Publikohet lista e plotë e nominimeve “Emmy Awards 2020”

Njëzet e gjashtë nominimet e këtij vitit të Emmy Awards janë bërë të njohura të martën në mëngjes.

Ceremonia e çmimeve Emmy do të mbahet të dielën me 20 shtator në orën 20:00.

Drejtuesi i ceremonisë për këtë vit do të jetë Jimmy Kimmel, megjithëse nuk është ende e qartë se si do të zhvillohet eventi, në formë virtuale apo në mënyrë të distancuar

Aktorja dhe komediani Leslie Jones pritën nominimin virtual të zbuluar së bashku me Laverne Cox, Josh Gad, Tatiana Maslany dhe Drejtorin e Përgjithshëm të Akademisë së Televizionit, Frank Scherma.

Më poshtë po ju sjellim listën e plotë të nominimeve:

Seriali më i mirë dramë

Better Call Saul

The Crown

The Handmaid’s Tale

Killing Eve

The Mandolorian

Ozark

Stranger Things

Succession

Seriali më i mirë komedi

The Marvelous Mrs. Maisel

Schitt’s Creek

What We Do in the Shadows

Curb Your Enthusiasm

The Good Place

Dead to Me

Insecure

The Kominsky Method

Aktorja më e mirë në serial komedi

Christina Applegate, Dead to Me

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Linda Cardellini, Dead to Me

Catherine O’Hara, Schitt’s Creek

Issa Rae, Insecure

Tracee Ellis Ross, black-ish

Aktori më i mirë në serial komedi

Anthony Anderson, black-ish

Don Cheadle, Black Monday

Ted Danson, The Good Place

Michael Douglas, The Kominsky Method

Eugene Levy, Schitt’s Creek

Ramy Youssef, Ramy

Aktorja më e mirë në serial dramë

Jennifer Aniston, The Morning Show

Olivia Colman, The Crown

Jodie Comer, Killing Eve

Laura Linney, Ozark

Sandra Oh, Killing Eve

Zendaya, Euphoria

Aktori më i mirë në serial dramë

Jason Bateman, Ozark

Sterling K. Brown, This Is Us

Steve Carell, The Morning Show

Brian Cox, Succession

Billy Porter, Pose

Jeremy Strong, Succession

Programi më i mirë i konkurencës

The Masked Singer

Nailed It!

RuPaul’s Drag Race

Top Chef

The Voice

Aktori më i mirë në serial të kufizuar ose film

Jeremy Irons, Watchmen

Hugh Jackman, Bad Education

Paul Mescal, Normal People

Jeremy Pope, Hollywood

Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

Aktorja më e mirë në serial të kufizuar ose film

Cate Blanchett, Mrs. America

Shira Haas, Unorthodox

Regina King, Watchmen

Octavia Spencer, Self Made

Kerry Washington, Little Fires Everywhere

Aktori më i mirë mbështetës në një serial dramë

Giancarlo Esposito, Better Call Saul

Nicholas Braun, Succession

Kieran Culkin, Succession

Matthew Macfadyen, Succession

Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale

Billy Crudup, The Morning Show

Mark Duplass, The Morning Show

Jeffrey Wright, Westworld

Aktorja më e mirë mbështetëse në një serial dramë

Laura Dern, Big Little Lies

Meryl Streep, Big Little Lies

Fiona Shaw, Killing EVe

Julia Garner, Ozark

Sarah Snook, Succession

Helena Bonham Carter, The Crown

Samira Wiley, The Handmaid’s Tale

Thandie Newton, Westworld

Aktorja më e mirë mbështetëse në një serial komedi

Betty Gilpin, GLOW

Yvonne Orji, Insecure

Cecily Strong, SNL

Kate McKinnon, SNL

Annie Murphy, Schitt’s Creek

D’Arcy Carden, The Good Place

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel

Marin Hinkle, The Marvelous Mrs. Maisel

Aktori më i mirë mbështetës në një serial komedi

Mahershala Ali, Ramy

Alan Arkin, The Kominsky Method

Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine

Sterling K. Brown, The Marvelous Mrs. Maisel

William Jackson Harper, The Good Place

Daniel Levy, Schitt’s Creek

Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel

Kenan Thompson, Saturday Night Live

Programi më i mirë me shumëllojshmëri

The Daily Show with Trevor Noah

Full Frontal with Samantha Bee

Jimmy Kimmel Live!

Last Week Tonight with John Oliver

The Late Show with Stephen Colbert

Skeçi më i mirë me shumëllojshmëri

A Black Lady Sketch Show (HBO)

Drunk History (Comedy Central)

Saturday Night Live (NBC)

Aktori më i mirë i ftuar në dramë

Andrew Scott, Black Mirror (“Smithereens”)

James Cromwell, Succession

Giancarlo Esposito, The Mandalorian

Martin Short, The Morning Show

Jason Bateman, The Outsider

Ron Cephas Jones, This Is Us

Aktorja më e mirë e ftuar në dramë

Cicely Tyson, How to Get Away With Murder

Laverne Cox, Orange Is the New Black

Harriet Walter, Succession

Cherry Jones, Succession

Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale

Phylicia Rashad, This Is Us. / KultPlus.com

Lista e plotë e nominimeve për Oscar 2018, The Shape of Water me 13 nominime

Pas disa muajsh pritje, më në fund u shpallen nominimet për Oscar të këtij viti.
Filmi “The Shape of Water” me regji tw Guillermo del Toro ka marrë gjithsej 13 nominime, shkruan KultPlus.

Tiffany Haddish dhe Andy Serkis shpallën nominimet, ndërsa po sjellim listën e plotë të tyre:

Fotografia më e mirë:
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards

Regjisori më i mirë:
Jordan Peele, Get Out
Christopher Nolan, Dunkirk
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape Of Water

Aktorja më e mirë:
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird

Aktori më i mirë:
Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Aktori më i mirë në rol dytësor:
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockëell, Three Billboards

Aktorja më e mirë në rol dytësor:
Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Skenari origjinal:
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards

Skenari i përshtatur:
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

Filmi më i mirë i animuar:
Coco
The Breadwinner
Ferdinand
Loving Vincent
The Boss Baby

Nominimet për këngën origjinale:
Remember Me (from Coco)
Mystery of Love (from Call Me By Your Name)
This Is Me (from The Greatest Showman)
Mighty River (from Mudbound)
Stand Up For Something (from Marshall)

Dokumentari më i mirë:
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island
Small Enough to Jail

Dokumentari më i mirë i shkurtër:
Edith & Eddie
Heaven is a Traffic Jam
Heroin(e)
Knifeskills
Traffic Stop

Filmi në gjuhën më të mirë të huaj:
A Fantastic Woman (Chile)
On Body and Soul (Hungary)
The Insult (Lebanon)
Loveless (Russia)
The Square (Sëeden)
Make-up & Hairstyling:
Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder

Montazha më e mirë:
Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape Of Water
Three Billboards

Filmi me efektet më të mira vizuale:
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best Original Score:
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards

Filmi më i mirë i shkurtër:

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us

Filmi më i mirë i animuar i shkurtër:
Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Zëri më i mirë i miksuar:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Editimi më i mirë i zërit:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Best Costume Design:
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria & Abdul

Kinematografia:
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudboud
The Shape of Ëater

Production Design:
Beauty & the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Meryl Streep, The Post