Seriali ‘Rrushe’ me copëza të dhimbjes nga e kaluara, regjisori Lucaj flet për sezonin e dytë

Xhemile Hysenaj

Ashtu siç nuk jemi mësuar të shohim më parë, nën ombrellën e dramës dhe krimit tash e sa kohë ”Rrushe” ka shpalosur një histori të papriturash që publikut kosovar i dhuruan emocione të shumta. Me një kastë të mrekullueshme aktorësh, loja e të cilëve zuri vend shumë shpejt tek adhuruesit e këtij zhanri duke i marrë këta të fundit pas vetes në secilën episodë, drejt një rrugëtimi të mahnitshëm kinematografik, shkruan KultPlus.

Rrushe është serial i zhanrit dramë, krim, me familjen Pirulli si protagonistë kryesor. Familja Pirulli janë një familje e zakonshme nga Prishtina, apo të paktën kështu duken në sytë e të tjerëve. Vesa, e bija e familjes, punon si një gazetare hulumtuese. Por, një e kaluar e errët, e mistershme dhe brutale, që fillin e kishte në bujari e në mirësi, rikthehet që t’ua ndryshojë jetën atyre që më së paku e meritojnë. E në udhëkryq të kësaj ngjarjeje gjendet Vesa, për të cilën koncepti i drejtësisë dhe i dashurisë do të ndryshojë përgjithmonë.

Në një intervistë për KultPlus, Valter Lucaj, regjisori i këtij seriali tejet të dashur për publikun, tash kur seriali veçse i është afruar përfundimit të sezonit të parë, ka treguar më detajisht për rrugëtimin e ”Rrushe-s”, si dhe për komplet realizimin e këtij sezoni, njëherit edhe sezoni i parë i serialit ”Rrushe”.

Lucaj ka treguar për KultPlus se që nga fillimi i projektit të serialit ”Rrushe” ai dhe ekipi realizues kanë punuar me besim, dashuri dhe përkushtim të madh për këtë projekt të cilin regjisori e konsideron mjaft sfidues. Ai po ashtu ka theksuar se ka kohë që në Kosova është dëshmuar në aspektin kinematografik, për të cilin pohon të jetë një nivel shumë i lartë si në rajon edhe më gjerë, meritë kjo që sipas regjisorit sigurisht se i përket aktorëve dhe regjisorëve kosovarë.

”Shikuesit tanë tani më janë mësuar të shohin krijimtari të shumta cilësore nga trendi botëror, sidomos serialet filmike. Fatkeqësisht, në Kosovë pak i kemi nënvlerësuar shikuesit deri më tani, duke ju servuar gjëra të shpejta dhe jo aq cilësore. Këtë normalisht që e ka diktuar edhe tregu vendor sepse për të krijuar një serial të mirëfillt artistik duhen fonde dhe duke qenë të vetëdijshëm që mënyra e vetme për përkrahjen e projekteve të tilla është nëpërmjet sponsorëve pasi që deri më tani qendra e filmit, televizioni publik dhe disa televizione nacionale nuk e kanë pasur në agjendë që të kenë projekte cilësore të punuara në shqip për publikun kosovar. Ne si Gjirafë jemi munduar që t’i tregojmë publikut tonë që edhe ne mund të prodhojmë seriale të tilla. Prandaj edhe për këtë arsye ndihem shumë i lumtur që këtë avancim e ka bërë Gjirafa dhe se pritshmëritë e mija sa i përket shikueshmërisë duke e ditur se me sa përkushtim dhe energji kemi punuar për këtë projekt, natyrisht që i kam pritur”, ka theksuar regjisori Lucaj për KultPlus.

