Hollywood-i në grevë, mijëra artistë dhe skenaristë kërkojnë kushte më të mira pune dhe rritje pagash

Shoqata e Aktorëve të Ekranit me qendër në Los Anxhelos ka hyrë zyrtarisht në grevë, duke shënuar fillimin e mbylljes më të madhe që Hollivudi ka parë 40 vjet.

Sindikata shpreson të detyrojë gjigantët e transmetimit të bien dakord me kërkesat për çështje që përfshijnë një ndarje më të drejtë të fitimeve dhe kushte më të mira pune.

Greva do të thotë se 160,000 interpretues do t’i bashkohen në një greve të veçantë skenaristëve.

Aktorët po kërkojnë paga dhe kushte më të mira pune nga shërbimet e transmetimit, si dhe një zotim se inteligjenca artificiale dhe fytyrat dhe zërat e krijuar nga kompjuteri nuk do të përdoren për të zëvendësuar aktorët.

Yjet Cillian Murphy dhe Emily Blunt u larguan nga premiera e Oppenheimer kur filloi greva, sipas regjisorit Christopher Nolan.

Në një konferencë shtypi të enjten në Kaliforni, drejtori ekzekutiv i sindikatës dhe kryenegociatori tha se greva është “një instrument i fundit”.

“Ata na kanë lënë pa alternativë,” shtoi ai.

Të mërkurën, sindikata – e njohur zyrtarisht si Skuadra e Aktorëve të Ekranit- Federata Amerikane e Artistëve të Televizionit dhe Radios, ose SAG-AFTRA – nuk ishte në gjendje të arrinte një marrëveshje me studiot kryesore.

Prishja e bisedimeve bëri që komiteti negociues i sindikatës të votonte unanimisht për të rekomanduar fillimin e aksionit të grevës.

Grupi që përfaqëson studiot, Aleanca e Prodhuesve të Filmave dhe Televizionit, ose AMPTP, tha se “një grevë nuk është sigurisht rezultati që ne shpresonim pasi studiot nuk mund të funksionojnë pa interpretuesit që sjellin në jetë shfaqjet dhe filmat tanë televizivë”.

“Unioni ka zgjedhur për fat të keq një rrugë që do të çojë në vështirësi financiare për mijëra njerëz që varen nga industria,” shtoi deklarata e tij.

Një grevë e veçantë nga Shoqata e Shkrimtarëve të Amerikës që kërkon paga dhe kushte më të mira pune ka vazhduar që nga 2 maji. Disa skenaristë janë kthyer në shkrimin e projekteve mbi ekonominë e koncerteve që nuk mbulohen nga kontrata midis repartit dhe Aleancës së Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit.

“Greva e dyfishtë” nga të dy sindikatat është e para që nga viti 1960, kur SAG drejtohej nga aktori dhe ish-presidenti amerikan Ronald Reagan. Greva e fundit e aktorëve u zhvillua në vitin 1980.

Një sindikatë e tretë, Shoqata e Drejtorëve të Amerikës, negocioi me sukses një kontratë në qershor dhe nuk do të marrë pjesë. /KultPlus.com

Aktorja e parë që nënshkroi kontratë në Hollywood

Aktorja Mary Pickford më 24 qershor të vitit 1916, bëhet ylli i parë grua që nënshkroi kontratë miliona dollarëshe në Hollywood.

Lindur në Toronto, Kanada më 1892, e pagëzuar si Gladys Mary Smith, ajo u bë aktore, regjisore dhe skenariste e njohur me emrin ‘e dashura e Amerikës’ në periudhën e filmit pa zë.

Vdiq më 1979, në Santa Monika, Kaliforni. /KultPlus.com

Stan Dragoti e James Belushi të veshur si arvanitas në Hollywood (FOTO)

Sot, në 69 vjetorin e lindjes së aktorit amerikan me prejardhje shqiptare, James Belushi, KultPlus ju risjell një fotografi të tij dhe artistit tjetër shqiptar po ashtu Stan Dragotit, me fustanellën shqiptare, të realizuar në vitin 1985.

James Belushi dhe Stan Dragoti, dy artistët e mirënjohur shqiptarë të Hollywood-it, kishin veshur kostumet arvanitase dhe ishin shfaqur në këtë fotografi fantastike në vitin 1985. Fotografia është publikuar në Gazetën “Illyria”.

Stan Dragoti është vlerësuar nga Shqipëria me titullin e lartë “Nderi i Kombit”. Në kohën e luftës së Kosovës, Stan Dragoti ishte një nga intelektualët shqiptaro-amerikanë më aktiv në mbrojtjen e të drejtave të kombit të tij. Stan Dragoti është me origjinë nga Dragoti i Tepelenës.

Ai është i biri i Asllan Dragotit, veprimtarit të shquar të Vatrës, mbështetësit të Fan Nolit. Rrënojat e shtëpisë së tij janë ende në fshatin tepelenas të origjinës. Stan Dragoti vdiq para disa viteve në moshën 86 vjeçare në Los Angeles.

James Adam Belushi, lindi më 15 qershor të vitit 1954 në Çikago (Ilinois), është aktor amerikan i kinematografisë, teatrit dhe televizionit me prejardhje shqiptare.

Fëmijërinë e rininë i kaloi në Veaton (Ilinois). Është fëmija i tretë nga katër fëmijët e Adem dhe Agnesë Belushit. Babai i tij, Ademi, emigroi në SHBA, duke lënë vendlindjen fshatin Qytezë në vitin 1934, në moshën 15 vjeçare. Ndërsa nëna e tij, Agnesë Belushi, lindi në SHBA, bijë e një emigranti shqiptar. Vëllai i tij më i madh ishte i madhi John Belushi, po ashtu aktor i famshëm i skenës së Hollywood-it dhe shoqërisë në SHBA./ KultPlus.com

Vdiq Stella Stevens, ylli i Hollywoodit që luajti krah Elvis Presleyt

Aktorja e Hollywoodit Stella Stevens, e cila luajti bashkë me Elvis Presleyn në filmin “Girls! Girls! Girls!” dhe me Jerry Lewis në “The Nutty Professor”, ka vdekur në moshën 84-vjeçare.

Djali i saj tha për Hollywood Reporter se ajo kishte qenë në kujdes mjekwsor për disa kohë pasi ishte me sëmundjen e Alzheimerit.

Ajo mbahet mend edhe për rolin e saj në filmin aksion “The Poseidon Adventure”, raportoi BBC.

Stevens ka punuar edhe në televizion, në seriale si “Murder She Wrote” dhe “Magnum, P.I”.

Stevens fitoi një Golden Globe për debutimin e saj në film në vitin 1959.

Tek “Girls! Girls! Girls!”, duke luajtur përballë Presleyt në vitin 1962, Stevens tha se nuk i pëlqente skenari, por Paramount i tha asaj se ishte e detyruar ta bënte atë sipas kontratës. / KultPlus.com

Grupi “Jonas Brothers” me yll në Hollywood

Grupi “Jonas Brothers” u nderua me yll në shtegun e të famshmëve në Hollywood.

Tre vëllezërit që e përbëjnë grupin, Kevin, Nick, dhe Joe, ishin të pranishëm në ceremoninë e zbulimit të yllit.

