Reuters raporton: Thaçi do ta nderojë Trumpin me ‘Urdhrin e Lirisë’

Kosova do t’ia japë presidentit të SHBA-së, Donald Trump nderin më të lartë, për rolin e tij në ndihmën dhënë Kosovës dhe Serbisë për arritjen e një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike, raporton të enjten agjencia e lajmeve Reuters, transmeton KultPlus.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një letër të cilën e ka parë agjencia e lajmeve Reuters, e ka informuar Trumpin se atij do t’i ndahet Urdhri i Lirisë.

Dy ndihmësit e Trumpit, këshilltari amerikan për Siguri Shtetërore, këshilltari amerikan për Siguri Shtetërore, Robert O’Brien dhe i dërguari i SHBA-së në dialog, Richard Grenell, do të nderohen me medaljen presidenciale të Meritave.

Në letrën dërguar Trumpit, përmes së cilës Thaçi e ka shprehur “mirënjohjen e thellë për kontributin personal në ndërmjetësimin e marrëveshjes”, Thaçi e ka ftuar presidentin e SHBA-së ta vizitojë Kosovën. / KultPlus.com

Nesër ditë zie në Kosovë në nderim të Nexhmije Pagarushës

Hashim Thaqi, presidenti i Republikës së Kosovës, e ka shpallur ditë zie 9 shkurtin për të nderuar figurën e mbretëreshës së muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha, shkruan KulPlus.

Bëhet e ditur se Thaqi këtë vendime e ka marrë në shenjë respekti shtetëror dhe qytetar për këngëtaren e mirënjohur e cila ndërroi jetë dje në moshën 86-vjeçare.

Sipas asaj që njofton Presidenca, në pajtim me legjislacionin në fuqi, në ditën e zisë flamuri shtetëror do të ngrihet në gjysmështizë në të gjitha objektet shtetërore të Republikës së Kosovës.

Ndërkaq edhe varrimi i të ndjerës bëhet neser në Pagarushë të Malishevës. / KultPlus.com

Avokati Geoffrey Nice: Isha i angazhuar në asistimin e autorëve të librit për Hashim Thaçin

Presidenti Hashim Thaçi ka shfrytëzuar kontratën për lobim që Qeveria e Kosovës ka pasur me kompaninë Alston&Bird për promovimin e tij personal. Saktësisht për të shkruar librin e tij biografikë.

Komisioni hetimor parlamentar ka konstatuar se avokati Geoffrey Nice ka qenë i angazhuar në asistimin e autorëve të librin e presidentit dhe se ai është paguar me fonde publike nga Qeveria e Kosovës, shkruan Insajderi.

Avokati Nice e kishte dëshmuar këtë përmes një letre dërguar Qeverisë së Kosovës, përkatësisht shefit të kabinetit të Kryeministrit Haradinaj, z. Avni Arifi.

Në këtë letër ai përveç që e konfirmonte se ka qenë i angazhuar, tregonte edhe për pagesat që i janë bërë në emër të qeverisë dhe ndalimi i tyre.

“Komisioni Hetimor Parlamentar konstaton se në kohën e pagesës së faturës per Alston&Bird, puna e bërë është faturuar dhe është paguar nga fondet e lobimit, pra nga Qeveria e Kosovës; siç dëshmon dosja e prezantuar në Komisioni; dhe se dokumentacioni i prodhuar “post festum” nuk zhvlerëson pagesën e Korrikut 2017. Për më tepër, shfrytëzimi i fondeve të lobimit për çështje që lidhen me biografinë e z.Thaçi përmenden edhe në letrën e Avokatit Nice dërguar zyrës së Kryeministrit të Republikës së Kosovës”, thuhet në raportin e komisionit hetimor që e ka siguruar Insajderi.

Në letrën e tij, avokati Nice tregon se gjatë vitit 2015 është kontaktuar nga Petrit Selimi, atëkohë ish- zëvendësministër i Punëve të Jashtme dhe është pyetur nëse “do të punonte për Qeverinë e Kosovës”.

Nice, tregon se është pajtuar me kushtet financiare të prezantuara nga Selimi dhe për punët e bëra drejt qeverisë së Kosovës.

“Ndër të tjera tregon se si pjesë e angazhimit në fjalë, “me kërkesë, kam asistuar shkrimtarët e biografisë së Hashim Thaçit”. Gjatë letrës, Nice tregon se është paguar nga Qeveria e Kosovës, dhe se në një pikë pagesat ndaj tij edhe ekipit të tij janë ndërprerë”, thuhet në raportin e komisionit hetimor.

Ky komision gjatë fazës së hetimit ka pranuar 4 kontrata të lotimit nga institucionet përgjegjëse, por në asnjërën nga kontratat lobuese nuk figuron angazhimi i Geoffrey Nice.

“Rrjedhimisht, anagzhimi i z. Nice duhet të jetë pjesë e ndonjë kontrate tjetër, kontratë e cila nuk është dhënë – me ose pa qëllim – në dispozicion të Komisionit Hetimor Parlamentar”, thuhet në raportin që e ka siguruar Insajderi.

Komisioni kanë ftuar për intervistim Petrit Selimin lidhur me dëshminë e avokatit Nice. Me 12 nëntor Selimi gjatë intervistimit e kishte pranuar takimin me avokatin, por kishte deklaruar se ai nuk është angazhuar asnjëherë nga Qeveria e Kosovës.

