“Sërish vjen Marsi”, kënga legjendare që të rrëqeth trupin edhe sot pas kaq shumë vitesh (VIDEO)

Ilir Shaqiri është një prej këngëtarëve më të dashur për publikun shqiptar. Ai është autor i përmbi 400 këngëve të lehta, popullore dhe folklorike. Ai ka marr pjesë në më shumë se 1000 koncerte dhe përmbi 900 prej tyre janë humanitare, shkruan KultPlus.

Gjatë vitit 1998, ai mbajti 109 koncerte në përkrahje të UÇK-së nëpër Evropë: Gjermani, Zvicër, Belgjikë, Angli, Itali, Norvegji, Suedi, Austri, Holandë dhe Shqipëri. Më 6 mars 1999, si anëtar i Trupës Ushtarake Artistike në kuadër të UÇK-së, morri pjesë në përvjetorin e parë të rënies së Komandantit legjendar Adem Jashari në Prekaz, gjatë luftës kundër pushtuesit serb.

Këngët e tij kanë qenë e vazhdojnë të mbesin të pakrahasueshme, ku në kohët më të vështira të popullit kosovar, zëri i tij u kthye në forcë për popullin që po kalonte tmerret e pushtimit serb.

“Sërish vjen Marsi” është një ndër këngët më të ndjera që edhe sot të rrëqeth trupin.

KultPlus ju sjell sot këtë këngë në prag të shënimit të “Epopesë së UÇK-së”.

Sërish vjen Marsi
Sërish vjen stina
Të rënët dhe t’gjallët bëhen tokë
Vesë as shi, s’duron lëndina
burrëria nuk duron lot.


Sërish vjen Marsi
Sërish vjen stina
T’rënët e t’gjallët bëhen tokë
Vesë as shi, s’duron lëndina
burrëria jo nuk duron lot


Midis kujtimesh e midis këngësh
shfaqet Krye – Trimi fjalë pak
Ndër këmba degësh
në sytha pemësh
Mërzisë sonë i vë kapak


Sërish vjen stina
E ne ndrrojm mot
Por vetëm ai s’plaket kurr
Uji i bjeshkëve
I rrejdh për bosht
Ai lartësohet si flamur
o si flamur
Dhe njerzia vijn përkulen n’varrin tënd nderim
Nipi e mbesa e merr uratën, nisen fluturim,
Zemra merr guxim, plisi bardh shkëlqim
Heeej! Me ty gjithmonë në ball,
me ty o legjendar (2x)

Sërish vjen Marsi
e vjen pranvera
amanetin e tij përtrin


Lulet e barin
i tund veq era si medaljona npelerin
Midis kujtimesh e midis këngësh
shfaqet Krye – Trimi fjalë pak
Ndër këmba degësh
në sytha pemësh
Mërzisë sonë i vë kapak


Sërish vjen stina
Ne ndrrojm mot
Por vetëm ai s’plaket kurr
Uji i bjeshkëve
I rrejdh për bosht
Ai lartësohet si flamur
O si flamur


Dhe njerzia vijn përkulen n’varrin tënd nderim
Nipi e mbesa e merr uratën, nisen fluturim,
Zemra merr guxim, plisi bardh shkëlqim
Heeej!me ty gjithmone ne ball, me ty o le
gjendar(2x)
Me ty gjithmonë në ball,
me ty o legjendar (2x)
. / KultPlus.com

Denis Galushi sjell këngën “Sërish vjen marsi” në gjuhën rome (VIDEO)

Gazetari Denis Galushi ka sjell vargjet e këngës “Sërish vjen marsi” në gjuhën rome, dhe sipas tij, këtë miksim të këngës e solli si rezultat i inspirimit nga kjo këngë, e cila, sipas tij është lëshuar disa herë gjatë këtyre ditëve në zyrën e tij.

Më poshtë e keni të plotë njoftimin e gazetarit Galushi, sikurse edhe videon me përkthimin e tekstit nga ai.

“Serish vjen marsi”, kenga e pavdekshme dhe legjendare e Ilir Shaqirit, s’di per sa here u degju sot ne zyre te punes…

Dhe, per nje moment, u inspirova qe vargjet hyrese t’i perkthej edhe ne romisht.