“Ky ka qenë një rrugëtim i çmendur dhe ne jemi shumë mirënjohës që kemi mundësinë ta ndajmë këtë pasion të muzikës për kaq gjatë me botën. Kemi kaluar shumë ulje-ngritje, por gjatë gjithë kësaj kohe kemi mbetur vëllezër dhe i kemi qëndruar besnik pasionit tonë për muzikën. Andaj dëshirojmë ta shfrytëzojmë këtë moment për t’i falënderuar prindërit tanë për mbështetjen dhe dashurinë e tyre të palëkundur. Ata kanë qenë gjithmonë tifozët tanë më të mëdhenj dhe kanë qenë me ne në çdo hap të rrugëtimit”.

Gratë e secilit anëtarë të grupit, Sophie Turner, Danielle Jonas dhe Priyanka Chorpa, po ashtu e ndoqën ceremoninë.

Nick ishte ai i cili e përmbylli atë duke e paralajmëruar lansimin e albumit të ardhshëm, “The Album”, në maj të këtij viti.


“Mami dhe babi, ju duam shumë. Ne nuk do të ishim këtu pa ju, prandaj faleminderit. Dhe Franklin Jonas, edhe ty të duam gjithashtu. Jemi shumë mirënjohës që jeni këtu me ne. Për gruan time të bukur, ti je qetësia e shpirtit tim në çdo moment çmendurie dhe shkëmbi ku gjej mbështetje në kohë stuhie. Më pëlqen të jem i martuar me ty dhe të jemi prindër të përkushtuar, është dhurata më e madhe e jetës. Për vajzën time të vigël, Malti Marie. Mezi pres të kthehem këtu me ty pas 15 vitesh dhe të të turpëroj para shoqërisë. Dhe në fund fare, falënderojmë fansat tanë të mrekullueshëm, ata që janë këtu sot dhe të tjerët që po na ndjekin online. Ju jeni familja jonë, ju duam shumë dhe jemi falënderues për përkrahjen tuaj. Është një kënaqësi për ne të reflektojmë mbi këtë rrugëtim gati 20-vjeçar dhe ta festojmë atë këtu me ju. Por ne gjithashtu po shikojmë drejt së ardhmes dhe asaj që do të vijë më pas. Pra, mendoj se duhet ta bëjmë një njoftim të shpejtë. Jemi të ngazëllyer t’ju njoftojmë sot se albumi ynë i ri, ‘The Album’, do të publikohet më 5 maj. Mezi presim t’ju shohim në turne kah fundi i këtij viti. Faleminderit shumë të gjithëve”.

Disa prej albumeve të kaluara të grupit janë: “It’s About Time”, “Jonas Brothers”, “A Little Bit Longer” dhe “Lines, Vines and Trying Times”. Ata po ashtu kanë luajtur në projektet e “Disney Channel” si, “Camp Rock” dhhe “Jonas”.

Ndër vite, dy prej vëllezërve Jonas kanë gëzuar gjithashtu karrierë si solo artistë. Nick i publikoi albumet me titull, “Nick Jonas” dhe “Last Year Was Complicated”, kurse Joe Jonas ishte vokalist i grupit të shumëshpërblyer “DNCE”. Në vitin 2019 grupi “Jonas Brothers” u ribashkua dhe e publikuan albumin e titulluar “Sucker”, i cili e kryesoi toplistën “Billboard”.

AP

Regjisori Martin Scorsese feston 80 vjetorin, njëri ndër figurat kryesore të Hollywood

Njëra ndër figurat kryesore të epokës së re të Hollywood, padyshim që është Martin Charles Scorsese, i cili sot feston ditëlindjen e 80-të, shkruan KultPlus.

Scorsese është një regjisor, producent, skenarist dhe aktor amerikan, i cili ka prodhuar disa prej filmave më të shikuar ndonjëherë ndërkombëtarisht.

Goodfellas, Taxi Driver, Raging Bull, The King of Comedy, Mean Streets janë vetëm disa filma prej krijimtarisë së jashtëzakonshme të cilën e posedon tanimë ai.

Filmat e tij ndihen të gjallë, tërheqës – edhe kur personazhet e tij janë mafiozë ose përbindësha. Ato janë vepër e një besimtari të vërtetë.

Shumë njerëz nuk bien dakord se cili është filmi më i miri i tij, por padyshim që Goodfellas i dha një emër të madh regjisorit në fjalë./ KultPlus.com

“Top Gun: Maverick” thyen rekord në arkat filmike

Filmi i ri “Top Gun” i ka dhënë superyllit të Hollivudit, Tom Cruise fundjavën e parë të hapjes me 100 milionë dollarë (79 milionë funte) në arkë.

“Top Gun: Maverick” e sheh atë të ripërsërit rolin e tij si pilot i marinës amerikane Pete “Maverick” Mitchell nga filmi origjinal i vitit 1986.

Në tre ditët e para në kinematë e Amerikës së Veriut, vazhdimi I filmit fitoi rreth 124 milionë dollarë (98 milionë funte) nga shitjet e biletave, sipas Paramount Pictures të dielën.

Në mbarë botën, kjo shifër është ngritur në rreth 248 milionë dollarë (196 milionë).

“Këto rezultate janë qesharake, fantastike të jashtëzakonshme. Jam i lumtur për të gjithë. Jam i lumtur për kompaninë, për Tomin, për krijuesit e filmave”, ka thënë Chris Aronson

Dalja e dytë e 59-vjeçarit si Maverick pati gjithashtu hapjen e katërt më të madhe të çdo filmi në periudhën e Covid-it, pas më të shiturit Spider-Man: No Way Home, Doctor Strange në vendin e dytë në Multiverse of Madness dhe më pas. Batman./21Media/ KultPlus.com

Dua Lipa do të vazhdojë shkëlqimin e saj në Hollywood, merr një rol në filmin “Barbie”

Dua Lipa, përveç suksesit të madh në industrinë e muzikës, shkëlqimi i saj pritet të vazhdojë edhe në “Hollywood”, pasi raportohet se do të ketë një rol në filmin “Barbie” së bashku me mbretëreshën e aktrimit, Margot Robbie, përcjell KultPlus.

26 vjeçarja është duke mbajtur koncerte nëpër Evropë me albumin e saj “Future Nostalgia”, e tani do të vazhdojë të tregojë aftësitë e saja edhe në aktrim.

Filmi do të nisë xhirimet më vonë këtë vit në Mbretërinë e Bashkuar dhe Dua, siç raporton The Sun, do të luajë së bashku me aktoren e “Wolf Of Wallstreet”, Margot.

Këngëtarja me origjinë shqiptare debutoi në aktrim vitin e kaluar pasi mori një rol në “Argylle”, dhe pas rolit të saj të parë në ekranin e madh, Dua la shumë mbresa tek emrat e mëdhenj të industrisë.

