‘Lonely Planet’: Nëntë vendet më të mira për t’u vizituar në Shqipëri

Shqipëria po bëhet dalëngadalë xhevahiri i Ballkanit për shkak të ujërave të saj të kristaltë, maleve mbresëlënëse dhe përballueshmërisë për të gjithë udhëtarët. Ejani me një mendje të hapur dhe një plan për t’u zhytur në një kulturë të pasur si asnjë tjetër në Evropë, shkruan në një artikull Anita Hendrieka të botuar në revistën amerikane të udhëtimeve “Lonely Planet”.

Nëse po planifikoni një udhëtim në këtë destinacion të mrekullueshëm dhe po kërkoni vendet më të bukura për të vizituar, por nuk keni idenë se ku të shkoni në Shqipëri, ne ju rekomandojmë disa nga pikat më të nxehta.

1. Fshati Theth
Vendi më i mirë për adhuruesit e ecjes dhe aventurave.

Thethi mund të jetë vendi më i qetë për t’u vizituar në Shqipëri. Ky fshat i vogël i vendosur midis Alpeve Shqiptare është i përsosur nëse jeni duke kërkuar për ecjen më të mirë në vend dhe peizazhe mahnitëse për t’u shijuar.

Ka dy shëtitje që duhet të bëni gjatë vizitës në Theth. E para është ecja drejt Syrit të Kaltër, e cila ju çon nëpër një pyll, mbi lumenj dhe në fund në një burim natyror me ujëra blu. Kjo shëtitje është e lehtë dhe e përsosur nëse nuk jeni një alpinist me përvojë.

E dyta shëtitja e Thethit në Valbonë është një nga më të njohurat në vend dhe nga më të bukurat. Ky shteg fillon nga maja e fshatit Theth, pranë Shtëpisë së Bujqeve Gjelaj, dhe ju çon përmes Alpeve Shqiptare me pamjet mahnitëse. Nevojiten afërsisht gjashtë deri në tetë orë për të përfunduar ecjen, por do të jeni të lumtur pasi ta keni bërë!

Këshillë për planifikimin: Sigurohuni që të merrni para me vete, pasi ATM-të mund të jenë të vështira për t’u gjetur dhe pothuajse gjithçka do të duhet të paguhet me para.

2. Korçë
Vendi më i bukur në Shqipëri.

Kur të vizitoni Korçën, sigurohuni që të shëtisni në Pazarin e Vjetër të qytetit. Këtu mund të admironi stilin e shekullit XIII të pazarit në formën e rrugëve të vjetra me kalldrëm dhe arkitekturës së stilit osman.

Kur të vizitoni këtë zonë, sigurohuni që të shkoni në “The Kooperativa”, një kafene me temë komuniste që pasqyron historinë komuniste të Shqipërisë nga viti 1944 deri në 1991.

Provoni pijen tradicionale alkoolike të quajtur raki, e prodhuar nga rrushi i distiluar dhe shumë e njohur në Shqipëri.

3. Gjirokastër
Qyteti më i mirë për traditat shqiptare.

I njohur si qyteti i gurtë, Gjirokastra është një qytet i UNESCO-s në jug të Shqipërisë. Ishte vendlindja e ish-diktatorit komunist, Enver Hoxha.

Një nga gjërat më të mira për të bërë këtu, përveç shëtitjes në pazar dhe vizitës në kalanë e Gjirokastrës, është të endesh nëpër Shtëpinë e Zekatëve. Kjo shtëpi tradicionale familjare u ndërtua midis viteve 1811-1812 dhe është një shembull i bukur i disa prej traditave më magjepsëse të shtëpisë dhe martesës shqiptare. Kur të vizitoni, një nga anëtarët e familjes do t’ju tregojë dhe do t’ju shpjegojë dhomat e ndryshme dhe qëllimet e tyre.

Nëse e doni verën dhe dëshironi një përvojë ushqimore, atëherë duhet të bëni një udhëtim në “Te Fucite” (Fuçitë). Ky restorant dhe punishte vere familjare e specializuar në verërat e bëra me dorë, ofron pjata të kuzhinës lokale me pamje nga vreshti i tyre dhe malet përreth.

