‘Vera Andrron Detin’ nga Kaltrina Krasniqi shpërblehet me çmimin e ‘Postrepublic’ në Sarajevë

Filmi i gjatë artistik ‘Vera Andrron Detin’ me regji të Kaltrina Krasniqit dhe skenar të Doruntina Bashës, i cili është në fazën e postproduksionit që ishte pjesë e programit ‘Work in Progress’ në kuadër të festivalit fitoi çmimin kryesor në këtë kategori.

Filmi ka për personazh kryesor një 64-vjeçare përkthyese e gjuhës së shenjave, që jeton në Kosovë. Ajo e sfidon burrin e saj patriarkal me qëllim që të mbrojë vajzën e saj të cilën ai e ka mohuar.

Filmi “Vera Andrron Detin” me producent Shkumbin Istrefin, është bashkëprodhim i Puntoria Kreative Isstra (Kosovë), Dream Factory (Maqedoni e Veriut) dhe Papadhimitri Production (Shqipëri), dhe është mbështetur nga Qendra Kinematografike Kosovës, Agjensioni i Filmit i Maqedonisë Veriore dhe Qendra Kombëtare e Kinemaografisë në Shqipëri. / KultPlus.com

Aktorët Kushtrim Hoxha dhe Armond Morina, para 20-të viteve në Sarajevë (FOTO)

Dy aktorët kosovarë, Kushtrim Hoxha dhe Armond Morina, para 20 viteve ishin të pranishëm në Festivalin e Teatrit në Sarajevë, një prej festivaleve më të mira në Ballkan, shkruan KultPlus.

Përmes dy fotografive të plasuara, aktori Hoxha, ka treguar që bashkë me Armondin ishin të pranishëm në ‘Mess Sarajevo Theater Festival’ në vitin 1997, në këtë kohë kur Sarajeva ishin një vend i sapo dalë nga lufta.

Kushtrimi ka shprehur shumë nostalgji për këto fotografitë të vjetra.

“Love these old photos of me and Armond in Sarajevo about 20 years ago
(Mess Sarajevo Theater Festival 1997)”, shkruan Hoxha në Facebook. / KultPlus.com