‘Kur t’zgedhen duhet me i uru, e kur t’jau shohim punën mujmë edhe me u gëzu’

Aktori i njohur shqiptar, Shkumbin Istrefi, përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ka uruar qeverinë e re por edhe humori nuk ka munguar, shkruan KultPlus.

”- Mixhe, perhajr, u bo Qeveria e re!
Mixha (indiferent): Hajr pac. Edhe ty t’kofte perhajr.

A nuk u gezove hiq Mixhe a?

Mixha: Paj, me mixhen, i kom bo do vjete…Kur t’zgedhen duhet me i uru, e kur t’jau shohim punen, mujme edhe m’u gezu!…Hajr ishalla, nashta penzijat na i rrisin’‘, ka shkruar Istrefi. / KultPlus.com

Istrefi: Kinematografia e Kosovës është duke përparuar me hapa të mëdhenj, këtë e dëshmoi përfundimisht “Zgjoi”

Filmi artistik nga Kosova, ‘Zgjoi’ me regji nga Blerta Basholli bëri historinë sot duke rrëmbyer tri çmimet kryesore të Sundance Film Festival: Filmi më i mirë, Regjisorja më i mirë, dhe çmimin e vlefshëm të publikut të festivalit më të madh të filmit të pavarur në SHBA, përcjellë KultPlus.

Ky lajm ka bërë të lumtur të gjithë shqiptarët e në veçanti ata që qëndrojnë më afër filmit.

Aktori i njohur Shkumbin Istrefi lumturinë e tij për këtë sukses e ka shprehur me fjalë të mëdha.

Ai është shprehur se kinematografia e Kosovës është duke përparuar më hapa të mëdhenj dhe këtë e dëshmoi përfundimisht filmi “Zgjoi”.

“Kjo eshte arritur me perkushtim tejet te madh, profesionalizem dhe art, perkunder mbeshtetjes simbolike financiare qe projektet kinematografike marrin nga shteti. “Topi” eshte te shteti, i cili duhet ta shumefishoje perkrahjen financiare. Kemi cka tregojme dhe dijme ta tregojme ne menyren qe bota e pranon dhe e vlerëson”, ka shkruar Istrefi.

Ai tutje tregon që ky lajm e ka gëzuar tej mase në këtë kohë debatesh të kota duke shtuar tutje se buxheti vjetor i mbështetjes për kinematografi që i ndahet Qendrës Kinematografike të Kosovës nuk kalon 700.000 Euro, prej të cilave rreth 600.000 Euro i ndahen projekteve. Që i bie mesatarisht nga 120.000 Euro për 3 projekte të metrazhit të gjatë dhe të tjerat për kategori të tjera. Kjo sipas Istrefit është shumë shumë pak. Tepër pak!

“Shpesh producentet, regjisoret e skenaristet mbesin pa u paguar, dhe aktoret me pagesat simbolike sepse honoraret e veta i japin per te mbuluar shpenzimet e filmit. Nje film i metrazhit te gjate i merr mesatarisht 3 vjet kohe per t’u perfunduar. Eshte pune e madhe, e mundimshme dhe me shume shpenzime vetanake te prodhohet nje film. Ndersa kultures dhe shtetit i sjell me shume promovim se kushedi sa aktivitete politike e diplomatike.

Ne filmin “Zgjoi”, Krusha me tregimin e saj eshte degjuar boterisht dhe ne formen me te mire.

Faleminderit  Blerta Basholli dhe ekipi i filmit dhe suksese me tutje. Shpresoj qe te shijoni me se miri kete sukses.

Ne anen tjeter 2.1 milion vidhen dhe kushedi a kthehen. Dhe nuk behet nami”, përfundon Istrefi. / KultPlus.com

“Le të jetë kjo kampanjë zgjedhore në heshtje, me heshtje ndoshta mund të na mashtroni”

Aktori kosovar, Shkumbin Istrefi ka shpërndarë në facebook një status, nëpërmjet së cilës ka shpreur mendimin e tij për zgjedhjet e ardhshme, shkruan KultPlus.

