Dokumentari “Billie Eilish: The World’s A Little Blurry” së shpejti në “Apple TV+”

Është publikuar trileri i plotë i dokumentarit të yllit, Billie Eilish.

I paralajmëruar në muajin shtator, dokumentari me titull “Billie Eilish: The World’s A Little Blurry”, pritet të lansohet nëpër kinema dhe në platformën “Apple TV+”, në shkurt të vitit 2021.

Ky projekt i shumëpritur nga adhuruesit e këngëtares 18-vjeçare, vjen me regji të R.J. Cutler ndërsa është prodhuar në bashkëpunim me shtëpinë diskografike të Eilishit, “Interscope Records”.

Në janar të këtij viti, Billie pati treguar se është tmerruar nga ideja e lansimit të dokumentarit, i cili e shtjellon jetën e saj prapa kamerave.

“Nuk e kam shikuar asnjë fragment të tij. Po ndihem e frikësuar rreth lansimit të tij. Ata më kanë xhiruar vazhdimisht nga korriku i vitit 2018. Kush ka aq shumë pamje të vetes, të cilat nuk i ka parë ende? Jam plotësisht e tmerruar”, kishte deklaruar Eilish gjatë një interviste të realizuar pak para performancës së saj në koncert.

Javën e kaluar, Billie Eilish dhe vëllai i saj Finneas O’Connell, e interpretuan një ‘cover’ të këngës së Krishtlindjeve, “Silver Bells”. / Koha.net / KultPlus.com

Billie Eilish e realizon videoprojektin “Therefore I Am” në pandemi

Billie Eilish e ka publikuar videoprojektin e fundit me titull, “Therefore I Am”, që është pjesë e albumit të saj të ardhshëm i cili do të ishte tërësisht ndryshe, po që se bota nuk do të përfshihej nga pandemia e koronavirusit.

Në një intervistë të fundit për “Apple Music”, Eilish citohet të ketë thënë se kënga “Therefore I Am”, nuk do të publikohej kurrë nëse nuk do të ekzistonte kjo pandemi, e cila duket se ia ka ndryshuar mënyrën e të menduarit.

“Sado që do të dëshiroja ta kisha një vit siç e kisha planifikuar, duke realizuar koncerte, turne dhe performanca të ndryshme promovuese, megjithatë pa këtë pandemi ne nuk do ta kishim realizuar këtë album. Dua te them, do të krijonim diçka të re, por do të ishte tërësisht ndryshe nga ky incizim. Dhe nuk është se kemi realizuar këngë për karantinën, por thjeshtë mënyra jonë e të menduarit ka ndryshuar”, ka deklaruar Eilish.

Videoklipi i këngës “Therefore I Am” është xhiruar tërësisht me iPhone, dhe e sjell këngëtaren 18-vjeçare duke vrapuar e vetme nëpër qendrën tregtare, “Glandale Galleria”, në Kaliforni.

“Therefore I Am” është pjesë e albumit të dytë të Billie Eilishit, të cilën e ka bashkëshkruar me vëllain e saj njëherësh producent muzikor, Finneas O’Connell, transmeton Koha.

Ndër të tjera Eilish ka deklaruar se në përgjithësi i pëlqen komplet albumi.

Derisa kantautorja e njohur ka qenë mjaft e zënë gjatë pandemisë duke e krijuar albumin e ri, ajo thotë se e dinte se kjo nuk ishte koha e duhur për ta promovuar veten.

Duke e marrë në konsideratë faktin se sa i tmerrshëm dhe sfidues ka qenë ky vit për shumë njerëz, Eilish deklaroi se gjithmonë kujdeset që të rishfaqet para publikut, sigurisht kur ndjenë se është koha e duhur për ta bërë një gjë të tillë.

Eilish e arriti famën botërore në një kohë relativisht të shkurtër. Prandaj, fama erdhi me sfida të shumta për këngëtaren e re, e cila në intervistën e fundit shpjegoi se në pjesën më të madhe të këtij viti, është ndier e ngujuar në fasadën e saj.

Ndër të tjera, Eilish foli edhe për albumin e saj debutues të vitit 2019, “When We Fall Asleep, Where Do We Go?”, duke e pranuar se mendon që ishte shumë e re në moshë kur e kishte realizuar atë, dhe se shumë gjëra kanë ndryshuar në jetën e saj brenda dy vjetëve të fundit.

Titulli dhe data e lansimit të albumit të dytë të këngëtares, nuk janë zbuluar ende për publikun e gjerë. / KultPlus.com

Foto: Shutterstock

Billie Eilish në përgatitje të albumit të dytë

Yll i ri i muzikës, Billie Eilish, ka filluar të punojë rreth albumit të saj të dytë. Kështu ka bërë të ditur vëllai i këngëtares, Finneas O’Connell.

Në një intervistë të fundit, producenti dhe kantautori O’Connell i cili ka bashkëpunuar në pothuajse të gjitha këngët e albumit të parë të motrës së tij të vogël, zbuloi se dyshja tashmë e ka filluar punën rreth albumit pasues të atij të vitit 2019, “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”.

“Kemi filluar të punojmë rreth albumit të ri dhe mendoj se më e mira që mund ta bëjmë në këtë pikë, është t’i marrim gjërat shtruar. Albumi i parë ishte krijuar me qëllime shumë të çiltra. Nuk është se e kishim planifikuar ta shkruanim një album me muzikë melankolike. Qëllimi ynë i vetëm ishte ta realizonim një incizim i cili na pëlqente ta interpretonim edhe live. Mendoj se kështu do të bëjmë edhe me albumin e dytë. Gjërat e tjera janë vetëm efekt anësor. Nuk ke si t’i planifikosh ato,” ka deklaruar O’Connell për “Volture”.

