Kthesa që pritet të marrë bota, raporti: Kriza do të përshpejtojnë kalimin drejt energjisë së pastër

Shpenzimet e larta për energjinë të shkaktuara nga faktorë të ndryshëm ekonomikë dhe lufta në Ukrainë mund të jetë një pikë kthese drejt energjisë më të pastër, tha Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë në një raport, shkruan AP.

Në këtë të fundit evidentohej se kërkesa globale për lëndë djegëse fosile, duke përfshirë qymyrin, naftën dhe gazin natyror, do të arrijë kulmin në dekadat e ardhshme.

Raporti shqyrtoi skenarët e bazuar në politikat aktuale dhe tha se përdorimi i qymyrit do të zvogëlohet brenda disa viteve të ardhshme, kërkesa për gaz natyror do të arrijë në kulm deri në fund të dekadës dhe rritja e shitjeve të automjeteve elektrike do të thotë se nevoja për naftë do të nivelohet. Në mesin e viteve 2030 përpara se të bjerë pak nga mesi i shekullit. Emetimet totale aktualisht po rriten çdo vit, por ngadalë.

“Tregjet dhe politikat e energjisë kanë ndryshuar si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës, jo vetëm për momentin, por për dekadat në vijim”, tha drejtori ekzekutiv i IEA-s, Fatih Birol. Një rritje e kërkesës pas heqjes së kufizimeve të pandemisë COVID-19 dhe pengesave në zinxhirët e furnizimit kanë kontribuar gjithashtu në rritjen e çmimeve të energjisë.

Roli i gazit natyror si një “lëndë djegëse në tranzicion” që do të kapërcejë hendekun midis një sistemi energjetik të bazuar në lëndë djegëse fosile në një sistem të rinovueshëm ka marrë gjithashtu një dëmtim, thuhet në raport. Megjithëse është një lëndë djegëse fosile, gazi natyror konsiderohet më i pastër se qymyri dhe nafta, pasi djegia e tij prodhon më pak dioksid karboni.

Por pavarësisht nga perspektiva kryesisht pozitive, raporti shton se pjesa e karburanteve fosile në përzierjen globale të energjisë e vendos botën në rrugën e duhur për një ngrohje prej 2.5 gradë Celsius (4.5 gradë Fahrenheit) deri në fund të shekullit, një shkallë e tërë (1.8 Fahrenheit) më shumë se objektivi i vendosur në marrëveshjen e Parisit për klimën.

Kjo është në përputhje me një raport të OKB-së të lëshuar të mërkurën që tha se premtimet aktuale të klimës nuk janë “afër” aty ku duhet të jenë për të përmbushur objektivin ambicioz. Shkencëtarët më të mirë të klimës thonë se për të mbajtur ngrohjen në përputhje me objektivin 1.5 C, emetimet duhet të ulen me 45% deri në vitin 2030.

Analistët e politikave energjetike thonë se ndërkohë që ka hapa premtues në drejtimin e duhur, lëvizja drejt energjisë së pastër duhet të jetë shumë më e shpejtë.

Raporti vlerësoi se investimet për energjinë e pastër do të jenë mbi 2 trilion dollarë deri në vitin 2030, por shtoi se do të duhet të dyfishohen për të mbajtur tranzicionin në përputhje me qëllimet klimatike. / Express / KultPlus.com

Kriza energjetike, Franca dërgon gaz në Gjermani

Shumë vende evropiane po paralajmërojnë se po kalojnë krizë të furnizimit me energji elektrike, transmeton KultPlus.

Së fundmi është njoftar se Franca i ka dërguar gaz Gjermanisë, pasi edhe kjo e fundit po kalon nëpër krizë energjetike.

Gazi, i shpërndarë nëpërmjet një tubacioni, është pjesë e një marrëveshjeje midis vendeve për të lehtësuar mungesat e energjisë pasi Rusia mbylli rubinetat për në Evropë.

Megjithëse fluksi i ri është më pak se 2% e nevojave ditore të Gjermanisë, ai është i mirëpritur ndërsa Berlini lufton për të diversifikuar energjinë e tij.

Rusia është akuzuar për përdorimin e furnizimeve me gaz si armë kundër Perëndimit që nga pushtimi i Ukrainës.

Operatori francez i rrjetit, GRTgaz, tha se fillimisht do të dërgonte 31 gigavat orë (GWh) në ditë, nëpërmjet një tubacioni nga fshati kufitar francez i Obergailbach.