Istrefi ka thënë se nëse kjo fushatë zgjedhor kalon në heshtje, ndoshta elektorati do të mund të besoj në ndryshimin e politikanëve. Ndër të tjera, ai ka kërkuar edhe kthimin e 2.1 milionë eurove të marra nga Thesari i Shtetit.

KultPlus ua sjell të plotë reagimin e Shkumbin Istrefit:

Krahas urimeve te fund vitit, sivjet do te kemi edhe premtime elektorale qe do ta bejne perseri Kosoven “Kopsht me lule”. Me ca viktimizim, nacionalizem patetik dhe melmesa te tjera.

Ktheni fillimisht 2.1 Milionet ne Thesar, e ndoshta ju besojme. Ose se paku heshtni. Le te jete kjo kampanje zgjedhore ne heshtje. Me heshtje ndoshta mund te na mashtroni. Mund te mendojme qe keni ndryshuar.

Virusi Covid eshte semundja me e lehte qe e kemi.

#ktheniparettona2pike1

#dymilionenjëqindmijëeuro / KultPlus.com

Reagon Istrefi për shtatoret në Prizren: Përmendoret e shëmtuara të dërgohen në muze, do të kenë vlerë historike në të ardhmen

Shtatorja e Skënderbeut dhe ajo e Adem Jasharit të vendosura gjatë ditës së sotme në qytetin Prizrenit kanë ngjallur reagime të shumta tek qytetarët e vendit dhe shumë nga figurat publike. Në rrjetet sociale ka shpërthyer një diskutim mbi faktin se sa tallëse janë këto dy shtatore me dy nga figurat qendrore të historisë tonë, shkruan KultPlus.

Një nga personat që ka reaguar është edhe aktori Shkumbin Istrefi. Ai nëpërmjet një postimi në Facebook ka thënë se përmendoret e shëmtuara duhet të ruhen në muze sepse do të kenë vlerë historike në të ardhmen. Sipas tij këto përmendore do të reflektojnë nivelin që shoqëria jonë e ka konsideruar vlerë artistike.

“Permendoret e shemtuara duhet te hiqen prej shesheve dhe te dergohen ne muze. Te ruhen. Nuk kane vlere artistike, por do te kene vlere historike ne te ardhmen. Do te reflektojne nivelin qe shoqeria jone e ka konsideruar si vlere artistike. Ndoshta dikur do te konsiderohet edhe si stil, kurre s’i dihet”, ka shkruar Istrefi./ KultPlus.com

Istrefi: Më tha një djalosh naiv

Shkruan Shkumbin Istrefi

Me tha një djalosh naiv:

E kuptoj luftën për pushtet, por jo edhe urrejtjen që shfaqin simpatizantët e njërës parti për liderët e partive kundërshtare.

E kuptoj edhe përkrahjen e simpatizantëve për Liderin e tyre, por jo edhe idealizimin dhe mistifikimin e Liderit deri ne atë mase, sa te pasqyrohet si mbinjeri.

E kuptoj edhe dashurinë dhe respektin qe kemi ndaj UCK-se, dhe luftës se saj çlirimtare, por nuk e kuptoj si mund te votohet një Gjykate Speciale një etnike e pastaj kur fillon se funksionuari, te kemi dëshirë qe te mos funksionoje.

Nuk e kuptoj se pse nuk është kërkuar drejtësi për viktimat civile dhe te pafajshme shqiptare (masakra, dhunime, vrasje) nga forcat serbe qe 20 vjet.

Nuk e kuptoj se pse nuk është kërkuar drejtësi për rastet e Gjykatës Speciale me herët. Çka kemi pritur deri tash?

Nuk e kuptoj se pse nuk votohet Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike dhe pse Deputetet mungojnë ne Seanca.

Unë e pyeta:

A e kupton pse po te mundojnë këto gjera?

Me tha:

Jo./ KultPlus.com

Istrefi: U lutëm, u relaksuam, festuam, ky është çrregullim

Ngjarjet e fundit që kanë ndodhur në Vjenë, kanë tronditur botën. Lajmet që nga momenti i parë kur është njoftuar për sulmin kanë qenë të shumta. Shumë prej tyre theksonin faktin që në mesin e sulmuesve, viktimave dhe heronjve i takonin komuniteti shqiptar, shkruan KultPlus.