Krahas këtij filmi, Lipa ka njoftuar të gjithë mbështetësit e saj se janë duke xhiruar pjesë të koncerteve për të përfunduar me një film në fund, për të mos harruar madhështinë që kanë përjetuar. /KultPlus.com

Pak histori nga Hollywood-i, kryeqyteti i kinemasë

Historia e Hollivudit fillon pak para Luftës së Parë Botërore, gjatë viteve 1910 ku qendra e kinemasë amerikane, gjeti në periferi të Los Anxhelosit një vend ideal për të xhiruar pamjet e jashtme të filmave, falë kushteve të favorshme klimatike dhe një ambjent jo larg detit, maleve dhe shkretetires, shkruan correrenelverde.it.

Afërsia me kufirin meksikan dhe largësia nga Nju Jorku përfaqësonte një avantazh të madh për drejtorët e rinj të pavarur, të cilët, për shkak të të ashtuquajturës “luftë e patentave” dhe luftës së dhunshme të zhvilluar nga Motion Pictures Patent Company (në 1909 kompania grupoi shtatë shtëpitë kryesore të prodhimit amerikan, përkatësisht Edison, Vitagraph, Biograph, Selig, Lubin, Essanay dhe Kalem), kanë gjetur në Hollywood vendin ideal për një industri filmi falas.

Në të njëjtën periudhë, disa nga protagonistët kryesorë të kinemasë amerikane vijnë në Hollywood, duke përfshirë Adolphe Zukor, themelues i Paramount Pictures Corporation, William Fox (Fox Film Corporation), Samuel Goldwyn (Goldwym Pictures Corp.), Carl Laemmle (themelues i Universal Foto).

Falë tyre lindin diploma të mëdha amerikane dhe krijohen ato struktura industriale, tregtare dhe teknike që kanë lejuar kinemanë amerikane të vendoset në të gjithë botën.

Gjatë viteve 1920, Hollywood u bë një sistem i vërtetë argëtimi, në të cilin producentë, aktorë, regjisorë, operatorë dhe tregtarë të të gjitha llojeve kontribuan për t’i dhënë jetë një industrie me përmasa gjigante.

Në të njëjtën kohë ekseset, ekstravagancat, pasuria, luksi, festat, ndonjëherë edhe krimet, skandalet me aktorë e regjisorë mbushin gazetat dhe gjallërojnë debatet; përmes përdorimit të mençur të mjeteve të reja të komunikimit, lind miti i Babilonisë së Hollivudit, siç u përkufizua nga regjisori Kenneth Anger.

Arti kinematografik dhe jeta private e profesionistëve të filmit u bashkua në një dimension të vetëm në të cilin shpesh është e vështirë të bëhet dallimi midis realitetit dhe trillimit, historive reale dhe historive të trilluara.

Publiku është dëshmitar i lindjes së yllit të ri të Hollivudit, ku jo vetëm individi, por e gjithë kinemaja u bë një model mitik. Nuk mungojnë modelet e shkëlqyera femra dhe meshkuj, duke përfshirë Rudolph Valentino, Mary Pickford dhe Douglas Fairbanks.

Në një kohë të shkurtër shtëpitë e reja të prodhimit (Paramount, Fox, First National, Unoversal, Metro Goldwyn Mayer) i japin jetë një kinemaje zhanresh që ka si karakteristikë të përbashkët cilësinë dhe kujdesin e produkteve.

Liria dhe eklekticizmi i temave të trajtuara dhe numri i madh i skenaristëve, regjisorëve dhe aktorëve lejojoi krijojimin e një industrie argëtimi që nuk ka të barabartë askund në botë.
Rezultati janë vepra që mund të shihen dhe admirohen si vepra argëtimi.

Në këtë prodhim mediatik pohohen disa autorë me vlerë të padyshimtë, mes të cilëve sigurisht Charles Spencer Chaplin, Erich Von Stroheim etje.

Gjatë viteve tridhjetë, ardhja e tingullit çoi në një sezon të ri të kinemasë amerikane; falë intuitës brilante të Warner Brothers, një prej kompanive kryesore të Hollivudit, kinemaja me muzikë dhe fjalim bëhet rruga e re e kinemasë botërore.

Industria amerikane rritet sipas rregullave të një organizate të ngurtë; filmi bëhet një produkt i paketuar sipas rregullave të sakta, me pak variacione dhe i aftë për të shkaktuar reagime të caktuara të parashikueshme dhe të parashikuara te spektatorët.

Zhanret klasike amerikane, nga western-i te muzikalët, nga melodrama te komedia, gjejnë te Capra, Cukor, Lubitsch, Vidor, Ford etje finalistë të jashtëzakonshëm filmash.

Pikërisht në këtë lloj pune të paracaktuar, në të cilën producenti mund të konsiderohet organizatori i vërtetë i industrisë së filmit dhe i ngjarjes së vetme në fjalë, shumë regjisorë janë në gjendje të gjurmojnë një përfaqësim të artikuluar të shoqërisë të re amerikane.

Pas periudhës së vështirë të makartizmit dhe krizës kulturore-artistike që pasoi, si dhe “gjuetisë së shtrigave” që çoi në largimin e shumë emrave të njohur të kinemasë hollivudiane, kinemaja e viteve ’60, si dhe artet e tjera, pa rifillimi i një produksioni të fokusuar në protestën dhe provokimin kritik./atsh/ KultPlus.com

DJ Khaled nderohet me yll në shtegun e famës në Hollywood

Producenti i famshëm i muzikës hip-hop, DJ Khaled, u nderua me yll në shtegun e të famshmëve në Hollywood.

Ceremonia e zbulimit të yllit të tij u bë të hënën (11 prill) në Los Angeles dhe të pranishëm ishin disa prej kolegëve të tij më të famshëm në industrinë e muzikës, si Fat Joe, Jay-Z dhe Sean Combs.

“Ti je një pionier. Ti je një ikonë dhe një biznesmen i shkëlqyeshëm. Por, më e rëndësishmja, je një mik i mirë për të gjithë ne, një baba i mrekullueshëm, një burrë i përkushtuar dhe një prej njerëzve më të dashur që i kam takuar ndonjëherë. Energjia dhe etika jote e punës nuk ka të krahasuar. Ne të festojmë për gjithçka që ke arritur deri më sot, dhe gjithçka që i ke dhuruar skenës kulturore dhe industrisë së muzikës. Khaled do të thotë përgjithmonë”, deklaroi reperi Sean Combs.

Në fjalimin prekës dhe emocional para të pranishmëve, Khaled zgjodhi ta nderojë gruan e tij, Nicole Tuck dhe dy fëmijët Asahd dhe Aalam, raportoi të martën agjencia e lajmeve “AP”.

“Fillimisht dua ta falënderoj Zotin, të cilin e dua dhe e vlerësoj shumë. Po ashtu dua ta falënderoj gruan dhe dy djemtë e mi të bukur, ju dua shumë të treve. Pa juve nuk do të isha këtu ku jam sot. Nicole, e vlerësoj shumë çdo gjë që e bën për ne dhe që kujdesesh siç është më së miri për fëmijët dhe mua, sidomos kur e di që nuk jam një burrë i zakonshëm”, tha Khaled.

Ai shtoi se me këtë yll i është plotësuar ëndrra e kamotshme.

