Robbie Williams thyen rekordin e mbajtur nga Elvis Presley

Robbie Williams ka thyer një rekord të listave të mbajtura më parë nga Elvis Presley, përcjell KultPlus.

Ylli 48-vjeçar i popit publikoi albumin e tij ‘XXV’ të premten (09.09.22) dhe kur arriti në numrin një një javë më vonë, ai mundi Mbretin e ndjerë të Rock n Roll Elvis si artisti që kishte më së shumti solo. albumet zuri vendin e parë, me gjithsej 14 në emrin e tij tani.

Pas fitores së tij, Robbie tha: “Faleminderit për të gjithë ata që e kanë mbështetur albumin: të gjithë ata që e kanë blerë, transmetuar, shkarkuar dhe rishikuar. Jam shumë i kënaqur që ka shkuar në numrin 1, dhe megjithëse është e çuditshme të jesh Duke marrë një çmim në këto kohë të zymta, doja t’ju falënderoja të gjithëve për mbështetjen tuaj dhe t’ia dedikoja këtë fansave, të cilët nuk i marr kurrë si të mirëqenë. Unë e vlerësoj shumë, faleminderit shumë!”

Krijuesi i hitit “Angels” fillimisht fitoi famë si anëtar i grupit të djemve Take That përpara se të dilte si artist solo, por gjithashtu grumbulloi edhe katër albume të tjera numër një gjatë kohës së tij me grupin e djemve ndërsa legjenda e “Hound Dog” – i cili vdiq. në vitin 1977 në moshën 42-vjeçare – shënoi numrin e tij të 13-të të parë me publikimin pas vdekjes së koleksionit ‘ELV1S: 30 Nr. 1 Hits’ në vitin 2002.

Ndërkohë, ish-anëtari i Beatles, John Lennon, mbetet artisti që mban rekordin për shumicën e albumeve numër një gjatë karrierës së tij, me gjithsej 18 rekorde në krye të listave të lëshuara gjatë kohës së tij si një akt solo dhe gjatë kohës së tij me ‘ Hej hitbërësit e Judës. /KultPlus.com

45 vjet nga vdekja e Elvis Presley

Sot janë mbushur 45 vjet nga vdekja e Elvis Presley.

Elvis Presley ka lindur më 8 janar 1935 në Tupleo, dhe ka vdekur më 16 gusht 1977 në Memphis, në moshën 42 vjeçare.

Ai konsiderohet si një ndër figurat kulturore më të shquara të shekullit të 20, dhe njihet edhe si “Mbreti i Rock and Roll-it” apo thjesht “Mbreti”. Mbreti i muzikës rock&roll, sex simboli, mashkull me të cilin çdo femër ka dashur të ishte, me vite ka luftuar nga varësia. Vitin e fundit të jetës së tij, ai është shoqëruar me mjekët, duke pasur parasysh se kishte probleme të mëdha me mëlçinë, zemër, sistemin e tretjës etj, dhe e gjithë kjo si pasojë e përdorimit të drogës. Karrierën e tij, Elvis e kishte filluar në vitin 1954. Zbuluesi i talentit të tij ishte themeluesi i Sun Records, Sam Phillips. Elvis kishte ardhur në studio për të kënduar një këngë për ditëlindjen e nënës së tij.

Pak kohë pas kësaj, ai ka realizuar singlin “That’s All Right” i cili menjëherë është bërë hit. Ai ka marr pjesë në shumë emisione televizive dhe në radio, kurse mënyra e vallëzimit dhe lëvizjet e tij shumë shpejt janë bërë mjaft tërheqëse tek gjinia femrore. Për herë të parë ka debutuar në film në vitin 1956, në filmin “Love Me Tender”. Ai ishte këngëtari i parë, koncerti i së cilit (Aloha from Hawaii në 1973) është transmetuar në më shumë se 40 shtete të botës. Ai ka qenë 14 herë i nominuar për çmimin Grammy, dhe ka fituar tri çmime Grammy për vepër jetësore. 

Falë suksesit të madh, Elvis ka fituar miliona, ka shpenzuar shumë, dhe për këtë arsyeje pak para vdekjes kishte bankrotuar. Trashëgimtarja e pasurisë së tij ishte Lisa Marie Prestley./KultPlus.com

Shtëpia e ankandeve bashkon koleksionin e bizhuterive të ‘humbura’ të Elvis Presley-t

Ekspertët dhe historianët e Elvis Presley kanë ditur prej kohësh për një koleksion bizhuterish që këngëtari i dha menaxherit të tij, kolonelit Tom Parker, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Si koleksionistët ashtu edhe fansat kanë shpenzuar dekada duke kërkuar për sendet, të cilat mendohej se kishin humbur. Falë Brigitte Kruse, themeluese dhe CEO e GWS Auctions, e cila gjeti dhe montoi pjesët, ato tani mund të shihen së bashku për herë të parë.

Dyqind artikuj, duke përfshirë unaza ari të veshura me bizhuteri, mansheta, orë dhe zinxhirë, do të dalin në ankand më 27 gusht. Gjithashtu përfshihet edhe kitara e luajtur nga Presley gjatë speciales televizive të tij të famshme “rikthimi” të vitit 1968.

Ish-gruaja e Presley-t, Priscilla, ka punuar me Kruse në koleksion, megjithëse Priscilla nuk zotëron asnjë pjesë.

“Epo, sigurisht që sjell kujtime”, tha Priscilla Presley për Reuters.

Ajo shtoi se ishte një shaka me ish-bashkëshortin e saj që ai vazhdimisht blinte ose porosiste bizhuteri për Parkerin, sepse menaxheri tashmë kishte gjithçka që i nevojitej dhe Presleys nuk dinte çfarë t’i blinte tjetër.

Priscilla Presley tha se projektoi disa prej artikujve duke përfshirë artefakte me logon për TCB Band, muzikantët që formuan seksionin e ritmit kryesor të grupit mbështetës të Presley-t në vitet e tij të mëvonshme. “TCB” do të thotë “të kujdesesh për biznesin”, një shprehje e preferuar e Presley-t.

Priscilla Presley e mbështeti ankandin pjesërisht sepse ishte lodhur duke parë kaq shumë artefakte të rreme të Elvisit për shitje.

“Ka kaq shumë produkte atje që nuk janë aspak autentike dhe kjo më shqetëson mua,” tha ajo.

“Dua të di me siguri se kjo do t’i shkojë dikujt që do të kujdeset për të, e do atë.”/ KultPlus.com

Gjendet e vdekur aktorja që luajti në filmin biografik për Elvis Presleyn

Aktorja e Elvisit, Shonka Dukureh, është gjetur e vdekur në shtëpi.

Shonka Dukureh, e cila luajti Big Mama Thornton në filmin e këtij viti për Elvis Presley, është gjetur e vdekur në një dhomë gjumi në shtëpinë e saj në Nashville, tha policia.

Policia tha se nuk kishte shenja të dhunës pasi ajo u gjet nga një prej fëmijëve të saj. Rezultatet pas vdekjes janë në pritje nga eksperti mjekësor.

Dukureh, një këngëtare 44-vjeçare e Nashville, ndau apartamentin me dy fëmijët e saj të vegjël, tha policia.

Njëri prej fëmijëve e gjeti atë të pavetëdijshme dhe shkoi në banesën e një fqinji, i cili thirri shërbimet e urgjencës.

Dukureh portretizoi këngëtaren Big Mama Thornton në filmin biografik të Elvis Presleyt, i cili u lëshua në mbarë botën në qershor.

Performanca e Dukureh në këngën Hound Dog, të cilën Thornton e regjistroi në vitin 1952, katër vjet para Presleyt, u bë virale në internet pas publikimit të filmit. / The Irish News / KultPlus.com

Del në ankand një ‘Cadillac’ i Elvis Presleyt

”Cadillac”-u tip ”Fleetwood Brougham”, dikur në pronësi të Elvis Presley ka dalë në ankand, deklaroi kompania ”British Car & Classic”.

Makina u ble nga vetë Presley më 26 shtator 1974, për shumën prej 12 512 dollarësh.

E pajisur me një sërë opsionesh, të denja për mbretin e rock’n’roll-it, makina është një nga shumë ”Cadillac”-ët të blerë nga Elvis, një fans i madh i markës amerikane, gjatë gjithë jetës së tij.

