Elegancë dhe fuqi në koleksionin e Orhidea Berishës, inspirohet nga uniforma ushtarake

Jeta Zymberi

Në mesin e shumë dizajnerëve të rijnë që çdo ditë e më shumë po i shtohen tregut tonë, një vëmendje të theksuar këto ditë ka marrë dizajnerja Orhidea Berisha. Kreacionet e saj krejt të veçanta, me një frymë ndryshe dhe një stil ushtarak, kanë bërë që puna e saj të bie në sy e të marrë dritën e gjelbër menjëherë, shkruan KultPlus.

Ndonëse ende e re në moshë, Orhidea tashmë ka një përvojë 8 vjeçare në fushën e modës. Këtë rrugë ajo e kishte të shtruar fillimisht nga familja, por me dëshirën e saj për ta profesionalizuar edhe më shumë, ajo nisi shkollimin në këtë drejtim, ku tashmë edhe ka përfunduar studimet në Akademinë Evolucion.

Ajo çka e veçon Orhidean në punën e saj është përkushtimi në gjithë procesin e punës. Ajo për KultPlus ka shpalosur më shumë rreth procesit të krijimit.

“Duke pasur parasysh punën që kryen një dizajner/e, e veçanta e imja është se i gjithë procesi i krijimit të veshjes prej skicimit, realizimit të patronit e deri të qepja përfundohen nga unë dhe garantoj në cilësinë e asaj veshje”, ka thënë Orhidea.

Veshjet që ajo krijon përfshijë të dyja gjinitë, madje ajo është ndër të pakta dizajnere në vendin tonë që krijon për gjininë mashkullore. Kreacionet e saj për të dyja gjinitë vijnë me një lidhshmëri të mrekullueshme mes vete. Përkushtimi ndaj detajeve është pika e saj më e fortë.

“Do e përshkruaja stilin tim si më elegant, por loja dhe kombinimi i ngjyrave që përdoren në veshje bëjnë që personi që i vesh ato të jetë në qendër të vëmendjes”.

Orhidea këto ditë është duke shpalosur dalëngadalë koleksionin e saj të parë të cilin e ka titulluar “Stories of Imagination” që është̈ koleksion vjeshtë-dimër 2019/20. Ky koleksion përfshinë veshje për femra dhe meshkuj të krijuara për një nivel të mesëm të statusit shoqëror, por shumë të interesuar për modën dhe zhvillimet e saj.

Koleksioni përmban gjithsej 10 kreacione në të cilat ngjyrat e përdorura janë më vjeshtore por ajo që i bënë veshjet më unike janë dizajnet kubiste të cilat sjellin një trend të lartë.

Disenjatorja ka treguar që inspirimi i ka ardhur nga piktor i cili ka qenë edhe ushtar në Luftën e Parë Botërore.

“Inspirimi për këtë koleksion erdhi nga punimet e piktorit kubist Fernand Léger. Me ka tërhequr stili i tij dhe jam e interesuar për format e tij gjeometrike të cilat i ka përdorur. Andaj reprezentimi për koleksionin tim është̈ ky piktor dhe disa forma nga pikturat e tij. Po ashtu unë̈ jam inspiruar edhe nga uniforma ushtarake. Ideja më erdhi nga ky piktorë i cili ishte ushtar në Luftën e Parë Botërore. Më pëlqen uniforma ushtarake sepse tregon elegancë, fuqi, dhe përgjithësisht një pamje të zgjuar”.

Ky koleksion ka mbërthyer rreth vetes xhaketa, pantallona, këmisha dhe detaje nga këto uniforma të përziera me forma apo dizajnët e piktorit Leger.

“Komentet që i kam marr, kanë kaluar çdo pritshmëri timen pasi që edhe ishte koleksioni im i parë nuk isha e sigurt nëse njerëzit tjerë do mund ta gjenin veten në botën time”.

Konkurrenca mes dizajnerëve tek ne nuk mungon, por kjo vetëm sa e shtynë Orhidean të punoj edhe më shumë.

“Unë besoj që sado e madhe të jetë konkurrenca, nëse ke diçka të re dhe më ndryshe nga ajo që njerëzit janë mësuar të shohin në treg, atëherë nuk është e vështir të jesh në mesin e dizajnerëve të dalluar në vend. Përveç kësaj konkurrenca është ajo që të shtyn të japësh më të mirën nga vetja”, ka thënë tutje ajo.