E kjo ka ngjallur debat e reagime të shumta. Një ndër figurat publike që reaguar kundrejt kësaj çështjeje është edhe aktori Shkumbin Istrefi. Ai e ka cilësuar absurde faktin që i identifikojmë krimet me komunitet, sepse sipas tij krimet janë individualë.

Më poshtë mund të lexoni statusin e tij të plotë:

Kur degjuam per aktin terrorist ne Viene, automatikisht jemi lutur qe terroristi te mos jete shqiptar.

E kuptuam qe ishte shqiptar dhe e perjetuam kete fakt si tragjedi per ne, edhe pse tragjedia iu kishte ndodhur viktimave atje.

Kur e kuptuam qe njeri nga viktimat poashtu ishte shqiptar, u relaksuam, dhe tragjedia na u duk “me e vogel”. Kur e kuptuam qe edhe ne mesin e policeve kishte pasur shqiptare, gati sa na u duk “feste” kjo pune.

Ky eshte crregullim.

Eshte absurde te identifikojme krimet me cilindo komunitet sepse njeriu eshte njeri, dhe krimi individual.

Nuk po them qe vrasesit nuk mund te jene motivuar nga ideologjia, sepse ideologjite pjellin edhe vrases, por krimi eshte INDIVIDUAL, e poashtu edhe veprat e mira dhe heroizmat jane INDIVIDUALE.

Duhet te clirojme shpirtin e mendjen nga barra e “pergjegjesise nacionale” apo “pergjegjesise se komunitetit” qofte fetar apo tjeter, sepse ajo barre nuk ekziston.

Barra e pergjegjesise eshte INDIVIDUALE.

Pushofshin ne paqe viktimat e pafajshme dhe u befte Bota me e mire, se ndryshe nuk ben./ KultPlus.com

Përzgjidhen 5 aktorët/aktoret e Kosovës për Spotlight

Në bashkëpunimin e sivjetëm me Spotlight, PriFest ka mundësuar anëtarësimin për pesë aktorët Kosovarë, për 1 vit falas, në njërën nga kompanitë më të njohura për shërbime kastingu në Evropë, përcjellë KultPlus.

Aktorët e përzgjedhur janë: May Linda Kosumovic, Rozafa Çelaj, Shkumbin Istrefi, Kushtrim Hoxha dhe Shpëtim Selmani.

Spotlight është shërbim kastingu që lidh aktorët me role në teatër, televizion dhe projekte filmike. Profesionistēt e kastingut përmes Spotlight bëjnë përzgjedhjen e aktorëve për projektet e veta pasi Spotlight njihet si kompania më e mirë në këtë industry. Me studiot e veta në West End të Londrës si dhe ekipet e stafit në çdo kënd të Evropës, Spotlight ndodhet mu në qendër të industrisë së arteve skenike.

Përkrah partnerëve në Evropë, Amerikë e Australi, moto e Spotlight në të cilën besojnë fuqishëm është se casting është një punë me të vërtetë globale dhe një aktor që mund të përshtatet për një rol apo punë mund të vijë nga kudo në botë.

Aktorët e përzgjedhur do t’i nënshtrohen një workshopi (punëtorie) parapregatitor me datën 5 nëntor, për të mësuar se si mund të perdoret platforma Spotlight në mënyrë më efektive për aplikim në projekte filmike apo të teatrit jashtë Kosovës.

Të pesë aktorët kanë fituar anëtarësimin falas në këtë platformë falë bashkëpunimit të PriFest me Spotlight, bashkëpunim ky që do të zhvillohet edhe më shumë në vitet në vazhdim.

Poashtu, javën e kaluar, PriFest kishte organizuar një masterclass me Spotlight për të gjithë aktorët dhe filmbërësit e Kosovës brenda javës së edicionit të 12-të të festivalit.

Edicioni i ardhshëm i PriFest, i 13-ti me rradhë, do të mbahet nga 13-18 korrik 2021. / KultPlus.com

Istrefi: Të emërtohen sheshet edhe me emra të artistëve, apo është turp?