Këshillë e planifikimit: Provoni pjatën e quajtur pasha qofte, e cila në thelb është një supë kremi e bërë nga qumështi me qofte të vogla brenda. Është një pjatë e shijshme që mund ta gjeni vetëm në Gjirokastër.

Njerëzit shijojnë kohën në plazh, luajnë snooker ose provojnë ushqimin e mirë në restorante.

4. Dhërmi
Vendi më i mirë për të shkuar në plazh.

Nëse jeni duke kërkuar për një destinacion ku mund të shtriheni, të nxiheni dhe të shijoni një zhytje në det, atëherë duhet të vizitoni Dhërmiun. Është një nga perlat e Rivierës Shqiptare dhe shtëpia e shumë festivaleve muzikore verore, duke përfshirë festivalin Kala dhe festivalin ION.

Me plazhe idilike, bare plazhi në modë dhe pamje që mund t’ju bëjnë të mos dëshironi të largoheni kurrë, Dhërmiu është një pikë e nxehtë për brezat e rinj që kërkojnë festat më të nxehta dhe atmosferat më të mira të verës.

Këshillë e planifikimit: Sigurohuni që të rezervoni mirë paraprakisht nëse e vizitoni në korrik dhe gusht, pasi hotelet mund të rezervohen për shkak të festivaleve të përmendura më sipër.

5. Përmet
Më e mira për rafting në ujërat e kristalta dhe për çiklizëm malor.

Në një kthesë në lumin e Vjosës me rrjedhje të shpejtë, rreth 32 km (20 milje) nga Greqia ku buron lumi, ndodhet qyteti qendror i Përmetit. Prej këtu mund të organizoni aktivitete aventureske nga rafting në ujërat e kristalta deri te kampingu, shëtitje dhe duke ngjitur me biçikletë zonat malore në rajon. Dikur një qendër tregtare e kohës osmane, Përmeti është sot një nga pjesët më të gjelbra dhe më të pastra të vendit. Lumi i Vjosës u klasifikua kohët e fundit si park kombëtar i lumit të egër, i pari në Evropë.

Rrugë e tërthortë: 29 km (18 milje) me taksi ose autobus ndodhen banjat termale të Bënjës pranë një ure të epokës osmane në lumin Lengaricë (degë e Vjosës).

6. Shkodër
Qyteti më i mirë verior në Shqipëri.

Qyteti i Shkodrës ofron një ajër të freskët dhe nuk ngjan me asnjë qytet tjetër në Shqipëri. Kur të mbërrini, do të vini re se shumica e popullsisë lëviz nëpër qytet me biçikletë. Ndërsa jeni atje, bëni siç bëjnë vendasit dhe merrni me qira një biçikletë. Më pas zbrisni në Liqenin e Shkodrës për të shijuar pamjet e bukura.

Ndërsa jeni në zonë, sigurohuni që të vizitoni Kalanë e Rozafës dhe të pyesni një nga guidat për legjendën e Rozafës. Gjithashtu, kur të arrini majën, do të përjetoni një pamje të mrekullueshme 360 gradë.

Këshillë e planifikimit: Nëse dëshironi të bëni ecje nga Thethi në Valbonë dhe nuk keni dëshirë të merrni me vete bagazhet tuaja, një opsion popullor është të lini çantat në banesën tuaj, në Shkodër.

Shkodra është një qytet i mrekullueshëm për të nisur udhëtimin, pasi që aty nis rruga për të shkuar në Theth ose në Valbonë.

7. Lin
Fshati më i qetë në Shqipëri.

Lini është një fshat i qetë i pozicionuar në liqenin e Ohrit, që do të thotë se këtu peshkimi është i shkëlqyer. Nëse jeni duke kërkuar për një arratisje nga liqeni dhe qetësi, kjo është një zgjedhje perfekte.

