‘Festa e Birrës’ në Korçë, ngjiten në skenë emra të njohur të muzikës botërore

Atmosferë e këndshme edhe në natën e tretë të Festës së Birrës në Korçë. Qyteti u pushtua sërish nga muzika.

Sheshi i terminalit ishte plot. Turistët ishin nga vende të ndryshme të Europës ndërsa vlerësojnë atmosferën.

Të pranishëm ishin edhe qytetarë shqiptarë që jetojnë jashtë vendit të cilët kishin ardhur për festën.

Në natën e tretë u ngjitën në skenë No Mercy, La Buch si dhe Seven of Hearts.

Surpriza të tjera do të ketë edhe në netët e tjera të Festës së Birrës. Në natën e katërt do të performojnë këngëtarja shqiptare Elvana Gjata si dhe Vespina Vandi nga Greqia, mjaft e dashur për shqiptarët.

Në natën e fundit të ftuar special janë Keti Garbi si dhe bashkëshorti i saj Dimitris Skinas.

Ky është edicioni i 17 i Festës së Birrës që është kthyer në traditë në Korçë. Ky është organizimi më i rëndësishëm veror që bën bashkë mijëra qytetarë dhe turistë./Tv Klan/KultPlus.com

Festa e Birrës në Korçë, 10 mijë vizitorë në natën e parë

Mbrëmë nisi në Korçë Festa e Birrës 2023.

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi dhe njëherësh drejtues poltik i PS në qarkun e Korçës, ndau sot në rrjetet sociale pamje nga nata e parë e kësaj feste.

“Superatmosferë në natën e parë të “Festës së birrës” që startoi mbrëmë në Korçë! Mbi 10 mijë vizitorë ishin mysafirë të kësaj nate dhe disa-fish më shumë priten në 4 netët në vijim! Një ftesë për të qytetarët të shijojnë muzikën dhe produktet tradicionale  të Korçës!”, u shpreh Peleshi

Bashkia Korçë ka bërë publike prej ditësh, rregullat mbi të cilat funksionon pjesëmarrja në Festën e Birrës 2023.

Do të jenë gjithsej 222 tavolina në zonën me rezervime, përballë skenës ku artistët do të performojnë. Në këtë zonë do të ofrohet shërbim në tavolinë, ndërsa ata që nuk preferojnë të rezervojnë tavolinë, do të kenë në dispozicion gjithë hapësirën tjetër që do të jetë falas.

Hyrja për në koncertet e datave 16 dhe 17 do të jetë falas, ndërsa për tri netët e tjera do të shiten bileta. Fëmijët deri në 14 vjeç do të mund të shkojnë me prindërit pa paguar.

Edicioni i 17-të i eventit më të madh dhe më popullor i stinës së verës në Shqipëri do të zhvillohet nga data 16-20 gusht tek Terminali i Autobusëve në Korçë.

5 netë elektrizuese me muzikë fantastike e këngëtarët më në zë shqiptarë si Elvana Gjata, Ylli Limani, Eugent Bushpepa, Endri e Stefi Prifti etj, që do të ngrenë peshë skenën.

Gjithashtu do të ketë dhe momente “retro” me muzikë të viteve ‘90 me grupet “No Mercy”, “La Bouche”, si dhe yjet e muzikës greke Despina Vandi dhe Keti Garbi që do të sjellin për mijëra vizitorë të festës nga brenda e jashtë vendit emocione dhe një spektakël të vërtetë./atsh/KultPlus.com

Në Shqipëri fshijnë fytyrën e Bregoviqit nëpër posterë, mbi ta shkruhet “1999”

Festa e birrës në Korçë, në të cilën është ftuar edhe këngëtari serb Goran Bregoviq ka shkaktuar debate të mëdha në Shqipëri dhe Kosovë. Kanë qenë të shumtë ata që kanë kërkuar anulimin e koncertit, madje gjithë këngëtarët kosovarë të ftuar e kanë bojkotuar organizimin.