Makina është e pajisur me një motor V8 8200cc dhe për këtë model me një ngjyrë karrocerie të verdhë ari.

Në vitin 1976 Elvis ia dha ”Fleetwood Brougham” mjekut të tij personal, Nichopoulos, i cili e përdori atë për 10 vite.

Për të shoqëruar ankandin, sigurisht që janë të gjitha dokumentet që vërtetojnë pronësinë e famshme fillestare, të kompletuara me firmën e Elvis Presley-t, si dhe ndryshimet e mëvonshme të pronësisë.

Edhe pse e mbajtur në gjendje të shkëlqyer, si në karroceri, ashtu edhe në brendësi (me tapiceri të shtrenjta damasku), dhe e kompletuar me të gjitha detajet, makina ka nevojë për një rregullim të mirë për shkak të periudhës së gjatë të ndalimit.

Odometri shënon vetëm 2 776 kilometra dhe motori i fuqishëm është pothuajse plotësisht origjinal, me përjashtim të baterisë./ KultPlus.com

Sëmundjet e shumta të Elvis Presley

Kanë kaluar 45 vite që nga vdekja e Elvis Presleyt (1935-1977), mirëpo akoma ka dyshime lidhur me vdekjen e tij, ndërsa fansat besnikë akoma po e vajtojnë humbjen e Mbretit.

Muzikanti legjendar ishte 42-vjeç kur u gjet i vdekur në banjën e tij në Graceland, pasi kishte kaluar disa vite duke përdorur doza të mëdha të barnave, me ç’rast dy herë ishte mbidozuar me barbiturate (qetësues), teksa herën e parë kishte qëndruar për tri ditë në koma në dhomën e hotelit të tij.

Në kohën e vdekjes, këngëtari po vuante nga mbipesha, glaukoma (sëmundje e syrit), shtypja e lartë e gjakut, dëmtimi i mëlçisë dhe zmadhimi i kolonit (zorrës së trashë).  Vdekja e tij ishte shokuese dhe fillimisht si shkak i vdekjes u cek arresti kardiak, kurse mjeku ligjor kishte deklaruar se barnat nuk kanë luajtur rol në vdekjen e tij.

Ekzaminimet tjera mjekësore pas vdekjes së Elvisit zbuluan shumë fakte për shëndetin e rokerit. Zorra e tij ishte thuajse dy herë më e gjatë sesa duhej të ishte dhe se ai kishte vuajtur nga konstipacioni (kapsllëku) për katër muaj. Zemra e tij ishte dy herë më e madhe sesa madhësia normale dhe ai ishte në fazat e fundit të sëmundjes kardiovaskulare, derisa mushkëritë e tij ishin përfshirë nga emfizema (sëmundje kronike obstruktive e mushkërive), gjë që tregonte paaftësinë e tij për të kënduar në vitet e fundit të jetës.

Vdekja e Mbretit shkaktoi dëshpërim te fansat e shumtë në gjithë botën, aq sa shumë prej tyre refuzonin të pranonin se ai ka vdekur nga sulmi në zemër, madje me vite të tëra kanë besuar se është akoma gjallë. /KultPlus.com

87 vjet nga lindja e ikonës së muzikës, Elvis Presley

Sot janë mbushur 87 vjet nga lindja e Elvis Presley.

Elvis Presley ka lindur më 8 janar 1935 në Tupleo, dhe ka vdekur më 16 gusht 1977 në Memphis, në moshën 42 vjeçare.

Ai konsiderohet si një ndër figurat kulturore më të shquara të shekullit të 20, dhe njihet edhe si “Mbreti i Rock and Roll-it” apo thjesht “Mbreti”. Mbreti i muzikës rock&roll, sex simboli, mashkull me të cilin çdo femër ka dashur të ishte, me vite ka luftuar nga varësia. Vitin e fundit të jetës së tij, ai është shoqëruar me mjekët, duke pasur parasysh se kishte probleme të mëdha me mëlçinë, zemër, sistemin e tretjës etj, dhe e gjithë kjo si pasojë e përdorimit të drogës. Karrierën e tij, Elvis e kishte filluar në vitin 1954. Zbuluesi i talentit të tij ishte themeluesi i Sun Records, Sam Phillips. Elvis kishte ardhur në studio për të kënduar një këngë për ditëlindjen e nënës së tij.

Pak kohë pas kësaj, ai ka realizuar singlin “That’s All Right” i cili menjëherë është bërë hit. Ai ka marr pjesë në shumë emisione televizive dhe në radio, kurse mënyra e vallëzimit dhe lëvizjet e tij shumë shpejt janë bërë mjaft tërheqëse tek gjinia femrore. Për herë të parë ka debutuar në film në vitin 1956, në filmin “Love Me Tender”. Ai ishte këngëtari i parë, koncerti i së cilit (Aloha from Haëaii në 1973) është transmetuar në më shumë se 40 shtete të botës. Ai ka qenë 14 herë i nominuar për çmimin Grammy, dhe ka fituar tri çmime Grammy për vepër jetësore.

Falë suksesit të madh, Elvis ka fituar miliona, ka shpenzuar shumë, dhe për këtë arsyeje pak para vdekjes kishte bankrotuar. Trashëgimtarja e pasurisë së tij ishte Lisa Marie Prestley./KultPlus.com

Realizohet filmi i ri “Elvis”, dedikuar ikonës Elvis Presley

“Elvis” titullohet filmi i ri biografik, dramë-mjuzikël, me regji të Baz Luhrmann, i cili i dedikohet jetës dhe arritjeve të mbretit të muzikës, Elvis Presley.

Sekuenca nga traileri i këtij mjuzikli parqesin aktorin Austin Butler në rolin e Presley.

Veç Presley, në këtë film me role paraqiten edhe aktorët: Tom Hanks, Olivia DeJonge , Yola Quartey, e shumë të tjerë.

Regjisori Baz Luhrmann, tashmë njihet për realizim të një radhe projektesh filmike, përfshirë këtu: mjuziklin Moulin Rouge e dramën “The Great Gatsby”.

E projekti i tij i radhës është filmi biografik “Elvis”, që përqendrohet në ikonën muzikore amerikane, Elvis Presley.

Ky mjuzikël nxjerr në pah edhe lidhjen e Presley me menaxherin e tij, Tom Parker, i cili zbuloi talentin e tij në vitin 1955.

Regjisori Luhrmann lansoi sekuenca nga traileri i “Elvis” në Twitter, dhe siguroi publikun se ky mjuzikël do të lansohet vitin e ardhshëm.

Këto sekuenca nuk ofrojnë shumë detale nga filmi. Rolin e nënës së Presley në film e luan aktorja Maggie Gyllenhaal, por ajo nuk shihet në tiser.

Mjuzikli Elvis shënon filimin e parë të realizuar si duhet për Presley në disa vite, pasi që ai edhe më parë u portretizua në filma e TV.

Në vitin 1979, John carpenter realizoi film dedikuar kësaj ikone, ku në rolin e tij u paraqit Kurt Russell. Po ashtu në vitin 2005 u realizuan seri të shkurtra dedikuar Prisllit.

Sidoçoftë, Luhrmann duket se i është përshtatur projektit “Elvis”, pasi që tashmë ka realizuar një radhë mjuziklesh.

Mjuzikli “Elvis” është planifikuar të lansohet me 24 qershor të vitit./KultPlus.com

Pamje të rralla të ikonës së muzikës, Elvis Presley (FOTO)

Mbreti i i muzikës ‘Rock & Roll’, Elvis Presley ishte ylli përfundimtar i viteve ‘50, ‘60 dhe ‘70, ai ka disa këngë legjendare në karrierën e tij, ndërsa fansat e tij ishin pak si shumë të fiksuar pas zërit dhe pamjes së tij, transmeton KultPlus.

Më poshtë do të gjeni disa fotografi të rralla dhe shumë të bukura të yllit të muzikës, Elvis Presley.

10 muzikantë legjendarë që nuk mësuan kurrë të lexojnë muzikë

Ju nuk keni nevojë të jeni në gjendje të lexoni muzikë në mënyrë që të jeni një muzikant i shkëlqyeshëm.

