Mbretëresha 95-vjeçare në timon

Edhe pse tashmë në moshën 95-vjeçare, Mbretëresha Elisabeth nuk ka nevojë për një shofer personal.

Mbretëresha është fotografuar së fundmi teksa drejton një makinë “Range Rover”, ndërsa në vendin e parë qëndron i ulur këshilltari i saj i garave me kuaj John Warren.

Elisabeth bëri një vizitë në Word Farm në fundjavë, aty ku Princi Philip kaloi pjesën më të madhe të kohës pasi u tërhoq nga detyra në vitin 2017.

Pas vdekjes së bashkëshortit të saj Princit Philip, Mbretëresha Elisabeth qëndroi për një kohë të gjatë e mbyllur në Windsor. / KultPlus.com

Mbretëresha Elizabeta II feston ditëlindjen e 95-të

Mbretëresha Elizabeta II festoi ditëlindjen e saj të 95-të me ceremoni të reduktuara për të dytin vit me radhë për shkak të kufizimeve për frenimin e koronavirusit.

Trupat me Ngjyra, ceremonia tradicionale për ditëlindjen e mbretëreshës, u mbajt në Kështjellën Windsor me paradë të reduktuar.

Ditëlindja e saj përkoi me samitin e G7 që u mbajt në Cornwall të Anglisë këtë vit.

Mbretëresha u takua me udhëheqësit që morën pjesë në samit në një pritje të premten dhe ajo do të vizitohet në Kështjellën Windsor të dielën nga Presidenti i SHBA-së, Joe Biden dhe bashkëshortja e tij.

Festimet e sotme do të përfshijnë gjithashtu një përshëndetje me të shtëna nga 41 armë dhe një performancë nga Red Arrows, një ekip britanik i fluturimeve akrobatike.

Mbretëresha, ditëlindja e së cilës bie në prill, zyrtarisht e feston atë në qershor, sipas datës së saktë të përcaktuar nga Pallati Buckingham.

E lindur më 21 prill 1926, Mbretëresha Elizabeta është monarkja me mbretërimin më të gjatë në Britaninë e Madhe. Ajo është ulur në fronin britanik që nga 6 shkurti 1952.

Mbretëresha kaloi ditëlindjen e saj në prill pa ndonjë festë kryesisht për shkak të vdekjes së bashkëshortit të saj pak kohë më parë.

Princi Filip, bashkëshorti i mbretëreshës dhe Duka i Edinburgut, vdiq më 9 prill pasi pësoi probleme kardiake në moshën 99 vjeçe./atsh/KultPlus.com

Mbretëresha Elizabet sapo ka lançuar birrën e saj të re në nder të Princit Philip

Një birrë mbretërore sapo ka dalë në treg, pasi Mbretëresha Elizabeth lançoi birrën e prodhuar nga bimët e rritura në pasurinë e saj Sandringham në Norfolk, Angli.

Dy lloje janë hedhur në treg, sipas raporteve të ndryshme të lajmeve.

E para, një e hidhur tradicionale angleze e filtruar, e cila kushton 3.99 £ për shishe sipas The Times, dhe ka 4.3% ABV. E dyta është një IPA e artë që vjen pak më e fortë me 5% ABV .

Philip nuk flinte në darkë pa konsumuar një birrë, ndaj puna e parë me të cilën Elizabeth u angazhua ishte pikërisht kjo.

Birraria Barsham do nxjerrë shishet e reja me etiketën Windsor dhe lënda e parë, si elbi organik, ashtu edhe uji i pusit janë marrë nga Sandringham, aty ku Mbretëresha dhe Princi Philip bënin pushimet./ KultPlus.com

Ditëlindja e heshtur e Mbretëreshës Elisabeth pa Princin Philip pas 74 vitesh martesë

Këtë vit 95-vjetori i lindjes së Mbretëreshës Elizabeth do të jetë një rast i heshtur pas vdekjes së burrit të saj prej 73 vjetësh, Princit Philip, shkruan People.