“Kjo është një ëndërr e shndërruar në realitet, por ëndrrat realizohen vetëm me punë dhe përkushtim. Unë kështu besoj, që ti mund të kesh ëndrra të mëdha për jetën, por nuk duhet t’i lësh të mbesin vetëm ëndrra. Duhet të punosh për t’i bërë ato realitet. Është emocion i veçantë për mua që vij nga Miami, të jem këtu sot duke i nderuar me një yll që e mban emrin tim në shtegun e famës në Hollywood. Jam shumë falënderues dhe ia dedikoj këtë arritje familjes dhe djemve të mi. Do Zoti që një ditë edhe ata të nderohen me yll në këtë bulevard”.

Gjatë karrierës së suksesshme muzikore, DJ Khaled i ka publikuar gjashtë albume dhe katër këngë, të cilat kanë kryesuar toplistat muzikore anembanë botës. Po ashtu ai është shpërblyer me disa çmime si dhe është nominuar katër herë për çmimin prestigjioz “Grammy”. / KultPlus.com

A do të ishte një yll Hollivudi aktorja shqiptare?

Është ndër aktoret më të diskutuara, për bukurinë e saj. Me t’u shfqur në ekran, regjisorët panë tek ajo, mishërimin e një femre të bukur, inteligjente, të kujdesshme ndaj kritikave dhe të apasionuar pas punës. Kinemasë shqiptare do t’i shtohej kështu edhe një tjetër emër-simbol i bukurisë, origjinalitetit dhe talentit.

Rajmonda Bulku lindi në Tiranë, më 16 gusht 1958. Kur ishte gjimnaziste e vitit të të tretë, më 1976-ën, ajo do të deputonte për herë të parë në kinema, në filmin “Dimri i fundit”, me rolin e një vajze e cila, së bashku me gratë e tjera të fshatit u vijnë në në ndihmë luftëtarëve për lirinë e Shqipërisë. Filmi, do të vlerësohej në Festivalin II te Filmit.

Pas shkolles se mesme, nis punën si montazhiere në Kinostudion “Shqiperia e Re” e më pas, fillon studimet pranë Institutit të Larte të Arteve, ku diplomohet në degën e dramës, në vitin 1985, po ne Tirane. Menjëherë pas diplomitit, emërohet aktore pranë Teatrit Kombëtar. Në skenën e teatrit, ajo ka luajtur disa role madje edhe kryesore, por Rajmonda Bulku u bë e njohur përmes kinemasë.

Me një karrierë prej thuajse dy dekadash në teatër, kujtojmë shfaqjet : “Vdekja e një komisioneri” në rolin e Letës; “Pallati 176” rolin e Irenës; “Unë dhe Melistofeli” në rolin e Margaritës; “Kati i 6-shte” si Irena; sërish Irena tek “Zgjimi”; Magjia e madhe”; si Marigoja në “Motrat”; si Sano në komedinë ”Në katin e dytë është parajsa”; Zehrjaja në dramën “Hijet e natës” etj.

Falë bukurisë, hijëshise fizike, sinqeriteti dhe vërtetësia, gjithashtu edhe aftësia aktoriale kanë bërë që Raimonda Bulku, të bëhet e njohur më shumë në ekranin e madh, e cila interpreton plot 20 role dhe madje, disa prej tyre edhe kryesore. Dy vjet më vonë mbas deputimit, në vitin 1978 spikat në “Nusja dhe shtetërrethimi”, falë komunikimit tëntë në rolin e nuses, nëpërmjet syve, mimikës dhe qetësisë së brendshme.

Në vitin 1984, me rolin e Jonës, në filmin “Duaje emrin tënd”, fiton Kupën e Festivalit V të Filmit Shqiptar. Një rol me një prirje të qartë psikologjike, ku përvuajtja ndaj një dashurie të pamerituar u përjetua thellë dhe me sinqeritet prej aktores.

Ndryshe nga roli i mësipërm, ku është më pranë specifikës së lojës në artin e kinematografisë, tek Magda në filmin “Vitet e pritjes” (1990), me të cilën u nderua me çmimin e parë në Festivalin IX të Filmit, ajo spikati me lojën aktoriale të tipit teatral, duke shpalosur anët dramatike, falë një lojë të fortë të brendshme psikologjike. Ndërsa në “Vdekja e kalit”, në rolin e Merit, aktorja shfaqet ndryshe: me rolin dhe puthjen që bëri bujë për kohën, ajo shafqi njëherësh tonet e buta dhe të brishta të një gruaje, të dashuruar, por fatkeqe.

Midis dhimbjes , ankthit të fshehur, ndjesisë së fajit dhe viktimizimit, ajo e interpreton rolin e vështirë të Dianës, në filmin “Të paftuarit” (1985), përkrah profesorit të saj, aktorit të shquar Vangjush Furrxhi, rol me të cilin fitoi Medaljonin e Festivalit VII të Filmit.

Në teatër, ajo interpretoi disa role të ndryshme, por jo në nivelin e suksesit në ekran, për shkak të përshtatshmërisë më të madhe me filmin, si zërin e ngrohtë, portretin e bukur, aftësine e përshtatjes me kamerën, për t`u shfaqur sa më e vërtete dhe e drejtpërdrejtë.

Ndërkohë, në skenën e teatrit, Bulku ka interpretuar personazhe të vështira dhe me peshë psikologjike, si dhe me një sens shpotitës e sarkastik, sikurse ai i hyjneshës Athina, në shfaqjen “Stinë e mërzitshme në Olimp”, ne vitin 2002, dramë nga Ismail Kadare. Paksimi i ofertave nga kinemaja e bëjnë që t’i përkushtohet më shumë teatrit dhe një ndër rolet më të arrira të teatrit, për Rajmonda Bulkun është realizuar në vitin 2004, me dramen “Pjata e drunjtë” nga Morison, ku ajo spikat me interpretimin, duke pasur përkrah aktorin e madhtë skenës dhe akranit, siç ishte “Artisti i Popullit”, Sulejman Pitarka.

Paralelisht ajo ka interpretuar dhe vazhdon të interpretojë shumë role në Teatrin Kombëtar, në Tiranë. Ne vitet 2009-2013 u zgjodh deputete e Partise Demokratike në Parlamentin shqiptar. Pas politikës, ajo i është kthyer sërish pasionit të saj të përhershëm, aktrimit, sërish me disa role në skenën e Teatrit Kombëtar.

Me këtë rol, ajo gjithashtu fitoi çmimin e parë në festivalin e teatrove “Talia”, në vitin 2005, në Dibër, Maqedonisë. Po këtë vit, luan rolin e nënës në dramën e Vedat Kokones “Hijet e natës”. Në vitin 2006, vazhdon në teatër me një rol tjetër, atë të Aidës, në “Korbi i bardhë”, të Mihallaq Luarasit, ku bie në sy përpjekja për të krjuar karaktere të vërteta njerëzore, duke nxjerre në pah, tek e para, anën humane të personazhit dhe në radhë të dytë, atë tronditjen shpirtërore të gruas se dashuruar. Me një tjetër rol, atë të gruas në komedinë “Burri i gruas time”, ajo e thyen formatin e roleve të natyrës dramatike, duke hyrë në një hapësirë të re interpretative./konica.al/ KultPlus.com

Kur emri i shqiptarit John Belushi u shkrua në pllakat e Hollivudit

John Belushi lindi më 24 janar 1949 në Chicago, Illinois, derisa vdiq më 5 mars 1982 në West Hollywood, ishte aktor dhe këngëtar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës me prejardhjen shqiptare.