Gjithnjë e më shumë muzikantë po mësojnë të luajnë përmes internetit, gjë që mund të dëshmohet nga rritja e aplikacioneve dhe mësimeve online për fëmijët, të cilat nuk përfshijnë domosdoshmërisht të mësuarit për të lexuar muzikë.

Këto fytyra të famshme do t’ju bëjnë të pyesni se sa edukim muzikor nevojitet për të arritur madhështinë:

Jimi Hendrix
Kantautori Jimi Hendrix thuhet se mësoi veten të luante me kitarë elektrike me vesh dhe do të përdorte fjalë dhe ngjyra për të shprehur se si ai donte që tingëllonte muzika.

Stevie Wonder
Stevie Wonder ka qenë i verbër që menjëherë pas lindjes së tij. Ai luajti instrumente të shumta që në moshë të re, duke përfshirë piano, harmonikë dhe daulle.

Hans Zimmer
Një nga kompozitorët më të famshëm të filmit në historinë e muzikës, Hans Zimmer nuk mund të lexojë shënime muzikore konvencionale. Ai filloi të luante piano për grupet para se të bëhej një shkrimtar jingle, ku ai vlerëson zhvillimin e aftësive të tij kompozicionale.

Danny Elfman
Një kompozitor tjetër i filmit, Danny Elfman, i cili njihet për këngët e tij duke përfshirë Batman, Edward Scissorhands dhe Charlie and the Chocolate Factory, kaloi një pjesë të madhe të karrierës së tij duke mos qenë në gjendje të shkruajë ose lexojë muzikë.

Taylor Swift
Taylor Swift arriti të bëhej yll me albumin e saj të parë në moshën 17 vjeç. Ndërsa ishte një multi-instrumentiste e talentuar, Swift zbuloi në një intervistë me Rolling Stone se nuk lexon muzikë. Ajo thotë: “Unë nuk do të isha diplomuar në muzikë sepse kur muzika bëhet teknike për mua nuk më pëlqen ajo pjesë e saj.”

Bob Dylan
Kantautori amerikan, Bob Dylan konsiderohet nga disa si një nga kompozitorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Veçanërisht, Dylan u fut në ‘Sallën e Famës’ pa ditur të lexonte muzikë.

Aretha Franklin
Aretha Franklin nuk mund të lexonte muzikë. Ajo muzikon me vesh, pasi e ka përsosur këtë talent duke kaluar fëmijërinë e saj duke kënduar ungjill në Kishën Baptiste të Bethelit të Ri në Detroit, Michigan.

The Beatles
“Askush prej nesh nuk mund të lexojë muzikë … Asnjëri prej nesh nuk mund ta shkruajë atë.” John Lennon e pranoi këtë për grupin në një intervistë të Playboy në vitin 1980, “por si muzikantë të pastër, si njerëz të frymëzuar për të bërë zhurmë, ata [Paul McCartney dhe Ringo Starr] janë po aq të mirë sa çdokush.”

Eric Clapton
Kitaristi, këngëtari dhe kompozitori anglez i zhanrit rock dhe blues, Eric Clapton u rendit i dyti në listën e Rolling Stone të “100 Kitaristëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave” pavarësisht se nuk ishte në gjendje të lexonte muzikë.

Elvis Presley
‘Mbreti i Rock and Roll’ Elvis Presley luajti kitarë, bas dhe piano të gjitha me vesh. Ai nuk mund të lexonte ose shkruante muzikë dhe nuk kishte mësime zyrtare, por mund të dëgjonte një këngë dhe thuhet se e luante atë vetëm pas një dëgjimi./ KultPlus.com

ADN e Elvis Presley u injektua në minj, si projekt eksperimenti i një artisti

ADN e Elvis Presley u përdor në një eksperiment për të injektuar gjenetikisht minjtë pas vdekjes se tij, tregojnë disa dokumente të zbuluara, transmeton KultPlus.

“Mbreti” ishte zbuluar në banjën e vilës së tij në Graceland të Memphis, Tennessee më 16 gisht 1977, pa shenja jete para se të shpallej i vdekur në spital. Jeta e ikonës së Rock ‘n’ Rollit dhe vdekja janë qartësuar në librin e ri të Sally Hoedel, “Elvis: Destined to Die Young”. Autorja bën një pohim interesant ku thotë se kokteli i barnave që Elvisi mori para vdekjes se tij, ishin në të vërtetë për të trajtuar problemet nga të cilat vuajti ylli me shëndetin, më shumë se sa një “mbidozë” që marrin yjet e rock ‘n’ rollit.

Ajo e krahason vdekjen e parakohshme të këngëtarit në vetëm 42 vjet ashtu si të nënës së tij, Gladys, e cila kishte vdekur në moshën 46 vjeçare.

“Ata kishin pasur simptomat e një shëndeti jo të mirë në periudhë katër vjeçare, dhe kjo është interesante për shkak se ajo nuk mori të njëjtat barna sikurse i mori ai”, ka shkruar ajo në libër.

Misteri për vdekjen e “Mbretit” ka qenë më shumë temë debati gjatë këtyre viteve, por ajo çfarë nuk e kemi ditur është përdorimi i ADN-së së tij pas vdekjes.

Disa dokumente të zbuluara të vitit 2012 tregojnë se si materiali gjenetik i këngëtarit ishte përdorur në një eksperiment për të krijuar një mi hibrid me emrin Elvis.

Projekti i artistit Koby Barhad, “All That I Am”, përcolli idenë që të përdorë disa flokët të “Mbretit” për ta injektuar kodin e tij gjenetik në një mi.

“Qëllimi i këtij projekti ishte të ngritën çështjet që na frikësojnë më së shumti”, tha artisti për NBC News, transmeton tutje KultPlus.

Koby kishte blerë flokët e Elvisit në eBay për 22 dollarë, para se ato t’i studionin dy kompani që, në teori, mund të ishin ADN e Elvisit, transmeton GazetaExpress.

Ai gjeti institutin e sekuencave gjenetike, Genetrack Biolabs dhe laboratorin InGenious Targeting, i cili rrit “minj për qëllime shkencore”.

Artisti po ashtu dizajnoj disa shpella, për të cilat ai shpresonte që prezantojnë fazat e ndryshme të jetës së “Mbretit”.

Sektorët përfaqësonin marrëdhëniet e tij me nënën, fëmijërinë e tij të varfër pas lindjes se tij në Tupelo dhe në fund punën e tij dhe suksesin e madh që pati këngëtari para se të ndërronte jetë.

“Mua gjithmonë me ka fascionuar nevoja e përjetshme e njerëzimit për t’i dhënë një definicion jetës”, shkroi koby në Wired.

“Qoftë kjo biologjia apo fizika, filozofia apo biografia, psikologjia apo fiksioni – nga Frankenstein të “materia e Zotit”. Në studimin tim hasa në një laborator privat që ofron “minj” që “modifikohen gjenetikisht për nevojat e juaja”.

Koby thotë se ai e nisi projektin e tij duke marrë flokë të Elvisit, Princeshë Dianës dhe ish presidentit të SHBA-së, John F. Kennedy, të cilët ishin ikona kulturore që “vdiqën para kohe”.

“Në këtë mënyrë ata u bënë një mit, u glorifikuan deri në atë pikë saqë u bën model Utopik”, shtoi ai.

“Nga këta të tre, Elvisi është një simbol përfundimtar i sasisë – ndonjëherë qesharak – së përpjekjeve që bëjmë, si një shoqëri, për t’i mbajtur këta modele të gjalla”.

Artisti ka bashkëpunuar me studiuesit e Kolegjit Imperial në Londër për të testuar flokët e tij dhe shtupat e faqeve për të parë se a ishte e mundur që të nxirret ADN nga flokët.

Koncepti i ti për të krijuar të ashtuquajturin “model i miut Elvis” është paraqitur në ekspozitën e tij “Grown Your Own: Life After Natyre”, që u mbajt në Galerinë e Shkencës së Kolegjit Trinity në Dublin.

Sidoqoftë, kjo ka mbetur vetëm një koncept i tij dhe deri me tani ADN e Mbretit nuk është injektuar në minj.

Në vikend, Sally Hoedel foli për përpjekjet e saj për ta “humanizuar” Elvisin në librin e saj të ri.

