‘Nderi i Qarkut Elbasan’ për tenorin Kastriot Tusha

Tenori Kastriot Tusha u vlerësua nga Këshilli i Qarkut të Elbasanit me titullin “Nderi i qarkut Elbasan”.

Në ceremoninë e organizuar me këtë rast në sallën e Teatrit “Skampa” kryetari i Këshillit të Qarkut, Bukurosh Stafa i dorëzoi tenorit Tusha titullin, me motivacionin: “Për merita të veçanta dhe kontribut të shquar dhënë në fushën e artit lirik, në ruajtjen e trashëgimisë kulturore, si studiues e promovues i këngës qytetare elbasanase, të Shqipërisë së Mesme dhe trevave të tjera shqiptare, duke interpretuar me kualitet të lartë profesional, si intelektual, përfaqësues i denjë i qarkut të Elbasanit”.

Ndërsa kryebashkiaku i Elbasanit Gledian Llatja në fjalën e tij u shpreh se, “sa herë flas me kolegët e mi jashtë trevave shqiptare për Kastriotin, flasim për ‘Mjeshtrin e Madh’, për personalitetin e tij, që e ka mbajtur fort muzikën shqiptare, por që i këndon shumë qytetit të tij”.

“Për mua është vlerësim i madh kur përfaqësohemi me Kastriotin në të gjitha trevat shqipfolëse, por edhe më gjerë. Kastrioti është gjithnjë i pranishëm në aktivitetet artistike dhe kulturore që në bëjmë në Elbasan”, tha Llatja.

Tenori Tusha promovoi edhe librin e tij të dytë titulluar “Kënga popullore qytetare elbasanase”, kushtuar traditës së folkut elbasanas.

Tusha u shpreh se “ideja për të shkruar një libër i ka lindur shumë vite më parë”.

Kastriot Tusha ka një karrierë të lavdishme sa i takon muzikës klasike dhe për promovimin e vlerave tradicionale e artistike në mbarë vendin./atsh/ KultPlus.com

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit për Vikena Kamenicës dhe Kastriot Tushës: Mos këndoni në një skenë krimi

Një debat ka shpërthyer në rrjetet sociale nëse mexosopranoja Vikena Kamenica dhe tenori Kastriot Tusha duhet të këndojnë mbrëmjen e së hënës në sheshin përpara Ministrise se Brendshme ngjitur me ish-Teatrin Kombëtar. Ata kanë njoftuar mbajtjen e një koncerti në kuadër të asaj që njihet si nata amerikane ku do të sjellin muzikën xhaz.

Por Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit e ka konsideruar të papranueshëm këtë koncert në rrënojat e Teatrit Kombëtar të cilën pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese e quan “skenë krimi”, transmeton KultPlus.

Në një letër të hapur, kjo Aleancë u bën thirrje artesëve të njohur që ta anulojnë koncertin dhe ta zhvendosin diku tjetër. Deri tani nuk ka pasur ndonjë reagim nga Kamenica dhe Tusha.

Më poshtë gjeni letrën e plotë

Të nderuar Kastriot Tusha dhe Vikena Kamenica,*

Ne e duam artin.

Ne e duam artin dhe sigurisht ju jeni në dijeni që ne kemi luftuar shumë për të; kemi organizuar vullnetarisht një festival për mbrojtjen e teatrit me rreth 80 shfaqje të llojeve te ndryshme, duke rijetëzuar teatrin që braktisën.

Kemi kërkuar që të hapen aktivitetet artistike gjatë gjithë periudhës së pandemisë.

Ne e duam artin, pavarësisht se arti bie edhe në duart e injorantëve dhe kriminelëve.

Ne e duam artin dhe ju jeni artistë shumë të dashur për Shqipërinë, që do të vazhdoni dhe duhet të vazhdoni të bëni punën tuaj, pavarësisht se kush kërkon të fshihet pas emrit tuaj.

Por vendi ku ju doni të jepni koncertin, është një skenë krimi. Është skena e krimit më të madh kundrejt qytetarisë, trashëgimisë, kulturës dhe aq me tepër artit.

Ju sigurisht i keni parë pamjet e 17 majit, ku artistë, kolegë tuaj, që kanë qenë dhe në një skenë me ju, u tërhoqën zvarrë me pranga në orën 4:30 të mëngjesit, teksa ndërtesa filloi të shembej me ata brenda.

Pak rëndësi ka çfarë qëndrimi keni ju për këtë çështje, por ju duhet t’i respektoni ata njerëz, z. Tusha dhe znj.Kamenica.

