“Back to the Gorges of Balkan” ekspozita e radhës që përfshinë katër artistë

Galeria 17, më 5 korrik do të prezantojë ekspozitën “Back to the Gorges of Balkan”, ekspozitë që është kuruar nga Thibaut de Ruyter dhe me pjesëmarrje të artistëve Dren Maliqi, Driton Hajredini, Jakup Ferri dhe Merita Harxhi Koci, shkruan KultPlus.

Kjo ekspozitë vjen në kuadër të temës Arkivimi i Tranzicionit, një prej  katër temave që Galeria 17 trajton në kuadër të programit të vet.

Kuratori dhe kritiku i artit Thibaut de Ruyter është ftuar që të reflektojë mbi këtë temë dhe ai ka përzgjedh që ta vë në një kontekst një prej ekspozitave më të mëdha të artistëve të Ballkanit.

Në vitin 2003, kuratori i famshëm gjerman René Block organizoi një ekspozitë të madhe me jo më pak se 90 artistë nga ish-Jugosllavia, Shqipëria, Turqia, Greqia, Bullgaria dhe Rumania. Titulli i ekspozitës “In den Schluchten des Balkan [In the Gorges of Balkan] –” u mor nga një roman i shkruar nga Karl May në vitin 1892 dhe theksoi me ironi faktin se Evropa Perëndimore më në fund po shikonte një territor dhe skenë arti mjaft të panjohur. Pikërisht njëzet vjet më vonë ne rindërtojmë, në Galerinë 17, pjesëmarrjen e katër nga shtatë artistëve nga Kosova dhe prezantojmë veprat artistike që ishin ekspozuar në Gjermani për vizitorët në Prishtinë. Do të jetë një shans unik për të zbuluar video ose instalacione të hershme nga artistë të njohur kosovarë, për të eksploruar arkivin e një ekspozite të rëndësishme, por gjithashtu, për të parë se çfarë ka ndryshuar (ose jo) në skenën e artit vendas gjatë dy dekadave të fundit.

Ekspozita do të hapet në ora 19:00./ KultPlus.com

“Muzat e Akropolit” po vijnë, Merita Harxhi Koci sonte do të prezantojë koleksionin e saj më të ri (FOTO)

Merita Harxhi Koci është gati për të shpalosë koleksionin e saj të fundit, koleksion që do të prezantohet sonte, fiks në ora 19:00, mëson KultPlus.

Merita Harxhi Koci shprehet të jetë e ngazëllyer për punën e fundit që ngërthen një koleksion të tërë, e që për emër ka “Muzat e Akropolit”, koleksion që është frymëzuar nga monumenti ikonë Akropoli, apo Shkëmbi i Shenjtë, sikurse që quhet nga shumëkush, një vend që personifikon demokracinë, filozofinë, teatrin, lirinë e shprehjes dhe fjalës.

“Athina dukej si një vend i përsosur për të realizuar këtë fotosesion. Ne kemi punuar shumë për të realizuar këtë koleksion, dhe për këtë jemi shumë të emocionuar, pasi që tashmë jemi në prag të prezantimit të koleksionit tonë të ri, e që është realizuar në qytetin e bukur të Athinës”, ka thënë Merita Harxhi Koci për KultPlus.

Merita Harxhi Koci

Koleksioni që do të prezantohet vetëm online në faqen e disenjatores Merita Harxhi Koci, përfshinë 12-të fustane, dhe sipas saj, të 12-të fustanet janë me stil individual, duke filluar prej luleve, gurëve të çmueshëm e deri te detajet e ndërlikuara. Me një fjalë, këto 12 fustane kanë diçka të veçantë për secilën.

“Ne falënderojmë ekipin tonë, sikurse që falënderojmë edhe ekipin e fotosesionit për gjithë punën e tyre të palodhur”, ka thënë Harxhi Koci, duke specifikuar se ky koleksion është kaq i bukur, falë edhe përkushtimit të ekipit përfshirës në këtë koleksion.

“Shpresojmë që të ju pëlqejë edhe të tjerëve, po aq sa kemi qenë të përkushtuar ne”, ka thënë për fund Merita Harxhi Koci, e cila njihet si një ndër disenajtoret më të përkushtuara në vend. Merita Harxhi Koci, përpos ateliesë së saj në Prishtinë, ajo së fundi ka hapë edhe një pikë tjetër të shitjes në Shkup të Maqedonisë së Veriut. / KultPlus.com

Disenjatorja Merita Harxhi Koci dhuron fustana në Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve

Qendra për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve- viktimave që kanë pas dhunë në familje është vizituar nga disenjatorja Merita Harxhi Koci, e cila ju ka bërë një befasi për këtë fundvit, shkruan KultPlus.

Duke pas parasysh vuajtjet e këtyre grave, Harxhi Koci ka menduar që tu bëjë këtë festë të Vitit të Ri më të gëzuar e më elegant, e cila ju ka dhuruar fustane elegantë.

Harxhi Koci ka thënë për KultPlus se e kishte menduar se këto gra do ti lumturonte me këto dhurata, por nuk e kishte imagjinuar se do të gëzoheshin kaq shumë.

“Unë mendova se do ti gëzoj ato gra, por më e gëzuar dola unë, sepse u përmbusha kur pash kaq gëzim në fytyrat e tyre”, ka thënë Harxhi Koci.