“Kapaciteti maksimal ditor i rrjedhës së re të gazit është 100 GWh”, thuhet në një deklaratë.

Muajin e kaluar, në marrëveshjen e solidaritetit energjetik, Gjermania u zotua të sigurojë energji shtesë për Francën kur të jetë e nevojshme, dhe në këmbim Franca ra dakord të ndihmojë Gjermaninë me furnizimet me gaz. /KultPlus.com

Opera mbretërore në krizë, del në shitje portreti i mjeshtrit Hockney

Opera Mbretërore e Londrës ka nisur të mbledhë para për të kaluar një nga krizat më të rënda në historinë e saj, e shkaktuar nga pandemia e Covid-19. Për këtë arsye drejtuesit kanë vendosur të nxjerrin në shitje një pikturë të artistit David Hockney, të vitit 1970.  Portreti i David Webster që do të dalë në ankand më 22 tetor, pritet të shitet në vlerën e 14-23milionë $.

“Ndërsa përballemi me krizën më të madhe në historinë tonë, shitja e portretit të mrekullueshëm të  David Hockney të Sir David Webster është pjesë e strategjisë sonë për rimëkëmbjen,” tha Alex Beard, shefi ekzekutiv i Shtëpisë së Operës Mbretërore.

“Të ardhurat do të përdoren për të siguruar artistët më të mëdhenj të botës, që të mund të kthehen edhe një herë në skenat tona.”

Ashtu si edhe institucionet e tjera kulturorenë  Britani dhe në gjithë botën, Opera Shtëpia Mbretërore u detyrua të mbyllet në  Mars përshkak të shpërthimit të COVID-19 dhe nuk ka mundur të gjenerojë të ardhura nga ajo kohë.

Hockney vlerësohet si një nga gjigandët e artit britanik në shekujt 20 dhe 21,ndërsa portreti i Webster si “një pikturë e jashtëzakonshme”. Sir David Webster, i cili drejtoi Operën Mbretërore nga viti  1945-1970, përshkruhet si udhëheqës i vizionar që dha institucionit klasin botëror.

Të ardhurat nga shitja e portretit do të përdoren për rimëkëmbjen ekonomike të instituconit më të rëndësishëm kulturor në Britaninë e Madhe./ KultPlus.com

Bota në krizë, por pasuria e miliarderëve u rrit në nivel rekord gjatë pandemisë

Miliarderët në mbarë botën e kanë shtuar pasurinë e tyre edhe ashtu të madhe gjatë pandemisë. Pasuria e tyre e përbashkët ka shkuar në 10.2 trilionë dollarë.

Sipas një raporti të bankës zvicerane “UBS”, miliarderët e shtuan pasurinë e tyre për 27.5 për qind në kulmin e krizës shëndetësore, nga prilli në korrik, pikërisht në kohën kur miliona njerëz në mbarë botën i humbën vendet e punës, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Në këtë raport thuhet se miliarderët përfituan kryesisht nga parashikimet për rimëkëmbje të tregjeve botërore. Sipas bankës “UBS”, pasuria e përgjithshme e miliarderëve ka arritur në një nivel rekord, duke e kaluar rekordin e mëparshëm prej 8.9 trilion dollarësh, të arritur në fund të vitit 2017.

Gjatë kësaj periudhe është arritur edhe një numër rekord i miliarderëve – 2.189, nga 2.158 sa ishin para tre vjetësh.

Josef Stadler, udhëheqës i një departamenti në këtë bankë, tha: “Miliarderët ia dolën jashtëzakonisht mirë gjatë krizës së Covidit. Ata jo vetëm që arritën ta qetësojnë stuhinë, por edhe përfituan duke shkuar më lart”.

Sipas tij, miliarderët në mënyrë tipike kanë apetit të dalluar për të rrezikuar dhe patën mjaftueshëm vetëbesim për të vënë bast në rimëkëmbjen e tregjeve me një pjesë të konsiderueshme të pasurisë së tyre.

Elon Musk, themelues i kompanisë për prodhimin e veturave elektrike “Tesla”, ishte miliarderi që e rriti më së shumti pasurinë gjatë kësaj periudhe. Më saktësisht, pasuria e tij u rrit për 76 miliardë dollarë dhe shkoi në 103 miliardë. / KultPlus.com