Në datën e lindjes së tij, kujtojmë momentin kur emri i tij u shënua në pllakat e Hollivudit.

Më 9 shkurt 1960 tetë pllakat e para të yjeve prej bronzi vendosen në Bulevardin e Famës në Hollivud, ku sot ndodhen më shumë se 2,500 yje të ngulitur në trotuare përgjatë Bulevardit prej 3 kilometrash, që vizitohet çdo vit nga mbi 10 milionë njerëz.

Këta Yje janë monumente të përhershme publike për arritjet në industrinë argëtuese, duke mbajtur një përzierje emrash; aktorë, muzikantë, regjisorë producentë, grupe muzikore, teatrale, karaktere imagjinarë, dhe të tjerët.
Aktori John Belushi është i vetmi shqiptar në këtë Bulevard.

Belushi vdiq më 5 mars 1982 në Hollywood, pasi kishte marrë në sasi të mëdha një përzierje drogash kokainë dhe heroinë.

Ai ishte 33 vjeç, i ri, por la gjurmë si komedian; 22 vjet pas vdekjes, Ylli me emrin “John Belushi” u vendos në Bulevardin e Famës. /KultPlus.com

Ikona e modës italiane, Nino Cerruti vdes në moshën 91 vjeçare

Ka vdekur në moshën 91-vjeçare Nino Cerruti, një nga stilistët dhe sipërmarrësit e mëdhenj italianë të modës, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Raportet thonë se ai ndërroi jetë në spital në Piemonte, ku ishte në proces e sipër të një kontrolleje për një operacion në kofsh.

Ai hapi butikun e tij të parë në Paris në 1967, derisa puna e tij u vlerësua shumë nga Amerika.

Më pas, në vitet ’80, ai filloi punën në Hollywood, duke dizajnuar rroba për yje, duke përfshirë Jack Nicholson, Michael Douglas, Sharon Stone, Julia Roberts dhe Tom Hanks.

Nino Cerruti in 1991
At home with his wife and son in Rome in 1988
Antonio Banderas, Prince Albert II of Monaco and Nino Cerruti at the Cannes Film Festival on 26 May 1995

18 vjeçarja mahnit me stilimet e saj unike

Qoftë një model i përditshëm apo një model i veçantë, të gjithë duam që flokët të duken në formën e tyre më të mirë.

Milena Diekmann është një stiliste 18 vjeçare, e cila krijon modele flokësh unike që edhe stilistët e famshëm të Hollywood-it do i kishin zili.

Milena filloi të praktikonte gërshetat te vetja që kur ishte në shkollën fillore. Kur ishte rreth 10 vjeç, ajo filloi të merrte mësime, mësoi shumë më tepër teknika dhe provoi modele flokësh më të ndërlikuara.

2 vjet më parë ajo mori parukën e parë sintetike, që i dha mundësinë të provonte modele flokësh më të ndërlikuara, raporton kosovarja.

Tani që ajo është 18 vjeçe dhe modelet e flokëve, që shohim në llogaritë e saj në rrjetet sociale, ajo i bën në shtëpi.

Bright Side ka publikuar disa nga punimet më interesante të saj. / KultPlus.com

Pedro Almodovar dhe Penelope Cruz hapin Festivalin e Filmit në Venecia

Gara për ‘Luanin e Artë’ u hap sot në mbrëmje nga një dyshe emblematike e kinemasë spanjolle, Pedro Almodovar dhe Penelope Cruz, në një prelud të Festivalit të Filmit në Venecia, që ndërthur kinemanë autore dhe emra të mëdhenj të Hollywood-it.

Regjisori dhe muza e tij, të veshur me të zeza, ecën në tapetin e kuq të pallatit të kinemasë nën shkrepjet e aparateve të fotografëve, por në mungesë të publikut, për shkak të masave antiCOVID-19.

Gjatë ceremonisë së hapjes, një ‘Luan i Artë Nderi’ iu dha regjisorit italian Roberto Benigni, autorit të paharrueshëm të “La vita e bella”.

Për këtë Mostra të 78-të, Almodovar përballet me 20 filma në garë për të joshur një juri të kryesuar nga Bong Joon-Ho, nga Koreja e Jugut, fitues i “Palmës së Artë 2019” me filmin “Parasite”.

Juria e Mostra-s bashkon aktoren franko-belge Virginie Efira dhe regjisoren amerikane me origjinë kineze, Chloé Zhao, e cila triumfoi në Oscar me “Nomadland”, disa muaj pasi fitoi ‘Luanin e Artë’ vitin e kaluar. / KultPlus.com

Diaz heq dorë nga aktrimi: Karriera filmike më pengoi të menaxhoja pjesën tjetër të jetës sime

Cameron Diaz e ka shpjeguar vendimin për t’u larguar nga aktrimi duke thënë se karriera e saj në ekranin e madh po e pengonte të menaxhonte pjesë të tjera të jetës personale.

Aktorja 48-vjeçare ishte një nga yjet më të suksesshëm të industrisë së filmit, e njohur veçanërisht për rolet në “There’s Something about Mary”, “Charlie’s Angels dhe “The Holiday”.

Filmi i saj i fundit ishte përshtatja e “Annie” në 2014, ku ajo interpreton rolin e Hannigan-it.

Në një intervistë me aktorin dhe komedianin Kevin Hart në shfaqjen e tij të re “Hart to Heart”, ajo tha: “Kur bën diçka në një nivel vërtet të lartë për një periudhë të gjatë kohore, kur je personi që po jep një gjë, atëherë ti je ai personi që je në ekran, të gjitha pjesët e tua që nuk kanë lidhje me ekranin duhet t’u lihen personave të tjerë”, transmeton KultPlus.

Diaz shpjegoi se kjo përfshinte “pjesë të ndryshme të jetës sime, shtëpinë time, çdo aspekt, nga financat, edhe vetë menaxhimi i vetvetes si një qenie njerëzore, jo i vetvetes si Cameron Diaz-makina”.

“Për sa i përket anës sime personale, shpirtërore, po kuptoja se, ajo pjesë e imja që funksiononte në një nivel të lartë, nuk ishte e mjaftueshme”.

“Thjesht pashë përreth dhe kishte aq shumë pjesë të jetës sime që nuk i prekja, nuk po i menaxhoja dhe nuk mund t’i menaxhoja, sepse gjithçka ishte aq masive”.

Diaz tha se ajo arriti në këtë përfundim kur ishte rreth 40 vjeç dhe kjo i dha asaj mundësinë për të rivlerësuar çdo aspekt të jetës së saj. / KultPlus.com

10 filmat më të mëdhenj amerikanë

Kinematografia amerikane, jo rastësisht është më e përsosura. Filmat e dalë nga “shtëpia” e filmit, Hollywood, janë filma që kur shihen një herë, mbesin pjesë e kujtesës përgjithnjë.

BBC Culture ka organizuar një sondazh online, duke pyetur se cilët janë filmat më të shënuar të kinematografisë amerikane. Ja se si kanë rezultuar në vlerësim.