“Elvisi është parë më shumë se një njeri, si një imazh, ku ai u reduktua në një djalë të Rock ‘n’ Roll, i cili vdiq në banjën e tij duke marrë shumë pilula se duhet”, ka thënë ajo për Observer. / KultPlus.com

Kostumi i famshëm i Elvis Presley del në ankand

Kostumi dhe pelerina e bardhë e famshme e artistit të mirënjohur në botë, Elvis Presley, e cila ishte e dizajnuar nga Bill Belew për disa shfaqje të cilat në vitin 1972 u mbajtën në Madison Square Garden në Neë York, do të dalë në ankand, përcjell KultPlus.

“Kruse GWS Auctions” do të hapë ofertat të shtunën dhe kostumi ka një ofertë hapëse prej 350,000 dollarë, ndërsa pelerina aktualisht po shkon për 50,000 dollarë.

Po ashtu është bërë e ditur se edhe shumë gjëra tjera të artistit janë në shitje në këtë ankand, duke përfshirë këtu edhe një koleksion të flokëve të tij të ruajtur nga berberi i tij, biblën të cilën ia kishte dhuruar një fans si dhe helmentën që e mbajti në ”Viva Las vegas”

Një pjesë e të ardhurave nga dreka do të shkojnë në Fondacionin “Dream”, i cili mbështet të rriturit me sëmundje të rënda dhe familjet e tyre. / KultPlus.com

44 vjet nga vdekja e Elvis Presley

Sot janë mbushur 44 vjet nga vdekja e Elvis Presley.

Elvis Presley ka lindur më 8 janar 1935 në Tupleo, dhe ka vdekur më 16 gusht 1977 në Memphis, në moshën 42 vjeçare.

Ai konsiderohet si një ndër figurat kulturore më të shquara të shekullit të 20, dhe njihet edhe si “Mbreti i Rock and Roll-it” apo thjesht “Mbreti”. Mbreti i muzikës rock&roll, sex simboli, mashkull me të cilin çdo femër ka dashur të ishte, me vite ka luftuar nga varësia. Vitin e fundit të jetës së tij, ai është shoqëruar me mjekët, duke pasur parasysh se kishte probleme të mëdha me mëlçinë, zemër, sistemin e tretjës etj, dhe e gjithë kjo si pasojë e përdorimit të drogës. Karrierën e tij, Elvis e kishte filluar në vitin 1954. Zbuluesi i talentit të tij ishte themeluesi i Sun Records, Sam Phillips. Elvis kishte ardhur në studio për të kënduar një këngë për ditëlindjen e nënës së tij.

Pak kohë pas kësaj, ai ka realizuar singlin “That’s All Right” i cili menjëherë është bërë hit. Ai ka marr pjesë në shumë emisione televizive dhe në radio, kurse mënyra e vallëzimit dhe lëvizjet e tij shumë shpejt janë bërë mjaft tërheqëse tek gjinia femrore. Për herë të parë ka debutuar në film në vitin 1956, në filmin “Love Me Tender”. Ai ishte këngëtari i parë, koncerti i së cilit (Aloha from Hawaii në 1973) është transmetuar në më shumë se 40 shtete të botës. Ai ka qenë 14 herë i nominuar për çmimin Grammy, dhe ka fituar tri çmime Grammy për vepër jetësore.

Falë suksesit të madh, Elvis ka fituar miliona, ka shpenzuar shumë, dhe për këtë arsyeje pak para vdekjes kishte bankrotuar. Trashëgimtarja e pasurisë së tij ishte Lisa Marie Prestley./ KultPlus.com

Historia e fundit e Elvis Presley-t

Rreth orës 14:30 të pasdites së 16 gushtit 1977, aktorja Ginger Aldenishte duke u endur përreth Gracelandit, në kërkim të askënd tjetri, veç të fejuarin e saj me famë botërore, Elvis Presley. Mbreti i Rock’N’Roll-it po përgatitej për turneun e tij të fundit, por Alden ishte e shqetësuar pasi nuk e kishte parë prej disa orësh.

Alden nuk pa asnjë shenjë të Elvisit, deri kur e kuptoi se dera e banjës ishte hapur. Hyri brenda dhe, siç kujton më vonë, “mbeta e paralizuar nga ajo që pashë”. Sipas saj, “duket sikur i gjithë trupi i Elvis kishte ngrirë plotësisht në pozicionin ulur dhe më pas ishte rrëzuar përpara”.

Alden nxitoi t’i vinte në ndihmë dhe zbuloi një shenjë të frymëmarrjes, edhe pse “fytyra e këngëtarit ishte shprishur dhe kishte marrë ngjyrë vjollcë”, ndërsa sytë e tij “shihnin drejt dhe ishin të përgjakur”. Ajo thirri ambulancën dhe ylli u dërgua në një spital në Memfis të Tenesit, ku mjekët u përpoqën ta risillnin në vete.

Përpjekjet e tyre dështuan. Elvis Presley u shpall i vdekur në orën 15:30, pak më shumë se një orë pasi u gjet. Ishte vetëm 42 vjeç.

Një çështje e debatueshme u ngrit nga ai moment: Si vdiq Elvisi?

Vdekja e këngëtarit shokoi botën. Vetë presidenti Jimmy Carter bëri një deklaratë duke thënë se këngëtari kishte “ndryshuar përgjithmonë fytyrën e kulturës popullore amerikane”.

Ndërkohë, rreth 100 mijë adhurues të tronditur, morën pjesë në funeralin e Presleyt. Pavarësisht kaosit qe shkaktoi vdekja e tij e papritur, nisën të ngrihen pikëpyetje mbi disa fakte të errëta mbi shkakun e vërtetë të vdekjes së këngëtarit.

Tre mjekë që punonin së bashku, Eric Muirhead, Jerry Francisco dhe Noel Florendo, kryen autopsinë e tij. Ekzaminimi zgjati dy dy orë. Francisco doli dhe dha njoftimin për mediat. Ai raportoi se “gjetjet paraprake të autopsisë” tregonin se këngëtari kishte vdekur nga një “aritmi kardiake”, një sulm në zemër, dhe se nuk kishte prova që barnat që merrte kishin luajtur ndonjë rol në vdekjen e tij.

Në fakt, kjo nuk ishte përgjigje e plotë ndaj pyetjes se si vdiq Elvis Presley. Autopsia ende nuk kishte përfunduar në kohën e deklaratës së Franciscos dhe asnjë prej mjekëve të tjerë nuk e kishte pranuar atë njoftim për mediat. Por, megjithëse veprimet e Franciscos kishin qenë të dyshimta, kishte arsye për të besuar se ilaçet nuk kishin gisht në atë ngjarje dhe se përkeqësimi i shëndetit të Presleyt ishte thjesht rastësor.

Në kohën e vdekjes, Presley ishte në mbipeshë. Preferenca e tij ndaj ushqimeve të yndyrshme, sandviçëve dhe ushqimeve të tjera të pashëndetshme ishte e njohur dhe ai vuajti nga disa sëmundje, përfshirë diabetin, presionin e lartë të gjakut dhe glaukomën. Megjithëse dieta e tij e dobët mund të ketë kontribuar për shëndetin e sëmurë, kishte një përgjigje më të gjatë ndaj pyetjes se si vdiq Elvis Presley.

Edhe kur ai iu drejtua shtypit, Francisco u bombardua nga e njëjta pyetje: A kishte pas vdekjes ndonjë shenjë të abuzimit me drogën?

Vetëm pak javë pas vdekjes së Presleyt, tri nga truprojat e këngëtarit kishin botuar një libër me tregime, “Elvis, çfarë ndodhi?”, në të cilën ata pohonin se ylli i muzikës kishte qenë prej kohësh i varur nga amfetaminat.

Nga ana e tij, Francisko u përpoq ta shmangte këtë pyetje, duke pretenduar se “shkaku specifik i vdekjes së tij nuk mund të njihej për një javë, ose dy studime laboratorike që priste të ndërmerren”, duke shtuar se ka “gjasa që në raste të tilla, shkaqet specifike të mos zbulohen kurrë”.

