Filmi ‘Zgjoi’ i Blerta Bashollit edhe në Karlovy Vary Film Festival

Filmi ‘Hive’ është përzgjedhur për të marrë pjesë në festivalin “Karlovy vary “Horizons” – (një përzgjedhje e filmave më të shquar bashkëkohorë), përcjellë KultPlus.

Datat e shfaqjes:

a) Kinema Pupp – Salla 1P3 – 20/08 E Premte 16:00,
b) Salla e Kongreseve 436 23/08 E Hënë 22:00,
c) Kinema B, Salla 651 25/08 E Mërkurë 09:00,
d) Teatri Husovka – Salla7H3 26/08 E Enjte, 16:30).

‘Zgjoi’, është i frymëzuar nga historia e vërtetë e Fahrijes (interpretuar nga Yllka Gashi) nga Krusha e Madhe, e cila në kërkim të burrit të saj të humbur gjatë luftës në Kosovë, fillon një biznes bujqësor për t’a siguruar mbijetesën e familjes, në një ambient tradicionalisht patriarkal ku ambicia për t’u zhvilluar nuk shihet me sy të mirë.

Kujtojmë se bëri historinë duke rrëmbyer tri çmimet kryesore të Sundance Film Festival: Filmi më i mirë, Regjisorja më i mirë, dhe çmimin e vlefshëm të publikut të festivalit më të madh të filmit të pavarur në SHBA./ KultPlus.com

“Sisterhood” i regjisores Dina Dumas në Karlovy Vary Film Festival

Projekti filmik ‘Sisterhood’ i regjisores Dina Duma, ku Kosova është në bashkëprodhim minor do të ketë premierën botërore në festivalin e kategorisë A, Karlovy Vary Film Festival në konkurencën ‘East of the West’, njofton Qendra Kinematografike e Kosovës.

‘Sisterhood’ është bashkëprodhim në mes të Maqedonisë së Veriut, Kosovës dhe Malit të Zi me producentin Kosovar Liridon Cahani nga shtëpia filmike Added Value Films.

Në film miqësia e dy vajzave adoleshente kërcënohet në momentin kur ato duhet të përballen me pasojat e tmerrshme të sjelljes së tyre manipuluese. Filmi është vendosur në komunitetin e adoleshentëve, për të cilët grumbullimi i ndjekësve në mediat sociale është më i rëndësishëm sesa kultivimi i marrëdhënieve të mirëfillta. Në debutimin e saj delikat, regjisorja miraton një qasje autentike për të kapur momentet formuese të rinisë, të cilat na mësojnë të pranojmë përgjegjësinë për veprimet tona./

Në film luajnë: Antonia Belazelkoska, Mia Giraud, May-Linda Kosumoviq etj. / Koha.net / KultPlus.com

Regjisorja shqiptare Iris Elezi, anëtare e jurisë në Karlovy Vary International Film Festival

Karlovy Vary International Film Festival ka bërë të ditur se regjisorja shqiptare Iris Elezi është anëtare e jurisë në Karlovy Vary International Film Festival, shkruan KultPlus.

Regjisorja Iris Elezi është e njohur për filmin e saj “Botë”, film më të cilin në vitin 2014 pati fituar edhe çmimin “FEDEORA” pikërisht në këtë festival të filmit.

Filmi “Botë” në vitin 2016 ishte filmi përfaqësues i Shqipërisë edhe në garën prestigjiozë për OSCAR.

http://www.kviff.com/en/about-the-festival/juries/39

Festivali Ndërkombëtar i Filmit Karlovy Vary është një festival film i cili mbahet çdo vit në korrik, në Karlovy Vary (Carlsbad), në Çeki. Ai është një nga festivalet më të vjetrat në botë dhe është bërë një ndër ngjarjet kryesore të filmit në Evropën Qendrore dhe Lindore.

Kujtojmë se festivali ka disa kategori të jurisë varësisht prej çmimeve dhe vlerësimeve që do të bëhen. Kështu regjisorja Iris Elezi është pjesë e jurisë “East of the West”./KultPlus.com