Ditëlindja e shënuar e monarkut të Mërkurën nuk do të festohet si zakonisht, ndërsa Mbretëresha dhe anëtarët e tjerë të familjes shpesh shënojnë ditëlindjet e tyre duke ndarë portrete të reja me publikun, nuk do të ketë një foto të lëshuar këtë vit.

Kjo do të jetë ditëlindja e parë e Mbretëreshës Elizabeth pas vdekjes së burrit të saj, i cili u varros në Shën George’s Chapel në Kalanë Ëindsor të Shtunën. Ai vdiq në 9 Prill në moshën 99 vjeç, vetëm dy muaj larg 100 vjetorit të lindjes.

Mbretëresha është e rrethuar nga stafi i saj besnik dhe tre qentë e saj (të cilët ajo është parë në Kopshtet Frogmore gjatë javës së kaluar) në Windsor Castle, dhe anëtarët e familjes me gjasë do të vizitojnë monarken në ditët në vijim./ KultPlus.com

Mbretëresha Elizabeth II i rikthehet punës

Me pothuajse 95 vitet e saj, mbretëresha Elizabeth II e gjen veten përballë peshës së kurorës pa pasur princin Philip në krah, shkruan vanityfair.it.

”Ai ishte thjesht forca ime”, shkroi sovrania menjëherë pas vdekjes së tij, në llogarinë zyrtare në Instagram të familjes mbretërore.

Tani Madhëria e Saj është vetëm, dhe siç theksoi djali i tij Andrew, “ajo ndjen një zbrazëti të madhe, por duhet të vazhdojë”.

Përveç detyrave mbretërore, mbretëresha e gjen veten edhe përballë grindjes midis nipave të saj Harry dhe William.

Dhe çështjet e protokollit në varrimin e gjyshit mund të përkeqësojnë tensionet midis vëllezërve.

Harry në teori, pasi kishte humbur rolet ushtarake me të cilat ishte aq i lidhur me lamtumirën në familjen mbretërore, ndryshe nga William, nuk do të mund të paraqitet në shërbimin e varrimit i veshur me një uniformë dhe as nuk do të jetë në gjendje të bëjë përshëndetjen ushtarake para arkivolit.

Mbretëresha, e cila sigurisht nuk dëshiron tensione të mëtejshme familjare në funeral, mund të dalë nga protokolli i saj duke shfrytëzuar një ligj të vitit 1984 sipas të cilit “është e paligjshme për çdo person që nuk shërben në forcat ushtarake të Madhërisë së Saj të veshë uniformën e ndonjë e këtyre forcave pa lejen e Madhërisë së Saj”.

Me pak fjalë, Elizabeth mund të anashkalojë problemet e protokollit duke i dhënë personalisht leje Harrit të veshë uniformën. /atsh/ KultPlus.com

Elizabeth II feston pa bujë 69-vjetorin e ngjitjes në fron

Mbretëresha Elizabeth II festoi sot 69-vjetorin e ngjitjes  së saj në fron pa shumë bujë duke qëndruar jashtë syve të publikut, në kështjellën Windsor për shkak të pandemisë së koronavirusit.

“Në këtë ditë në vitin 1952, mbretëresha hipi në fron pas vdekjes së babait të saj, mbretit George VI”, sipas familjes mbretërore, në një postim në Twitter.

Mbretëresha ka kaluar një pjesë të madhe të pandemisë në Windsor me princin Philip dhe  me një grup të vogël të stafit të besuar.

Babai i saj, mbreti George VI, vdiq më 6 shkurt në Sandringham.

Sipas Shoqatës Britanike të Shtypit, vitin e ardhshëm do të ketë një ditë shtesë pushimi,  kur mbretëresha të festojë jubileun e saj të platinit./atsh/ KultPlus.com

Një monedhë e veçantë për nder të 95-vjetorit të Mbretëreshës Elizabeth II

Një monedhë speciale me vlerë pesë funte (5.54 euro) do të lëshohet në Britani të Madhe përpara ditëlindjes së 95-të të Mbretëreshës Elizabeth II, njoftoi sot Thesari Mbretëror.