Kur u krye raporti i toksikologjisë, u duk sikur mjekët ishin përpjekur të fshihnin diçka. Rezultatet treguan se në kohën e vdekjes së Presleyt, gjaku i tij përmbante nivele të larta me dilaudid, percodan, demerol, codeine dhe 10 lloje të tjera drogash.
Më vonë do të dilej në përfundimin se Francisco e kishte organizuar konferencën dhe u përpoq t’i shmangte pyetjet rreth drogës, me kërkesën e anëtarëve të familjes Presley, që ishin të vendosur t’i mbanin fshehur abuzimet me drogën të këngëtarit. Presley u bë i varur nga amfetaminat që në fillim të 20-ave të tij. Këto substanca ishin të ligjshme në Shtetet e Bashkuara deri në vitin 1965. Por, Presley, që vuante nga pagjumësia, merrte edhe barna kundër depresionit për ta ndihmuar të flinte natën. Nga fundi i viteve 1960, Presley ishte bërë plotësisht i varur nga drogat që i përdorte për të qenë energjik gjatë koncerteve dhe për të fjetur gjatë natës.

Ndërkohë u lidh me një mjek të papërgjegjshëm. Presley u takua për herë të parë me mjekun George C. Nichopoulos në vitin 1967, kur mjeku e trajtoi për një plagë në këmbë. Nichopoulos u bë shpejt mjeku personal i Presleyt, duke shkuar bashkë me këngëtarin në Las Vegas dhe duke i siguruar atij shumë doza amfetaminash dhe barbituratesh. Sikurse u shpreh më vonë Nichopoulos: ”Problemi i Elvisit ishte se ai nuk shihte asgjë të gabuar tek përdorimi i tyre. Ndjente se duke i marrë ato nga një mjek, nuk ishte i droguari i zakonshëm që shkon të blejë diçka në rrugë”.

Megjithatë, disa e konsideronin Nichopoulosin si një mjek të papërgjegjshëm. Midis viteve 1975-1977, ai kishte shkruar receta për 19 mijë doza droge për Presleyn. Nga janari deri në gushtin e vitit 1977, kishte përshkruar më shumë se 10 mijë doza. Tre vjet pas vdekjes së Preslit, Nichopoulosit iu pezullua liçenca si mjek. Në vitin 1981 u nxor në gjyq për dhënien e ilaçeve me tepri ndaj pacientit të tij. Mjeku dëshmoi se ai ishte përpjekur që pacientët e tij të kuronin gradualisht varësinë dhe në fund u lirua. Megjithatë, në vitin 1995 licenca si mjek iu hoq përgjithmonë.

Një vit më parë, një rihapje e dosjes së vdekjes së Presleyt zbuloi se sulmi në zemër ishte shkaku kryesor i vdekjes (megjithëse kjo gjetje mbetet e diskutueshme). Sidoqoftë, shumë adhurues të Presleyt fajësuan Nichopoulosit për vdekjen e idhullit të tyre dhe ai mori kërcënime të shumta me vdekje në vitet që pasuan.

Megjithatë, edhe pse mjeku me siguri e çoi Presleyn drejt vdekjes, shkaku i vdekjes së tij mund të jetë edhe më tragjik. Një nga efektet anësore të abuzimeve të gjata me qetësuesit është kapsllëku i madh. Meqë ai u gjet pa ndjenja pranë tualetit, ka gjasa që të jetë përpjekur të dalë jashtë, duke krijuar presion mbi zemrën e tij tashmë të dobët. Tendosja e kombinuar me obezitetin, sëmundjet e tjera dhe abuzimet me drogat, mund t’i kenë shkaktuar Presleyt një sulm vdekjeprurës në zemër. /AllThatisInteresting/ KultPlus.com

Shtëpia e Elvis Presleyt hap dyert për vizita virtuale

‘Graceland’, shtëpia e këngëtarit legjendar Elvis Presly në Memphis të Shteteve të Bashkuara të Amerikës tani është duke ofruar vizita online për të gjithë fansat e tij nga mbarë bota, përfshirë edhe ata që nuk mund të udhëtojnë për në atraksionin turistik në Tennessee, gjatë kohës së pandemisë së koronavirusit, transmeton KultPlus.

Organizatorët e ngjarjes kanë bërë të ditur se vizitat dyorëshe me ciceron do t’i dërgojnë vizitorët brenda shtëpisë së Presleyt, që është shndërruar në muze, dhe nëpër Kopshtin e Meditimit, ku dhe është i varrosur këngëtari.

Këngëtari e aktori i njohur ka vdekur në Memphis, më 16 gusht të vitit 1997.

Në biletën 100-dollarëshe për këtë vizitë përfshihet edhe një vizitë në aeroplanin e Presleyt dhe një ecje nëpër kompleksin e karrierës, që përmban ekspozita dhe artefakte të lidhura me Presleyn.

“Graceland” zakonisht i mirëpret me qindra mijëra mysafirë, të cilët e vizitojnë atë për çdo vit. Por numri i turistëve ka shënuar rënie të dukshme gjatë kohës së pandemisë.

“Graceland” ka qenë i mbyllur për disa javë vitin e kaluar dhe tani është i hapur, por me kapacitet të kufizuar. Vizitat virtuale janë caktuar të mbahen më 27 janar, 25 shkurt dhe 25 mars, ndërkaq pritet që të përfshihen edhe data të tjera. / KultPlus.com

Shitet Mercedesi prestigjioz i Elvis Presleyt

Mercedesi që shohim në foto ka shënuar tri dekada. Kjo limuzinë prestigjioze është prodhuar në periudhën e viteve 1963 – 1981 dhe gjatë kësaj periudhe vetura të tilla janë prodhuar në vetëm 2677 njësi.

 Shumica e këtyre veturave janë Sedanë standard ndërsa në version kabrio janë prodhuar shumë më pak.

Ky Mercedes prestigjioz ishte pronë e këngëtarit të famshëm Elvis Presley dhe quhet Mercedes 600 Pullman, i prodhuar në vitin 1969. Po ashtu, nën kofano ka motor 6.3-litërsh M100 V8 me marshin automatik me 4 shpejtësi, si dhe ka të kaluar 96.560 kilometra.

Presley po ashtu ishte entuziast edhe i Cadillacut si dhe modeleve sportive si BMW 507. Thuhet se ai ka pasur mbi 200 vetura gjatë tërë jetës së tij.

Gjithashtu, ky Mercedes së fundmi është shitur përmes shtëpisë së ankandit “Bring a Trailer” në Amerikë me çmim prej 293.888 dollarësh (gati 240.000 euro). Bazuar në komente, shitësi kishte pritur se çmimi shitës do të ishte më i lartë, por ai është zotuar se gjithçka që do të fitojë do t’i ndajë për bamirësi. Vlera mesatare e një veture të tillë është rreth 132 mijë euro.

Vetura ka të kaluara vetëm 100 mijë kilometra, ndërsa në shitje janë përfshirë edhe dokumentet origjinale. /Koha/ KultPlus.com

Unaza e Elvis Presley del në ankand për 500 mijë dollarë

Një unazë floriri me diamante, e mbajtur nga Elvis Presley, pritet të shitet për më shumë se 500 mijë dollarë në një ankand në Los Angeles, ku do të përfshihen edhe gjëra të tjera të yjeve të rokut.

Unaza e Elvis Presley është e para e një serie të tillash me inicialet TCB,  (Taking Care of Business) dhe motivin e vetëtimës, që artisti e përdori si mantrën e tij që prej 1969-s, kur iu rikthye koncerteve pas fokusimit te filmat.

“Diamanti është 7 karatë e gjysmë, ndërsa unaza përbëhet nga flori 14 karatësh”, tregon organizatorja e ankandit, Brigitte Kruse.

Elvis Presley ia dhuroi unazën të cilën e kishte dizenjuar vetë, pjesëtarit të bandës së tij J.D Sumner, në vitin 1975. Legjenda e rock-ut, i cili vdiq në 1977, në moshën 42-vjeçare, ishte gjithashtu një adhurues i motoçikletave.

Një Harley Davidson me të cilin shëtiste rreth pronës së tij të Graceland në Memfis, do të shkojë gjithashtu nën çekiçin e ankandit. Organizatorja pret që të shitet për 300 mijë deri në 350 mijë dollarë. Në ankand do të përfshihen edhe një sërë regjistrimesh master të festivalit të Udstok në vitin 1969, të cilat kishin qenë për më shumë se 10 vite në dollapin e një producenti e nuk kishin dalë asnjëherë në treg.