Aktori, regjisori dhe producenti i njohur Shkumbin Istrefi ka reaguar mbi emërtimin e shesheve, qendrave e rrugëve, të cilat kryesisht janë të emërtuara me emra të heronjëve, por që mungojnë rrugët me emërtime të artistëve, shkrimtarëve, mjekëve e shkencëtareve.

Rrugë me emërtime nga figura të artit dhe kulturës ka në qytete, por kryesisht janë nëpër rrugë të thella, e shumë prej tyre janë emërtime nëpër qorrsokakë.  

Më poshtë, KultPlus ju sjell të plotë reagimin e Istrefit.

Respekt ndaj te gjithe atyre qe kane kontribuar dhe dhene jeten per kete vend, por eshte mire qe ne qytetet tona te kete edhe sheshe me emra te artisteve. Eshte fakt qe ka rruge terciare me emrat e artisteve, shkrimtareve, mjekeve, shkenctareve, etj, por edhe sheshe ne qender te qyteteve pse mos te kete. Apo eshte turp? Apo nuk jane e s’kane qene te rendesishem? Apo duam te promovojme vetem militarizem? Apo nuk e dijme as cka duam?/ KultPlus.com

Kolegët me lot në sy: Komedia do të jetë më e varfër pa Adem Mikullovcin

Suada Qorraj

Përpara teatrit kombëtar tashmë ishte vendosur fotoja e Adem Mikullovcit, por ndryshe nga herë të tjera ai ishte vetëm, për të dhënë shfaqjen e tij të fundit, lamtumirën me skenën ku për aq sa jetoj i dha jetë. Krahas fotos para së cilës ishin vendosur lule, qëndronte edhe tavolina e veshur me të zeza, e së bashku me të libri i kujtimeve ku dalë nga dalë filluan të shënoheshin fjalët, kujtimet e ditëve të mira e të këqija, që miqtë, kolegët e artdashësit kishin përjetuar me të, shkruan KultPlus.

Homazhet për të nderuar veprën, jetën, talentin e madhështinë e Mikullovcit, filluan dalë nga dalë, në ditën kur dielli nuk kishte harruar të lindë, por që artit i kishte marrë dritën. Ishte kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ajo që vendosi shkronjat e para në librin e kujtimeve të ikonës së artit kosovar.

Osmani tha se sot kemi humbur një njeri të madh, e jo vetëm të komunitetit artistik, por një njeri të madh të zemrës të secilit qytetar të Kosovës. Ajo theksoi se ishte pikërisht Adem Mikullovci, ai prej të cilit mësuan shumë çka e mbi të gjitha ai prej të cilit, përmes humorit ju bëri më të lehtë tejkalimin e situatave të vështira.

“Sot kemi humbur një njeri të madh jo vetëm të komunitetit artistik. Adem Mikullovci aktroj për publikun, por në të njëjtën kohë e mbrojti interesin publik deri në frymën e fundit. Ishte një bashkëpunëtor i jashtëzakonshëm në Kuvendin e Kosovës, një njeri nga i cili kemi mësuar shumëçka , i cili edhe në kohërat më të rënda e dinte përmes humorit të tejkalohen ato situata të vështira për të gjithë ne”, tha Osmani për tashmë të ndjerin Adem Mikullovci.

Në homazhe ishte e pranishme edhe ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. Ajo theksoi se ky vit ka sjellë një shprazëti të madhe, ka marrë me vete një gjeneratë e emra kulminant të artit të Kosovës. Dumoshi tha se Mikullovci në kohët më të vështira në familjet e secilit ka sjellë humorin dhe gëzimin.

