KultPlus në shtëpinë e çdo lexuesi, në ditët festive me intervista ekskluzive

KultPlus – e para gazetë online shqiptare që i kushtohet raportimit të denjë mbi artin dhe kulturën, edhe këtë fundvit është përkujdesur për lexuesit e saj.

Sukseset e Kosovës ishin të shumta këtë vit nëpër sfera të ndryshme, andaj KultPlus këto suksese do t’i gëzojë edhe njëherë duke sjellur intervista ekskluzive të cilat do të mund t’i lexoni më 31 dhjetor, 1 e 2 janar në ditët e festive të Vitit të Ri 2022.

Arona Zyberi, Zgjim Terziqi, Ferit Zekolli, Memli Kelmendi, Nora Gjakova, Doresa Rexha, Edi Shukriu, Distria Krasniqi, Yllka Gashi, Saranda Bogujevci, Hajrulla Çeku, Kaltrina Krasniqi, Dori Basha e Gzim Gashi vijnë me rrëfime ekskluzive duke sjellur histori shumë interesante nga sirtarët e veprimtarisë së tyre, të gjitha këto intervista mund t’i lexoni në www.kultplus.com, që do të publikohen gjatë ditës së sotme.

Si çdoherë, ju ftojmë të na lexoni por edhe të na shkruani mbi personazhet, tregimet dhe momentet që ju doni t’i shihni në KultPlusin tonë dhe tuajin.

Urime festat! /KultPlus.com

Me “Quo Vadis, Aida” shkoi deri në Oscar, Jasna Duricic në shfaqjen “Gishti” të dramaturges Doruntina Basha

Jasna Duricic, aktorja boshnjake e cila shkëlqeu në rolin e Aidës në filmin “Quo Vadis, Aida”, film që ishte në mesin e pesë filmave të nominuar për Oscars, në kategorinë e filmave të huaj, së fundi është duke bërë provat e fundit që të jetë në shfaqjen “Gishti”, shfaqje kjo e dramaturges kosovare Doruntina Basha, por që për publikun sarajevas do të vjen me regji të Ana Tomoviq, shkruan KultPlus.

Kjo shfaqje do të prezantohet më 28, 29 dhe 30 maj në skenën e Teatrit të Sarajevës, ku kjo dramë që është e vlerësuar me shumë çmime ndërkombëtare, flet për marrëdhëniet e komplikuara mes vjehrrës dhe nuses, të cilat humbën djalin, përkatësisht bashkëshortin në luftën e fundit të vitit 1999.

Bashkë më Duriqiq do të luajë edhe aktorja Milica Stefanovic, dhe të dyja janë shprehë të lumtura për këtë paraqitje me këtë dramë e cila luhet për dhjetë vjet nëpër teatro të ndryshme të rajonit por edhe më gjerë. Shfaqja është produkt mes kooproduksionit të teatrit Biref dhe Fondacionit Hartefakt./ KultPlus.com