Regjistrimet prej më shumë se 700 orësh dhe vlerë mbi 1.6 milionë dollarë shfaqin performanca të Jimi Hendrix, Janis Joplin, The Who dhe dhjetëra artistëve  që morën pjesë në festivalin ikonë të kulturës hippie./a2news/ KultPlus.com

Kompozitor i hiteve të Elvis Presley, Mac Davis vdes në moshën 78 vjeçare

Mac Davis, i cili shkroi disa nga hitet më të mëdha të Elvis Presley, si dhe gjeti suksesin e tij në listën e muzikës amerikan, ka vdekur në moshën 78 vjeçare, shkruan The Guardian, përcjell KultPlus.

Ai kishte pësuar komplikime pas një operacioni në zemër. Menaxheri i tij Jim Morey njoftoj vdekjen e tij, duke thënë se Dejvis ishte i rrethuar nga gruaja dhe tre djemtë e tij:

“Ai ishte një legjendë e muzikës, por puna e tij më e rëndësishme ishte ajo si një burrë, baba, gjysh dhe mik i dashur”.

 I lindur dhe rritur në Lubbock, Texas, në 1942, Davis u vendos në Atlanta, Georgia, si një i ri dhe filloi të punonte si kompozitor i nënshkruar në Nancy Sinatra’s Boots Enterprises.

Sukseset e tij më të mëdha ishin këngët për Elvis Presley në fund të viteve 1960, pas viteve të tij të rock’n’roll-it në vitet ’50.

Sukseset e tjera të Davis për tekstet e shkruara për Elvis Presley përfshinin “Memories and Don’t Cry Daddy”, kjo e fundit një tjetër hit amerikan në Top 10. Davis u bë një artist interpretues në të drejtën e tij, duke nënshkruar me Columbia Records në 1970 dhe duke shënuar një hit dy vjet më vonë me baladën “Baby Don’t Get Hooked on Me” që qëndroj tre javë në krye të top listave të SHBA-së.

“Stop dhe Smell the Roses” ishte një tjetër hit i SHBA-së në Top 10 në 1974, dhe ai gjithashtu gjeti sukses me “One Hell of a Woman” dhe “Rock’n’Roll”.

Ai ndaloj së realizuari muzikën e tij në mes të viteve ’80, por vazhdoi si një tekstshkrues, duke punuar me artistë përfshirë yllin e EDM Avicii dhe alt-rokerët Ëeezer.

Davis gjithashtu kishte një karrierë të vogël në aktrim, duke marrë kryesimin në filmin komik të vitit 1981, “Cheaper to Keep Her” dhe vazhdimin e vitit 1983 të “The Sting”. Prezantoj “The Muppet Shoë” në 1980, kishte shfaqjen e tij të larmishme TV në mes të viteve 1970 në NBC, dhe më vonë kishte një rol të zërit të ftuar në serialin e animuar “King of the Hill”. Ai u martua me Lise Gerard në 1982, pas dy martesave të mëparshme./KultPlus.com

42 vjet nga vdekja e Elvis Presleyt

Në përvjetorin e tij të 42-të të vdekjes, sot kujtohet Elvis Presley, i cili ende sot mbetet mbret i muzikës rok.

Më 16 gusht 1977, bota humbi një legjendë muzikore, Elvis Presleyn, i cili ndërroi jetë në moshën 42 vjeçare.

Lindur në Tupelo të Mississippit më 8 janar 1935, Elvisi filloi një karrierë si muzikant pasi u transferua në Memphis. Në janar të vitit 1956, ai publikoi këngën e tij të parë “Hotel Heartbreak”, i cili u shndërrua menjëherë në hit në SHBA.

Prej atij momenti, popullariteti i Elvis Presley vazhdoi të rritet.

Fansat e Elvis Presley nga e gjithë bota do të ndezin qirinj para pronës së tij në Memphis, në shenjë të kujtimit për të. / Koha.net / KultPlus.com

Filmi “Elvis walks home” vlerësohet në Portugali

Filmi “Elvis walks home” me regji nga Fatmir Koçi ishte pjesë e kompeticionit zyrtar në edicionin e 23 të “AVANCA Film Festival” në Portugali, ku u vlerësua me Special Mention të jurisë. Qendra Kombëtare e Kinematografisë shprehet se ky është vlerësimi i 8 për këtë film deri tani.

“Elvis walks home” (Elvis kthehet në shtëpi) është filmi më i fundit i regjisorit Fatmir Koçi, me skenar nga Jonathan Preece. Tema e filmit është universale. Filmi sjell në vëmendje fatin e disa fëmijëve jetimë, të cilët nga luftërat Ballkanike në vitin 1999 mbetën në rrugë. Një ditë, ata takohen me një imitues të Elvis Presley-t, i ardhur në Ballkan për të argëtuar trupat britanike. Asnjë nuk e di origjinën e tij. Është një shqiptar që ka emigruar dikur në Londër, dhe përpiqet ta harrojë nga ka ardhur.

Rolet në film regjisori ia ka besuar aktorëve të njohur, por dhe emrave të rinj, një pjesë e aktorëve në film janë dhe fëmijët. Mickey luhet nga aktori Dritan Kastrati, i cili ka luajtur edhe në dy filmat e mëparshëm të Koçit, si “Amsterdam Express” dhe “Pit Stop Mafia”. Vetë Kastrati është larguar ilegalisht nga deti dhe ka shkuar me një kamion në Britani të Madhe kur ishte 12 vjeç.

Rolet e fëmijëve refugjatë janë nga Klaus Laçi, Samuel Vargu, Armin Vargu, Vivian Biaggione, Enea Shinjatari, Arber Sinanaj, Lionel Boci, Gledi Spahiu, Jona Anastasi, Naiel Hoxha, Nikolla Shosha, Mikel Jaku, Reis Cani, Laura Cani.

Ndërsa rolet e tjera nga Romir Zalla, Amos Zaharia, Juli Emiri, Faton Gerbeshi, Arbies Komoni, Shkëlqim Bunjaku etj.

60 vjet nga publikimi i hitit të Elvis Presley

Sot shënon 59 vjetori i publikimit të  këngës “Young World” nga Elvis Presley, shkruan KultPlus.

Kënga ishte publikuar për herë të parë në vitin 1960 nga revista e Gjermanisë Lindore.

Mediumi për muzikë “Music History” ka treguar detajet se si është realizuar kënga dhe në cfarë kushte është publikuar.

Kënga ishte publikuar fillimisht si tekst pastaj është pblikuar tamam këngë.

E gjithë kënga flet për krijimin e një bote të re, pas githa trazirave nga dy Luftëra Botërore dhe miliona njerëzve të vrarë.

Kënga momentalisht gjendet vetem në versione dhe si kover nga këngëtarë të tjerë./KultPlus.com

Disa aktorë në garë për rolin e Elvis Presleyt

Ansel Elgort, Miles Teller, Austin Butler, Harry Styles, janë konkurrentë në garën për të marrë rolin e njërit prej këngëtarëve më të mëdhenj të të gjitha kohëve.

Vetëm njëri prej aktorëve do të interpretojë Elvis Presleyn në filmin biografik që do të realizohet për të.

Producenti dhe skenaristi Baz Luhrmann, dëshiron që ta gjejë një aktor që të jetë i aftë ta transmetojë tek publiku, të njëjtin efekt si vetë këngëtari.

Filmi do të tregojë për marrëdhënien e këngëtarit me menaxherin e tij Tom Parker, rol të cilin do ta interpretojë me shumë mundësi aktori Tom Hanks.

Parker kontrollonte çdo gjë në lidhje me Presleyn, si në jetën personale dhe atë profesionale, madje mori gjysmën e fitimeve, edhe kur këngëtari vdiq në 1977. /KultPlus.com

Historia e fundit e Elvisit

Rreth orës 14:30 të pasdites së 16 gushtit 1977, aktorja Ginger Aldenishte duke u endur përreth Gracelandit, në kërkim të askënd tjetri, veç të fejuarin e saj me famë botërore, Elvis Presley. Mbreti i Rock’N’Roll-it po përgatitej për turneun e tij të fundit, por Alden ishte e shqetësuar pasi nuk e kishte parë prej disa orësh.