“Do të ketë një shprazëti shumë të madhe, ka ik një gjeneratë këtë vit disa emra kulminantë të artit të Kosovës, ne do t’i kujtojmë dhe detyra jonë është që këta njerëz të cilët dhanë kontributin e vet për artin e Kosovës, për teatrin dhe fushat e tjera t’i përcjellim te gjeneratat e reja. Në kohët më të vështira ai nëpër familjet tona na ka sjellë shumë herë me rolet e tij të humorit edhe gëzimin, sidomos vitet e 90ta e këndej, kur nuk kishim televizione të cilat punonin por me video kaseta ka qenë prezent në çdo shtëpi”, është deklaruar ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Përgjatë karrierës së tij të madhe e të bujshme si aktor, Mikullovci la pas vete personazhet që sollën hare, gëzim madje edhe pikëllim. Por, krahas këtyre personazheve ai ju la kujtimet më të bukura, kolegëve me të cilët pati fatin të bashkëpunoi. Homazheve për Adem Mikullovcin nuk kishte si t’ju mungonte Shkumbin Istrefi dhe Fatmir Spahiu, artistët që për vite të tëra punuan së bashku me të ndjerin.

Teksa sytë i kishte të mbushur lot, Istrefi deklaroi se humbja e Adem Mikullovcit ishte e madhe për të githë popullin e Kosovës. Ai nuk la pa përmendur faktin që ai ishte rritur me praninë e Ademit në skenën e teatrit. Aktori pohoi se Adem Mikullovci përpos bashkëpunëtor, ka qenë edhe prind që ka përcjellë rritjen e tij artistike.

“Ademi na la dhe kjo është humbje e madhe jo vetëm për komunitetin artistik por edhe për gjithë popullin e Kosovës. Me Ademin jo vetëm unë por edhe gjeneratat më të vjetra jemi rrit, me praninë e Ademit në skenën e teatrit dhe sidomos në programe televizive. Për mua Ademi ka qenë përveç një bashkëpunëtor i ngushtë, ka qenë edhe prind i cili e ka përcjell rritjen time artistike. Hapat e parë në ekranin televiziv i kam marrë në projekte të Ademit dhe e falënderoj shumë për ndihmën që ma ka dhanë  jo vetëm mua por krejt gjeneratave të reja të aktorëve të Kosovës”, tha gjatë homazheve Shkumbin Istrefi.

Ai ka shtuar se veprat që la pas Adem Mikullovci janë vulë e kohës, ngase ai ka qenë një opozitë e së keqes. Sipas tij ishte pikërisht Ademi ai që në momentet më të vështira mbajti popullin me humorin e tij të hollë duke ju dhënë në të njejtën kohë edhe forcë.

“Veprat e Ademit mendoj që kanë qenë vulë e kohës, në çdo kohë që ka punuar. Ka qenë opozitë e të keqes. Në momentet e vështira e ka mbajtur popullin me humorin e tij të hollë. Pushoftë në paqe dhe shpresoj që vepra e tij do të jetë pishtar për punën tonë të mëtutjeshme”, ka përfunduar Istrefi.

Kurse Fatmir Spahiu tha se Kosova sot ka humbur Çaplinin e saj, figurën komike e tragjike. Ai ka shtuar se ka humbur një nga bashkëpunëtorët e tij më të mirë dhe se ikja e Ademit ka shënuar varfërimin e komedisë.

“Kosova ka humbur Charlie Chaplinin e vet, figurën e vet edhe komike edhe tragjike. Personalisht kam humbur njërin prej bashkëpunëtorëve më të mirë të atij brezi. Adem Mikullovci ka qenë ndër profesionistët e parë, me të cilin unë kam pasur mundësi të bashkëpunoj qysh në moshën time 18 vjeçare, si aktor shumë i ri dhe student i aktrimit. Kosova dhe skena filmike, televizive dhe teatrove nuk do të jetë më e njëjtë. Komedia do të jetë më e varfër pa Adem Mikullovcin”, ka deklaruar Spahiu.

Edhe për artisten Arbnesha Grabovci -Nixha, humbja e ikonë së artit ka qenë një lajm i hidhur. Sipas saj humbja e kolegëve e rëndoi edhe më shumë pandeminë, por pasuria që ata lanë pas është ngushëllimi më i madh.

