“Këndo o zog i malit se sot jam mërzitë” (VIDEO)

Qamili i Vogël, Mazllom Mejzini dhe Ismet Peja janë tre emrat më të spikatur të muzikës popullore shqiptare që ndër vite kanë sjellë këngë që mbesin të pavdekshme, shkruan KultPlus.

Tre këngëtarët shpesh kanë sjell interpretime të përbashkëta. “Këndo o zog i malit”, “Prej mallit të bukurisë” e “Dil njëherë moj vajzë e bukur”, janë disa nga këngët që mbesin vlerë e trashëgimisë sonë muzikore.

KultPlus, në nderim të jetës dhe veprës së këtyre artistëve, e në veçanti sot si homazh për veprën e Ismet Pejës që sot u nda nga jeta, ju sjell interpretimin e këngës “Këndi o zog i malit”:

I: K’ndo o zog i malit
Se sot jam mërzitë. :I
I: K’ndo kangën e djalit
E m’shëro në shpirt. :I
Zemra ime e shkreta
Asht tuj vujtun zi.
M’bahet porsi bleta
T’shof at djalë të ri.
Prej së largu ndjeva
Zogun tuj këndu’.
Menjëher u ktheva
Me mall me e ndëgju’.
At’her zemra ime
Si lule n’mëngjes.
U mbush me kujtime
N’dashuni u ndez. / KultPlus.com

‘More e kam pasë nji jaran të vjetër, sevdali shoq si gjindet tjetër’

Sonte KultPlus ju sjell këngën ‘More e kam pasë një jaran të vjetër’ të intepretuar nga zëri i paharrueshëm i Qamilit të Vogël, këngë kjo që i ështe kushtuar Ymer Rizës, shkruan KultPlus.

Qamili i Vogël ka një bagazh të madh në skenën muzikore, duke mbetur kështu njëri ndër zërat më të paharrueshëm të skenës sonë muzikore.

Qamili i Vogël i takoi plejadës së parë të këngëtarëve popullorë kosovarë të pasluftës , siç janë : Zyhra Mula, Meserete Çavolli, Mazllom Mejzini, Nexhmije Pagarusha, Ismet Peja, Hivzi Vokshi, Xhejlani Broçi, Adem Ejupi , Lilijana Çavolli, Muhamet Shala, Shahindere Bërlajolli, Qerimane Imami, Myrvete Fetahu, Gonxhe Gashi, Lajde Berisha, Behixhe Pakashtica , Anton Tomi , Gonxhe Manaku , Ismet Veseli, Rexhep Zajazi e shumë të tjerë.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës. / KultPlus.com

More e kam pasë nji jaran të vjetër
Sevdali, shoq si gjindet tjetër.
Me sharkijen o plakë
Zemrën ma digj’te flakë, hej, hej
Zemrën ma digj’te flakë.
More ata gishta prej qelibari
O tuj lodru’ fort t’ushtojke zani
Vallen o sevdali.
Zemrën ma ke shkri, hej, hej
Zemrën o ma ke shkri!
Ani moj sharkia me dymbëdhet tela
More s’ka kush t’bjen ty si hera tjera!
Mallin o me na hjekë
O se pa ty o kem mbetë, hej, hej
Mjeshtri o ty t’ka vdekë.
Ani unë këtë kangë po ta qes Ymer Riza
qe ta ndin more te gjithë shoqnia ,
Mallin o me na hjekë ,
Se pa ty o kem mbet. / KultPlus.com

Kur Qamili i Vogël këndonte Këngën e Rexhës (VIDEO)

Sonte KultPlus ju sjell ‘Kënën e Rexhës’ të intepretuar nga zëri i paharrueshëm i Qamilit të Vogël

Qamili i Vogël ka një bagazh të madh në skenën muzikore, duke mbetur kështu njëri ndër zërat më të paharrueshëm të skenës sonë muzikore.

Qamili i Vogël i takoi plejadës së parë të këngëtarëve popullorë kosovarë të pasluftës , siç janë : Zyhra Mula, Meserete Çavolli, Mazllom Mejzini, Nexhmije Pagarusha, Ismet Peja, Hivzi Vokshi, Xhejlani Broçi, Adem Ejupi , Lilijana Çavolli, Muhamet Shala, Shahindere Bërlajolli, Qerimane Imami, Myrvete Fetahu, Gonxhe Gashi, Lajde Berisha, Behixhe Pakashtica , Anton Tomi , Gonxhe Manaku , Ismet Veseli, Rexhep Zajazi e shumë të tjerë. / KultPlus.com

‘I vu’jtun jam në këtë jetë, sa të rrnoj e të vdes’

Qamili i Vogël do të mbetet përherë në historinë e muzikës popullore qytetare të trevave shqiptare.

Sot KultPlus ju sjell këngën e tij ‘I vujtun jam në jetë”. Këngë kjo që i këndon vuajtjes qe dashuria i sjell.

Qamili i Vogël i takoi plejadës së parë të këngëtarëve popullorë kosovarë të pasluftës , siç janë : Zyhra Mula, Meserete Çavolli, Mazllom Mejzini, Nexhmije Pagarusha, Ismet Peja, Hivzi Vokshi, Xhejlani Broçi, Adem Ejupi , Lilijana Çavolli, Muhamet Shala, Shahindere Bërlajolli, Qerimane Imami, Myrvete Fetahu, Gonxhe Gashi, Lajde Berisha, Behixhe Pakashtica , Anton Tomi , Gonxhe Manaku , Ismet Veseli, Rexhep Zajazi e shumë të tjerë.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

I vu’jtun jam në këtë jetë
Sa të rrnoj e të vdes.
Sevdaja m’u ka pjek

Si bylbylit o në pranverë
Bylbyli këndon n’Çabrat
Vajzë mos qaj me lot.

Del sy zeza mos rri O në dhomë
Ngo bylbylin si O këndon!
Male dhe fusha jeshil
Ç’u bona harabë.

Mjaft durova sa i mal me borë
O se la pa të shti në dorë!
Me t’shti n’dorë mori syzezë
Mjaft moj më ke përvlu’.
Qe shtat vjet n’zemër m’ke ndezë
E t’lutem me m’u afru’. / KultPlus.com

“Sa i bukur muji i Majit” kënga e Qamilit të Vogël dhe Mazllom Mejzinit

Kjo është kënga “Sa i bukur muji i Majit”, kënduar nga Qamili i Vogël dhe Mazllom Mejzini.

KultPlus e sjellë këtë këngë edhe me tekst por edhe me audio./KultPlus.com

Sa i bukur muji Majit
lulet celin trondofili
lulzoj fusha kodra mali
mirë ja thotë kanges bylbyli
lulzoj fusha kodra mali
mirë ja thotë kanges bylbyli

Kodra t’bukura mbush gjelbrime
me gezim po dal ni herë
me dashnoren ner ni hije
kendojme këngën si për herë
me dashnoren ner ni hije
kendojme këngën si për herë

Kange te bukura tuj kendue
n’ditë ma t’bukura n’muj te Majit
fort ne dy jam dashurue
s’me largohesh kurr prej mallit
fort ne ty jam dashurue
s’me largohesh kurr prej mallit