Harxhi Koci shumë shpesh merr pjesë në iniciativa humane, e cila nëpërmjet punës së saj kreative merr pjesë në organizime të ndryshme humane./ KultPlus.com

Vitet e 80-ta inspirim për koleksionin e ri të Merita Harxhi-Kocit (FOTO)

Jeta Zymberi

Kohët e kaluara kujtohen me shumë nostalgji, ajo nostalgji për shumëkënd kthehet në inspirim. Njëjtë ka ndodhur me disenjatoren Merita Harxhi Koci e cila vitet e 80-ta i ka si pikënisje për krijimin e koleksionit të saj më të ri, shkruan KultPlus.

Sipas Meritës, vitet e 80-ta janë periudha e fundit në këto dekada, ku femra ka synuar të duket e bukur në mënyrë natyrale.

“Fustanet e këtij koleksioni, janë të dizajnuara enkas për festat e fundvitit, dhe në një mënyrë përmbajnë në vete retro-glamur. Në fakt, jam inspiruar me modën e viteve 80 – ta, periudhë e cila e thekson sensualitetin e femrës në mënyrë suptile. Pas kësaj kohe, fillon edhe përdorimi në masë i operacioneve plastike dhe botox-it”, ka thënë Merita për KultPlus.

Disenjatorja tutje ka folur për periudhën e viteve 80-ta, në kohën kur ajo ishte një vajzë e re me një pasion të theksuar për modën.

“Këtë koleksion e kam bërë me shumë kënaqësi, për shkak se ajo ka qenë mosha e rinisë sime të hershme, kohë kur kam filluar të eksperimentoj me veshje. Në atë kohë, shumicën e gardërobës e kam dizajnuar dhe qepur vet. Natyrisht, më ka ndihmuar edhe nëna ime, e cila ka shije dhe talent të jashtëzakonshëm për dizajnimin dhe qepjen e rrobave”.

Gjatë kësaj periudhe shija e saj ishte mjaft e rafinuar, ku për vete ajo dizajnonte fustane të shkurt, këmisha me mëngë të gjëra me rrudha te krahët. Në pjesët e poshtme të fustanit ka preferuar të përdor ngjyra të forta. Ishte koha kur ajo eksperimentonte me materiale të lehta, rrëshqitëse dhe me shkëlqim.

“Shumica e këtij koleksioni është të themi një rimake apo një reminishencë e gardërobës që e kam veshur gjatë viteve 1988 dhe 1989. Prandaj, edhe e kam punuar me shumë dashuri dhe emocion”.

Përkundër këtij përkushtimi dhe dashurie për këtë koleksion, Merita ka vendosur çmimet të jenë të arsyeshme, me idenë që çdo vajzë që punon të mund t’ia ofroj vetes një fustan për festat e fund vitit, ose të ja bëjë dhuratë dikujt.

“Pra, thjesht, meqë periudha e viteve 80-ta është koha kur kam filluar të dizajnoj për vete, kohë e artë për mua, krejt koleksionin do ta ofroj me fitime minimale”, ka përfunduar Merita për KultPlus, duke premtuar që do të vazhdoj të sjell koleksione shumë të bukura në të ardhmen e afërt. / KultPlus.com

Merita Harxhi – Koci sjell koleksionin e ri Pranverë / Verë (FOTO)

Disenjatorja Merita Harxhi Koci ka sjell koleksionin e radhës. Fustane tejet të bukur dhe elegant kanë zënë vend në këtë koleksion i cili nuk përmban një numër të caktuar fustanesh, pasi që disenjatorja do të vazhdojë të rris numrin e tyre deri në fund të verës, shkruan KultPlus.

Materialet me të cilat janë punuar këto fustane elegante, janë kryesisht dantellë, mëndafsh, dantellë me gurë etj.

Për këtë koleksion disenjatorja ka treguar për KultPlus që më shumë ka eksperimentuar me prerje dhe kombinime të materialeve.

“Sa i përket ngjyrave, kam përdorur një gamë të gjerë, prej baby blue, pra ngjyrave të buta, deri të ato të fortat”, ka thënë Merita për KultPlus.

Koleksionin kësaj radhë ajo do ta prezantojë vetëm përmes fotosesionit. Fotografitë janë realizuar në shtëpi dhe banesa të ndryshme, kryesisht në ambiente ku jetohet. / KultPlus.com

Merita Harxhi Koci, përmes baletit sjellë koleksionin e radhës

Baleti të rrëmben në botën magjike, duke shprehur me gjuhën e trupit dashurinë, dhembjen, mallin…copëza jete. Kështu na vjen edhe ky koleksion nga dizajneria e njohur kosovare Merita Harxhi Koci, shumë unik, “pikturuar” me të gjitha ngjyrat e ylberit, prerje dhe modele për rastet tuaja speciale, por mbi të gjitha shumë komode, shkruan KultPlus.

Në bashkëpunim me fotografin Shenoll Zehri, balerinën Aulonë Nuhiu, dizjaneria Merita Harxhi Koci “troket” në stinën e pranverës me këtë minikoleksion, i cili vë theksin te gjatësia, materiali shumë cilësor dhe ngjyrat. Për ato që duan modën dhe artin, për ato që e duan thjeshtësinë, por me hijeshi edhe elegancë, për ato që duan të duken të veçantë, ky koleksion është adresa e duhur.

Dizajneria Merita Harxhi Koci, gjithmonë është fokusuar në realizimin e fustaneve të mbrëmjeve madhështore, si një festim i personalitetit të gruas, të sofistikuar dhe elegante në masën e duhur./ KultPlus.com