Një nga gjërat më të mira për të bërë është të ecni në vendin arkeologjik në majë të kodrës, ku do të shihni mozaikët e ruajtur mirë të një kishe paleokristiane të ndërtuar në shekullin VI. Nëse e vizitoni në verë, një udhërrëfyes mund t’ju tregojë gjithçka për historinë e tyre.

Ju gjithashtu mund të shijoni një pamje të pabesueshme nga maja e Linit dhe të shihni Maqedoninë e Veriut ndërsa shikoni mbi liqenin e Ohrit.

Afërsia e Sarandës me plazhet e bukura dhe me lumin shqiptar e bëjnë atë vendin e përsosur për të qëndruar.

8. Sarandë
Vendi më i vizituar në Shqipëri gjatë verës.

Saranda është porta jugore e Rivierës Shqiptare dhe një nga qytetet më të mira për t’u vizituar, jo vetëm sepse është afër një prej plazheve më të mira të rajonit, Plazhi i Ksamilit.

Rezervoni një hotel në Sarandë, pranë restoranteve më të mira në Shqipëri dhe jetës së natës plot zhurmë të qytetit. Më pas eksploroni plazhet e Sarandës dhe Ksamilit gjatë ditës.

Një nga gjërat më të mira për të bërë në Sarandë është të ndiqni një nga turnetë ditore me varkë që nisen nga bulevardi dhe shkojnë në plazhet e Kakomesë dhe Krorezit. Biletat fillojnë nga 30 euro.

Këshillë e planifikimit: Koha më e mirë për të vizituar Sarandën është maji, qershori ose shtatori kur turmat nuk janë të çmendura, por baret dhe restorantet e plazhit janë të hapura. Duke qenë se ky është një destinacion veror, shumica e bizneseve mbyllen gjatë periudhës së dimrit.

9. Porto Palermo
Destinacion i panjohur i Rivierës Shqiptare.

Kalaja në formë trekëndëshi është një arsye e shkëlqyeshme për t’u ndalur në kështjellën e Porto Palermos, siç janë plazhet e bukura dhe të qeta që do të gjeni këtu, duke krijuar një vend mahnitës kampingu përgjatë bregdetit të Rivierës Shqiptare.

Ju gjithashtu mund të merrni me qira një kajak dhe të vozisni përgjatë plazheve dhe gjireve të qeta. Ndërsa vozisni, do të shihni bunkerin e vjetër ushtarak të nëndetëseve të vendosur në kodër jo shumë larg plazheve kryesore të Porto Palermos.

Porto Palermo është e mbushur me histori dhe gjire spektakolare dhe ka një pozicion të qetë përgjatë Rivierës./atsh/KultPlus.com

“Lonely Planet” artikull për Butrintin: Udhëtohet edhe nëpër kohë

Një nga kompanitë më të mëdha mediatike që merret me promovimin e dhe kontrollin e cilësisë së turizmit në të gjithë botën, “Lonely Planet”, ka bërë një artikull për qytetin antik të Butrintit, të cilin e ka titulluar “Në Butrint të Shqipërisë udhëtohet (edhe) nëpër kohë”.

Shkrimi jep një panoramë të gjerë të qytetit të lashtë, ku përshkruan kohën se kur daton, vendndodhjen gjeografike, por gjithashtu citon edhe mitologjinë klasike, konkretisht poetin e lashtë romak Virgjilin.

Në artikull shkruhet: “Nga këta shekuj të parë, ka ende gjurmë të dukshme në zonën arkeologjike. Një pyll i dendur dhe i qetë dhe, në mes të tij, pamje të arkitekturës antike. Këto janë gjurmët e kalimit të qytetërimeve të shumta, të cilat nga shekulli i VIII pr.e.s. e tutje, u alternuan në këtë segment të bregdetit në jug të Shqipërisë.

Në këtë shtrirje jugore të Shqipërisë, jo shumë larg kufirit me Greqinë, bregdeti krijon një hyrje të thellë që i ngjan një liqeni të brendshëm. Është liqeni i Butrintit në fakt dhe lidhet me detin Jon nëpërmjet kanalit të Vivarit.