Prandaj, me kenaqesi e bera nje far miksi te interpretimit romisht-shqip.

Shpresoj te ju pelqej. 🤗

#serishvjenmarsi

#ilirshaqiri

Del në qarkullim libri ‘200 këngë nga opusi muzikor i kantautorit Ilir Shaqiri’

Instituti për Trashëgimi Kulturore dhe Shpirtërore të Shqiptarëve me seli në Shkup (ITSH), sapo e ka hedhur në qarkullim një edicion të veçantë të tij: librin me titull: “200 këngë nga opusi muzikor i kantautorit Ilir Shaqiri”, me autor profesorin e kompozicionit, Korab Shaqiri.

Përmbledhja “200 këngë nga opusi muzikor i kantautorit Ilir Shaqiri”, shpalos një dimension pak të njohur të artistit të madh, Ilir Shaqiri, i cili me krijimtarinë e vet shënjon epokën çerekshekullore të mbijetesës dhe të luftës së popullit shqiptar të Kosovës për liri kombëtare e njerëzore.

Brenda volumit prej më shumë se 700 faqesh, autori, Korab Shaqiri, ka përmbledhur këngët më të njohura të Ilir Shaqirit, me qëllim që t’i standardizojë me “gjuhën” e muzikës së shkruar, duke i prezantuar në mënyrë komparative si tekste letrare dhe si partiturë (muzikë e shkruar).

Këngët që përfshihen në këtë volum kapin një periudhë kohore që prej viteve ‘80-të – kohë kur Ilir Shaqiri i kishte realizuar ato me orkestër foklorike, e deri në ditët tona, kur disa këngët e tij janë realizuar edhe me orkestër simfonike.

Sipas redaktorit muzikor të këtij botimi, Valton Beqiri, vlera e kësaj përmbledhjeje letrare e muzikore, përkon jo vetëm me Ilir Shaqirin si artist individual, por edhe me një pjesë të rëndësishme të historisë më të re muzikore shqiptare.

Autori i këtij botimi të veçantë, Korab Shaqiri, ka studiuar në Akademinë e Arteve në Tiranë (në klasën e profesorit Haig Zaharian). Pas mbarimit të studimeve themelore i ka vazhduar studimet pasuniversitare (në klasën e profesori Aleksandër Peçi). Më 2019 ka mbrojtur me sukses Disertacionin e Doktoraturës para një kolegji profesorësh të Universitetit Shtetëror të Shkupit, duke fituar gradën shkencore “Doktor i kompozicionit”. Tani është mësimdhënës në Akademinë e Arteve në Prishtinë dhe vazhdon të jetë aktiv në skenën muzikore, si autor dhe kompozitor. /KultPlus.com

“Garda jonë, zemra jonë, forca e atdheut”

Këngëtarët si Ilir Shaqiri, shembull, kanë sjellë në jetë këngë të cilat tregojnë për guximin e luftëtarëve kosovarë, si në UÇK e poashtu edhe më vonë, shkruan KultPlus.

KultPlus sonte ju sjellë këngën e njohur të Ilir Shaqirit, ‘Garda e Kosovës’.

2000 vjet te thërras lirinë, 2000 vjet e pres drejtësinë, mbrojta fis e far, emrin shqiptar.
Sot e bej qiellin shami,
veq dy gisht e lidh mbi sy,
emrin tand KOSOVË,
djepin iliri…

Jemi Garda KOSOVARE,
krye lart sa këto male,
zemrën DARDANI,
gjakun SHQIPËRI.
Jem KOSOVË kala me thinja,
kush mi shkel trojet e mia,
e bëj copë e grim,
kush na prek lirinë.

Heeeeeejjjjjj, Garda jonë, zemra jonë forca e atdheut,
besën e trimërisë,
frymë e Skënderbeut,
rrofsh e qofsh pergjithmon,
trulli yne i ri,
ketu ne Dardaniii…

2000 vjet e thërrasë lirinë, 2000 vjet e pres drejtësinë, mbrojta fis e far emrin shqiptar.
Sot e bej qiellin shami,
veq dy gisht e lidh mbi sy,
emrin tand KOSOVË,
djepin iliri…

Jemi Garda KOSOVARE,
krye lart sa këto male,
zemrën DARDANI,
gjakun SHQIPËRI.
Jem KOSOVË kala me thinja,
kush mi shkel trojet e mia,
e bëj copë e grim,
kush na prek lirinë.