Orhidea synon që përmes kreacioneve të saj të sjell të njerëzit që i veshin rehati, cilësi dhe të jenë të veçuar në dukje. Por, gjithashtu ajo pretendon që kreacionet e saj të gjejnë hapësirë edhe në tregun ndërkombëtarë. / KultPlus.com

“Prishtina Fashion Nights 2017” vjen më 27 dhe 28 tetor

Eventi i modës ‘Prishtina Fashion Nights 2017’, organizuar nga B Models dhe IB Events, do të sjellë para jush Shtëpi të Modës e dizajnerë të shumtë të cilët do të prezantojnë kreacionet e tyre, shkruan KultPlus.

Ky event i cili kësaj radhe do të prezantojë koleksionet vjeshtë/ dimër, është afruar. “Prishtina Fashion Nights 2017” të mbahet më datë 27 dhe 28 tetor.

Më datë 27 tetor do të prezantohen: Shtëpia e modës Tabja, Shtëpia e modës Blini, Minna Fashion, SARAR, Matrons Dresses, JZJ by Zlatko Jovannovski, Minimax- Piazza Italia kids, Fashion Designer Diana- E. Ndërsa më datë 28 Tetor do të shfaqen: Walone Fashion Group, Atele e Modes Zana, Elmedina Rrahmani, Edita Nimanbegu, Florina Hoxha, Lazar Ilic, Akademia Evolucion dhe Pajtim Raci.

“Prishtina Fashion Nights 2017” do të mbahet në Golden Restaurant duke filluar nga ora 19:30. / KultPlus.com

Stina e vjeshtës inspirim për koleksionin e ri të disenjatores Jetmira Bejtullahu (FOTO)

Jeta Zymberi

Si një dizajnere e re në treg, Jetmira Bejtullahu mundohet që çdo sezon të sjellë trende të reja për ata që e donë dhe e çmojnë punën e saj sa të veçantë aq edhe praktike, shkruan KultPlus.

Në këto ditë vjeshte, Bejtullahu ka vendosur të sjellë për publikun një koleksion që është linjë e veshjeve ready to wear.

“Në këtë koleksion shihet shumë mirë stili ku kam kombinuar urbanen me solemnen, kjo është edhe një veçanti që besoj më veçon nga tjerët”, ka treguar disenjatorja Bejtullahu për KultPlus.

“Feuillemort” quhet koleksioni i cili prezanton veshje për sezonin vjeshtë – dimër me gjithsej 14 veshje duke filluar prej fundave të shkurtër deri tek bunda. Ndërsa ngjyrat e përdorura janë ngjyrat që janë trendi këtë sezon si: portokalli, mustard, bezh etj.

“Ky është koleksioni i pestë që krijoj dhe këtë herë emrin e kam vendos në fund, pasi janë përfunduar të gjitha veshjet e pash çka i shkonte më shumë. E kam quajtur “Feuillemort” që do të thotë ngjyra e gjetheve të vyshkura, dhe siç shihet kjo ngjyrë dominon në këtë koleksion. Për këtë koleksion jam inspiruar nga vet stina e vjeshtës dhe trendet e fundit”, ka thënë tutje Bejtullahu.

Gjithashtu disenjatorja ka treguar edhe për materialet e përdorura për këtë koleksion e që sipas saj janë trendët e fundit.

“Materialet që kam përdorur për këtë koleksion janë: somoti antilop, plish, pelqie etj”, ka pohuar ajo.

Fotografitë e këtij koleksioni janë realizuar nga fotografi Korab Kusari, ndërsa veshjet janë prezantuar nga modelet Fjolla Këndusi dhe Laura Geci.

Bejtullahu tashmë ka filluar punën për koleksionin e radhës. “Kam filluar t’i skicoj fustanet për koleksionin e rradhës haute couture dhe besoj që shumë shpejt do të filloj linjën e re me fustane të bardh të nusërisë”, ka thënë krejt për fund Bejtullahu. / KultPlus.com


Lirika Matoshi pjesë e ‘Paris Fashion Week’ (VIDEO)

Dizajnerja kosovare, Lirika Matoshi, nuk ka shumë kohë që dizajnon gete me rrjeta të cilat janë shumë të veçanta, si për nga dizajni e deri tek mënyra e punimit.

Ajo me këto kreacion kaq të veçanta ka tërheqë vëmendjen e medieve prestigjioze si “Elle Magazine”, e media të tjera.
Lirika poashtu është bërë pjesa e sfilatave të ndryshme botërore, ku e fundit është ‘Java e modës në Paris’, shkruan KultPlus.
Pjesëmarrjen e saj e ka bërë publike vet dizajnerja Matoshi, e cila shkrimin e saj “Paris fashion week. Done”, e ka shoqëruar edhe me një video./ KultPlus.com