Vitin e kaluar ai e zbuloi lajmin se albumi i ri i Eilishit do ta sillte atë duke eksperimentuar, dhe me një tingull i cili i mundëson këngëtares të zhvillohet muzikalisht, transmeton Koha.

Billie Eilish, e ka filluar turneun botëror “Where Do We Go?” javën e kaluar me një koncert në Miami, përmes së cilit edhe po e shpërndan një mesazh të fuqishëm për dashurinë ndaj trupit. Por, fatkeqësisht këngëtarja është detyruar t’i shtyjë koncertet e tjera të turneut për shkak të përhapjes së koronavirusit. /KultPlus.com

Billie Eilish vë rekord historik me temën për James Bondin

Billie Eilish është bërë artistja e parë femër që zë vendin e parë në top-listë për një këngë të realizuar për një film të James Bondit, si dhe muzikantja e dytë në përgjithësi që e arrin këtë sukses.

Në javën e kaluar, 18-vjeçarja e publikoi temën muzikore të filmit të ri me titull “No Time To Die” dhe suksesi ishte i jashtëzakonshëm.

“Writing’s On The Wall” nga Sam Smith ka qenë kënga e parë nga një film për ‘007’ që arrin e para në top-listë, kur u publikua në vitin 2015 për filmin “Spectre”.

Kënga e Adele, “Skyfall”, në vitin 2012 dhe ajo e “Duran Duran”, “A View To A Kill”, e lansuar në vitin 1985, ishin shumë afër që të kryesonin top-listat, mirëpo përfunduan vetëm në vend të dytë.

Ndërsa kënga e Madonnas, “Die Another Day”, që ishte tema e filmit të fundit të James Bondit me Pierce Brosnanin në rolin kryesor, në vitin 2002 kishte zënë vendin e tretë. /KultPlus.com

Billie Eilish, zëri i kolonës zanore të 007

Vazhdon periudha magjike e Billie Eilish. Pasi hyri në historinë e çmimeve “Grammy”, si fituesja më e re e kohërave, tani 18 vjeçarja ka vënë një këmbë edhe në kinema, e kjo falë James Bondit.

Natën e shkuar është prezantuar No Time To Die, kënga kryesore e filmit të 25 dedikuar agjentit 007, që del në kinema më 9 prill, e prodhuar nga vetë Billie Eilish në bashkëpunim me të vëllain Finneas dhe muzikantin Stephen Lipson.

Të jesh pjesë e këtij projekti është çmenduri. Për mua është një nder i madh për të bashkëpunuar për kolonën zanore të filmit. James Bond është seria më e bukur e kohërave dhe unë jam akoma nën shok, ka thënë Eilish. E ky është edhe një tjetër rekord për këngëtaren që me “No Time to Die”, bëhet edhe artistja më e re e kohërave që ka firmosur temën kryesore të një filmi Bond.

Filmi do të arrijë nëpër kinema në prill, por “No time to die”, ka zbuluar tashmë disa sekrete. Në pritje të trajlerit të parë, që do të prezantohet shumë shpejt, janë shpërndarë postera të protagonistëve.

Sigurisht Daniel Kreig është në petkën e James Bond, por edhe Rami Malek, që vesh ato të të keqit të radhës. Më pas pjesë e kastit janë edhe Lashana Lynch, Lea Seydoux, Ana de Armas dhe Ben Whishaw./bw/ KultPlus.com

Kënga e filmit të ri të James Bond iu besua Billie Eilish-it

Këngëtarja e njohur amerikane, Billie Eilish do të këndojë këngën e filmit më të ri të James Bond, “No Time to Die”. Këtë e kanë bërë të ditur producentët e filmit, Michael G. Wilson dhe Barbara Broccoli.

“Jemi të ngazëllyer të njoftojmë se Billie dhe Finneas kanë shkruar një këngë jashtëzakonisht të fuqishme dhe prekëse për filmin ‘No Time To Die” thanë producentët.

Billie, vetëm 18 vjeçe, e njohur për hitin e saj “Bad Guy” – është artistja më e re në histori që ka shkruar dhe kënduar këngë për filmin e James Bond.

“Ndjejnë e çmendur të jesh pjesë e kësaj në çfarëdo mënyre. Që të mund të incizosh këngën e filmit që është pjesë e një serie aq legjendare është nder i madh. James Bond është franshiza më e mirë e filmit që ekziston ndonjëherë. Akoma jam e shokuar“,  tha Billie.

“No Time to Die” paraqet kthimin e aktorit Daniel Craig si spiuni britanik James Bond, i cili thirret nga pensionimi për të shpëtuar një shkencëtar të rrëmbyer. Ekipi i tij i portretizuar nga Ralph Fiennes, Ben Whishaw dhe Naomie Harris të gjithë kthehen, dhe poashtu Lashana Lynch që luan Nomi – agjenten 00, pas pushimit të Bond nga shërbimi aktiv. E sa u përket tipave të këqij, Christoph Waltz kthehet si Blofeld dhe Rami Malek bashkohet si keqbërësi Safin. “No Time To Die” me regjit të regjisorit amerikan Cary Fukunaga do të shfaqet premierë më 8 prill 2020./21Media / KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=BIhNsAtPbPI&feature=emb_title