Heeeejjj, Garda jonë, zemra jonë forca e atdheut,
besën e trimerisë,
frym e Skënderbeut,
rrofsh e qofsh përgjithmonë,
trulli ynë i ri,
ketu ne Dardaniii…

Garda jonë, zemra jonë forca e atdheut,
besën e trimërisë,
frym e Skënderbeut,
rrofsh e qofsh përgjithmonë,
Trulli yne i ri,
këtu ne Dardaniii
këtu ne Dardaniii…../ KultPlus.com

“Hej Kosovë, tokë e bekuar”

KultPlus sonte ju sjellë këngën e njohur të Ilir Shaqirit, ‘Një copë tokë për trupin tim’.

I rash botës, para e prapa

nëpër shtigje, anë për anë

si një hije, erdhë me hapa

fjala jote, morri mall

Nga do shkova, si ti nuk gjeta

 fjalë e urte e hir plot,

 s’më ngushëllon asgjë nga jeta

si e shtrenjta balta jote

Hej Kosovë, tokë e bekuar

 ti që shpirtin ma ndez flakë,

ëndërra ime, jo nuk është mekur

n’votrën tënde unë du me u plak

Nga do shkova në ato vende

 udhën time, o ku ta gjej

gjithmonë ndjeva, frymën tënde

që më rrodhi o nëpër të

Hej Kosovë, tokë e bekuar

këtu do ngelem gjer në amshim

falma pra moj lokja ime,

një copë tokë, për trupin tim./ KultPlus.com

‘O sot ka festë Kosova, gëzim i madh në zemrat tona’

Në këtë ditë mjaft të rëndësishme për Kosovë, sigurisht se duhet kujtuar edhe sakrificat e së kaluarës, e përmes artit të tilla sakrifica ndonjëherë kujtohen më së miri.

Këngëtarët si Ilir Shaqiri, shembull, kanë sjellë në jetë këngë të cilat tregojnë për guximin e luftëtarëve kosovarë, si në UÇK e poashtu edhe më vonë.

Kënga “Pavarësia” e Ilir Shaqirit është një himn për lirinë e vendit, prandaj edhe sot duhet ta kujtojmë e dëgjojmë këtë këngë që zgjon ndjenja patriotizmi, por edhe krenarie. / KultPlus.com

Balerini shqiptar që shtypte rrush për bukën e gojës

Një nga balerinët më të njohur shqiptar në Itali është edhe Ilir Shaqiri, djali që bëri diferencën. Ai ka shumë dëshirë të flasë për jetën e tij, edhe pse e prek shumë kjo çështje. Ai tregon se ishte vetëm pesë vjeç dhe magjepsej tek e shihte nënën e tij ndërkohë që siç e quan ai “fluturonte” në skenë në majë të gishtave.

Ilir Shaqiri ishte gjithmonë pranë nënës së tij dhe shkonte në të gjitha provat që ajo bënte. Çdo ditë merrte pjesë në një skenar të gjallë të një fabule dhe nisi në këtë mënyrë të provonte dëshirën për t’u bërë ai vetë protagonisti.

Në një intervistë për një gazetë italiane, ai rrëfen një nga momentet që është ngulitur në memorien e tij. Ishte vetëm tetë vjeç dhe gjendej në Teatrin e Operës dhe Baletit për të asistuar në provat e një spektakli të nënës së tij.

Ishin momente shumë të bukura për të, muzika, dritat dhe arti që gjendej në ajër në ato momente. Duhej një djalë i vogël që të hynte në skenë për t’u puthur nga balerina e parë, do me thënë nëna e tij dhe kështu që zgjodhën atë. Kjo për Ilir Shaqirin ishte një eksperiencë shumë emocionuese.

Është shprehur midis të tjerash në shumë intervista, se mban mend muzikë të ëmbël dhe drita shumëngjyrëshe që e kanë shoqëruar në çdo hap fëmijërinë e tij, duke i ngjizur kështu pasionin dhe dëshirën për kërcimin.