Sidoqoftë, Korça nuk u tërhoq nga thirrja e këngëtarit në këtë festë dhe vazhduan me njoftime dhe me vendosjen e posterëve për detajet e performancës së tij.

Teksa dita e performances së tij afrohet, duket se edhe reagimi qytetar po ndizet. Kjo pasi qytetarët kanë mbuluar me ngjyrë fytyrën e këngëtarit në posterë si dhe kanë shkruar vitin 1999, kohën kur Serbia pushtoi Kosovën duke vrarë mijëra persona e dëbuar nga vendi i tyre.

Këngëtari serb Goran Bregoviç, pretendohet se me këngët e tij nacionaliste ka frymëzuar ushtarët serb gjatë luftës në Kosovë./KultPlus.com

Sot fillon festa e Birrës në Korçë

Policia e Korçës ka ndërmarrë një sërë masash për mbarëvajtjen e festës së Birrës që starton sot në këtë qytet.

Më datë 18.08.2021 deri më 22.08.2021, në qytetin e Korçës, prej orës 18:00 deri në orën 24:00, në ambientet e brendshme të “Terminalit të Autobusave” në lagjen nr. 17, si edhe në ambientet e “Pazarit të Vjetër”, Korçë, do të zhvillohet eventi i Festës së Birrës.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë, ka marrë një sërë masash në drejtim të sigurimit të rendit dhe qetësisë publike, për zhvillimin dhe manifestimin sa më normal të këtij aktiviteti.

Policia njofton se do të merren masa për bllokimin e lëvizjes së automjeteve në të dy akset rrugore përkatësisht tek rrethrrotullimi përballë “Pazarit të Vjetër”; të dy akset rrugore pranë pallatit “City Center” drejt kryqëzimit të Maliqit dhe rrugës përballë “Ish-NPV”.

Bllokimi i akseve rrugore do të fillojë që prej orës 16:30 deri në orën 00:30, të çdo dite të organizimit të Festës së Birrës, nga kryqëzimi i fshatit Çiflig deri tek kryqëzimi i Agjensisë Shtetërore të Kadastrës (ASHK) Korçë; nga stadiumi “Skënderbeu” deri tek ASHK Korçë dhe nga kryqëzimi i ASHK Korçë, deri tek rrethrrotullimi i Voskopojës.

Qarkullimi i automjeteve brenda qytetit, do të kryhet përgjatë bulevardit “Gjergj Kastrioti” dhe rrugës “Fan Noli”, ndërsa dalja nga qyteti do të bëhet nga stadiumi “Skënderbeu”, tek Drejtoria Rajonale e Shërbimeve të Transportit Rrugor (DRSHTRR) Korçë, në drejtim të Tiranës.

Në të gjithë qytetin, në vendet që do të zhvillohet festa ku pritet të ketë grumbullim dhe qarkullim më të madh të njerëzve, në bulevardet kryesore dhe akset rrugore që lidhin Korçën me rrethet e tjera, do të ketë prezencë të shtuar të shërbimeve të Policisë së Rendit, Policisë Kriminale, Policisë Rrugore, grupeve të FNSH-së, Forcave Speciale “Shqiponjat”, të cilët do të mbikqyrin ruajtjen e rendit, do të ndërhyjnë në zgjidhjen e problemeve dhe do të parandalojnë krijimin e situatave të ndryshme, të cilat mund të cënojnë sigurinë publike. /oranews/KultPlus.com

Publikohet lista e këngëtarëve shqiptarë që do të jenë në një skenë me Goran Bregoviç

Të gjithë artistët e ftuar nga Kosova për të performuar në “Festën e Birrës” kanë refuzuar të jenë në këtë festival për shkak të këngëtarit serb Goran Bregoviç, për të cilin pretendohet se ka frymëzuar ushtarët serb gjatë luftës në Kosovë.