Pikërisht përgjatë rrjedhës së këtij kanali të qetë ndodhet një gadishull i vogël, i gjelbëruar dhe i rrumbullakosur, i pushtuar tërësisht nga Parku Arkeologjik i Butrintit, një vend i trashëgimisë së UNESCO-s që nga viti 1992. Sipas mitologjisë klasike, megjithatë, të mërguarit që u larguan nga Troja pas rënies së saj do të kishin themeluar qytetin e njohur në kohët e lashta si Buthrotum dhe është gjithmonë poeti Virgjili ai që kujton se Enea vizitoi Butrintin gjatë udhëtimit të tij në Itali”.

Në artikull nuk mungojnë as të dhëna historike që janë shkruar pë qytetin antik të Butrintit, si periudha kur ai u pushtua nga Ali Pashë Tepelena në fillim të shekullit të 19-të, ku citohet: “Por historia e Butrintit nuk përfundon me Perandorinë Romake. Qyteti ishte një rezidencë peshkopale në shekullin e 5-të, më pas u mor nga venecianët, iu dorëzua Napoleonit, më në fund u pushtua nga Ali Pasha në fillim të shekullit të 19-të”.

Artikulli përfundon shkrimin me një rekomandim për të gjithë turistët, se kur mund të jetë koha e duhur për të vizituar këtë qytet antik, e ku nuk lë pa përmendur as bregdetin e Sarandës, si një destinacion që nuk duhet humbur: “Rreth njëzet kilometra larg Butrintit ndodhet qyteti i Sarandës, një destinacion kryesor për ata që ëndërrojnë një pushim plazhi mes plazheve të bardha dhe ujërave të kristalta.

Vlen të organizohet një vizitë në zonën arkeologjike të Butrintit në sezonin e ulët ose, nëse kjo nuk është e mundur, në kohë më pak të ngarkuara, si në mëngjes herët, për të shmangur turmat”./ rtsh / KultPlus.com

Lonely Planet zgjedh Shqipërinë si një nga destinacionet që duhen vizituar për 2023

Udhëzuesi global i udhëtimeve rekomandon një itinerar  4 ditor me disa ndalesa.

Lonely Planet ka zgjedhur Shqipërinë si një nga destinacionet që duhet vizituar për vitin 2023. Vendi ynë është tashmë në listën vjetore të udhërrëfyesit më të mirë për udhëtime.

Shqipëria përshkruhet si një vend  që ndodhet  në Evropë, por nuk është si pjesa tjetër e kontinentit. E kjo për arsyen e vetme sepse për  shumë të huaj Shqipëria është një enigmë.

Megjithatë, për ata vizitorë të cilët kanë mundësi ta vizatojnë atë mund të zbulojnë një vend me shumë bukuri natyrore por mbi të gjitha një vend ku mikpritja, dhe tradita janë të ndërthurura së bashku. 

Lonely Planet rekomandon për ndjekësit e saj një intinerar 4 ditor me disa ndalesa. Aventura për udhëtarët nis me Shkodrën që thuhet se  është një nga qytetet më të vjetra në Evropë. Dita e udhëtarit mund të nisë mjaft mirë me një vizitë në Muzeun Kombëtar të Fotografisë Marubi. Përmes këtij muzeu mund të shihen imazhet që kapin jetën e fshatit një shekull më parë.

Pas konsumit të një vakti apo xhirove të famshme me bicikletë nuk duhet humbur Kalaja e  Rozafës  për të cilën askush nuk e di saktësisht se sa të vjetra janë themelet e saj.

Nga Shkodra mund të shkohet në Valbonë. Pas akomodimit në një nga shumë bujtinat në vend rekomandohet një ecje 3 milje vajtje-ardhje në një kullotë të vogël bari në anën veriore të luginës.

Në ditën e tretë të udhëtimit jo larg Valbonës është Thethi. Bujtinat këtu pothuajse të gjitha ndërtesat prej guri të stilit tradicional me çati të larta u ofrojnë vizitorëve tavën e dheut, një ushqim i përsosur tradicional.