Iu dha rasti për të realizuar ëndrrën e tij vetëm pak muaj pas ditëlindjes së tij të dhjetë. Në korrik të vitit 1983 vendosi të bënte provimin pranues në Akademinë Kombëtare të Dancit në Tiranë.

Ai thotë se do ta kujtojë atë ditë si një nga më emocionueset e jetës së tij. U fut në këtë mënyrë, në një nga fazat më të bukura dhe njëkohësisht më të vështira të jetës së tij, për plot tetë vjet duke studiuar pa pushim kërcim klasik, folklorik etj.

Ai arriti të kërcente në të njëjtën skenë që kishte parë të kërcenin edhe prindërit e tij, në Teatrin e Operës dhe Baletit. Nis kështu rruga e një balerini profesionist me turne në mbarë Evropën.

Por në vitin 1992, gjatë një turneu në Itali, ai vendosi të mos kthehej më. Nisi të punonte menjëherë në televizionet italiane si balerin, gjë që stimuloi pasionin e tij për dancin modern. Në moshën 20-vjeçare vendosi të hapte një shkollë në Sicili, në mënyrë që të transmetonte te të tjerët emocionet dhe pasionin që e lidhin me këtë art.

Braktisi kështu për disa vjet televizionin dhe u rikthye fuqishëm në vitin 1999, si pjesë e stafit të balerinëve në emisione të famshme italiane si: “Bouna domenica”, “Saranno famosi” dhe “C’e’ posta per te”, ku vazhdon të triumfojë edhe sot.

Megjithatë, Shaqiri nuk e ka pasur të shtruar me flori rrugën e karrierës së tij, përkundrazi, vështirësitë për të kanë qenë më të mëdha, duke pasur parasysh faktin se ndodhej në një vend të huaj. I ftuar në “Xing me Ermalin” ai ka treguar mbi sfidat e para në Itali, mbijetesën e vështirë, punët që bënte, madje thotë se është detyruar të duronte dhe talljet e italianëve.

“Nisja e karrierës dhe stabilitetit të jetës në Itali ka qenë shumë e vështirë. Ka pasur raste kur vinte fundi i muajit dhe nuk kishte një kokërr vezë në shtëpi për të ngrënë”,- thotë ai.

Balerini tregoi ndër të tjera se për disa kohë ka fjetur edhe në zyrat e një fabrike çimentoje. “Një ditë madje një fshatar aty më thotë: do të punosh e të mbijetosh? Ajo atje është kodra, këto janë kovat. Merri, mbushi me rrush dhe zbriti këtu sërish”,- kujton balerini.

Duke vijuar rrëfimin ai shton se pasi i zbriste këto kova, për një muaj rresht edhe duheshin shtypur.

“Meqenëse isha balerin, me këmbë të forta e me muskuj nga stërvitja, ata më thanë: ‘Po mirë, hip këtu dhe jepi, shtyp rrush sepse na duhet që të dal mushti tani. Kishin edhe muzikën italiane në sfond dhe ndërkohë që ata hanin panine dhe unë i uritur shtypja kovat me rrush’, ata më thonin:

‘Balla balla balerino… kërce, kërce, balerin! Ishte e frikshme për një person që kishte studiuar balet klasik e që kishte investuar vite të tëra në balet, të trajtohej ashtu. Më pas, gjërat ndryshuan”,- rrëfeu Shaqiri i prekur.

Gjërat ndryshuan për të në mënyrë radikale dhe filloi që të fitonte prestigjin që ka edhe sot e kësaj dite. Por Ilir Shaqiri, edhe pse ka vite që është përfshirë në ëndrrën italiane, mban gjithmonë me vete si hajmali një pjesë të Shqipërisë.

Është një copë gur nga kisha e Shën Ndoit, që prindërit ia kanë dhuruar për fat. Një fat i përcaktuar që në fëmijëri, i shoqëruar gjithnjë nga pasioni për kërcimin, duke marrë në konsideratë edhe faktin që të dy prindërit e tij ishin dy balerinë shumë të famshëm në Tiranë./KultPlus.com

‘O sot ka festë Kosova, gëzim i madh në zemrat tona’

Në këtë ditë historike për popullin e Kosovës, duhet kujtuar sakrificat e së kaluarës.

