Java e Evropës, workshop për digjitalizimin dhe artin në Korçë

Në Korçë do të zhvillohet nesër workshopi i digjitalizimit dhe artit, në kuadër të Javës së Evropës 2023.

Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Kulturës, Elva Margariti, e cili bëri thirrje për pjesëmarrje, ku informon se, në këtë workshop do të paraqitet projeksioni i hartës së pikturave Zengo, të frymëzuara nga femrat e para artiste piktore shqiptare.

Të rinjtë do të mësojnë rreth historisë së artit dhe digjitalizimit nga profesorë ekspertë në Universitetin e Arteve në Tiranë.

Dita do të përfundojë me Konkursin e Shkollës së Thurjes për fëmijë, ku artizanët vendas do t’u mësojnë aftësitë bazë të veshjeve të thurura.

Fituesi do të marrë certifikatën “Thurësi/ja e Vitit”./atsh/KultPlus.com

‘Java e Evropës’, aktivitete në Peshkopi e Shkodër

Java e Evropës, ditën e djeshme i përqëndroi aktivitetet e saj në Peshkopi me minipanairin me prodhues vendas dhe ekspozitën me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Bletëve. Ky aktivitet u përkrah nga Ambasada e Sllovenisë. Më vonë pati rafting në ujërat e Drinit të zi, ku ka marrë pjesë edhe vetë ambasadorja e BE-së, Christiane Hohmann.

Shefja e delegacionit të BE-së ka biseduar gjithashtu edhe me operatorë turistikë vendorë të projektit CBC dhe dita është mbyllur me një koncert magjik nga trio e talentuar austriake Alicia Edelweiss në shëtitoren e Peshkopisë.

Ndërkohë, sot aktivitetet e Javës Evropiane do të zhvillohen në Shkodër me thirrjen për të përjetuar bukurinë e Shkodrës në një festë për traditën dhe natyrën shqiptare.

Roland Tasho çeli fotoekspozitën me personazhe publike të veshura me xhubletë. Gjithashtu është organizuar edhe panairi  “Xhubleta Fest”, për të nderuar veshjen tradicionale dhe për të vlerësuar mjeshtërinë vendase. Aktivitete të tjera të programuar për në Shkodër janë: shëtitje me biçikleta nga ura e Bunës deri në sheshin kryesor të Shirokës si dhe ekspozitë mbi natyrën e egër të zonës së Shkodrës./KultPlus.com

Margariti: Java e Evropës 2022, aktivitete në Shkodër, Vlorë dhe Tiranë

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ftoi sot qytetarët të marrin pjesë në eventet për Javën e Eropës 2022 nga datat 3-12 maj.

Margariti u shpreh se eventet do të organizohen më 3 Maj në Shkodër tek Pedonalja, më 5 Maj në Vlorë tek Lungomare, më 9 Maj në Tiranë tek Pedonalja.

“Të takohemi për të festuar trashëgiminë tonë të pasur kulturore dhe vlerat e përbashkëta Evropiane”, theksoi Margariti, e cila nënvizoi se në këto evente janë përgatitur edhe disa aktivitete simpatikë për fëmijët.

“Java e Evropës2022  është pothuaj këtu! Ju presim të na bashkoheni më: 3 Maj në Shkodër tek Pedonalja; 5 Maj në Vlorë tek Lungomare; 9 Maj në Tiranë tek Pedonalja. Le të takohemi për të festuar trashëgiminë tonë të pasur kulturore dhe vlerat e përbashkëta Evropiane. Ejani së bashku me më të vegjlit, kemi përgatitur disa aktivitete simpatike për ta”, theksoi Margariti në një postim. /atsh/ KultPlus.com