Ata njerëz vazhdojnë të jenë aty çdo ditë, (prej 3 vjet e 5 muaj) pikërisht në atë vend ku ju doni të jepni koncertin.

Ju sigurisht mund edhe të thoni me vete që koncerti juaj nuk ka pse të ketë lidhje me këtë histori, por ky është një naivitet që gjithashtu nuk u shkon për shtat artistëve që i kuptojnë mjaft mirë simbolikat.

E dini që Gjykata Kushtetuese na dha të drejtë vetëm dy ditë para se të shpallej koncerti juaj pikërisht në sheshin ku ne protestojmë?

E nëse edhe kjo ju duket rastësi, e dini që gjithashtu para tre ditësh u zhvillua një aktivitet artistik në Landfillin e Sharrës, pikërisht në skenën e krimit të Ardit Gjoklaj, nga gruaja e vrasësit të këtij të fundit?

Ju nuk duhet t’ia lejoni vetes të bëheni pjesë e filozofisë “hidh valle në skenën e krimit” , sepse jeni artiste qe e keni vene emrin me punen tuaj dhe jo marioneta.

Me shpresën që respekti të jetë reciprok, ju kërkojmë që koncertin ta zhvilloni në një hapësirë tjetër, sepse për ne është fyerje dhe provokim, për sa kohë kjo luftë nuk ka mbaruar.

*Kjo kërkesë u drejtohet gjithashtu të gjithë artistëve të tjerë që do të jenë pjesë e koncertit. / KultPlus.com

‘Duke të pritur humba veten, sonte më trazove jetën, si më parë’ (VIDEO)

KultPlus ju sjell një këngë nga dy ikona të muzikës shqipe, që kësaj radhe i kënduan dashurisë me një delikatesë të pashoqe.

Eli Fara, këngëtarja nga Korça që njihet për zërin e saj të ëmbël dhe të fuqishëm, poashtu edhe me këngët e saj që vazhdimisht dëgjohen me shumë dashuri, ka lënë gjurmë të mëdha, e do të vazhdoj të lë në historinë e muzikës shqipe.

Në anën, tjetër Kastriot Tusha, edhe ky një artist i cili i ka dhënë mjaft shumë muzikës shqipe, duke qenë i njohur edhe ndërkombëtarisht me zërin e tij të fuqishëm prej tenori.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

Nga dashuria

Rri dhe pak mos ik
Të të them një fjalë
Zemra më ka ngrirë
Që kur s’të kam parë.

E mbylle derën, më le vetëm
Ndoshta ti s’më doje tepër, por të fal
Duke të pritur humba veten
Sonte më trazove jetën, si më parë.

Asnjëherë s’ia fala vetes
Asnjëherë jo nuk guxova
Asnjëherë atë që ndieja të ta them.

Nëse ka mbetur zemra ime brenda teje
si dikur nga dashurija
Unë do të pres të të takoj
dhe një herë në këtë jetë, nga rastesia.

E nëse fryma po më ndahet,
më beso se unë gjithë jetën të kam dashur
Je marrëzia e buzës sime
Je trishtimi më i bukur që kam pasur.

Dua të të them
Por është tepër vonë
Falja është e shenjtë
dhe pse më lëndon

E mbylle derën, më le vetëm
Ndoshta ti s’më doje tepër, por të fal
Duke të pritur humba veten
Sonte më trazove jetën, si më parë.
Asnjëherë s’ia fala vetes
Asnjëherë jo nuk guxova
Asnjëherë atë që ndieja të ta them. /KultPlus.com

Koncerti i Orkestrës së Harqeve hapi siparin e sezonit të ri artistik post-COVID

Koncerti i Orkestrës së Harqeve hapi siparin e sezonit të ri artistik post-Covid, mbrëmjen e kaluar në Elbasan.

E pranishme në këtë koncert ishte ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi njëherazi edhe deputete në Elbasan, kryetari i bashkisë, Gledian Llatja si dhe përfaqësues të tjerë të jetës publike e politike.

Kushi u shpreh se performanca e Orkestrës së Harqeve Elbasan dhe zërat e mrekullueshëm të Kastriot Tushës dhe Ulpiana Aliaj e shtuan më shumë magjinë e lagjes “Kala”.

