Televizioni gjerman: Derisa të tjerët ikin, regjisori Ilir Hasanaj u kthye në Kosovë

Televizioni i njohur gjermane “Arte” ka realizuar një sërë dokumentarësh për Kosovën.

Njëri ndër ta i kushtoi edhe regjisorit Ilir Hasanaj, shkruan albinfo.ch.

Deri në 100 mijë kosovarë të rinj kanë lënë vendin e tyre, që nga viti 2014. Por, regjisori 33-vjeçar Ilir Hasanaj, ka ndjekur rrugën e kundërt. Ai ishte larguar nga Kosova në vitet 1990 dhe tani është kthyer.

Në Prishtinë, ai ishte i përfshirë në ndërtimin e një qendre kulturore. Projekti i tij i fundit është një kinema alternative në mes të Prishtinës.

VIDEO

“Me dasht’, Me dasht’, Me dasht’” shfaqet në kryeqytet

Tre personazhe të ndryshme që sjellin përmes 90 minutave “Me dasht’, Me dasht’, Me dasht’” apo “To Want, To Need, To Love”, filmin dokumentar të regjisorit të ri Ilir Hasanaj, shkruan KultPlus.

Ky film i cili mori çmimin e audiencës në edicionin e sivjetmë të DokuFest, më 29 shtator vjen në Prishtinë.

Arbër Salihu, Edona Vatoci dhe Genc Hasanaj janë personazhet që shpalosin jetën e tyre private në këtë film. Filmi më 29 shtator me fillim nga ora 20:00 do të shfaqet në Termokiss në kryeqytet./ KultPlus.com

‘Me dasht’ Me dasht’ Me dasht’ nga Ilir Hasanaj merr çmimin e audiencës në DokuFest

Filmi “Me dasht’ Me dasht’ Me dasht’ nga Ilir Hasanj është shpërblyer me çmimin e audiencës, në mbrëmjen e së shtunës në DokuFest, shkruan KultPlus.

Vetë Ilir Hasanaj përgjatë pranimit të këtij çmimi është shprehur të jetë i lumtur për këtë vlerësim nga ana e audiencës./KultPlus.com