“Komisioni Hetimor Parlamentar ka tentuar në disa raste të intervistojë avokatin Geofrey Nice. I njëjti nuk ka pranuar të intervistohet pa pranimin e pyetjeve paraprake me shkrim. Komisioni ka konstatuar se dërgimi i pyetjeve paraprake me shkrim dëshmitarit që do të intervistohet nuk është lejuar askund në Ligjin për Hetim Parlamentar dhe as në Kodin për Procedurë Penale të Kosovës, i cili zbatohet përshtatshmërisht sa i përket intervisitimit të dëshmitarëve. Prandaj, dëshminë e z. Nice, Komisioni Hetimor Parlamentar e ka referencuar mbi letrën e tij dërguar Qeverisë së Kosovës”, thuhet në këtë raport.

Ndërkaq sa i përket dëshmisë së Petrit Selimi, komisioni kanë konstatuar se është në kundërshti të plotë me letrën e avokatit Geofrey Nice dërguar Qeverisë së Kosovës.

“Derisa z. Selimi dëshmon se avokati Nice nuk është kontraktuar asnjëherë nga Qeveria e Kosovës; ky i fundit përmendë pagesa e ekzekutuara dhe të ndërprera më pas nga llogaritë e Qeverisë së Kosovës. Ekzistenca e pagesave në fjalë do të hapte një kapitull të ri hetimor mbi kontratën në fjalë; natyrën e punëve dhe eventualisht shumat e paguara – informacione që nuk u janë dhënë në dispozicion Komisionit Hetimor Parlamentar, sic parashihet me Ligjin mbi Hetime Parlamentare”, shkruhet në raport.

Një detaj tjetër që ka përmendet në raportin e komisionit hetimor të siguruar nga Insajderi, në letrën e tij avokati Nice ka përmendru edhe një material për qeverinë e Kosovës kur Gjykata Speciale të nisë me aktakuzat e para.

“Në letrën e tij dërguar Qeverisë së Kosovë, Nice ndër të tjera, thotë se ka përgatitur një material për Qeverinë e Kosovës, kur Gjykata Speciale të fillonte aktakuzat e para. “Kemi punuar që qeveria e Kosovës të mund të përgatiste material ku askush s’do të kishte qasje, të cilat do të përdoreshin kur individë do të akuzoheshin nga Gjykata Speciale”, thotë ai në letrën e tij”, thuhet në raport.

Ky komision ka ftuar organet kompetente të Shtetit të hetojnë pagesën në fjalë mbi bazën e dyshimeve se fondet e lobimit janë përdorur për promovime personale.

“Meqë dëshmitë janë kontradiktore dhe kontratat e fletpagesat në fjalë nuk i janë dhënë asnjëherë në dispozicion Komisionit Hetimor Parlamentar, ky Komision fton organet kompetente të Shtetit të hetojnë të dy dëshmitë e prezantuara në Komision; dhe të hetojë llojin e kontratës, pagesat dhe autoritetin kontraktues të z.Nice; natyrën e punës të avokatit Nice në lidhje me shkrimin e autobiogrrafisë së Presidentit Thaçi si dhe natyrën e punës së Z.Nice që ka të bëjë me aktakuzat rreth Gjykatës Speciale”, thuhet në raport. /Insajderi.com/KultPlus.com

Thaçi dekoron albanologët nga Kalabria dhe Sicilia

Presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka nderuar me Medaljen Presidenciale të Meritave albanologët nga Kalabria dhe Sicilia.

Françesko Altimari, Matteo Mandala dhe profesorin nga Prishtina, Anton Nik Berisha janë nderuar nga presidenti për kontributin e dhënë në fushën e studimeve albanologjike.

“Kontributi i tyre në fushën e historisë dhe letërsisë shqipe, në studimet gjuhësore dhe aspektet e tjera studimore është vlerë sa teorike aq edhe kulturore”, është shprehur presidenti.

Sipas Thaçit, studimet e tyre çojnë te emëruesi i përbashkët se, pavarësisht nga hapësira, vendi dhe koha, letërsia dhe gjuha shqipe e kanë identitet, integritet dhe vitalitet. / KultPlus.com

Uk Lushi: Ipeshkvia e Kosovës duhet të kërkojë falje për trajtimin çnderues të flamujve

Publicisti Uk Lushi sot ka reaguar në rrjetet sociale pasi ka dalë lajmi dhe disa fotografi se gjatë shugurimit të Katedrales Nënë Tereza në Prishtinë, ditën e djeshme, disa flamuj janë trajtuar në mënyrë të ç`nderuar.

“Imzot Dodë Gjergji, në emër të Ipeshkvisë së Kosovës, dunet të kërkojë falje publike për trajtimin çnderues të flamujve tonë gjatë shugurimit të Katedrales së Shenjtëreshës Nënë Tereza në Prishtinë dje. Flamuri duhet nderuar duke u mbajtur nalt mbi tokë gjatë tërë kohës dhe kudo” ka shkruar Lushi në rrjetin social Facebook, derisa komente të tilla kanë ardhur edhe nga komentuesit e ndryshëm që kanë parë fotografitë ku flamujt shihen të fshehur.

Presidenti i Kosovës në fjalën e tij po përdorte terma patriotik duke kritikuar vendosjen e dy monitorëve përballë monumentit të Gjergj Kastriot Skëndërbeut, por si për ironi, prapa tij ndodheshin flamujt e Shqipërisë e Kosovës për toke, së paku në këtë fotografi poshtë. Në një qoshe, të hedhur në tokë pranë statujës së Nënës Terezë, qëndrojnë të hedhur dhe të zhburosur dy flamujt, ai i shtetit të Kosovës dhe ai i shqiptarëve. / KultPlus.com