‘Këndo o zog i malit se sot jam mërzitë’ (VIDEO)

Qamili i Vogël, Mazllom Mejzini dhe Ismet Peja janë tre emrat më të spikatur të muzikës popullore shqiptare që ndër vite kanë sjellë këngë që mbesin të pavdekshme, shkruan KultPlus.

Tre këngëtarët shpesh kanë sjellur interpretime të përbashkëta. “Këndo o zog i malit”, “Prej mallit të bukurisë” e “Dil njëherë moj vajzë e bukur”, janë disa nga këngët që mbesin vlerë e trashëgimisë sonë muzikore.

KultPlus, në nderim të jetës dhe veprës së këtyre artistëve, ju sjell interpretimin e këngës “Këndi o zog i malit”:

I: K’ndo o zog i malit
Se sot jam mërzitë. :I
I: K’ndo kangën e djalit
E m’shëro në shpirt. :I
Zemra ime e shkreta
Asht tuj vujtun zi.
M’bahet porsi bleta
T’shof at djalë të ri.
Prej së largu ndjeva
Zogun tuj këndu’.
Menjëher u ktheva
Me mall me e ndëgju’.
At’her zemra ime
Si lule n’mëngjes.
U mbush me kujtime
N’dashuni u ndez. / KultPlus.com

‘Kno o zog i malit’, kënga e famshme që është shkruar nga Rexhep Hoxha (VIDEO)

“Kno o zog i malit”, është një ndër këngët më të popullarizauar të muzikës popullore e cila ishte kënduar nga Qamili i Vogël, por që është sjellë në verzione të ndryshme edhe nga këngëtarë të tjerë, shkruan KultPlus.

Po tekstin e kësaj kënge e ka shkruar shkrimtari i njohur Rexhep Hoxha, i cili njihet për romanet për fëmijë “Lugjet e verdha” e “Verorja”.

KultPlus ju sjell dhe videon e kësaj kënge. Në këtë video dëgjohen ta kenë kënduar këtë këngë: Qamili i Vogël, Mazllom Mejzini e Ismet Peja./ KultPlus.com

“Kush ma i pari bani, more djal gurbetin, Allahi o kurr mos ja dhashtë selametin” (VIDEO)

Gjakova zë një vend të rëndësishëm në përgjithësi në kulturën shqiptare, në veçanti në lëmin e muzikës duke na dhuruar kështu zëra të pavdekshëm, shkruan KultPlus.

Kënga e vjetër popullore “Kush ma i pari bani” kënduar nga Qamili i Vogël dhe Mazllom Mejzini është një perlë në vete.

Kënga përmban një tekst madhështor që përçon vuajtjet e emigrantit dhe dhimbjen nga largimi i gjirit familjar.

Varianti që sot po e sjellim për lexuesit tanë i përket një koncerti live në ShBA në vitin 1972, ku këndojnë Qamili i Vogël dhe Mazllom Mejzini.

Teksti i këngës:

I: Kush ma i pari bani
More djal gurbetin? :I
I: Allahi o mos ja dhashtë
Kurr-o selametin! :I
Pik ma s’parit dola
pa buk me shkoj dita
jabanxhi qellova
kujt me i lyp nuk dita
Tri ditë ymër i kena
Në këtë tokë fallxhore.
Edhe këto të mjerat
Në gurbet na i more.
Borë e shi tuj ramun
Në fushë më zu nata
Pa kurgja m’u mlu’mun
Jastyk guri pata.
Kryet asht tuj mdhimtun
kush ma freskon ballin
medet gyrbetqari
kush nuk ja din hallin
Për midis nji pylli
Hajnit më kan dale.
M’i kan ngrehë martinat
Me zor donë me m’ndalë.
N’kto siklete t’mija
Nanën e kujtova.
Ajo thot e mjera:
– Vetëm, qysh e lshova?
Ulurojshin malet
Ujqt’ e zi untue.
Gjithë më bante zemra
Se don me m’coptue. / KultPlus.com

‘Hala s’të ra ndër mend, dashninë moj që kem pasë’

KultPlus ju sjell një këngë shumë të njohur, e cila është kënduar nga shumë këngëtar të ndryshëm ndër vite.

‘Hala s’të ra ndër mend’ është një këngë që i këndohet dashurisë, ndërkaq sonte këtë këngë mund ta dëgjoni nën interpretimin e mahnitshëm të Mazllom Mejzinit.

Mazllom Mejzini njihet si kantautorë i afro 80 këngëve popullore dhe atyre të lehta, instrumentiste, dhe këngëtar i njohur jo vetëm ne Kosovë dhe viset gjithë Shqiptare por edhe më tej.

Mazllom Mejzini ishte anëtarë i shoqërisë muzikore “Bajram Curri” e themeluar në vitin 1949 ne krye me Ibrahim Zherken.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

https://www.youtube.com/watch?v=Ovnck4ld9_A

Hala s’të ra ndër mend
Dashninë moj që kem pasë. :I
I: T’kërkova gemb mbi gemb
Shumë hoqa për me t’pa! :I
O i lumi un-o për ty,
Ore zambaku i bardhë!
I: Sa fort më ke pëlqy’
Si ma mirë lulja në rrem. :!
Ref.:
I: Oj vjollcë me pika
Je për dashni.
Se n’zemër u fika
N’kujtim po rri. :I
Kur t’bojsh me u mërzitë
Moj zemër moj e ngratë.
Për vajzën pa u rritë
Ashiku kjanë ditë e natë.
Dashnia m’ka molisë
Kund malli yt o s’po m’len.
Pse je moj tuj m’braktisë?
Vendi s’po m’zihet vend!
Ref.:
Oj vjollcë me pika
Je për dashni’.
Se zemër u fika
N’kujtim po rri. / KultPlus.com