Një zyrtar olimpik nga Lojërat “Tokyo 2020” akuzohet për marrje ryshfeti

Një ish-anëtar i komitetit organizativ të Lojërave Olimpike Tokio 2020 është arrestuar nën dyshimin për korrupsion.

Haruyuki Takahashi, 78 vjeç, akuzohet se ka marrë pagesa prej 380,000 dollarësh (315,000 £) nga një shitës.

Shitësi Aoki Holdings, ishte një partner zyrtar i lojërave Tokio 2020. Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, Takahashi nuk i është përgjigjur menjëherë kërkesave për koment.

Dokumentet nga Zyra e Prokurorit të Tokios të parë nga agjencia e lajmeve AFP thuhet se e akuzojnë atë për marrjen e shumave të parave duke kuptuar se ato ishin pagesa “faleminderit” për trajtimin e dobishëm që ai i bëri Aoki Holdings.

Ata pretendojnë se më shumë se 50 transaksione kanë ndodhur midis tetorit 2017 dhe marsit 2022 me para të dërguara në llogarinë bankare të një kompanie të drejtuar nga Takahashi. /KultPlus.com

Kuka: Dy të arta në dy Olimpiada, rezultati më i madh që ka mundur të arrijë sporti kosovar

Trajneri i Kosovës në Xhudo, Driton Kuka ka thënë se dy Medalje të Arta në dy Olimpiada, për Kosovën është rezultati më i madh që ka mundur të arrihet në sport.

Kuka ka thënë për KTV-në se shpreson që edhe xhudistët e tjerë të sjellin medalje për Kosovën ndonëse tashmë janë të relaksuar si ekip pas fitores së Distria Krasniqi në kategorinë deri në 48 kilogram, transmeton KultPlus.

“Fjalët kanë mbetur pak në atë brendinë time dhe nuk po dalin. Kam pritur medalje prej Distrisë por Medalja e Artë ka qenë diçka e madhe. Më duket se në fillim të luftës, në dy minutat e para ajo vetëkënaqësia e ka nxënë pak Distrinë dhe mandej pas minutës së dytë ka ardhur në terren të vetin, dhe në momentin kur xhudistja japoneze ka pritur shumë, e kam pasur një ndjesi që po vjen momenti i gjuajtjes, një moment i cili për mua është i jashtëzakonshëm sepse në dy Olimpiadat, dy medalje të arta është rezultati më i madh që ka mundur të arrihet në sport”, ka thënë Kuka në një prononcim për KTV-në nga Tokio. / KultPlus.com