“Performanca e Orkestrës së Harqeve Elbasan dhe zërat e mrekullueshëm të Kastriot Tushës dhe Ulpiana Aliaj e shtuan më shumë magjinë e lagjes “Kala” të qytetit tim të zemrës.Si gjithmonë, edhe me këtë koncert klasik, mjeshtrat tanë Blerim Narazani dhe Zeqir Sulkuqi dëshmuan se dinë të bëjnë vetëm më të mirën. Mirënjohje e respekt për punën tuaj”, tha Kushi.

Nga ana e tij, kryetari i bashkisë së Elbasanit, Llatja tha se virtuozët Kastriot Tusha dhe Ulpiana Aliaj performuan pjesë klasike për të ftuarit në Kishën “Shën Maria” në Kalanë e Elbasanit.

‘’Koncerti i Orkestrës së Harqeve hapi siparin e sezonit të ri artistik post-Covid. Virtuozët Kastriot Tusha dhe Ulpiana Aliaj performuan pjesë klasike për të ftuarit në Kishën “Shën Maria” në Kalanë e Elbasanit. Shumë suksese mjeshtrave Blerim Narazani dhe Zeqir Sulkuqi për programin e përzgjedhur’’, u shpreh Llatja.  /atsh/ KultPlus.com

‘Pa bashkim nuk ka fuqi, pa Kosovë nuk ka Shqipëri’

Sot në 12 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, KultPlus ju sjell këngën ”Pa Kosovë nuk ka Shqipëri”, të interpretuar nga zëri i fuqishëm i Kastriot Tushës.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

Moj Shqipëri, djep i lirisë
Nana jonë djep i trimërisë,
Vorri i të hujve, votra jonë,
Ty të paqim përgjithmonë

2x
Pa bashkim, nuk ka fuqi
Pa Kosovë nuk ka Shqipëri,
Pa Shqipëri, Kosovë nuk ka,
Bashkë të dyjat ngrejnë kala

Moj Shqipëri, shqiponja nanë,
Kosova jote u plagos ranë,

2x
Qaje qiellin flakë e gjamë,
Fluturo qoje në kamë!

2x
Pa bashkim, nuk ka fuqi
Pa Kosovë nuk ka Shqipëri,
Pa Shqipëri, Kosovë nuk ka,
Bashkë të dyjat ngrejnë kala / KultPlus.com

Moj Shqipëri, djep i lirisë
Nana jonë djep i trimërisë,
Vorri i të hujve, votra jonë,
Ty të paqim përgjithmonë

2x
Pa bashkim, nuk ka fuqi
Pa Kosovë nuk ka Shqipëri,
Pa Shqipëri, Kosovë nuk ka,
Bashkë të dyjat ngrejnë kala

Moj Shqipëri, shqiponja nanë,
Kosova jote u plagos ranë,

2x
Qaje qiellin flakë e gjamë,
Fluturo qoje në kamë!

2x
Pa bashkim, nuk ka fuqi
Pa Kosovë nuk ka Shqipëri,
Pa Shqipëri, Kosovë nuk ka,
Bashkë të dyjat ngrejnë kala / KultPlus.com

Kastriot Tusha e Lule Elezi me koncert në Slloveni

Tenori shqiptar Kastriot Tusha dhe pianistja e suksesshme Lule Elezi do të prezantohen me një koncert të përbashkët në Slloveni, shkruan KultPlus.

Koncerti do të mbahet nesër, në Teatrin e Qytetit të Koprit, dhe ky koncert do të mbahet në kuadër të Ditëve të Kulturës Shqiptare.

Koncerti do të fillojë në ora 18:00, ku do të intepretohet një pjesë e përzgjedhur e kompozimeve të njohura shqiptare, dhe kjo ngjarje kulturore organizohet nga Shoqata Kulturore “Iliria” në Kopër, me mbështetje të Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike.

Kjo shoqatë tash e sa vite organizon aktivitete kulturore për Ditët e Kulturës Shqiptare, ku vitin e kaluar me një program të përzgjedhur ishte prezantuar po pianistja Lule Elezi me sopranon e njohur shqiptare Inva Mula./KultPlus.com

”Duke të pritur humba veten. Sonte më trazove jetën, si më parë”

KultPlus ju sjell një këngë nga dy ikona të muzikës shqipe, që kësaj radhe i kënduan dashurisë me një delikatesë të pashoqe.

Eli Fara, këngëtarja nga Korça që njihet për zërin e saj të ëmbël dhe të fuqishëm, poashtu edhe me këngët e saj që vazhdimisht dëgjohen me shumë dashuri, ka lënë gjurmë të mëdha, e do të vazhdoj të lë në historinë e muzikës shqipe.