“Sot u zgjuam me një lajm të hidhur, me humbjen e bacës Adem. Mirëpo pasuria të cilën e ka lënë na bën të ngjitemi pas asaj dhe të gjejmë një ngushëllim. Baca Adem ka qenë një tekstshkrues, regjisor, filmbërës i njohur, mbi të gjitha ka qenë një patriot i cili ka kontribuar shumë edhe në Kushtetutën e Republikës së Kosovës, por me plotë kuptimin e fjalës mund të them që ka qenë një trim, intelektual i kohës së tij i cili është ballafaquar me sistemin”, deklaroi ajo teksa bënte homazhe pranë fotografisë së Mikullovcit.

Aktori i njohur Adem Mikullovci vdiq në mëngjesin e sotëm në moshën 82-vjeçare, duke lënë kështu të pikëlluar të gjithë ata që e njohën e e deshën edhe nga ekrani. Aktori Mikullovci ka lindur në vitin 1939 në Vushtrri, kurse përgjatë jetës së tij ka luajtur në shumë projekte filmike, teatër, komedi dhe shumë performanca të tjera artistike. Varrimi i tij do të bëhet sot në varrezat e qytetit në Dragodan/Arbëri në orën 16:00./ KultPlus.com

Istrefi: Në kohët kur popullit i duhej disponim, Ademi ishte pranë tij me fjalë e me vepra që të nxirrnin lotët duke qeshur

Në mëngjesin e ditës së sotme ka vdekur në moshën 82-vjecare aktori i njohur Adem Mikullovci. Vdekja e tij ka pikëlluar gjithë Kosovën sepse ai ishte gjithmonë pranë popullit me veprat e tij e humorin e mirëfilltë. Por dhimbje të thellë po ndajnë edhe familjarët, miqtë e bashkëpunëtorët.

Një prej bashkëpunëtorëve më të ngushtë të Mikullovcit ishte edhe aktori Shkumbin Istrefi. Duke qenë se kanë ndarë shumë kohë bashkë duke qenë pjesë e projekteve të përbashkëta, lidhja padyshim që forcohet e dashuria shtohet. Andaj vdekja e Mikullovcit e ka prekur thellë aktorin Shkumbin Istrefi i cili e vlerësuar atë si ikonë të artit kosovar dhe njërin prej kolosëve të artit në Kosovë.

“Nje nga nje, po na lene te gjithe ikonat e Artit Kosovar. Ata qe krijuan dhe shtruan rrugen e Artit per te gjithe ne qe po ecim pas tyre e mundohemi te ndjekim rrugen e tyre.

Ademi ishte njeri prej koloseve te Artit ne Kosove. La pas vetes qindra role te shkelqyeshme ne Teater, Film e Televizion. Qindra vepra qe ishin vule e kohës”, ka shkruar Istrefi duke kujtuar se në kohët kur popullit i duhej disponi, Ademi ishte pranë me fjalë e vepra që të nxirrnin lotët duke qeshur.

“Ne kohet kur popullit i duhej disponim, Ademi ishte prane tij me fjale e me vepra qe te nxirrnin lotet duke qeshur. Ne kohet kur popullit i duhej mobilizim, Ademi poashtu ishte aty me fjale e me vepra qe te nxirrnin lotet nga dhimbja e hidherimi.

Ndiej dhimbje per faktin qe na la, por edhe krenari qe pata fatin te nis me te hapat e pare ne art dhe ndava me te momente te bukura e te veshtira.

Paste qetesi shpirti i tij”, shkruan istrefi. / KultPlus.com

Istrefi: Do të dal në protestë, për të treguar një qëndrim qytetar timin

Aktori Shkumbin Istrefi do t’i bashkohet nesër protestës së paralajmëruar në Prishtinë. Në Facebook sot ai ka shprehur mendimin e tij rreth protestës dhe ndryshimeve që mund të vijnë nga atjo.

