Avril Lavigne nderohet me yll në “Walk of Fame” në Hollywood (FOTO)

Avril Lavigne mori yllin e saj në “Hollywood Walk of Fame” të mërkurën, që përkoi gjithashtu me 20 vjetorin e albumit të saj debutues ‘Let Go’, transmeton KultPlus.

Gjatë ceremonisë, pionierja e pop-punk-ut reflektoi në udhëtimin e saj të parë në Los Angeles në moshën 16-vjeçare, dhe hera e parë që ajo pa shtegun e famshëm të linjës me yje. Madje, ajo shfaqi një foto të vetes së saj adoleshente nga ai udhëtim, e veshur me një kapuç marine të zbukuruar me fjalët “Skateboarding është një krim” dhe bëri një ndryshim të shpejtë të papritur në të njëjtin xhup në mes të fjalimit.

“Sot, më pëlqen të bëj muzikë më shumë se kurrë,” tha këngëtarja nga podiumi, sipas Variety. “Ndihem shumë e frymëzuar dhe shpresoj që 16-vjeçari tjetër nga qyteti i tyre i vogël që vjen në Hollywood një ditë, plot shpresa dhe ëndrra, ta shohë këtë yll dhe të mendojë me vete: ‘Oh zot, edhe emri im mund të jetë atje një ditë’, sepse mundet. Çfarë 20 vitesh të mahnitshme, dhe mezi pres 20-të vitet e ardhshëm! Shkojmë!”

Në ditën e madhe të Lavigne morën pjesë edhe i fejuari i saj Mod Sun, bashkëpunëtori dhe shoku i turneut “Bois Lie”, Machine Gun Kelly, producenti i Love Sux John Feldmann, Good Charlotte’s Joel Madden, Ryan Cabrera, Jxdn dhe bashkë-shkrimtari Lauren Christy.

Muajin e kaluar, Lavigne dhe Kelly publikuan një version akustik të albumit të tyre i cili u publikua në muajin shkurt. Në fillim të kësaj vere, Lavigne u kthye gjithashtu në vendin ku shkrepi kopertinën e albumit të ‘Let Go’ të vitit 2002 për të rikrijuar momentin.

Më poshtë gjeni fotot nga ceremonia në ‘Walk of Fame’ të Lavigne. / KultPlus.com

Pak histori nga Hollywood-i, kryeqyteti i kinemasë

Historia e Hollivudit fillon pak para Luftës së Parë Botërore, gjatë viteve 1910 ku qendra e kinemasë amerikane, gjeti në periferi të Los Anxhelosit një vend ideal për të xhiruar pamjet e jashtme të filmave, falë kushteve të favorshme klimatike dhe një ambjent jo larg detit, maleve dhe shkretetires, shkruan correrenelverde.it.

Afërsia me kufirin meksikan dhe largësia nga Nju Jorku përfaqësonte një avantazh të madh për drejtorët e rinj të pavarur, të cilët, për shkak të të ashtuquajturës “luftë e patentave” dhe luftës së dhunshme të zhvilluar nga Motion Pictures Patent Company (në 1909 kompania grupoi shtatë shtëpitë kryesore të prodhimit amerikan, përkatësisht Edison, Vitagraph, Biograph, Selig, Lubin, Essanay dhe Kalem), kanë gjetur në Hollywood vendin ideal për një industri filmi falas.

Në të njëjtën periudhë, disa nga protagonistët kryesorë të kinemasë amerikane vijnë në Hollywood, duke përfshirë Adolphe Zukor, themelues i Paramount Pictures Corporation, William Fox (Fox Film Corporation), Samuel Goldwyn (Goldwym Pictures Corp.), Carl Laemmle (themelues i Universal Foto).

Falë tyre lindin diploma të mëdha amerikane dhe krijohen ato struktura industriale, tregtare dhe teknike që kanë lejuar kinemanë amerikane të vendoset në të gjithë botën.

Gjatë viteve 1920, Hollywood u bë një sistem i vërtetë argëtimi, në të cilin producentë, aktorë, regjisorë, operatorë dhe tregtarë të të gjitha llojeve kontribuan për t’i dhënë jetë një industrie me përmasa gjigante.

Në të njëjtën kohë ekseset, ekstravagancat, pasuria, luksi, festat, ndonjëherë edhe krimet, skandalet me aktorë e regjisorë mbushin gazetat dhe gjallërojnë debatet; përmes përdorimit të mençur të mjeteve të reja të komunikimit, lind miti i Babilonisë së Hollivudit, siç u përkufizua nga regjisori Kenneth Anger.

Arti kinematografik dhe jeta private e profesionistëve të filmit u bashkua në një dimension të vetëm në të cilin shpesh është e vështirë të bëhet dallimi midis realitetit dhe trillimit, historive reale dhe historive të trilluara.

Publiku është dëshmitar i lindjes së yllit të ri të Hollivudit, ku jo vetëm individi, por e gjithë kinemaja u bë një model mitik. Nuk mungojnë modelet e shkëlqyera femra dhe meshkuj, duke përfshirë Rudolph Valentino, Mary Pickford dhe Douglas Fairbanks.

