‘Prof i ed. fizike s’dmth me ma prekë trupin’, grafitet e aktivisteve në muret e Lipjanit

Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist sonte ka zhvilluar një aksion simbolik me grafite në muret e qytetit të Lipjanit, me mbishkrime në shenjë kundërshtimi ndaj dhunës ekonomike, fizike dhe psikologjike që ushtrohet mbi gratë dhe vajzat, shkruan KultPlus.

Nëpërmjet një postimi në Facebook Kolektivi për Mendim Veprim Feminist ka shkruar se mesazhet në mure bëjnë të ditur atë që veç se e përjetojnë gratë në shtëpi, shkolla, rrugë, kafe e institucione tjera publike.

“Mesazhet e lëna, bëjnë të ditur atë që veç se e përjetojnë gratë në shtëpi, shkolla, rrugë, kafe e institucione tjera publike dhe kumtojnë që gratë janë të revoltuara dhe të vendosura që ta luftojnë sistemin dhe shtypjen e tyre të vazhdueshme”, thuhet ndër të tjera në njoftimin e tyre.

Disa nga mesazhet e shkruara në mure janë: ‘Prof i ed. fizike s’dmth me ma prekë trupin’, ‘Gruaja s’o rob i burrit!’, ‘Ngacmimet seksuale kanë emra (Ju njohim…)’, ‘Viva Fresh, Interex, ETC…: Milionera n’kurriz t’punëtorëve’, ‘Këtu ka ngacmues seksual’, ‘Virgjëria është shpikje e burrave’, ‘Gruaja s’i nënshtrohet burrit!’ dhe ‘Përdhunuesit n’burg, jo n’institucione’.

Kujtojmë se aksione të tilla javë më parë janë ndërmarrë edhe në komunën e Deçanit dhe Mitorvicës.

Më poshtë mund të lexoni njoftimin e plotë:

Sonte, aktivistet feministe nga Lipjani dhe Kolektivi mbushën muret dhe rrugët e qytetit me mbishkrime në shenjë kundërshtimi ndaj dhunës ekonomike, fizike dhe psikologjike që ushtrohet mbi gratë dhe vajzat.

Mesazhet e lëna, bëjnë të ditur atë që veç se e përjetojnë gratë në shtëpi, shkolla, rrugë, kafe e institucione tjera publike dhe kumtojnë që gratë janë të revoltuara dhe të vendosura që ta luftojnë sistemin dhe shtypjen e tyre të vazhdueshme./ KultPlus.com

Sonte, aktivistet feministe nga Lipjani dhe Kolektivi mbushën muret dhe rrugët e qytetit me mbishkrime në shenjë…

Posted by Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist on Saturday, May 8, 2021

Policia interviston aktivistët vetëm se shkruan grafite feministe nëpër Mitrovicë

Policia e Kosovës ka intervistuar katër aktivistë, si të dyshuar për shkrimin e grafiteve feministe nëpër qytetin e Mitrovicës, raporton Express.

Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti.

Zahiti ka thënë se ndaj tyre është iniciuar rast për prishje të rendit dhe qetësisë publike.

“Me datën 25.04.2021, në Mitrovicë, është iniciuar një rast Prishje  e Rendit dhe Qetësisë Publike “PRQP’.Në cilësi  të të dyshuarave janë intervistuar katër persona, pasi të njëjtit  në orët  e pasdites së datës 25 prill 2021, në disa lokacione/objekte në qytet kanë shkruar grafitë”, ka thënë Zahiti.

Sipas “Jepi zë”, nga personat e arrestuar, një është burrë ndërsa tri të tjera janë gra. Ata janë mbajtur 6 orë në Stacionin Policor. / KultPlus.com

Sonte në Mitrovicë, aktiviste e aktivistë përshkuan qytetin me mbishkrime që denoncojnë dhunën sistemike ndaj…

Posted by Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist on Sunday, April 25, 2021

Grafitet e paligjshme pushtojnë Nju Jorkun

Pjesë e historisë së qytetit për më shumë se 50 vjet, bashkë me pandeminë, grafitet po lulëzojnë më shumë se kurrë më parë në Nju Jork, shenjë dekadence për disa ose gjallërie për disa të tjerë.

“Nëse nuk po pikturon tani, nuk e di çfarë dreqin po bën”, thotë një 40-vjeçar, i cili jeton nga arti i tij me një pseudonim tjetër.

“Ne kurrë nuk kemi parë një epokë si kjo”, shton ai.

“Këto qindra vitrina dyqanesh të mbyllura për shkak të pasojave ekonomike të pandemisë, janë një ftesë”, përmbledh Marie Flageul, kuratorja e Muzeut të Artit të Rrugës në Nju Jork.

Muret, urat ose trotuaret janë të gjitha telajo, madje edhe veturat emblematike të metrosë, 34 prej të cilave kohët e fundit janë pikturuar dy herë që nga fillimi i dhjetorit.

“Është një ringjallje, një rilindje e grafiteve”, shprehet plot entuziazëm Saynosleep.

Të kaluar tashmë nga rruga në galeritë në vitet 1980, grafitet pushtuan publikun e gjerë gjatë viteve 2000 përmes artit rrugor, shpesh nga ilegaliteti, për t’u shprehur në hapësira të autorizuara.

Por që nga marsi, grafitet kanë shpërthyer në një mënyrë të çrregullt, plotësisht ilegale./ atsh/ KultPlus.com

Grafite me portretin e Oliver Ivanoviqit në Prishtinë e Mitrovicë

Me rastin e tremujorit të vrasjes së Oliver Ivanoviqit sot në dy qytete të Kosovës dhe në tri qytete të Serbisë kanë gdhirë grafite me portretin e tij dhe me mbishkrimin Oliver.

Grafitet në Kosovë janë vërejtur në Prishtinë e Mitrovicë, ndërsa në Serbi në Nish, Krushevc dhe Kralevë, përcjell n1. Garfite janë vendosur në mure, trotuare dhe institucion,transmeton Koha.net

Iniciativa Qytetare SDP ka përkujtuar se anë kaluar tre muaj nga vrasja e tij liderit ë saj dhe se hetimet nuk kanë dhënë asnjë rezultat. Kjo iniciativë nesër do të fillojë aksionin që zona për këmbësorë në rrugën Sutjeska, ku është vrarë ai, në të cilën është vrarë Ivanoviq, të marrë emrin e tij./ KultPlus.com