“Zemra ime dhe përkushtimi im” është slogani që do të gdhendet në monedhë dhe i referohet një premtimi që mbretëresha ua bëri subjekteve të saj gjatë mesazhit të saj të parë televiziv të Ditës së Krishtlindjes në vitet 1950.

Monedhat 5-funtëshe nuk janë në përdorim të përditshëm dhe tradicionalisht lëshohen vetëm për raste shumë të veçanta.

Mbretëresha, ditëlindja e së cilës është më 21 prill, paraqitet në monedhat dhe kartmonedhat normale të valutës britanike./atsh/ KultPlus.com

Për të parën herë në më shumë se 30 vjet, Elizabeth II e feston Krishtlindjen në Windsor

Për shkak të pandemisë së COVID-19, Mbretëresha Elizabeth II dhe bashkëshorti i saj, Princi Philip, do t’i kalojnë Krishtlindjet në qetësi në kështjellën Windsor, për herë të parë në më shumë se 30 vjet, njoftoi sot Pallati Buckingham.

Tradicionalisht, çifti mbretëror e kalon sezonin e festave në rezidencën e tyre në Sandringham, Norfolk, ku bashkohen me anëtarët e tjerë të familjes.

Por, përballë gjendjes shëndetësore, sovrania 94-vjeçare dhe burri i saj 99 vjeç, që ka një shëndet të brishtë, vendosën të qëndrojnë në rezidencën e tyre në periferi të Londrës.

“Pasi shqyrtuan të gjitha këshillat e duhura, Mbretëresha dhe Duka i Edinburgut kanë vendosur ta kalojnë Krishtlindjen në qetësi në Windsor, këtë vit”, tha një zëdhënës i Pallatit Buckingham.

Gjatë valës së parë të COVID-19, Elisabeth II dhe Princi Philip i ndërprenë angazhimet e tyre publike dhe u izoluan në rezidencën e tyre në Windsor.

Më pas, ata shkuan në kështjellën Balmoral gjatë verës, duke ndjekur traditën.

Ndërsa qeveria britanike njoftoi një bllokim në Krishtlindje, javën e kaluar, duke lejuar bashkimin deri në tre familje për pesë ditë nga 23-27 dhjetor, Pallati Buckinghamit nuk ka sqaruar nëse pjesa tjetër e familjes mbretërore, përfshirë fëmijët dhe nipërit e mbesat e sovranes, do të udhëtojnë në Windsor./atsh/ KultPlus.com

70 vite në fron, britanikët do të mbjellin pemë për nder të Mbretëreshës Elizabeth

Britanikët do të mbjellin pemë për të festuar 70-vjetorin e Mbretëreshës Elizabeth në fron si pjesë e një plani për të krijuar një vend më të gjelbër për nder të shtatë dekadave të shërbimit të saj.

94-vjeçarja, monarkja me jetëgjatë në historinë e mbretërisë britanike, pritet të shënojë 70-vjetorin e mbretërimit të saj në shkurt të 2022-s.

Qeveria po planifikon një festë katër-ditore atë verë dhe një ditë pushimi publik shtesë, me mbjelljen e pemëve, për të shënjuar këtë momentit historik.

Me emrin “Mbulesa e Gjelbër e Mbretëreshës”, projekti i mbështetur nga shoqata bamirëse do të inkurajojë komunitetet, shkollat, këshillat bashkiakë dhe pronarët e tokave të mbjellin pemë vendase për të ndihmuar mjedisin dhe për t’i bërë zonat lokale më të gjelbra.

Kryeministri Boris Johnson tha se kriza shëndetësore dhe pandemia i kishin kujtuar njerëzit për rëndësinë e natyrës dhe hapësirave të gjelbra dhe se pemët mund të transformonin komunitetet si dhe trajtimin e ndryshimeve klimatike.

“Ndërsa ne festojmë 70 vitet e shërbimit të jashtëzakonshëm të Madhërisë së saj, unë i inkurajoj të gjithë ‘Mbillni një pemë për jubileun’, tha Johnson.