Pjesemarrja ne protesten e neserme nuk duhet te perceptohet si perkrahje e nje partie politike por si qendrim qytetar ndaj nje fenomeni qe po quhet “korrigjim i kufirit”, dhe per te cilin nuk ka asgje transparente. Ka vetem thashetheme te mjegullta.
Prandaj, mendoj, se pavaresisht qe protesta eshte e thirrur nga VV (heren tjeter mund te thirret nga dikush tjeter), duhet te mesohemi te reagojme per ceshtje te caktuara dhe mos ta kemi prioritet faktin kush po therret dhe te mirremi dhe hipotezojme me motivet se pse dikush po therret proteste.
Eshte e qarte qe partite politike tentojne te perfitojne nga aktivitetet, dhe s’ka asgje te keqe ketu. Keshtu eshte ne te gjithe boten. Por, une mendoj, se per ne qyetaret (e sidomos per ata qe konsiderojne veten te pavarur politikisht) eshte me e rendesishme ceshtja per te cilen protestohet se sa kush e organizon.
Prandaj, une, si qytetar i pavarur, neser do te dal ne proteste, per te treguar nje qendrim qytetar timin per nje ceshtje, dhe jo per t’i dhene vote nje partie.
Ne fund, voten do t’ia jap asaj partie qe mendoj qe do te kontribuoje me shume ne permiresimin e jetes sone dhe zhvillimin e vendit.
Me vone mund te organizoje proteste edhe ndonje parti tjeter, dhe nese qendrimet e mia lidhur me ate ceshtje perputhen, do te dal edhe aty.
Vendi dhe ardhmeria jone jane me te rendesishme se perkatesia politike dhe intereset partiake.

Shkumbin Istrefi: Shteti mundet me pritë, ndërsa pensionistët nuk presin, sepse vdesin

Aktori i njohur kosovar Shkumbin Istrefi, ka reaguar përmes një statusi në Facebook rreth një çështje të ndjeshme në lidhje me fondet pensionale të bllokuara. Sipas tij një shtet normal duhet të reagoj ndaj kësaj çështje me prioritet, shkruan KultPlus.

Më poshtë mund ta lexoni reagimin e plotë të aktorit:

“Nje shtet i cili mendon per popull, ne situaten kur fondet pensionale jane te bllokuara ne Serbi, kish vepru keshtu:
Ia kish dhane popullit pensionet e bllokuara nga fondi i vet, dhe ne kuader te negociatave me Serbine kish kerku me u kthy ai fond. Kjo eshte me prioritet se shume “investime” te tjera”, ka shkruar Istrefi. /KultPlus.com

Shkumbin Istrefi: Ratifikimi i marrëveshjes së demarkacionit e mban shpresën gjallë që një ditë gjërat do të përmirësohen

Kuvendi i Republikës së Kosovës mban sot seancën e jashtëzakonshme në të cilën pritet të bëhet shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi, shkruan KultPlus.

Lidhur me këtë ka reaguar aktori kosovar, Shkumbin Istrefi i cili ka thënë se sot duhet të votohet për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit, ku edhe ka shprehur qëndrimet e tij në këtë aspekt.

KultPlus, ju sjellë postimin e plotë të aktorit Istrefi:

Sot duhet te votohet për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit. Personalisht mendoj qe duhet të votohet pro, jo pse jam i bindur qe është i sakte 100%, por ashtu na ka ardhë puna. Ndoshta jo vetëm për shkak të nënshkrimit te marrëveshjes nga të dy palët, por ndoshta edhe nga Plani i Ahtisarit. Nuk e di. Por po shihet qarte që marrëveshja duhet të ratifikohet në Parlament. Në të kundërtën (sipas të gjitha gjasave) shteti dhe qytetaret mund te kenë pasoja dhe vuajtjet e qytetareve ne çdo aspekt, te shkaktuara nga udhëheqja e dobët dhe amatoreske (e sigurisht edhe e korruptuar) do te intensifikohen ne vazhdimësi.
A e përmirëson jetën e qytetareve ky ratifikim? Jo apriori, mirëpo e mban shpresën gjallë që një ditë gjerat do te përmirësohen. Kjo shprese mbështetet ne përkrahjen qe duhet te na vije në vazhdimësi nga shtetet mike, që të çrrënjoset e keqja në shtetin tonë. Besoj që aprovimi i qytetareve për ratifikimin e marrëveshjes se demarkacionit buron ne friken nga “prishja e marrëdhënieve me shtetet mike” dhe jo aq ne dëshirën për te shëtitur nëpër Europe.