Për idenë e fillimit të këtij seriali, Lucaj ka treguar se u ka ardhur në shkurt të vitit 2020, pastaj pas takimeve me skenaristin Jeton Kulinxha, me të cilin regjisori ka bashkëpunuar edhe më parë, janë dakorduar të fillojnë punën edhe për këtë projekt. Piloti i serialit i është xhiruar në nëntor të vitit të kaluar, për të cilin regjisori ka treguar se kanë hasur nëpër shumë vështirësi duke pasur parasysh masat anticovid dhe situatën pandemike në tërësi. ”Ishte dashuria dhe përkushtimi që ne kishim ndaj projektit ”Rrushe” që erdhi deri te realizimi i pilotit, i cili na ka ndihmuar sa i përket aspektit të shitjes dhe marrëveshjeve me bashkëpunëtorë të tjerë. Në janar te vitit 2021 kemi vazhduar xhirimet e epizodeve të tjera dhe nuk jemi ndalur deri më tani. Pa pikë dyshimi e them që ”Rrushe” nuk do të ishte kjo që është pa stafin realizues me të cilët kam pasur rast të punoj një kohë të gjatë, pa kastën e aktorëve por edhe pa dashurinë e madhe për punën dhe artin”, shprehet tutje regjisori për KultPlus.

Pavarësisht se Kosova numëron shumë aktorë të talentuar dhe profesionistë, për regjisorin përzgjedhja e kastës nuk ka qenë aspak e lehtë. Ai ka treguar për KultPlus se duke pasur parasysh që në serial ndërthuren shumë lidhje familjare në mes të personazheve, ka bërë që të krijohen edhe vështirësi në përzgjedhjen e tyre. Ndërkaq, regjisori nuk harron të pohojë se për sa i përket aktorëve të këtij serialit ai ndjehet i lumtur dhe i nderuar që i është dhënë mundësia të punojë me këta artistë, që sipas tij, janë aktorët më të mëdhenj të kinematografisë sonë, e në anën tjetër edhe për artistët e rinj të cilët janë paraqitur në këtë serial.

”Seriali si zanafillë lidhet me vuajtjet e popullit tonë në vitet e 90-ta dhe kjo reflekton te pasardhësit, por mendoj që tema e ”Rrushe-s” është universale, që në mënyra të ndryshme prekë çdo gjeneratë. Kemi pasë shumë komente të ndryshme, njëri prej komenteve që më ka lënë përshtypje ka qenë prej një djaloshi të ri, i lindur dhe i rritur jashtë Kosovës, komenti i tij ka qenë që familjarët i kanë folur shumë për Kosovën dhe për atë se çfarë ka ndodhur por ai nuk e ka kuptuar mirë këtë. Pasi që ka pa serialin ”Rrushe” tanimë e ka më të qartë se për çfarë flisnin më saktësisht rrëfimet dhe përjetimet e familjarëve të tij. Thënë shkurt, unë mendoj që ”Rrushe” është një temë universale që përçon te shikuesi emocione dhe ndjenja me të cilat pothuajse të gjithë ballafaqohen në jetë të përditshme, tema këto si dashuria, familja, atdhedashuria, tradhetia e sidomos rolin e gruas në shoqërinë tonë”, deklaron Lucaj për KultPlus

Seriali ndahet në dy periudha kohore që parë nga vështrimi historik i Kosovës, kanë qenë tejet të rëndësishme dhe një temë kaq e ndjeshme për publikun tonë, sigurisht se ka vështirësitë e veta drejt realizimit. Mirëpo, për këtë gjë, regjisori falenderon skenaristin, për të cilin thekson se ka ardhur me një storie që i ka lënë gojëhapur. ”Prej që kemi filluar përgatitjet për ”Rrushe-n”, Jetoni ka ardhur me një storie që na ka lënë gojëhapur. Skenari është shkruar dhe analizuar në çdo detaj, dukë i përcjellur personazhet, raportet mes tyre, mangësitë që munden me u shfaqë rrugës dhe njëkohësisht kemi marrë edhe feedback nga shikuesit. Përpos Jetonit, bashkësekenarsit ka qenë edhe Patrik Lekaj i cili po ashtu ka dhënë një kontribut të madh”, thekson tutje regjisori për KultPlus.