Organizatat bamirëse “Cool Earth” dhe “The Woodland Trust” thanë se mbjellja e pemëve do të ishte një dhuratë e veçantë për monarken, e cila ka mbjellë më shumë se 1.500 pemë në të gjithë botën gjatë mbretërimit të saj.

Elizabeth, e cila është monarkja aktuale më e vjetër dhe me mbretërimin më të gjatë në botë, u bë mbretëreshë më 6 shkurt 1952, pas vdekjes së babait të saj, Mbretit George VI.

Familja mbretërore britanike ka qenë një zë i rëndësishëm në fushatat për një mori çështjesh mjedisore. Princi Charles ka folur për dekada në lidhje me ndikimin e ndryshimit të klimës, si edhe dhe nipi i saj Princi William. \ A2news/ KultPlus.com

Shndërrohet në muze vila në të cilën ka jetuar Mbretëresha Elizabeth

Një vilë e shkatërruar në kryeqytetin e Maltës, Valleta, ku ka jetuar Mbretëresha e Anglisë Elizabeth, do të rindërtohet dhe do të kthehet në muze.

Nga viti 1949 e deri në 1951 ishte në vitet e para të martesës në atë kohë dhe u transferua në Maltë kur burri i saj, Philip, ishte i vendosur atje në komandën Royal Navy, përcjellë KultPlus.

Prona dy katëshe tani po i nënshtrohet restaurimit. Vila Guardamangia ka një dhomë ndenjeje të madhe, një dhomë ngrënie, kuzhinën, 6 dhoma gjumi, 3 tualete, sallën e madhe mbretërore, 2 garazhe dhe disa dhoma të cilat përfundojnë me një dalje në një kopsht gjigand plot gjelbërim.

Pas shumë kohësh qeveria e Maltës po merr përsipër rregullimin e një vile kaq historike, pronarët e të cilës për vite më radhë nuk e kanë lejuar që ajo të restaurohej edhe pse një pjesë e saj ishte shumë e dëmtuar. Një vit më parë ajo doli në shitje për 6 milionë euro. Në Tetor të 2019, vilën Guardamangia u ble nga qeveria e Maltës.

Vila qëndron krenare përgjatë një rruge të ngushtë në kodrën Guardamangia dhe në atë kohë mbante në mbikëqyrje portet e Marsamxett dhe Alletta, ku mjetet e ushtrisë ankoroheshin. Malta atëherë ishte një koloni angleze dhe një bazë kyçe në mes të Mesdheut dhe rrugës për në Indi.

Kuratori Kenneth Gambin është shprehur se rinovimi do të kushtojë mbi 10 milionë euro dhe do të ruhen të gjitha sendet, letra të mbretëreshës, etj.

Gambin ka theksuar se po shikohet mundësia që çifti mbretëror të jetë i pranishëm kur vila të ketë përfunduar për të ndarë kujtimet e tyre gjatë atyre viteve. Hera e fundit kur Mbretëresha e ka parë këtë shtëpi ka qenë viti 2007 gjatë një vizite në Maltë, ku festuan edhe ditëlindjen e Mbretit Philip. / KultPlus.com

Mbretëresha Elizabeth bën thirrje për unitet gjatë pandemisë

Mbretëresha Elizabeth II ka bërë në fjalim të rrallë sot ku ka folur rreth përhapjes së pandemisë COVID-19.

Ajo ka thënë se së bashku mund ta tejkalojmë këtë sëmundje, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

“Së bashku ne po e luftojmë këtë sëmundje dhe unë dua t’ju siguroj se nëse mbetemi të bashkuar dhe të vendosur; atëherë do ta kapërcejmë atë”.

“Shpresoj që në vitet në vijim të gjithë do të jenë në gjendje të krenohen me mënyrën se si iu përgjigjën kësaj sfide”.

Elizabeth II e ka përfunduar fjalimin e saj duke thënë se ditë të mirë janë përpara.

