Moti ekstrem ia dëmton fytin, Eddie Vedder anulon koncertin e “Pearl Jam”

Nxehtësia, pluhuri dhe tymi nga zjarret franceze ia kanë dëmtuar kordat vokale, frontmentit të grupit “Pearl Jam”, Eddie Vedder me ç’rast është anuluar edhe koncerti në Vjenë, përcjell KultPlus.

Vedder ka pësuar dëmtime në fytin e tij dhe ia atribuon atë kushteve ekstreme të motit në Francë këtë javë.

Pearl Jam performoi në festivalin Lollapalooza Paris të dielën, ku temperaturat arritën një maksimum prej mesditës prej 36 gradë Celsius.

Ata anuluan një koncert në Vjenë të mërkurën, duke deklaruar: “Për shkak të rrethanave ekstreme në vendin e fundit në natyrë, jashtë Parisit (nxehtësia, pluhuri dhe tymi nga zjarret) fyti i këngëtarit tonë Ed Vedder u la i dëmtuar. Ai ka vizituar mjekët dhe ka pasur trajtim, por deri më tani, kordat e tij vokale nuk janë rikuperuar. Ky është një lajm brutal dhe një kohë e tmerrshme… për të gjithë të përfshirë.”

Ata shtuan se u vjen shumë keq dhe se fansave do të ofrohen rimbursime.

Zjarret në pyje shpërthyen në rajonin jugperëndimor Gironde të Francës javën e kaluar. Gati 40 mijë njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre, me mbi 20 mijë hektarë tokë të djegur.

Data e ardhshme e planifikuar e Pearl Jam është në Pragë, në një turne të përshkruar si “një vizion i ri i ndjeshëm, subversiv për rock klasik”. /KultPlus.com

Shfaqja ‘Kthimi i Karl Majit’ anulohet, shkak gjendja e keqe shëndetësore e njërit prej aktorëve

Edhe pse shfaqja “Kthimi i Karl Majit” ishte paraparë të shfaqej nesër në Teatrin Oda, një gjë e tillë nuk do të ndodhë për faktin se kjo shfaqje është anuluar, shkruan KultPlus.

Përmes një njoftimi në llogarinë zyrtare në “Facebook”, Teatri Oda ka njoftuar se kjo reprizë është anuluar.

“Ju njoftojmë se repriza e shfaqjes “Kthimi i Karl Majit” e planifikuar për datën 31 janar në Teatrin ODA, ANULOHET, për shkak të gjendjes shëndetësore të njërit prej aktorëve. Ju kërkojmë ndjesë dhe ju ftojmë të na bashkoheni në reprizat e rradhës për të cilat do të ju njoftojmë me kohë! Falemnderit për mirëkuptim!”, thuhet në postimin e tyre.

Teatri Oda pritet që të bëjë të ditur gjatë ditëvë në vijim edhe orarin për muajin shkurt. /KultPlus.com

May be an image of 1 person and text

Anulohet sezoni i pestë i serialit ‘La Casa de Papel’

Sezoni i pestë i serialit ‘La Casa de Papel’ nuk do të lansohet në maj siç ishte parashikuar.

Netflix ka lajmëruar se do të ketë disa ndryshime në datën e prezantimit të serialit në publik, transmeton KultPlus.

Ky sezon pritet të lansohet në korrik deri në dhjetor të vitit 2021, kështu që duhet të presim për ta parë.

Rikujtojmë se ky sezon do të jetë sezoni i fundit i serialit. / KultPlus.com

Anulohet konkursi për projektimin e ruajtjes dhe restaurimit të ish-biblotekës ‘Hivzi Sylejmani’

Njoftimi që ishte publikuar më 15 dhjetor nga Komuna e Prishtinës, për konkursin për projektimin e ruajtjes, restaurimit dhe adaptimit të ndërtesës së ish-biblotekës “Hivzi Sylejmani”, është anuluar.

Ky vendim u mor më 9 mars, sipas njoftimit të komunës.

Në bazë të njoftimit, ky tender u anulua për shkak të shkelje e LPP-së që ka ndodhur në procedurën e prokurimit e cila nuk ka mundur të rregullohet.

Për këtë konkurs, operatorët ekonomik ishin paraparë të shpërblehen në bazë të vendit të parë, të dytë dhe të tretë.

Vendit të parë do t’i ndahej pagesa sipas çmimit që vendoset në projekt ideor dhe zbatues.

Vendi i dytë do të shpërblehej me 3 000 euro dhe ai i treti me 2 000 euro.

Kurse, kompania fituese do të ishte përgjegjëse edhe për hartimin e projektit zbatues.

Ndryshe, objekti i ish-biblotekes “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë qëndron i mbyllur tash e disa vite.

Kuvendi Komunal në fund të vitit 2018 kishte miratuar statusin për t’i hapur rrugë funksionalizimit të këtij institucioni kulturor, duke e kthyer atë në muze.

Por ende nuk është bërë asgjë në këtë drejtim./ KultPlus.com

Anulohet festivali “Hardh Fest”

Festivali i rrushit “Hardh Fest”, ka anuluar të gjitha aktivitetet e parapara për edicionin online të këtij viti, shkruan KultPlus.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, organizatorët kanë njoftuar se pas njoftimi të marrë nga Policia e Kosovës se nuk lejohen tubimet publike është vendosur që të anulohet mbajtja e festivalit për këtë vit.

Tutje në postim ata kanë falënderuar të gjithë përkrahësit e festivalit./ KultPlus.com

❌ ANULOHET, Hardh Fest 2020 “Online Edition”! ❌Per shkak te situates ne te cilen gjendemi, kemi marr njoftim nga…

Gepostet von Hardh Fest am Donnerstag, 3. September 2020

Anulohet premiera “Hamleti simbas Horacit”, lëndohet aktori kryesor i shfaqjes

Për shkak të lëndimit të aktorit Shkëlqim Islami në rolin kryesor të shfaqjes “Hamleti simbas Horacit”, me regji të Ilirjan Himajt, kjo shfaqje e paraparë ta ketë premierën sot më 16 prill, është anuluar, shkruan KultPlus.

Lajmi është bërë i ditur nga Teatri Kombëtar i Kosovës, të cilët në një njoftim kanë thënë se kjo shfaqje pritet të vijë me premierë përgjatë muajit maj.

“Njoftim
Të nderuar artdashës dhe publik i Teatrit Kombëtar të Kosovës. Me keqardhje ju njoftojmë se për shkak të lendimit të aktorit në rol kryesor, Premiera “Hamleti simbas Horacit” e planifikuar të mbahet me 16 Prill (e hënë) si dhe reprizat me 17.19 dhe 25 do të anulohen. Duke shpresuar në shërimin sa më të shpejtë të aktorit dhe rikthimit të tij në skenë, kjo shfaqje pritet të vijë përpara publikut gjatë muajit Maj.
Ju falenderojmë për mirëkuptim!”, thuhet në njoftimin e TKK-së./ KultPlus.com