Në anën, tjetër Kastriot Tusha, edhe ky një artist i cili i ka dhënë mjaft shumë muzikës shqipe, duke qenë i njohur edhe ndërkombëtarisht me zërin e tij të fuqishëm prej tenori.

Bashkangjitur gjeni këngën ”Nga Dashuria”, më poshtë edhe tekstin e saj.

Nga dashuria

Rri dhe pak mos ik
Të të them një fjalë
Zemra më ka ngrirë
Që kur s’të kam parë.

E mbylle derën, më le vetëm
Ndoshta ti s’më doje tepër, por të fal
Duke të pritur humba veten
Sonte më trazove jetën, si më parë.

Asnjëherë s’ia fala vetes
Asnjëherë jo nuk guxova
Asnjëherë atë që ndieja të ta them.

Nëse ka mbetur zemra ime brenda teje
si dikur nga dashurija
Unë do të pres të të takoj
dhe një herë në këtë jetë, nga rastesia.

E nëse fryma po më ndahet,
më beso se unë gjithë jetën të kam dashur
Je marrëzia e buzës sime
Je trishtimi më i bukur që kam pasur.

Dua të të them
Por është tepër vonë
Falja është e shenjtë
dhe pse më lëndon

E mbylle derën, më le vetëm
Ndoshta ti s’më doje tepër, por të fal
Duke të pritur humba veten
Sonte më trazove jetën, si më parë.
Asnjëherë s’ia fala vetes
Asnjëherë jo nuk guxova
Asnjëherë atë që ndieja të ta them. /KultPlus.com

Irma Libohova, Juliana Pasha dhe Kastriot Tusha sjellin këngën “Rroftë Shqipëria”

Irma Libohova, Juliana Pasha dhe Kastriot Tusha për nder të 28 nëntorit kanë publikuar këngën e tyre të re “Rroftë Shqipëria”, shkruan KultPlus.

Pjesë e kësaj kënge janë edhe talentet e reja të Kolegjit “Turgut Özal”: Altea Ali, Anna Gjebrea, Emi Baloshi, Aleksa Ferraj, Klea Kaloshi.

Tekstin e kësaj kënge e ka bërë Irma Libohova së bashku me Anita Hoxhën ndërsa muzikën dhe orkestrimin e ka bërë Genti Lako./ KultPlus.com

“Po t’jemi bashkë ne të dy, do t’na shikojnë me zili” (VIDEO)

“Po t’jemi bashkë ne të dy”, është një këngë popullore që sapo fillon ta dëgjosh, do të rrëmbehesh në rrjedhën e tekstit, pasi që është dëgjuar aq shumë herë përmes zërave më të njohur shqiptar, shkruan KultPlus.

Rëndom kjo këngë është kënduar në duet dhe është një dialog mes dy të dashuruarve që ëndërrojnë për bashkim. Përmes ndërlidhjes se hijeve të natyrës, perëndimit të diellit e shuarjes së etjes nga krojet, njëri është në kërkim të zërit të tjetrit. Ky interpretim përmes dueteve të ndryshme ka ngjallur emocione tek dëgjuesit shqiptarë.

KultPlus ju sjellë katër versione të kësaj kënge të kënduar nga këngëtarë të njohur shqiptar.

Mbeta gjithë ditën hijeve
se m ‘thanë hijeve rri…
Etjen e shova krojeve
krojeve ku pin ti…
Plasa u rafte o hijeve
qe s’mujten me më fresku…
Po ashtu uji i krojeve
qe etjen s’ma ka shu…

Po t’jemi bashkë ne të dy
do t’na shikojnë me zili
E do t’na flasin nder sy
sa duhemi unë e ti…

Kur p’rendon dielli majave
e muzgut rrugë i lëshon…
E ngrohtë asht rrahja e zemrave
kur vajzës nisa e i knoj…
Besa u plaka ne k’ta kroj
te flas e kurrë s’më flet…
Un zanin tan du ta nigjoj
por ti përgjigje s’jep..

Po t’jemi bashkë ne të dy
do t’na shikojnë me zili
E do t’na flasin sytë
sa duhemi un e ti…

Po t’jemi bashkë ne të dy
do t’na shikojnë me zili
E do t’na flasin sytë
sa duhemi un e ti…

Po t’jemi bashk ne te dy
do t’na shikojn me zili
E do t’na flasin sytë
sa duhemi unë e ti…