekuzhinierja Helene Darroze, aktisvistja dhe fotomodelja Ashley Graham, regjisorja Patty Jenkins. Katherine Johnson e njohur për matematikë dhe fizikë, balerina Yuan Yuan Tan, futbollistja Sara Gama, dizajnerja Leyla Piedayesh. Pastaj Ibtihaj Muhammad , Bindi Irwin, Xiaotong Guan, Chloe Kim, Gabby Douglas, Ava Duvernay, Hui Ruoqi dhe kampionia e boksit Nicola Adams.Megjithëse kjo seria e këtij koleksioni ka vetë tri kukulla deri më tani, dalja në treg e të tjerave pritet që të ndodhë së shpejti. /KultPlus.com