Ndërkaq, sa i pëërket sezonit të dytë të serialit ”Rrushe”, nuk ka akoma ndonjë plan konkret se kur apo se çfarë do të trajtojë, mirëpo regjisori Lucaj ka treguar për KultPlus se pas përfundimit të sezonit të parë do të ulen dhe analizojnë e pastaj edhe të vendosin për rrugëtimin e këtij seriali, për të cilin pohon se kanë opsione të shumta para vetes por akoma asgjë definitive.

Ndërkaq, sa i përket mesazhit që ky serial tenton të përçojë tek shikuesit, Lucaj ka thënë: Rrushe është nje storie universale dhe siç e kemi menduar dhe parë nga komentet e shumta që kemi nga shikuesit, çdo person pavarësisht moshës, nivelit arsimor apo edhe vendit se ku jeton do të gjejë copëza nga perditshmeria, dhimbje nga e kaluara si dhe lidhshmëri me personazhet kryesore.

Ky serial përfshin aktorët si: Doresa Rexha, Shkumbin Istrefi, Aurita Agushi, Andi Bajgora, Lum Veseli, Ema Koxha, Xhevat Qorraj, Armend Smajli, Eshref Durmishi, Qëndresa Jashari, Bislim Muçaj, Arta Muçaj, Agron Shala, Labinot Raci, Enver Petrovci, Ernest Malazogu, Adriana Matoshi, Çun Lajçi, Ermal Sadiku, Adrian Morina, Basri Lushtaku, Semira Latifi, Afrim Muçaj, Bujar Ahmeti, Allmir Suhodolli, Adelina Halitjaha, Eden Kastrati, Lurni Krasniqi, Donikë Ahmeti, Berat Pllana, Xhelal Haliti, Artiola Hamdia, Erta Leci, Vjosa Abazi, Shkëlqim Islami, Nexhat Xhokli, Mikel Markaj, Kastriot Saqipi, Gojrat Kqiku dhe Dashuri Rexhepi.

Prodhimi nga Gjirafa Studios ka sjellur këtë serial me regji nga Valter Lucaj, me skenar nga Jeton Kulinxha dhe Patrik Lekaj, producente Doresa Rexha, menaxhere e produksionit Adele Gjoka, skenografia nga Enes Sahiti, drejtor i fotografisë Burim Tufa, inxhiner i zërit Gëzim Berisha, muzika nga Samer Agolli, kostumografia nga Bahtije Krasniqi, montazhi dhe ngjyrat nga Kreshnik Shala. / KultPlus.com

Nesër premiera e shfaqjes “Lela & Co”, Sheremeti: Kur publiku të del nga shfaqja, ka për tu ndjerë i ngulfatur

Era Berisha

Shfaqja e shkruar në vitin 2015, e titulluar ‘Lela&Co’, e autores Cordelia Lynn, bazohet në një histori të vërtetë ku pasqyrohet këmbëngulja e gruas kundër trajtimit të vrazhdë të saj nga karakteret e meshkujve, të cilët përmes mohimit dhe arsyetimit për mbijetesë, mundohen ta trafikojnë atë në mënyrë tejet të ashpër, e që nesër vjen premierë në Teatrin Kombëtar të Kosovës nën regjinë e Eki Rrahmani dhe nën aktrimin e Gentë Retkoceri dhe Kushtrim Sheremeti, shkruan KultPlus.

Kjo dramë e shqipëruar nga Jeton Kulingja, është një histori tërheqëse që para publikut do të shpalos rrethana të tmerrshme përmes së cilave dallohet thirrja e gjithanshme për vetëdijesimin e publikut ndaj trafikimit të qenieve njerëzore. Ndërsa, skenografia nga Edi Agagjyshi, i ka dhënë shfaqjes një imazh të qartë ku koncepti i një ekrani televiziv të vendosur në skenën e vogël të Teatrit Kombëtar, do të pasqyrojë botën e rolit të gruas e cila sa vjen e ngushtohet më shumë.