1. THE SHAWSHANK REDEMPTION

I përshtatur nga novela e Stephen King, Rita Hayworth dhe Shawshank Redemption, ky film dramë amerikan i vitit 1994 mban numrin një në listën e IMDb-së. Shkruar dhe drejtuar nga Frank Darabont, dhe me protagonistë Tim Robbins dhe Morgan Freeman, filmi mori shtatë nominime për Oscar. Kritiku Leonard Klady e përshkroi filmin si “një testament për shpirtin njerëzor”.

2. TO KILL A MOCKINGBIRD

Megjithëse historia padyshim që ka një tërheqje universale, filmi në vetvete është akorduar aq mirë me ndjeshmërinë amerikane, saqë nuk mund të godasë një i dytë i tillë. Bazuar në romanin fitues të Çmimit Pulitzer të vitit 1960 nga Harper Lee, ky film dramatik amerikan fitoi tre çmime Academy, përfshirë çmimin e aktorit më të mirë për Gregory Peck.

3. BLADE RUNNER

Drejtuar nga Ridley Scott dhe luajtur nga Harrison Ford, ky film fantastiko-shkencor i vitit 1982 është një përshtatje e modifikuar e romanit “Do Androids Dream of Electric Deep? “nga Phillip K Dick. Në vitin 2019, përdorimi i kopjuesve të gjeneruar gjenetikisht është i ndaluar në Tokë. Ata që kundërshtojnë ndalimin dhe kthehen në Tokë vriten nga operativët specialë të policisë të njohur si Blade Runners. Është një film kulti dhe një shembull kryesor i zhanrit neo-noir. Disa kritikë e konsiderojnë atë si një nga filmat më të mirë fantastiko-shkencorë të bërë ndonjëherë

4. ON THE WATERFRONT

Një film amerikan dramë, krim, i vitit 1954, i drejtuar nga Elia Kazan, fitoi tetë çmime Academy, përfshirë filmin më të mirë dhe aktorin më të mirë për Marlon Brando. Kritiku i filmit, Roger Ebert tha se ky ishte një nga filmat më të mëdhenj ndonjëherë dhe se Brando dhe Kazan ndryshuan aktrimin në filmat amerikanë përgjithmonë.

5. INCEPTION

I filmuar në gjashtë vende dhe katër kontinente, ky film fantastiko-shkencor i vitit 2010 është shkruar dhe drejtuar nga Christopher Nolan, me një kast të madh, përfshirë Leonardo DiCaprio, Ellen Page, Tom Hardy dhe të tjerë. Ky është filmi i 45-të me fitimin më të lartë të të gjitha kohërave, dhe fitoi 4 çmime Oscar.

6. THE GENERAL

Ky film komedi pa zë i vitit 1926, u frymëzua nga Real Locomotive Chase i vitit 1862, por që nuk u prit mirë nga kritikët dhe publiku në fillim. Megjithatë, Instituti Amerikan i Filmit e renditi The General në vendin e 18-të në listën e 100 filmave më të mirë amerikanë të të gjitha kohërave.

7. SAVING PRIVATE RYAN

Ky film dramë i luftës i vitit 1998 vlerësohet se kontribuoi në një ringjallje të interesit të Amerikës në Luftën e Dytë Botërore. Filmi i solli Steven Spielberg çmimin e dytë Academy për regjisorin më të mirë.

8. THE MALTESE FALCON

Ylli i filmit noir i vitit 1941, Humphrey Bogart, gëzoi bashkë me filmin tri nominime për Oscar. Regjisori John Huston planifikoi çdo sekondë të filmit dhe mori parasysh çdo detaj të vogël, me skica për secilën skenë dhe një skenar që i lejoi aktorët të provonin skenat e tyre me pak ndërhyrje. Ai xhiroi pothuajse të gjithë filmin në sekuencë. Huston përdori pjesën më të madhe të dialogut nga romani origjinal nga Dashiell Hammett.

9. REAR WINDOW

I konsideruar si një nga filmat më të mirë të Alfred Hitchcock, ky thriller misterioz i vitit 1954 mori katër nominime për Oscar. Michael Sragow nga The New Yorker e përshkroi atë si një nga filmat më frymëzues të Hitchcockut për pjesëmarrjen e audiencës: duke e parë atë, ndihesh i titulluar, i tmerruar dhe, në fund të fundit, i lehtësuar.

10. PLATOON

Ky është filmi i parë hollivudian për Luftën e Vietnamit që është shkruar dhe drejtuar nga një veteran i konfliktit, Oliver Stone. Filmi fitoi çmimin Oscar për fotografinë më të mirë të vitit 1986 dhe gjithashtu për regjisorin më të mirë. Kritiku i filmit Dave Kehr ka thënë se në këtë film ka imazhe aq të fuqishme sa, në vend që të jenë thjesht të stampuara, bëhen pjesë e kujtesës.

Stereotipet që shfaqen në filmat amerikanë, por që nuk kanë asnjë lidhje me të vërtetën

Filmat tashmë kanë pushtuar botën dhe nuk ka njeri që nuk e ka pa një të tillë në jetë.

Një temë interesante është ngritur në Reddit në lidhje me stereotipet që ne shohim çdo ditë në filmat amerikanë dhe komentet vazhdojnë të vijnë, transmeton KultPlus.

Përdoruesit nga vende të ndryshme zbulojnë pamjen reale të jetës së përditshme në vendet e tyre dhe nuk ngjan aspak me ato që na kanë mësuar filmat!

Ne kemi veçuar 12 stereotipat më interesante që shfaqin realitetin e vërtetë. / KultPlus.com

Publikohet traileri zyrtar i filmit ‘Queenpins’, luan edhe Bebe Rexha (VIDEO)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Bebe Rexha, përpos sukseseve të mëdha në fushën e muzikës, kësaj radhe do të marrë pjesë edhe në një projekti filmik, përcjell KultPlus.

Ajo tashmë prej muajsh ka njoftuar se do të bëjë debutimin si aktore në filmin e ri të titulluar “Queenpins”.

Krijuesja e shumë hiteve së fundmi ka shpërndarë në rrjetet sociale trailerin e filmit/

Artistja me prejardhje nga Dibra ka thënë se ndihet e entuziasmuar me filmin në të cilin ajo luan përkrah aktorëve të famshëm të Hollyëood-it si: Vince Vaugn e Kristen Bell.

“Jam e entuziasmuar të shpërndajë debutimin tim në filmin Queenpins, përkrah Kristen Bell, KirbyHoëell-Baptiste, Paul ëalter Hauser, dhe Vince Vaughn. Filmi është drejtuar dhe shkruar nga Aron Gaudet dhe Gita Paullapilly”, ka shkruar Bebe.

Filmi ndërkaq parashihet të shfaqet premierë në kinema në shtator të këtij viti. / KultPlus.com

Tarantino dhe Burton do të nderohen për arritje jetësore nga Festivali i filmit në Romë

Quentin Tarantino do të nderohet me çmim special për arritje jetësore, në edicionin e sivjetmë të Festivalit të filmit në Romë.