Capital T, Dafina Zeqiri, e shumë artistë të tjerë janë ndër emrat e këngëtarëve të Kosovës që u tërhoqën nga “Festa e Birrës”, teksa këtë gjë nuk e kanë bërë këngëtarët shqiptarë, të cilët do dalin të këndojnë në të njëjtën skenë ku do këndojë dhe Goran Bregoviç.

Listës së këngëtarëve të cilët do të performojnë i shtohen tre “muskutjerët”, Aleksandër Gjoka, Elton Deda, Redon Makashi deri tek Vikena Kamenica. Pjesë do jenë edhe Kamela Islamaj, Devis Xheraku, Endri dhe Stefi Prifti dhe Orgesa Zaimi.

Për të gjithë qytetarët të cilët dëshirojnë që të dëgjojnë Bregoviçin ata do të duhet të pajisen me një biletë e cila kushton 1000 lekë, transmeton KultPlus.

Ndërkohë që ditën e djeshme “Birra Korça” u bëri thirrje Bashkisë së qytetit që të heqin biletën pasi Festa e Birrës është e qytetarëve dhe ata duhet ta shijojnë atë falas si çdo vit tjetër. / KultPlus.com

“Bjeri, bjeri çiftelisë”, koha kur Goran Bregoviç këndonte në shqip

Goran Bregoviç është bërë kryetemë e debateve në rrjete sociale pasi mori ftesë nga Festivali i Birrës Korça, në Korçë.

Dikur ai ka qenë pjesë e grupit të famshëm “Bijelo Dugme” që ka performuar edhe në Kosovë në kohën e ish-Jugosllavisë.

Goran Bregoviç do të performojë në natën më kulminante të festivalit të birrës së Korçës dhe kjo ka irrituar një pjesë të madhe të shqiptarëve të Kosovës që akuzojnë atë për këngë që kanë frymëzuar masakrat serbe në Kosovë me këngën “Kallashnikov”.

Bregoviç në vitin 1983 me grupin e tij kishte kënduar një këngë të titulluar “Kosovska” (Kosovarja) edhe në gjuhën shqipe.

Vargjet e këngës janë të qarta.

Bjeri, bjeri çifteli-së,” – thotë Zhelko Bebek që ishte vokalist i grupit në atë kohë teksa këndon.

Kënga le t’jehojë,” dhe “çdo gjë mund të jetë rock’n’roll” vazhdon ai në këtë këngë, teksti i të cilës mban si autor pikërisht artistin serbo-kroat, Goran Bregoviç.

Kënga në youtube

Teksti i plotë i këngës

Sonte, t’lutem bëhu gati,
Se do t’vijë vonë pas teje,
Hape moj dollapin,
Zgjedhe ti fustanin më të mirë.

Regullo flokët, bukuri,
Ashtu moj ti vetë si di,
Vë n’bistek një lulë bozhure,
Dua t’jesh ndër t’gjitha më e mirë.

A e di se t’gjithë do t’jenë atje?
Për ne të dy do të ketë hare…

Shkojmë së bashku: një, dy, tre…

Rroke mandolinën,
Bjeri, bjeri, bjeri çiftelisë,
T’gjithë të këndojmë,
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë,

ÇDO GJË MUND TË JETË ROCK N’ROLL…

Nëse nëna nuk t’lejon.
Atëherë, qysh del tek s’e di,
Mos u ngut, mos u shpejto,
Prit gjersa gjumi e kaplon.

Përvidhu nga kapixhiku,
(Dhe) Fustanin mos e gris,
Ke kujdes mos humb bozhurin,
Dua t’jesh hej moj si hyjneshë.

A e di se t’gjithë do t’jenë atje?
Për ne të dy do të ketë hare…

Shkojmë së bashku: një, dy, tre…

Rroke mandolinën,
Bjeri, bjeri, bjeri çiftelisë,
T’gjithë të këndojmë,
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë…

ÇDO GJË MUND TË JETË ROCK N’ROLL…

Sonte, t’lutem bëhu gati,
Se do t’vijë vonë pas teje,
Hape moj dollapin,
Zgjedhe ti fustanin më të mirë.