Shpesh, me muzikë e me kulturë e art kjo sakrificë është pasqyruar para publikut.

Këngëtarët si Ilir Shaqiri, shembull, kanë sjellë në jetë këngë të cilat tregojnë për guximin e luftëtarëve kosovarë, si në UÇK e poashtu edhe më vonë.

Kënga “Pavarësia” e Ilir Shaqirit është një himn për lirinë e vendit, prandaj edhe sot duhet ta kujtojmë e dëgjojmë këtë këngë që zgjon ndjenja patriotizmi, por edhe krenarie.

E sot kur Kosova fillon kapitullin e ri me ushtrinë e saj, kjo këngë vjen si himn i ditës historike. / KultPlus.com

Arif Vladi, Ilir Shaqiri e Nikolle Nikprelaj me këngë kushtuar Skënderbeut (VIDEO)

Tre këngëtarët e mirënjohur shqiptar Arif Vladi, Ilir Shaqiri e Nikolle Nikprelaj kanë sjellë këngën “Kalorësi i Lirisë”.

Muzikën dhe orkestrimin e kësaj kënge e ka bërë Edmond Zhulali, transmeton Koha.net. Për tekstin është përkujdesur Ilir Shaqiri.

Në një postim në Facebook, Zhulali ka shkruar se kjo këngë është dedikim për heroin kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu.

“Të dashur miq, dua t’u prezantoj këngën time më të re ‘Kalorësi i Lirisë’ kushuat heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu”, ka shkruar ai./KultPlus.com

Para 31 vitesh, Hamëz Jashari dhe Ilir Shaqiri duke kënduar (VIDEO)

Një komandant dhe një luftëtar i zoti, Hamëz Jashari do të kujtohet edhe si një shpirt artisti.

Në këtë video e cila daton 31 vite më parë, Hamëz Jashari është pjesë e Ansamblit Drenica dhe performon kësisoj një këngë të fuqishme.

Ndryshe, Hamëz Jashari dhe Ilir Shaqiri njihen si themeluesit e Ansamblit Folklorik “Drenica” dhe të njëjtin ansambël e kanë udhëhequr deri më 1990.

Hamëz Jashari kishte një dashuri të veçantë për artin. Shkruante dhe vizatonte bukur. I pëlqente shumë edhe teatri, gjithashtu iu binte disa veglave muzikore dhe këndonte bukur. Ishte i martuar me Feride Mecinin nga Klina e Epërme e Skenderajt. / KultPlus.com

Mbahet akademia letrare-artistike “Ora e Lirisë”, Ilir Shaqiri përuron poemën “Adem Jashari”

Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës organizoi sot akademinë letrare-artistike “Ora e lirisë për veprimtari tradicionale” në kuadër të Epopesë së UÇK-së.

Në kuadër të kësaj akademie, sot është përuruar edhe poema “Adem Jashari” e Ilir Shaqirit.

Kryetari i Lidhjes së Shkrimtarëve Shyqeri Galica ka vlerësuar lart veprën më të re të Ilir Shaqirit “Adem Jashari”.

Kjo poemë sipas tij promovohet në 20 vjetorin e rënies së komandantit Adem Jashari dhe përshkruan sakrificën dhe mundin e kësaj familje për lirinë tonë.

Gjeneral Kudusi Lame recensent i poemës “Adem Jashari” ka thënë se kjo poemë është e veçantë për shumë arsye.

Kjo vepër e madhe sipas tij përshkruan familjen Jashari dhe komandantin Adem Jashari të cilët dolën përballë makinerisë ushtarake serbe për lirinë e Kosovës.

Ai tha se autori i poemës ka përdorë një mjeshtri me fjalë të arta.

“Poema është një përmendore për komandantin gjithshqiptar Adem Jashari, për UÇK-në dhe mbarë popullin shqiptar”, tha Lame.

Arben Veselaj recensenti tjetër për poemën “Adem Jashari” ka thënë se kjo poemë bartë shenjat e një kryevepre./ KultPlus.com