Alden nuk pa asnjë shenjë të Elvisit, deri kur e kuptoi se dera e banjës ishte hapur. Hyri brenda dhe, siç kujton më vonë, “mbeta e paralizuar nga ajo që pashë”. Sipas saj, “duket sikur i gjithë trupi i Elvis kishte ngrirë plotësisht në pozicionin ulur dhe më pas ishte rrëzuar përpara”.

Alden nxitoi t’i vinte në ndihmë dhe zbuloi një shenjë të frymëmarrjes, edhe pse “fytyra e këngëtarit ishte shprishur dhe kishte marrë ngjyrë vjollcë”, ndërsa sytë e tij “shihnin drejt dhe ishin të përgjakur”. Ajo thirri ambulancën dhe ylli u dërgua në një spital në Memfis të Tenesit, ku mjekët u përpoqën ta risillnin në vete.

Përpjekjet e tyre dështuan. Elvis Presley u shpall i vdekur në orën 15:30, pak më shumë se një orë pasi u gjet. Ishte vetëm 42 vjeç.

Një çështje e debatueshme u ngrit nga ai moment: Si vdiq Elvisi?

Vdekja e këngëtarit shokoi botën. Vetë presidenti Jimmy Carter bëri një deklaratë duke thënë se këngëtari kishte “ndryshuar përgjithmonë fytyrën e kulturës popullore amerikane”.

Ndërkohë, rreth 100 mijë adhurues të tronditur, morën pjesë në funeralin e Presleyt. Pavarësisht kaosit qe shkaktoi vdekja e tij e papritur, nisën të ngrihen pikëpyetje mbi disa fakte të errëta mbi shkakun e vërtetë të vdekjes së këngëtarit.

Tre mjekë që punonin së bashku, Eric Muirhead, Jerry Francisco dhe Noel Florendo, kryen autopsinë e tij. Ekzaminimi zgjati dy dy orë. Francisco doli dhe dha njoftimin për mediat. Ai raportoi se “gjetjet paraprake të autopsisë” tregonin se këngëtari kishte vdekur nga një “aritmi kardiake”, një sulm në zemër, dhe se nuk kishte prova që barnat që merrte kishin luajtur ndonjë rol në vdekjen e tij.

Në fakt, kjo nuk ishte përgjigje e plotë ndaj pyetjes se si vdiq Elvis Presley. Autopsia ende nuk kishte përfunduar në kohën e deklaratës së Franciscos dhe asnjë prej mjekëve të tjerë nuk e kishte pranuar atë njoftim për mediat. Por, megjithëse veprimet e Franciscos kishin qenë të dyshimta, kishte arsye për të besuar se ilaçet nuk kishin gisht në atë ngjarje dhe se përkeqësimi i shëndetit të Presleyt ishte thjesht rastësor.

Në kohën e vdekjes, Presley ishte në mbipeshë. Preferenca e tij ndaj ushqimeve të yndyrshme, sandviçëve dhe ushqimeve të tjera të pashëndetshme ishte e njohur dhe ai vuajti nga disa sëmundje, përfshirë diabetin, presionin e lartë të gjakut dhe glaukomën. Megjithëse dieta e tij e dobët mund të ketë kontribuar për shëndetin e sëmurë, kishte një përgjigje më të gjatë ndaj pyetjes se si vdiq Elvis Presley.

Edhe kur ai iu drejtua shtypit, Francisco u bombardua nga e njëjta pyetje: A kishte pas vdekjes ndonjë shenjë të abuzimit me drogën?

Vetëm pak javë pas vdekjes së Presleyt, tri nga truprojat e këngëtarit kishin botuar një libër me tregime, “Elvis, çfarë ndodhi?”, në të cilën ata pohonin se ylli i muzikës kishte qenë prej kohësh i varur nga amfetaminat.

Nga ana e tij, Francisko u përpoq ta shmangte këtë pyetje, duke pretenduar se “shkaku specifik i vdekjes së tij nuk mund të njihej për një javë, ose dy studime laboratorike që priste të ndërmerren”, duke shtuar se ka “gjasa që në raste të tilla, shkaqet specifike të mos zbulohen kurrë”.

Kur u krye raporti i toksikologjisë, u duk sikur mjekët ishin përpjekur të fshihnin diçka. Rezultatet treguan se në kohën e vdekjes së Presleyt, gjaku i tij përmbante nivele të larta me dilaudid, percodan, demerol, codeine dhe 10 lloje të tjera drogash.
Më vonë do të dilej në përfundimin se Francisco e kishte organizuar konferencën dhe u përpoq t’i shmangte pyetjet rreth drogës, me kërkesën e anëtarëve të familjes Presley, që ishin të vendosur t’i mbanin fshehur abuzimet me drogën të këngëtarit. Presley u bë i varur nga amfetaminat që në fillim të 20-ave të tij. Këto substanca ishin të ligjshme në Shtetet e Bashkuara deri në vitin 1965. Por, Presley, që vuante nga pagjumësia, merrte edhe barna kundër depresionit për ta ndihmuar të flinte natën. Nga fundi i viteve 1960, Presley ishte bërë plotësisht i varur nga drogat që i përdorte për të qenë energjik gjatë koncerteve dhe për të fjetur gjatë natës.

Ndërkohë u lidh me një mjek të papërgjegjshëm. Presley u takua për herë të parë me mjekun George C. Nichopoulos në vitin 1967, kur mjeku e trajtoi për një plagë në këmbë. Nichopoulos u bë shpejt mjeku personal i Presleyt, duke shkuar bashkë me këngëtarin në Las Vegas dhe duke i siguruar atij shumë doza amfetaminash dhe barbituratesh. Sikurse u shpreh më vonë Nichopoulos: ”Problemi i Elvisit ishte se ai nuk shihte asgjë të gabuar tek përdorimi i tyre. Ndjente se duke i marrë ato nga një mjek, nuk ishte i droguari i zakonshëm që shkon të blejë diçka në rrugë”.

Megjithatë, disa e konsideronin Nichopoulosin si një mjek të papërgjegjshëm. Midis viteve 1975-1977, ai kishte shkruar receta për 19 mijë doza droge për Presleyn. Nga janari deri në gushtin e vitit 1977, kishte përshkruar më shumë se 10 mijë doza. Tre vjet pas vdekjes së Preslit, Nichopoulosit iu pezullua liçenca si mjek. Në vitin 1981 u nxor në gjyq për dhënien e ilaçeve me tepri ndaj pacientit të tij. Mjeku dëshmoi se ai ishte përpjekur që pacientët e tij të kuronin gradualisht varësinë dhe në fund u lirua. Megjithatë, në vitin 1995 licenca si mjek iu hoq përgjithmonë.

Një vit më parë, një rihapje e dosjes së vdekjes së Presleyt zbuloi se sulmi në zemër ishte shkaku kryesor i vdekjes (megjithëse kjo gjetje mbetet e diskutueshme). Sidoqoftë, shumë adhurues të Presleyt fajësuan Nichopoulosit për vdekjen e idhullit të tyre dhe ai mori kërcënime të shumta me vdekje në vitet që pasuan.

Megjithatë, edhe pse mjeku me siguri e çoi Presleyn drejt vdekjes, shkaku i vdekjes së tij mund të jetë edhe më tragjik. Një nga efektet anësore të abuzimeve të gjata me qetësuesit është kapsllëku i madh. Meqë ai u gjet pa ndjenja pranë tualetit, ka gjasa që të jetë përpjekur të dalë jashtë, duke krijuar presion mbi zemrën e tij tashmë të dobët. Tendosja e kombinuar me obezitetin, sëmundjet e tjera dhe abuzimet me drogat, mund t’i kenë shkaktuar Presleyt një sulm vdekjeprurës në zemër. /AllThatisInteresting/Në shqip nga: Bota.al/ KultPlus.com

Pse shumë njerëz mendojnë se Elvisi është ende gjallë?

Elvis Presley, këngëtari legjendar dhe ylli i kinematografisë amerikane, i cili u bë i njohur si mbret i Rock’n’Rollit, vdiq nga një atak kardiak 41 vjet më parë.