Rregullo flokët, bukuri,
Ashtu moj ti vetë si di,
Vë n’bistek një lulë bozhure,
Dua t’jesh ndër t’gjitha më e mirë.

A e di se t’gjithë do t’jenë atje?
Për ne të dy do të ketë hare…

Shkojmë së bashku: një, dy, tre…

Rroke mandolinën,
Bjeri, bjeri, bjeri çiftelisë,
T’gjithë të këndojmë,
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë…

ÇDO GJË MUND TË JETË ROCK N’ROLL…

Eja, një, dy, tre…

Rroke mandolinën,
Bjeri, bjeri, bjeri çiftelisë,
T’gjithë të këndojmë,
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë,
(Rroke mandolinën…)
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë.
Kënga le t’jehojë,
(Rroke mandolinën…)
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë,
(Rroke mandolinën…)
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë,
(Rroke mandolinën…)(hej, hej, hej…)
Kënga le t’jehojë,
Kënga le t’jehojë,
(Rroke mandolinën…)
Kënga le t’jehojë,
(Rroke mandolinën…)
Kënga le t’jehojë…
(Rroke mandolinën…)
Kënga le t’jehojë… / gazetamapo.al / KultPlus.com

Protestë në Korçë kundër Bregoviqit

Qytetarët e Korçës do të protestojnë për praninë gjatë Festës së Birrës të këngëtarit serb, Goran Bregoviç.

Kjo është bërë e ditur nga Faqja “Korça Report”, ku thuhet se kanë dorëzuar në polici njoftimin për protestë, që pritet të zhvillohet ditën e nesërme.

“Rezistencë në rritje kundër pranisë të këngëtarit serbo-kroat Goran Bregoviç në Festën e Birrës në Korçë, ndërsa bashkia si organizatore refuzon të tërhiqet nga ftesa për këngëtarin. Zhvillimi më i fundit në reaksionin e pakënaqësive është një protestë e lajmëruar nga qytetarët, dhe që pritet të zhvillohet nesër”, thuhet ndër të tjera në njoftim.

Njoftimi i plotë:

Rezistenca kundër Goran Bregoviç në Festën e Birrës, lajmërohet protestë nga qytetarët korçarë.

Rezistencë në rritje kundër pranisë të këngëtarit serbo-kroat Goran Bregoviç në Festën e Birrës në Korçë, ndërsa bashkia si organizatore refuzon të tërhiqet nga ftesa për këngëtarin. Zhvillimi më i fundit në reaksionin e pakënaqësive është një protestë e lajmëruar nga qytetarët, dhe që pritet të zhvillohet nesër.

‘Sapo dorëzuam dokumentin ne komisariatin e Policisë Korçë që njofton për protestë, për të ndaluar këngëtarin serb Goran Bregoviç ne Festen e Birra Korca.

Ju ftojmë te gjithe Intelektualet, qytetaret nga te gjitha trojet etnike te jenë prezent, per te ndaluar kengetarin serb, anti-shqiptarin Goran Bregoviç.

Protesta eshte PAQESORE, edhe e HESHTUR. Vendndodhja katedralia ortodokse Korçë. Diten e diel datë 08-08-2021. Ora 11:00’ bëri të ditur një prej qytetarëve organizatorë të protestës. / KultPlus.com

Bashkia e Korçës: Nuk e anulojmë koncertin, Bregoviq do të performojë në Festën e Birrës

Nënkryetarja e Bashkisë së Korçës, Benila Terova në një prononcim për Express tha se gjithçka është e mbyllur dhe Goran Bregoviq do të performojë në Festën së Birrës në Korçë.