Në një kohë të shkurtër shtëpitë e reja të prodhimit (Paramount, Fox, First National, Unoversal, Metro Goldwyn Mayer) i japin jetë një kinemaje zhanresh që ka si karakteristikë të përbashkët cilësinë dhe kujdesin e produkteve.

Liria dhe eklekticizmi i temave të trajtuara dhe numri i madh i skenaristëve, regjisorëve dhe aktorëve lejojoi krijojimin e një industrie argëtimi që nuk ka të barabartë askund në botë.
Rezultati janë vepra që mund të shihen dhe admirohen si vepra argëtimi.

Në këtë prodhim mediatik pohohen disa autorë me vlerë të padyshimtë, mes të cilëve sigurisht Charles Spencer Chaplin, Erich Von Stroheim etje.

Gjatë viteve tridhjetë, ardhja e tingullit çoi në një sezon të ri të kinemasë amerikane; falë intuitës brilante të Warner Brothers, një prej kompanive kryesore të Hollivudit, kinemaja me muzikë dhe fjalim bëhet rruga e re e kinemasë botërore.

Industria amerikane rritet sipas rregullave të një organizate të ngurtë; filmi bëhet një produkt i paketuar sipas rregullave të sakta, me pak variacione dhe i aftë për të shkaktuar reagime të caktuara të parashikueshme dhe të parashikuara te spektatorët.

Zhanret klasike amerikane, nga western-i te muzikalët, nga melodrama te komedia, gjejnë te Capra, Cukor, Lubitsch, Vidor, Ford etje finalistë të jashtëzakonshëm filmash.

Pikërisht në këtë lloj pune të paracaktuar, në të cilën producenti mund të konsiderohet organizatori i vërtetë i industrisë së filmit dhe i ngjarjes së vetme në fjalë, shumë regjisorë janë në gjendje të gjurmojnë një përfaqësim të artikuluar të shoqërisë të re amerikane.

Pas periudhës së vështirë të makartizmit dhe krizës kulturore-artistike që pasoi, si dhe “gjuetisë së shtrigave” që çoi në largimin e shumë emrave të njohur të kinemasë hollivudiane, kinemaja e viteve ’60, si dhe artet e tjera, pa rifillimi i një produksioni të fokusuar në protestën dhe provokimin kritik./atsh/ KultPlus.com

Macaulay Culkin me yll në Hollywood

Aktorët Macaulay Culkin dhe Michael B. Jordan, pritet të jenë në mesin e shumë artistëve që do të nderohen me yje në sheshin e njohur Hollywood Walk of Fame. Dyshja e aktorëve së bashku me Avril Lavigne dhe DJ Khaled janë katërshja në mesin e shumë njerëzve të filmit, televizionit, muzikës, teatrit dhe sportit, që pritet të nderohen me yje në sheshin e famshëm të Hollywoodit.

Aktorët Salma Hayek, Jason Momoa, Tessa Thompson, Ray Liotta, Ewan McGregor, Regina King, Willem Dafoe, James Hong, Helen Hunt, Adam McKay dhe Carrie Fisher, do të jenë yjet e filmit që do të nderohen për vitin 2022.

Ndërkaq, nga bota e televizionit, me yje do të jenë Tracee Ellis Ross, Ricky Gervais, Bob Odenkirk, Norman Reedus, Kenan Thompson, Byron Allen, Greg Berlanti, Peter Krause, Holly Robinson Peete, Jean Smart dhe Ming-Na Wen, përcjell KultPlus.

Bota e muzikës për vitin 2022 me yje do të bëjë Nipsey Husslen, The Black Eyed Peas, George Clinton, Jr., Ashanti Douglas, Los Huracanes del Norte dhe Martha Reeves.

Yje do të kenë edhe performuesit si Patti LuPone, Marilyn McCoo & Billy Davis Jr. dhe Angelica Vale.

Ylli i radios, Richard Blade, gjithashtu do të nderohet me yll. Përkrah tij do të nderohet edhe Michael Stahan, komentues i ligës së ragbit në SHBA.

Sipas “Walk of Fame”, 38 të nderuarit janë përzgjedhur nga një listë prej qindra kandidatëve.

Zyrtarët kanë thënë se datat për ceremonitë e shpalosjes së yjeve ende nuk janë bërë të ditura. Në këtë njoftim thuhet se për organizimin e ceremonive ekziston një afat prej dy vjetësh. / KultPlus.com

Reperi amerikan 50 Cent, me Yll në rrugën e famshme të Hollywood-it

Rrugës së famshme të Los Angeles-it ‘’Hollywood Walk of Fame’’, tashmë i është shtuar edhe një Yll, ai i reperit të njohur amerikan, 50 Cent, shkruan KultPlus.

Me origjinë nga Nju Jorku, emri i vërtetë i të cilit është Curtis Jackson, ai ka qenë relativisht i tërhequr vitet e fundit nga bota e muzikës duke u përqendruar më shumë në biznes dhe në televizion.

Në ceremoni, ”50 Cent”, i cili mbizotëroi botën e muzikës rap në vitet 2000, falë imazhit të tij të trishtuar prej reperi ”gangsta”, u shoqërua veçanërisht nga producentët, mentorët dhe miqtë e tij Eminem dhe Dr. Dre.

Ylli i tij është i 2686-ti me radhë në bulevardin e famshëm kalifornian./ KultPlus.com