Shumica e udhëtarëve kthehen në Shkodër herët në mëngjesin e ditës së katërt por ka nga ata që marrin një udhëtim  për në jug të vendit ku rekomandohet të vizitohet Syri i Kaltër. / Klan News / KultPlus.com

“Lonely Planet”: Qytetet më atraktive për t’u vizituar më 2020

Në top dhjetshen renditen qytete që ofrojnë veprimtari kulturore jubilare. Salcburgu kryeson listën e tashmë edhe një qytet gjerman disi i harruar zë vendin e pestë: Ish-kryeqyteti, Bon.

Çdo vit shtëpia botuese australiane “Lonely Planet” klasifikon vendet më të rëndësishme për t’i vizituar duke u bazuar në listën redaksionale të saj. Sivjet me Salcburgun në vend të parë dhe Bonin në vend të pestë klasifikohen në listën top dhjetshen dy qytete nga hapësira gjermanofone!

“Lonely Planet” përmend si arsye jubileun e Festivalit të Salcburgut vitin e ardhshëm. Ky festival me rëndësi ndërkombëtare në fushën e muzikës dhe artit skenik feston 100 vjetorin e sirrjedhojë kremtimet do tëjenë pompoze. Po ashtu qxyteti alpin u ofron vizitorëve një trashëgimi kulturore nga lista e UNESCO-s me qendrën historike barok, një kështjellë në kodër me panoramë të mrekullueshme dhe shtëpinë e lindjes së Wolfgang Amadeus Mozartit.

Pas Salcburgut renditet Uashington D.C. e papritur edhe Kairo në vendin e tretë të klasifikimit nga “Lonely Planet”. Aktualisht gjendja në Egjipt nuk është e stabilizuar. vetëm para pak ditësh një zëdhënës i parlamentit paralajmëroi qeverinë për rrezikun nga luftëtarët e huaj dhe terrori. Megjithatë kryeqyteti Kairo josh turistët me hapjen e Muzeut të ri të madh të Egjiptit vitin e ardhshëm. Në godinën pranë piramidave të Gizeh do të ekspozohen sendet nga varri i faraonit e ndoshta edhe mumja e Tutachamun-it, që ndërkohë ndodhet në Luksor.

Edhe Boni josh vitin e ardhshëm me një ofertë të jashtëzakonshme kulturore dhe për këtë arsye renditet pas Galway në brigjet perëndimore të Irlandës në vendin e pestë. “Ish-kryeqyteti i BRGJ-së u shkëput prej radarit që pas zhvendosjes së kryeqytetit të Gjermansië së bashkuar në Berlin në vitin 1999. Por më 2020, në jubileun e 250 vjeotrit të lindjes së Beethoven-it, Boni kthehet në fokus, thuhet në rekomandimin e “Lonely Planet”. Me pa të drejtë Boni ka vuajtur nën hijen e qyteteve më tërheqëse. Por pikërisht në jubileun e madh qyteti buzë Rinit, që rrjedh “ëmbël ashtu si edhe simfonia e nëntë e Beethovenit”, definitivisht ia vlen të vizitohet.

“Kush shëtit në qendrën historike mesjetare me bazilikën Münster me dy kulla dhe në parkun pricëror, krijon një ide të përafërt për atmosferën romantike që ka frymëzuar dikur Beethovenin”, shkruajnë autorët e listës klasifikuese. Krahas shtëpisë së Beethovenit rekomandohet një vizitë në Shtëpinë e Historisë “Haus der Geschichte” dhe një shëtitje përmes ish-lagjes së punëtorëve në veri të qytetit. Këtu mund ta zbulosh Bonin në anën alternavië të tij.

Vendet nga pesë deri në dhjetë janë të shpërndara në tre kontinente: Krahas udhëtimit për në La Paz (Bolivi) dhe Kochi (Indi) rekomandohen edhe vizitat në qytetet Vancouver (Kanada), Dubai (Emiratet e Bashkuara Arabe) dhe Denver -SHBA/VOA / KultPlus.com