“Lela & Co”, vjen si një dokumentim i një ngjarje të vërtetë që supozohet se ka ndodhur në trojet shqiptare, për arsye se i vetmi mesazh i fshehur brenda shfaqjes është lokacioni se ku është vendosur ngjarja. Ndërsa, përmes monologut të gruas dhe monologut të një burri që luan të gjitha rolet e mashkullit në jetën e saj, si: babin, burrin, dhëndrin dhe ushtarin, do të vijnë pikërisht nga dy aktorët të cilët para publikut do të shfaqin momente mjaft të rënda duke vetëdijesuar publikun që të zgjohet nga gjumi, të mos hesht e të mos shikoj në anën tjetër.

Paramendimet e regjisorit Eki Rrahmani, për të cilin kjo është shfaqja e tij e parë si regjisor, do të shpalosen ndaj realitetit tonë kosovar duke komunikuar me të në një nivel të veçantë.

Në konferencën për media, regjisori Eki Rrahmani, ka folur rreth përzgjedhjes për këtë shfaqje dhe mesazhit të saj.

“Unë zakonisht punoj si producent i filmave dokumentarë që 15 vite rishtazi dhe para 4 viteve kam filluar të jetoj në Katar, aty ku fillimisht u takova me gruan dhe u martuam. Genta në Katar filloi të trajtonte njerëzit për aktrim dhe në fakt i kishte marrë malli për aktrim, andaj gjeta këtë shfaqje dhe më është dukur tejet interesant ku trajtohen tema kundër patriarkalizmit, kundër mënyrës se si meshkujt trajtojnë gratë, kundër trafikimit të grave dhe pak kundër sistemit kapitalist”, thotë Rrahmani.

Sipas tij, kjo shfaqje nuk e ka të definuar lokacionin e vet dhe në lexim e sipër regjisorit iu është krijuar ndjesia se kjo patjetër është realizuar në Ballkan dhe mënyra e përshkrimit në gjuhën angleze dukej se si një storje e Ballkanit.

“Duke e shikuar një intervistë të hershme të autores, ajo është shprehur se historia është e një shoqes së saj që vjen nga Shqipëria dhe autorja vetëm e ka dramatizuar tutje. Këtu u vërtetua fakti se me të vërtetë ngjarja rrjedh nga Ballkani dhe në fakt storja është e shkruar në mënyrë shumë të guximshme në aspektin tekstual sepse është pak më ndryshe se shfaqjet e tjera”, shpalos Rrahmani.

Për Rrahmanin, për sa i përket prostitucionit dhe trafikimit të qenies njerëzore, në realitetin tonë pas luftës shihet se edhe pse ushtarët kanë ardhur për të ndihmuar një shtet, ata kanë pasur kërkesa të ndryshme sepse janë ndjerë seksualisht të frustruar.

“Kryesorja për mua është se ne si shoqëri, se si i qasemi këtyre fenomeneve është shumë qasje mbyllur sepse në fakt të gjithë e dimë se çfarë po ndodh por gjithmonë shohim në anën tjetër. Shoqëria jonë si aktorë, si policë e si gazetarë, të gjithë e dimë se çfarë po ndodh dhe vetëm heshtin duke besuar se do të zhduket vetvetiu” përfundon Rrahmani.

Ndërsa, aktorja Gentë Retkoceri, ka folur rreth rolit të saj, se çfarë trajton ai rol dhe shfaqjes që e konsideron se është shumë më ndryshe se ato të zakonshmet.

“Mënyra e shkrimit të shfaqjes është më bashkëkohore dhe pak më ndryshe se shfaqjet klasike të shkruara. Por gjithashtu, fakti se roli i Lelës ka disa monologë, njëra pas tjetrës dhe ndërhyrje me karakteret që i luan aktori mashkull, është pikërisht kjo arsyeja që shfaqja është më ndryshe”, thotë Retkoceri.