Terova tha poashtu se këngëtari serb ka konfirmuar pjesëmarrjen dhe do të këndojë në ditën e fundit të festivalit më 22 gusht. Ajo tha se këngëtarë nga Kosova kanë anuluar pjesëmarrjen shkaku i kërcënimeve të siç i ka quajtur ajo nga grupe nacionaliste.

Festa e Birrës që organizohet tash e 15 vjet në qytetin e Korçës këtë vit do të mbahet për katër ditë nga 18 deri më 22 gusht. Bashkia e Korçës ka ftuar këngëtarin serb, Goran Bregoviq që të performojë dhe i njëjti do ta mbyll festën në ditën e fundit.

Këngëtarë të shumtë dhe figura publike kanë reaguar ashpër duke e kundërshtuar ftesën që Bashkia e Korçës i ka bërë këngëtarit serb. Madje disa nga ta edhe kanë anuluar pjesëmarrjen siç është reperi Capital T.

Por përkundër këtyre reagimeve, Bashkia e Korçës nuk e ka ndërmend që të anuloj pjesëmarrjen e Bregoviq në Festën e Birrës.

Këtë e ka konfirmuar nënkryetarja e Bashkisë, Benila Terova.

“Ne nuk e tërheqim pjesëmarrjen e Bregoviq nga Festa e Birrës sepse refuzojmë të pozicionohemi politikisht në këtë debat. Nuk ka asnjë qasje politike pjesëmarrja e një këngëtari lindur në Sarajevë dhe që në njohurinë tonë para se ta kontaktonim për ta pasë pjesë dhe e kemi të saktë nuk ka pasur asnjë lloj pozicionimi as kundër shqiptarëve as kundër kosovarëve”, ka thënë ajo.

Nënkryetarja e Bashkisë së Korçës ka komentuar edhe këngën “Kallashnikov” që ka shërbyer si frymëzim për paramilitarët serbë për të kryer krime në Kosovë, duke thënë se ajo këngë është kompozuar shumë më herët se koha e luftës.

“Kënga “Kallashnikov” është përdorur mbase nga paramilitarët serbë por është kompozuar dhe është krijuar nga Bregoviq shumë më përpara kohës së luftës, kështu që ne nuk e tërheqim pjesëmarrjen e Bregoviq-in nga Festa e Birrës”, tha Terova për Gazetën Express të premten.

Nënkryetarja Terova tha se Bregoviq u ka konfirmuar pjesëmarrjen dhe gjithçka është e mbyllur.

“Ai na ka konfirmuar pjesëmarrjen, ne kemi angazhuar një agjenci eventesh, janë prerë biletat, Bregoviq është pjesë e një turi në Evropë vjen nga Kana ku ka koncertin, tek ne pastaj ka tre koncerte në Poloni për të kulmuar me një koncert në Moskë. Kështu që është mbyllur gjithçka për Bregoviq janë mbyllur kontrata, janë prerë bileta avioni sepse ai vjen nga Franca sëbashku me orkestrën. Ai do të performojë ditën e fundit të Festës”, tha ajo.

“Ne e çelim festën me Elita 5, janë këngëtarë nga Kosova, Shqipëria, kemi një grup nigerian një nga Brazili, festivali ka 15 vjet që organizohet dhe qëllimi është promovimi i respektimit të diversitit kulturor dhe etnik.

E pyetur nëse ka informacione se reperi Capital është kërcënuar, ajo tha se nuk e di saktë por është tërhequr.

“Po, është tërhequr, nuk e di, ne mbyllëm kontratën, pagesa në vlerë prej 9 mijë euro e Capital-it, por rrezikojnë nga sa kuptoj të humbasin koncertet dhe  tregjet e tyre në Kosovë kjo ka qenë arsyeja. Warm-up i Bregoviq do të jetë një bandë e etno-jazz shqiptar, Hot Club Tirana të cilët janë muzikantë të shkëlqyer dhe ata do të bëjnë warm-up e Bregoviq”, tha ajo.