“Derisa mund të kemi akoma për t’u ballafaquar, ne mund të ngushëllohemi se ditët më të mira do të kthehen. Në do të jemi përsëri me miqtë tanë. Do të jemi përsëri me familjet tona. Do ta takohemi përsëri”. Klan Kosova / KultPlus.com

Mbretëresha Elizabeth, ditarët e saj të adoloshencës i konsideron si pasurinë e saj më të madhe

Të jesh pjesë e një prej familjeve mbretërore më të rëndësishme të të gjitha kohërave, është shumë më e vështirë nga ç’mund ta imagjinoni.

Dhe kur kjo familje është familja mbretërore angleze, e cila njihet për frymën hermetike dhe rigoroze të ruajtjes së privatësisë dhe respektimin të kodeve të caktuara të sjelljes, çdo lajm rreth tyre përbën bujë, sidomos kur bëhet fjalë për mbretëreshën Elizabeth.

Për shembull e keni çuar ndonjëherë në mend se cila është pasuria më e madhe e sovranes 93 vjeçare? Me siguri po mendoni për koleksionin e pafund të kurorave të ndryshme dhe bizhuterive të çmuara, të cilat arrijnë shifrën e miliona sterlinave.

Por jo, mbretëresha nuk e ka aspak problem t’i humbasë ato, pasi pasuria e saj më e madhe janë në të vërtetë ditarët që ka shkruar që kur ishte 15 vjeç. Sipas biografëve të familjes mbretërore, monarkja i ruan ato si sytë e ballit pasi përmbajnë jo vetëm historinë e familjes së saj, por edhe sekrete të shtetit që mund të shërbejnë edhe si armë politikë nëse bien në duart e gabuara.

Sipas Michael Palin, historian i njohur i familjes mbretërore vetëm princi Philipp është i vetmi që mund t’u hedhë ndonjë sy herë pas here./living/KultPlus.com

Martesa mbretërore e mbretëreshës Elizabeth the Princit Philip përmes fotografive (FOTO)

Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Philip, të martuar më 20 nëntor të vitit 1947 sot festojnë përvjetorin e tyre të martesës, përcjellë KultPlus.
Çifti u martua para 2,000 mysafirëve në Westminster Abbey. Nusja mbante të veshur një fustan me 10,000 margaritarë, të dizajnuar nga Norman Hartnell. Princesha Elizabeta u përcoll nga tetë shoqëruese ditën e saj të martesës përfshirë edhe motrën e saj, Princeshën Margaret.KultPlus ju përcjellë shtatë dekadat të martesës së tyre në foto, duke përfshirë momente kur çifti ka qëndruar së bashku përmes ngjarjeve kryesore në histori./ KultPlus.comMbretëresha Elizabeta dhe Princi Philip me fotografi të reja për 70 vjetorin e martesës (FOTO)

Mbretëresha Elizabeta II dhe Duka i Edinburgut, Prince Philip kanë vënë në qarkullim portrete më të fundit të cilat i kanë bërë për të shënuar 70 vjetorin e martesës së tyre, përcjellë KultPlus.

Monarku britanik dhe mbretëresha Elizabeta II u martuan më 20 nëntor të viti 1947, ndërsa ata në atë kohë njiheshin si Princesha Elizabet dhe lejtnant Philip Mountbatten, në Westminster Abbey në zemër të Londrës.

Kjo dasmë kishte tërhequr vëmendje në mbarë botën dhe erdhi vetëm pesë vite para se Elizabeth të ngjitej në fron pas vdekjes së papritur të babait të saj, Mbretit George VI.
Në maj kishte dal njoftimi se Princi Philip, i cili është 95 vjeçar, do të tërhiqej nga jeta publike pasi shërbeu krah Mbretëreshës për 65 vite. Mbretëresha Elizabeth, e cila është 91 vjeçare po ashtu ka filluar t’i zvogëlojë përgjegjësitë e saj për shkak të moshës duke i dorëzuar disa nga përgjegjësitë trashëgimtarit të saj, Princit Çarls./ KultPlus.com