Regjisori i njohur hollywoodian do të jetë i pranishëm në festivalin i cili mbahet nga 14-24 tetor, dhe pritet të marrë pjesë në një takim për së afërmi me publikun lokal, ku do të kenë mundësi t’i parashtrojnë pyetje dhe të marrin përgjigje nga Tarantino, transmeton KultPlus.

“Në një periudhë të jetës sime e shikoja secilin film Italian. Dhe një pjesë të madhe të karrierës sime e kam kaluar duke i realizuar versionet e mia të këtyre filmave. Prandaj, ta pranoj një shpërblim për arritje jetësore nga Festival i filmit në Romë, është një ndjenjë fantastike për mua”, ka deklaruar Tarantino përmes një komunikate për “The Hollywood Reporter”.

Edicioni i 16-të i Festivalit të Filmi në Romë po ashtu do ta nderojë regjisorin, Tim Burton, me shpërblim për arritje jetësore. Regjisori më së miri njihet për filma të tillë si “Edward Scissorhands” dhe “Batman”.

Në një deklaratë për media të lëshuar nga organizatorët e festivalit, Burton u vlerësua si një prej regjisorëve më origjinal në industrinë e filmit në Amerikë, puna e së cilit mund të identifikohet qysh në shikim të parë.

Burton po ashtu do të jetë i pranishëm në ceremoni për ta pranuar çmimin e tij, transmeton tutje KultPlus.

“Ta pranosh këtë nderim nga Festivali i filmit në Romë është diçka shumë e veçantë për mua. Fellini, Mario Bava, Dario Argento, që t gjithë këta kanë qenë inspirues të mëdhenj në jetën time, dhe të nderohem me çmim në Romë, vendi të cilin e dua shumë dhe një qytet ku ndihesh sikur je protagonist i filmit tënd personal, është mjaft emocionale për mua”, ka deklaruar regjisori.

Programi i plotë i Festivalit të filmit në Romë do të bëhet publik më 6 tetor. / KultPlus.com

Macaulay Culkin me yll në Hollywood

Aktorët Macaulay Culkin dhe Michael B. Jordan, pritet të jenë në mesin e shumë artistëve që do të nderohen me yje në sheshin e njohur Hollywood Walk of Fame. Dyshja e aktorëve së bashku me Avril Lavigne dhe DJ Khaled janë katërshja në mesin e shumë njerëzve të filmit, televizionit, muzikës, teatrit dhe sportit, që pritet të nderohen me yje në sheshin e famshëm të Hollywoodit.

Aktorët Salma Hayek, Jason Momoa, Tessa Thompson, Ray Liotta, Ewan McGregor, Regina King, Willem Dafoe, James Hong, Helen Hunt, Adam McKay dhe Carrie Fisher, do të jenë yjet e filmit që do të nderohen për vitin 2022.

Ndërkaq, nga bota e televizionit, me yje do të jenë Tracee Ellis Ross, Ricky Gervais, Bob Odenkirk, Norman Reedus, Kenan Thompson, Byron Allen, Greg Berlanti, Peter Krause, Holly Robinson Peete, Jean Smart dhe Ming-Na Wen, përcjell KultPlus.

Bota e muzikës për vitin 2022 me yje do të bëjë Nipsey Husslen, The Black Eyed Peas, George Clinton, Jr., Ashanti Douglas, Los Huracanes del Norte dhe Martha Reeves.

Yje do të kenë edhe performuesit si Patti LuPone, Marilyn McCoo & Billy Davis Jr. dhe Angelica Vale.

Ylli i radios, Richard Blade, gjithashtu do të nderohet me yll. Përkrah tij do të nderohet edhe Michael Stahan, komentues i ligës së ragbit në SHBA.

Sipas “Walk of Fame”, 38 të nderuarit janë përzgjedhur nga një listë prej qindra kandidatëve.

Zyrtarët kanë thënë se datat për ceremonitë e shpalosjes së yjeve ende nuk janë bërë të ditura. Në këtë njoftim thuhet se për organizimin e ceremonive ekziston një afat prej dy vjetësh. / KultPlus.com

Fusha magnetike dhe rrëshqitja e poleve të Tokës, si është “paralajmëruar” zhdukja e specieve

Filmat që paraqesin katastrofa natyrore kanë treguar se Hollywoodi mendon se mund të jetë e vërtetë një gjë e tillë nëse polet e Tokës do të rrëshqisnin papritmas. Kjo po del të jetë shumë e mundshme.

Ne nuk dimë ende nëse kjo do të ndikonte në jetën e përditshme mirëpo shkencëtarët po kërkojnë prova për lëvizjet polare të së kaluarës, në mënyrë që të marrin një ide më të mirë në atë se çka na pret.

Studimi i fundit i botuar në Science ka ofruar disa informacione të dobishme falë një peme shumë të vjetër. Pema, e cila ishte ende në rritje kur ndodhi rrokullisja e fundit e polet magnetik rreth 42.000 vjet më parë, lë të kuptohet për ndryshime dramatike dhe ndoshta katastrofike që ndodhën në atmosferë dhe në sipërfaqe të planetit.

Shkencëtarët kishin përdorur këtë pemë, e cila ishte e vdekur prej kohësh mirëpo e ruajtur mirë, për ta kuptuar shtrirjen masive të historisë së Tokës. Duke studiuar rrathët e pemës, shkencëtarët morën detaje të thella prej afërsisht 1.700 vjetësh. Analiza e kryer me këto rrathë thotë se koha e shkuar ishte tejet sfiduese për çdo gjallesë në Tokë.

Ekipi i shkencëtarëve që ishte angazhuar në këtë studim u mor ekskluzivisht me shenjat e karbonit në njollat e pemës. Lloji i karbonit që shkencëtarët po e kërkonin krijohet kur rrezet kozmike janë në gjendje të godasin atmosferën e Tokës. Kur fusha magnetike e Tokës është e fortë, siç është sot e kësaj dite, sasia e karbonit e gjeneruar nga ky bashkëveprim është relativisht i ulët, mirëpo lë hapësirë kur fusha magnetike dobësohet dhe lejon që të depërtojnë më shumë rreze kozmike.

Ky lloj i veçantë i karbonit në rrathët e pemës thuhet se ishte prodhuar gjatë rrokullisjes polare, duke e lidhur drejtpërdrejt me një ndryshim dramatik të fuqisë së fushës magnetike të Tokës.

“Ky studim paraqet një rritje të konsiderueshme të përmbajtjes së karbonit-14 të atmosferës që kulmon gjatë periudhës së dobësimit të forcës së fushës magnetike, duke i paraprirë kalimit të polaritetit”, kanë shpjeguar shkencëtarët.

Bazuar në këto gjetje, studiuesit tutje kanë përmendur mundësinë e zhdukjes së shumë specieve në Tokë. Kjo vjen si pasojë e rrezatimit ultraviolet në Tokë, si rezultat i fushës së dobësuar magnetike dhe dëmtimit të shtresës së ozonit.