“Nga Kosova kemi grupin “NA”. Elita 5 nga Tetova kanë shprehur kënaqësinë dhe thanë që vijmë me kënaqësi të madhe për ta parë dhe takuar Bregoviq, por edhe ata kanë të njëjtin problem sepse ne u kërkuam të jenë warm-up sepse qëllimi i Bashkisë së Korçës jashtë politikës është që të japim mesazhin sikundër kryeministri serb ka pritur me nderime Inva Mulën që e ka babain e vet kosovar e ka pritur në selinë e tij dhe ka dhënë koncert në Serbi thamë të japim këtë mesazhin e mirë të bashkëpunimit dhe arti s’ka asnjë lidhje me politikën, por Elita 5 përsëri më thanë aman Benila se humbasim  tregun e punës në Kosovë përshkak të kësaj fryme që është hapur nga grupet nacionaliste. Mu kujtua ajo shprehja që nuk e di se cili nga patriotët shqiptarë që nacionalizmi është streha e fundit e maskarenjëve dhe budallenjëve dhe domethënë asnjë qëndrim në ekstrem nuk i bën mirë asnjë populli dhe asnjë kombi. Ne kemi pasur një bashkëpunim të shkëlqyer me grupet të ndryshme, këngëtarë grekë, këngëtarë nga Holanda, e kemi pasur kitaristin e Guns N Roses, por për muzikantë s’kemi parë kurrë këtë gjë kështu”, shtoi ajo.

Terova u shpreh se Bregoviqin kanë tentuar që ta marrin edhe një herë tjetër por që datat kanë qenë të pamundura të realizohen.

“Madje, Bregun(Bregoviqin) e kemi tentuar edhe njëherë tjetër por nuk kanë qenë datat e mundshme. Ai ka qenë në vitin 2006 në Tiranë, që 2006 si datë ka qenë më afër luftës në Kosovë por tani mendoj që pjesa e faktorizimit të mediave sociale ku një status i dikujt ndikon. Mbaj mend që në vitin 2006 ka pasur një reagim, ai ka dhën dy koncerte shumë të sukeseshme si dhe ka marrë edhe çelësin nga Edi Rama që ka qenë në krye të Bashkisë. Tash lexoj që Bregoviq është non-grata në Poloni, Ambasadori polak i akredituar në Shqipëri, bashkë me stafin ka kërkuar bileta për Bregoviq, domethënë nuk mendoj që në shekullin 21 është kjo fryma që duhet të përcjelli”, tha ajo.

E pyetur nëse mendon se mund të ketë incidente, Terova tha se s’mendon se do të ketë incidente dhe se shqiptarët janë trima në llafe dhe Facebook por që në çdo rast do të ketë prezencë policore.

“Nuk mendoj që do të ketë ekcese, shqiptarët po të ishin kaq trima, në llafe dhe Facebook janë shumë, po në situatën e zjarreve që po e përfshinë Shqipërinë dhe që po i vënë vetë këta me dorën e tyre, nuk kanë forcën që të shuajnë zjarrin e shtëpisë nuk i bashkohen aty siç po bashkohen shumë artistë dhe individë zjarrfiksëve që po fikin zjarret në tërë Shqipërinë, plus do të ketë prezencë të madhe policore dhe nga sa di sa kam informacione, ky këngëtari, reperi Noizy që ka nxitur një lëvizje është bërë një denoncim sot në policinë në shtetit për të pasur një ndalim të tij se nuk mund të kërcënojë ai ngrihuni dhe t’i biem me shishe të mbushura kujtdo qoftë.  Di që do të kishte një reagim të policisë së shtetit për këcënimin e hapur që ka bërë Noizy, besoj edhe për Tifozët KuqeZi sepse çdo kërcënim përbën vepër penale dhe mendoj që si përfaqësuese e institucionit mendoj se duhet të ndjehemi të turpëruar nëse një gjë e tillë do të ndodh”, ka thënë Terova./KultPlus.com