Zgjedhet përfaqësuesi i Shqipërisë në Eurovizion 2019

Pas tri ditëve konkurrimi intensiv në Festivalin e ’57 të këngës në RTSH, i cili u mbajt në Pallatin e Koncerteve në Tiranë, është përzgjedhur kënga fituese.

Këtë edicion e fitoi më këngën “Ktheju tokës” këngëtarja Jonida Maliqi.

Kjo nënkupton që kënga triumfuese fiton të drejtën e përfaqësimit shqiptar në Eurosong 2019 në Izrael. Vitin e kaluar Shqipëria është prezantuar nga Eugent Bushpepa me këngën “Mall”./ KultPlus.com

Këtu mund ta shihni LIVE finalen e Festivalit të TVSH-së

Mbrëmja e sotme në ekranin e RTSH do të sjellë për të gjithë shikuesit, finalen e edicionit të 57-të të Festivalit të Këngës, i cili këtë vit pritet me një interes mjaft të lartë nga publiku.

Në linkun më poshtë do të mund të ndiçni LIVE, këtë festival, i cili do vendos se kush do prezantoj Shqipërinë në Eurovizion./ KultPlus.com

https://www.rtsh.al/rtsh-live/RTSH1-HD.html

Adelina Ismaili këndon ‘Zemrën nuk ta fal’ pas dy dekadash në Festival (VIDEO)

Ka qenë mbrëmë ndër të ftuarat kryesore të nderit në Festivalin ku ajo vetë ka kënduar para disa vitesh.

Këngëtarja Adelina Ismaili mbrëmë është ngjitur në skenën glamuroze të Festivalit të Fundvitit në Radio Televizionin Shqiptar për të treguar emocione të ndryshme dhe të reja nga jeta e saj.

“Të jem pjesë e kësaj madhështie është një rilindje për mua. Unë jam fëmijë i festivaleve, kam filluar qysh gjashtë vjeçare në festivale” ka treguar mes tjerash Adelina gjatë bisedës me moderatorin Adi Krasta.

Ajo provoi të risillte pjesë nga performanca e saj në TVSH para disa vitesh ndërsa falënderoi publikun i cili e duartrokiti për disa minuta me radhë. / KultPlus.com

Adelina Ismaili në Festivalin e Këngës në TVSH?

Siç shkruan faqja Eurovision Albania, një faqe aktive sa i përket festivalit të Eurovizionit dhe kësisoj edhe Festivalit të Fundvitit në Radio Televizionin Shqiptar, Adelina Ismaili do të ngjitet në skenën e këtij festivali pas disa ditësh.

Adelina do të ngjitet në Festivalin e TVSH-së për të përshëndetur publikun dhe kësisoj për të kujtuar edhe këngët që ajo dikur këndoi në këtë festival, sikur “Zemrën nuk ta fal” apo “Mos ma gjuj diellin me gur”.

Lajmi nuk është i konfirmuar, por kjo faqe rrallë gabon sa i përket dy festivaleve që janë të lidhura me njëra tjetrën, shkruan KultPlus.

Festivali i Këngës në TVSH do të mbahet me 21,22 dhe 23 dhjetor në Pallatin e Kongreseve në Tiranë. / KultPlus.com

Riccardo Cocciante vjen në Festivalin e Radio Televizionit Shqiptar

Këngëtari i njohur italian Riccardo Cocciante do të jetë i pranishëm në festivalin e 56-të të Këngës që do të mbahet në Radio Televizionin Shqiptar.

Ndërsa na ndajnë vetëm 10 ditë nga çelja e këtij festivali, organizatorët konfirmojnë se kantautori i njohur italian do të vijë në natën e parë të Festivalit si i ftuari i nderit.

Kantautori i njohur italian Riccardo Cocciante ka qenë në Tiranë për një vizitë zyrtare në vitin 2013. Ai erdhi së bashku me këngëtaren shqiptare Elhaida Dani, pas triumfit të saj në “The Voice of Italy”. Cocciante i ka bërë një promovim të jashtëzakonshëm në atë kohë këngëtares shqiptare që triumfoi në spektaklin italian si zëri më i mirë.

Ndërkohë grupi i organizatorëve dhe krijuesve festivalit të janë në momentet e fundit të përgatitjes. Përveç provave në skenë po mendohet edhe për detajet e spektaklit të çdo nate të festivalit, i cili do të mbahet nga data 21 deri me 23 dhjetor në Pallatin e Kongreseve. Festivali do të moderohet nga Adi Krasta dhe organizimi vjen me regjinë e Pali Kukes. / KultPlus.com

Dëgjoni 22 këngët konkurruese në Festivalin e Radio Televizionit Shqiptar

Janë zbuluar sonte të gjitha këngët, titujt, kompozitorët e këngëtarët që do të jenë pjesëmarrës në Festivalin e Fundvitit në Radio Televizionin Shqiptar.

22 këngë do të jenë pjesë e këtij festivali. Më poshtë po e sjellim lisën por edhe këngët, të cilat këtë vit prezantohen paraprakisht, para se të këndohen me datë 23 dhjetor në Pallatin e Kongreseve, shkruan KultPlus.

Dihet se kënga fituese do të prezantojë Shqipërinë në Eurovizionin e vitit 2018-të në Portugali.

Mes emrave që shohim në këtë edicion janë edhe Xhesika Polo, Mariza Ikonomi, Redon Makashi, Voltan Prodani dhe emra tjerë.

Bojken Lako kthehet në këtë festival për herën e katërt, ndërsa Elton Deda vjen në festival pas pjesëmarrjes në vitin 2011-të, kur u rendit në vendin e dytë. Artemisa Mithi po e bën debutimin e saj në festival, ndërsa Eugent Bushpepa kthehet poashtu në festival pas disa vitesh mungesë. / KultPlus.com

AKULLTHYESIT – “Divorci” (Divorce)
Artemisa Mithi – “E dua botën” (I love the world)
Bojken Lako – “Sytë e shpirtit” (The eyes of the soul)
David & Genc Tukiqi – “Të pandarë” (Inseperable)
Denisa Gjezo – “Zemër ku je” (Dear heart, where you are)
Elton Deda – “Fjalët” – (Words)
Ergi Bregu-Latifllari – “Bum Bum”
Eugent Bushpepa “Mall” (Yearning)
Evans Rama – “Gjurmët” (Traces)
Inest Neziri – “Piedestal” – (Pedestal)
LORELA – “Pritem edhe pak” (Wait a little longer)
LYNX – “Vonë” (Late)
Manjola Nallbani – “I njejti qiell” (The same sky)
Mariza Ikonomi – “Unë” (Me)
NA & Festina Mezini – “Tjetër jetë” (Another life)
Orgesa Zaimi – “Ngrije zërin” (Speak up)
Redon Makashi – “Ekzistoj” (I exist)
Rezarta Samja & Luis Ejlli – “Ra një yll” (A star fell)
Stefi & Endri Prifti – “Mesazh” (Message)
Tahir Gjoci – “Orë e ndaluar” (Stopped clock)
Voltan Prodani – “Pse të desha” (Why would I love you?)
Xhesika Polo – “Përjetë” (Forever)