“Ne ende nuk kemi asnjë mënyrë për të ditur kur ose pse polet magnetike rrëshqasin, por sa herë që kjo do të ndodhë përsëri, mund të kemi një kohë të vështirë”, thuhet në këtë studim./ KultPlus.com

Historia e Hollywood-it

Hollywood do të kishte qenë një periferi e parëndësishme e Los Anxhelosit nëse nuk do të ishte bërë, me kalimin e kohës, kryeqyteti i industrisë së fuqishme të filmit dhe pastaj televizionit.

Historia e saj fillon vetëm në 1886, kur një agjent i pasurive të patundshme nga Kansas, 54-vjeçari, prohibitionisti thellësisht fetar Harvey Wilcox , arrin në zonë.  Ai bleu një sipërfaqe prej gjashtëqind hektarësh dhe shumë shpejt filloi të shpalosë vizionin e tij. 

Do të krijonte një komunitet për të krishterët e përkushtuar të cilët do të bënin një jetë morale pa mëkat dhe alkool. Emri “Hollywood” u frymëzua nga gruaja e tij,  Daieda Wilcox. Ky emër kishte të bënte me bindjet e tyre dhe ishte frymëzuar nga emri i rezidencës verore të një shoku të familjes në Çikago.

Në vitet në vijim, Hollywood-i filloi të ndryshonte drejtim, jo në drejtimin që dëshironte Wilcox, pasi vizioni i tij provoi të ishte një tjetër utopi.  Zona filloi të ndërtohej me një ritëm të shpejtë, për shkak të klimës së mirë, por edhe zhvillimit dhe zgjerimit të hekurudhës. 

Prospect Central Avenue – tani Hollywood Avenue – është shndërruar në një rrugë prestigjioze, ku çdo njeri i pasur në Perëndim dëshiron një shtëpi.

Në vitin 1903 komuniteti bleu një person juridik, por për shkak të mungesës së ujit të pijshëm u detyrua në vitin 1910 të bëhej pjesë e qytetit të Los Anxhelos.

Në të njëjtën kohë, qyteti pësoi një transformim tjetër, kur një grup i vogël tregtarësh hebrenj në Bregun Lindor, të cilët besuan fort në të ardhmen e kinemasë, gjetën kushtet e përsosura në Kaliforninë Jugore për xhirimet e filmave të tyre.

Duke kombinuar një klimë të butë, rrezet e diellit  dhe një larmi hapësirash, periferia e qetë e Los Anxhelos me pemët e portokallit u mbush shpejt me ndërtesa, pasi filmat xhiroheshin vetëm në dritën e diellit. 

Brenda disa vitesh, ish-kllounët ishin në gjendje ta kthejnë këtë eksperiment të rrezikshëm në një biznes fitimprurës dhe ta bëjnë Hollywood-in kryeqytetin e industrisë së ëndrrave me famë botërore. Nevojat e kësaj industrie të re sollën ndryshime të shpejta në komunitet, duke shkaktuar konflikte midis banorëve të vjetër dhe atyre të rinj.

Zonat rurale në veri të bulevardit kryesor u shndërruan në parcela, ku u ndërtuan shtëpi për të strehuar punëtorët. Qendrat tregtare, restorantet, kinematë, klubet dhe bankat filluan të mbinin si ‘kërpudhat’ pas shiut, në vitet 1920 dhe 1930.

Për gati tre dekada, nga kinemaja e heshtur te filmat që flasin, të famshëm si David Griffith, Samuel Goldwyn, Adolf Zukor, William Fox, Louis Mager, Jesse Laski, Daryl Zanoukot, F., Metro-Goldwyn-Mayer, Paramount Pictures, Columbia, Warner Brothers, etj.) kanë luajtur një rol kryesor në evolucionin e kinemasë.

Protagonistët e filmave, tani emra legjendarë në të gjithë botën, jetuan dhe punuan në një mjedis të pasur dhe me shkëlqim, ndërsa sjellja e tyre shpesh skandalizonte opinionin publik. 

Amerika Konservatore e konsideroi Hollywood-in sinonim të mëkatit dhe “Babilonisë së Re”. Pas Luftës së Dytë Botërore, ajo gradualisht filloi të humbasë shkëlqimin e saj.

Me përhapjen e televizionit në vitet 1960, studiot kryesore të filmit u larguan nga zona dhe Hollywood u bë selia e industrisë së televizionit amerikan. Shumica e yjeve të ekranit të madh u zhvendosën në Beverly Hills. / KultPlus.com

Filmat hollywoodian më fitimprurës të vitit 2020

Viti 2020 nuk ishte i zakonshëm sa u përket arkave filmike botërore, që u ndikuan dukshëm nga mbyllja e kinemave si pasojë e pandemisë, dhe pezullimi i lansimeve dhe premierave të filmave të mëdhenj hollywoodian.

Megjithatë, disa filma arritën t’i shijojnë ca muaj të mirë në arkat filmike, duke arkëtuar shumë të kënaqshme të të hollave nga shitja e biletave nëpër kinematë botërore.

Vendin e parë në këtë listë e mban filmi i mbushur me skena aksion dhe humor, “Bad Boys for Life”.

I lansuar më 17 janar të vitit 2020, vazhdimi i tretë i sagës “Bad Boys” që pas 17 vjetësh në rolet protagoniste i riktheu aktorët, Will Smith dhe Martin Lawrence, arriti të pozicionohet në vendin e parë të arkave filmike botërore falë 424 milionë dollarëve të arkëtuara brenda vitit. Ndërsa, filmi është realizuar me një buxhet prej 90 milionë dollarësh.

ilmi i dytë më fitimprurës i vitit 2020 është projekti i fundit i regjisorit, Christopher Nolan, “Tenet”, i cili njëkohësisht është filmi i parë me buxhet të lartë që u lansua në kohë të pandemisë. Me një buxhet të realizimit prej 205 milionë dollarëve, ky projekt nga lansimi në shtator të këtij viti, arriti t’i arkëtojë gjithsej 361.4 milionë dollarë. Megjithatë, kjo shumë konsiderohet jo e mjaftueshme për një film të përmasave të këtilla.

“Sonic the Hedgehog” është aventura komike, e cila radhitet e treta në listën e filmave më fitimprurës të vitit 2020. Filmi, i cili bazohet në videolojën e famshme me të njëjtin emër, u lansua nëpër kinema në shkurt të këtij viti, dhe deri më tani ka arritur t’i arkëtojë 310.5 milionë dollarë nga shitja e biletave.

Në vendin e katërt pozicionohet një film familjar, me protagonist yllin e filmave “Iron Man”, Robert Downey Jr. Projekti me titull “Dolittle” që e shtjellon historinë e një veterinari, i cili arrin të komunikojë me kafshët, e shënoi premierën më 17 janar të këtij viti dhe deri më tani ka arritur t’i arkëtojë gjithsej 246 milionë dollarë. Ndërsa, për realizimin e këtij filmi ishin shpenzuar gjithsej 175 milionë dollarë.

Ndërsa filmi i pestë më fitimprurës është “Birds of Prey”. Ky projekt i bazuar në librat komikë “DC Comics” dhe i cili është vazhdim i filmit “Suicide Squad”, në rolin protagonist e solli aktoren australiane, Margot Robie. Nga lansimi nëpër kinema më 7 shkurt, filmi i ka arkëtuar gjithsej 201 milionë dollarë. / KultPlus.com