P.s. Sa mirë do të ishte që me ratifikimin e marrëveshjes se demarkacionit, p.sh. te rriten edhe pensionet në 750 EUR. Kjo është më e rëndësishme se mundësia për te dale te rinjtë nëpër Europe.
Kur qytetaret e moshuar te këtij vendi të reflektojnë dinjitet dhe moral dhe jo përulje për mbijetese, mund te themi qe kemi filluar të shërohemi. Ne te kundërtën, me viza e pa viza, do te jemi njerëz pa karakter.
Tekefundit e kemi ne tradite që më se shumti të respektojmë të moshuarit. Respekti nuk është vetëm deklarativ./ KultPlus.com

Fytyra të njohura mbështesin aktorët rezident të TKK-së

Kanë mbetur edhe 7 ditë deri në përfundim të ultimatumit që Aktorët Rezident të Teatrit Kombëtar të Kosovës i kanë dhënë Ministrisë së Kulturës së Republikës së Kosovës, për plotësimin e kërkesës së tyre që është ngritja e pagës bazë, shkruan KultPlus.

Kësisoj përgjatë këtyre ditëve aktorët e Teatrit Kombëtar të Kosovës, morën shumë mesazhe përmes rrjeteve sociale nga kolegët e tyre dhe jo vetëm, të cilët u dolën në krah duke arsyetuar kërkesën që po bëjnë.

Martin Kocovski-regjisor teatri, Vlora Nikci-aktore, Rebeka Qena-aktore, Besart Sllamniku-aktor, Zana Hoxha Krasniqi-regjisore, Blerta Deliu-deputete e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Iliriana Loxha Basha-kostumografe, Arbana Xharra-ish-gazetare, Lendita Zeqiraj-regjisore, Kushtrim Hoxha-aktor, Shkumbin Istrefi-aktor, Blerta Zeqiri-regjisore, Labinot Raci-aktor, janë disa nga emrat që mbështesin grevën e aktorëve deri në plotësimin e kushteve që po kërkojnë.

“Nuk jam i punësuar në Teatrin Kombëtar, por jam aktor dhe e kuptoj dhe e mbështes fuqimisht kërkesën e aktorëve të TKK-së, për rritjen e pagave. Dhe jo vetëm të TKK-së por të të gjithë aktorëve të punësuar në Teatrot e Kosovës”, ka shkruar Shkumbin Istrefi në rrjetin e tij social.

Regjisori i teatrit Martin Kocovski, ka shkruar se i përkrah kolegët e tij, aktorët nga Kosova.

“Pagat nuk duhet të jenë vetëm për jetesën bazike, ato duhet të jenë si motivim për përmirësimin kreativ i cili pastaj bëhet edhe progres kolektiv për të gjithë aktorët”, ka shkruar ndër të tjera Kocovski, një ndër regjisorët e huaj që ka punuar me këtë trupë të Teatrit Kombëtar të Kosovës.

Aktori kosovar tashmë me famë ndërkombëtare Kushtrim Hoxha, përpos mbështetjes së tij, ai ka thirrur institucionet shtetërore që të kenë pak dinjitet për punëtorët e Teatrit Kombëtar të Kosovës.

“Është e turpshme që aktorët tanë marrin pagat e një nëpunësi të thjeshtë të administratës”, ka shkruar Lendita Zeqiraj.

Ndërsa deputetja e PDK-së, në Kuvendin e Republikës së Kosovës, Blerta Deliu ka thënë që si deputete do të angazhohet në amandamentimin e Ligjit të Teatrit dhe të Rregullores për Gradimin dhe Pagat e Krijuesve dhe Performuesve të Kulturës dhe të Punonjësve profesional të Trashëgimisë Kulturore.

KultPlus, ua rikujton se aktorët i kanë dhënë ultimatum deri të enjten e javës që vjen MKRS-së, për plotësimin e kërkesave të tyre, nga ana tjetër, nëse këto kërkesa nuk plotësohen atëherë ata kanë paralajmëruar përshkallëzim të situatës dhe bllokim total të repertorit të Teatrit Kombëtar të Kosovës./ KultPlus.com