Vdekja e tij më 16 gusht 1977, tronditi industrinë e muzikës dhe pikëlloi miliona fansa të tij në mbarë botën. Në ditët pas varrimit të tij u rritën spekulimet në mesin e një grupi të vogël skeptikësh, se Elvisi në fakt nuk kishte vdekur. Përkundër deklaratave të qarta të mjekëve se superylli 42-vjeçar kishte vdekur, skeptikët ishin të bindur se Elvisi e kishte falsifikuar vdekjen e tij për t’u fshehur.

Melissa Chan

Gjatë katër dekadave të fundit, adhuruesit në të gjithë Amerikën e Veriut kanë këmbëngulur se e kanë parë Presleyn në vende dhe kohë të ndryshme. Në vitin 1989, adhuruesit më të thekur e entuziastë të Elvisit krijuan madje “Shoqatën e Vëzhgimit të Elvisit” për të monitoruar këto pretendime.

Disa njerëz madje pretenduan se ai u shfaq në sfond në filmin e famshëm të vitit 1990, “Home Alone” (I vetëm në shtëpi).

Elvis Presley’s Complete 1953-1995 Recordings, A Boy From Tupelo is out July 28.

Presley nuk është figura e parë e famshme që kultura jonë populiste e nostalgjisë, ka qenë e paaftë të pranojë vdekjen e tij. Teoritë e konspiracionit janë shtuar pas vdekjeve të tjera të personazheve të profilit të lartë, nga vdekja e yllit të Hollivudit, James Dean, në një aksident automobilistik në vitin 1955, deri tek vdekja e Michael Jacksonit më 2009, teksa adhuruesit këmbëngulin se idhujt e tyre të famshëm duhet të jenë ende të gjallë.

Një nga teoritë më të mëdha se përse Presley mund të ketë inskenuar vdekjen e tij, është sepse ai duhej të shpëtonte nga mafia. Gail Brewer-Giorgio, autore e librit bestseller të vitit 1988 “A është Elvisi gjallë?”, kujton në një intervistë të kohëve të fundit për “Time” se si ajo konsultoi mijëra dokumente të FBI-së, për të ardhur në përfundim se Presley ishte një hero amerikan, i cili ishte i detyruar të hynte në programin e mbrojtjes së dëshmitarëve.

“A e di unë nëse Elvisi është ende gjallë sot? Jo, unë nuk e di këtë. Por, di të them se ai nuk vdiq më 16 gusht 1977”.

Brewer-Giorgio, tanimë 78-vjeçe, tha se FBI-ja e kishte pranuar Presleyn si një agjent të fshehtë në vitin 1976, për ta ndihmuar agjencinë të depërtonte në një organizatë kriminale të quajtur “Vëllazëria”, e cila me sa duket përbëhej nga dhjetëra mafiozë. Ajo thotë se Presley e bëri këtë në mënyrë vullnetare, i nxitur nga dashuria e tij për Amerikën dhe respektin për FBI-në. Autorja theksoi se agjencia kishte kontaktuar me Presleyn, pasi një anëtar i “Vëllazërisë” po bënte negociata të hapura me të mbi shitjen e një avioni që zotëronte këngëtari. Por, kur Presli u gjet i kërcënuar, u fut në programin e mbrojtjes së dëshmitarëve, mendon Brewer-Giorgio, duke cituar atë që ajo tha se ishte dëshmi nga dokumentet dhe intervistat e FBI-së: “Elvisi e inskenoi vdekjen e tij, përndryshe do të vritej dhe për këtë nuk ka dyshime”.

FBI nuk bëri menjëherë ndonjë koment mbi pretendimet që Brewer-Giorgio përshkruan gjerësisht në librin e saj. Në fakt në më shumë se 760 dosje që agjencia federale ka publikuar në lidhje me këngëtarin ndërmjet viteve 1956 dhe 1980, nuk përmendet që Presley ka ndihmuar në ndonjë rast FBI-në. FBI nuk e hetoi kurrë Elvisin, por krijoi një dosje me emrin e tij pasi kishte qenë objektivi i disa përpjekjeve për grabitje, të hetuara pikërisht nga FBI. Dokumentet e bëra publike përshkruajnë rastet e gjobëvënies dhe ato gjithashtu tregojnë admirimin e Presleyt për FBI-në. Gjatë një vizite që Presley kreu në selinë e FBI-së në vitin 1971, muzikanti “foli pozitivisht” për agjencinë dhe nuk ofroi “në asnjë lloj mënyre” shërbimet e tij. Gjithashtu përmendet edhe aeroplani i Presleyt dhe një marrëveshje biznesi që përfshinte aeroplanin. Ekspertët thonë se dokumenti nuk përmban prova që sugjerojnë se Presley është gjallë.

“Këto dosje të FBI-së janë në dispozicion të publikut. Unë i kam ato. Nuk ka asgjë në to”, tha për “Time” Patrick Lacy, studiuesi cili shkroi librin “Elvisi i dekriptuar” që çmonton teoritë konspirative rreth vdekjes së këngëtarit. “Të gjitha dëshmitë flasin për një vdekje – provat mjekësore, raporti i dëshmitarit okular… Të realizoje insenimin e vdekjes së tij do të kishte kërkuar heshtjen dhe shërbimet e qindra, në mos mijëra njerëzve ndër vite”.

Përveç raportimeve se e kanë parë të gjallë, skeptikët flasin për ato që ata këmbëngulin se janë gabime nga familja Presley në intervistat e dhëna për mediat, dhe një emërtim dukshëm i gabuar në gurin e varrit të mbretit të rokut si dëshmi të falsifikimit të vdekjes së tij. Skeptikët thonë se emri i mesit i Presleyt është shkruar qëllimisht gabim – Aaron në vend të Aron – pasi vendosja e emrit të tij të vërtetë do të ishte tabu në kushtet kur ai ishte ende gjallë.

Por, çmontuesit e miteve thonë se Elvisi filloi të shkruante emrin e tij të mesëm Aaron në vend të Aron gjatë viteve të fundit të jetës. Ata gjithashtu thonë se Lisa Marie, vajza e këngëtarit, shmangu pyetjen e Larry Kingut gjatë një interviste të vitit 2003, kur ai e pyeti nëse ndjen ndonjëherë se po “komunikon” me babanë e saj.

Teoritë e konspiracionit shkaktojnë një dhimbje të panevojshme për familjen e Presleyt, tha Lacy, që e quan veten një “adhurues të madh të Elvisit”: “Unë po merrem me këtë çështje, pasi nuk kam asgjë më të mirë për të bërë. Besoj se njerëzit që thonë se Elvisi është ende gjallë, po i bëjnë një dëm të madh imazhit dhe familjes së tij… Imagjinoni të jetoni gjithë jetën mes deklaratave se babai juaj bëri të gjitha këto gjëra dhe se ai mashtroi adhuruesit. Vdekja e Elvisit lëndoi shumë njerëz. Dhe, ende lëndon. Ju duhet të pyesni se çfarë lloj personi do të ishte Elvisi për t’ia punuar këtë rreng adhuruesve të tij?”

Shumica dërrmuese e amerikanëve besojnë se Presley vdiq në të vërtetë në vitin 1977. Një sondazh i Gallupit i kryer në vitin 1997, gjeti se vetëm katër për qind e amerikanëve mendonin se Presley ishte gjallë, ndërsa 93 për qind e të anketuarve ishin të sigurt se ai ka vdekur. Megjithatë, Brewer-Giorgio mbetet e vendosur në qëndrimin e saj. Gruaja nga shteti i Xhorxhias, që tha se nuk ka asnjë album të Elvisit dhe se nuk zotëron asnjë kujtim për të, këmbëngul se gjetjet e saj bazohen në fakte dhe jo ndjesi.

“Unë e di që ai e ka bërë realisht këtë gjë”, tha ajo. “Bota duhet të dijë se Elvis Presley e vuri jetën e tij në rrezik. Mendoj se është e trishtueshme që ne nuk dimë gjithçka mbi Elvisin. Nëse unë nuk e bëj këtë për Elvisin, askush tjetër nuk do ta bëjë”. /Burimi: “Time”/Në shqip: Bota.al/ KultPlus.com