Kur Liljana Cingu vallëzonte ‘Shotën’ (VIDEO)

Sot ka vdekur Mbretëresha e valles shqiptare, Liljana Cingu, shkruan Kult Plus.

Ajo ishte imazhi i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore, që gjatë karrierës së saj u dha jetë më shumë se 200 valleve të ndryshme.

 ‘Mjeshtrja e madhe’ dhe  ‘Nderi i Kombit’ ishin tituj me të cilët shteti shqiptar e kishte nderuar Mbretëreshën e valles shqipe.

Më poshtë KultPlus ju sjell një një vallëzim të Cingut me vallen më të njohur në Kosovë, “Shota”/KultPlus.com

Rama për vdekjen e Lili Cingut: Ikja e saj la të zbrazur fronin e mbretëreshës së valles shqiptare

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, ka shprehur ngushëllime me rastin e vdekjes së imazhit të Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore Lili Cingu, shkruan KultPlus.

Kryeministri Rama ka thënë se vdekja e Lili Cingut ka lënë të zbrazur fronin e mbretëreshës së valles shqiptare.

“LAMTUMIRË

Ikja e Lili Cingut lë zbrazur fronin e mbretëreshës së valles shqiptare🦅

U prehtë në paqe🙏”, ka deklaruar Rama përmes një shkrimi në facebook/KultPlus.com