Sipas saj, të mësuarit e tekstit për të nuk është aspak problem dhe shumicën e tekstit ajo e ka mësuar menjëherë në fillim, ndërsa edhe pse stresi e ankthi nuk ka munguar për shkak të përzierjes së mendimeve gjatë provave, aktorja është shprehur se gjithmonë ekziston improvizimi.

“Ka shumë momente të ndryshme në shfaqje, e para është kur babai e rrah fizikisht vajzën në ditëlindjen e saj, e që në fakt ndodh shumë shpesh në kulturën tonë dhe pse nuk flitet shumë tek ne por është dhunë dhe abuzim. Pastaj, humbja e virgjërisë dhe mënyra se si motra e saj e madhe e parapërgatit motrën e vogël duke e manipuluar atë”, thotë Retkoceri.

Po ashtu, aktori Kushtrim Sheremeti, ka folur rreth rolit të tij dhe personazheve që ai do të luajë përgjatë shfaqjes.

“Përtej eksperimentimit me regjisorin, teksti ka qenë jashtëzakonisht i mirë ku përçon mesazhe, të cilat duhet të trajtohen sepse është njëfarë provokimi artistik. Pastaj, koncepti i regjisorit që të mos largohet nga pjesa filmike e eksperiencës së tij, prandaj besoj që këtë shfaqje minimaliste, e bënë shumë më të veçantë, vizioni dhe qasja e regjisorit, ka momente shumë filmike brenda këtij teatri”, thotë Sheremeti.

Sipas tij, ka qenë një sfidë për ti formuar katër personazhe brenda një shfaqje ku disa ndërrohen brenda sekondave, disa brenda minutave e disa kthehen prej fillimit. Andaj, për të njëkohësisht ka qenë edhe një provokim që ta sfidojë veten në aspektin e aktrimit.

“Secili prej personazheve është më i pisët se tjetri duke filluar që nga babai deri tek bashkëshorti ose ushtaraku. Në anën tjetër, besoj që askush nuk bënë diçka keq duke qenë i vetëdijshëm dhe në momentin që vret dikë, personi mendon që është mirë sepse po ia shkatërron biznesin e caktuar por pastaj rezultati i veprimeve të njeriut mund të vlerësohet në aspektin moral”, shpalos Sheremeti.

Tutje ai ka folur rreth dokumentimit të shfaqjes në skenën e Teatrit Kombëtar të Kosovës, që në fakt për të konsiderohet nderi më i madh që i bëhet tekstit, teatrit dhe rezultatit të punës.

“Kur publiku të del nga shfaqja, ka për tu ndjerë i ngulfatur dhe do të detyrohet që të reflektoj dhe të mendoj për krejt atë se çka do të shohin”, thekson Sheremeti.

Kështu krejt në fund, regjisori dhe aktorët kanë shpalosur pritshmëritë e tyre rreth premierës së shfaqjes.

Eki Rrahmani: ”Në qoftë se mbërrijmë për të bërë diçka për këtë çështjen e shfaqjes, pra për trafikimin e grave, ku njerëzit mund të fillojnë, të flasin e të debatojnë, për mua do të ishte është arritja më e madhe”.

Kushtrim Sheremeti: ”Po pres që ka me qenë një shfaqje e pëlqyer për njerëzit që e duan teatrin për shkak se nuk ka super komercializëm por besoj që njerëzit që vijnë do të mund të reflektojnë mbi atë se çka ndodh rreth nesh, e për të cilën ata i mbyllin sytë herë me qëllim e herë pa qëllim”.

Gentë Retkoceri: ”Besoj se do të pëlqehet sepse ashtu kam një ndjenjë. Unë mezi po pres për të luajtur për arsye se jam shumë e entuziazmuar dhe natyrisht kam punuar goxha në këtë shfaqje dhe mezi po pres për të dëgjuar se çfarë do të thotë publiku”.

Premiera e shfaqjes “Lela & Co”, vjen nesër në skenën e vogël të Teatrit Kombëtar të Kosovës duke filluar nga ora 20:00. Ndërsa, repriza e parë vjen me 29 qershor. / KultPlus.com