Bora mbërrin në Kosovë, zbardhen malet e Rugovës (FOTO)

Majat e bjeshkëve të Rugovës janë zbardhur nga bora e parë që ka filluar të bjerë pasditen e së shtunës.

Përderisa në vendet tjera të Kosovës po mbretërojnë temperatura mesatarisht të larta, në bjeshkët e Rugovës ka rënë bora e parë.

Tashmë jemi në stinën e vjeshtës, megjithatë, në bjeshkët e Rugovës ka rënë edhe bora e parë.

Kjo është bërë e ditur përmes disa fotografive të postuara në rrjetin social Facebook nga një qytetar. “Bora e parë 2020. Rugovë, Kosovë”, ka shkruar B.K në Facebook.

Turisti krahason grykën e Rugovës me Zvicrën

Një turist ka ardhur në Kosovë, e si shumë të tjerë, ai ka vizituar bukuritë natyrore të vendit tonë. Ndër to, ai ka vizituar edhe Bjeshkët e Rugovës.

Ai e ka shpërndarë një video në rrjetin social Facebook përderisa ka qenë në Bjeshkët e Rugovës, dhe ndër tjera ka treguar se sa vend i bukur është Kosova dhe se në malet e Rugovës është si në malet e Zvicrës, shkruan Express.

Ai po ashtu ka shkruar se sa herë që vjen në Kosovë mbetet gjithmonë e më i befasuar, e këtë për arsye të thjeshta të cilat i ka renditur.

Njerëzit e dashur, ushqimi i mirë janë disa nga shumë arsyet.

Ai në fund shkruan për kosovarët se “ata janë të mrekullueshëm. Shumë prej tyre flasin anglisht, janë shumë të shoqërueshëm, punojnë shumë dhe shakaxhinj… Mendoj që duhet të ketë pak gjak irlandezi këtu”, shkroi ai me humor.

https://www.facebook.com/1eyeontheworld/videos/2435283323400586/

Ilir Meta shijon ajrin e ujin në Bjeshkët e Rugovës

Presidenti shqiptar Ilir Meta, s’ka të ndalur. Viziton vendet turistike shqiptare nga Thethi e deri ne Rugova.

Ai sot në rrjetin e tij social “Facebook” ka postuar foto në Bjeshkët e Rugovës.

Ja postimi i tij i plotë:

Të dashur miq, nga Bjeshkët përrallore të Rugovës, mes pishave të larta e livadheve mahnitëse, aty ku ajri i pastër dhe uji i kristaltë i burimeve malore të mbushin me energji, ju uroj të gjithëve një të dielë të mbarë./ KultPlus.com