Kompania Meta prezanton robotin ‘polyglot’, flet, njeh dhe përkthen në 100 gjuhë të botës

Kompania “Meta” prezantoi sot një model të inteligjencës artificiale (AI) që mund të përkthejë dhe transkriptojë fjalë në dhjetëra gjuhë.

Sipas kompanisë, modeli “SeamlessM4T” njeh, përkthen, transkripton dhe e kthen tekstin në pothuajse 100 gjuhë.

Në të njëjtën kohë, ky model mund të përkthejë bisedat në 35 gjuhë.

“Bota në të cilën jetojmë nuk ka qenë kurrë më e ndërlidhur dhe njerëzit kanë akses në përmbajtje shumëgjuhëshe më shumë se kurrë më parë. Kjo është arsyeja pse aftësia për të komunikuar dhe kuptuar informacionin është gjithnjë e më e rëndësishme”, thuhet në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të kompanisë.

Për momentin vetëm studiuesit dhe zhvilluesit mund ta përdorin këtë model./KultPlus.com

Meta shton masat e mbikëqyrjes nga prindërit për llogaritë e fëmijëve në Facebook, Instagram

Kompania Meta, e cila zotëron Facebook-un dhe Instagram-in, po shton disa masa sigurie që i lejon prindërit të mbikëqyrin dhe kufizojnë qasjen e fëmijëve në platforma. Masat pasojnë kritikat ndaj mediave sociale lidhur me ndikimin e tyre tek shëndeti mendor mes adoleshentëve. Por shumë nga përmirësimet kërkojnë miratimin nga të miturit dhe prindërit e tyre, duke ngritur pikëpyetje se sa efektive janë.

Instagrami tani do t’u dërgojë një njoftim adoleshentëve pasi ata bllokojnë dikë, duke i inkurajuar që t’i lënë prindërit të “mbikëqyrin” llogaritë e tyre. Ideja është që të tërheqin vëmendjen e fëmijëve për të qënë më të hapur ndaj mbikëqyrjes së llogarive nga prindërit e tyre.

Nëse një adoleshent pranon kushtet e medias sociale, sistemi do t’i lejojë prindërit që të vendosin kufij kohorë, të shohin se kush i ndjek ose ndiqet nga fëmija i tyre dhe do t’i lejojë ata të shohin se sa kohë shpenzon fëmija në Instagram. Por sistemi nuk i lejon prindërit që të shohin përmbajtjen e mesazheve.

Kompania Meta thotë se qëllimi është “balancimi i sigurisë dhe autonomisë” tek adoleshentët si dhe nxitja e debatit mes prindëve dhe fëmijëve të tyre.

Nëse fëmija ndiqet në rrjet nga dikush jashtë rrethit të miqve të tij, kjo gjë mund të grejë alarmin se individi është i panjohur për të përtej botës virtuale.

Jim Steyer me firmën “Common Sense Media” thotë se masat janë kamuflazh.

“Asnjë nga këto veçori të reja nuk adreson ndikimin negativ që ka modeli i tyre i biznesit në mirëqenien e fëmijëve, përfshirë shëndetin e tyre mendor. Kemi nevojë për ligje kombëtare të privatësisë për të mbrojtur fëmijët”, tha zoti Steyer përmes një deklarate.

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për Shëndetin Publik, Vivek Murthy paralajmëroi muajin e kaluar se nuk ka prova të mjaftueshme për të treguar se mediat sociale janë të sigurta për fëmijët dhe adoleshentët dhe u bëri thirrje kompanive të teknologjisë që të ndërmarrin veprime të menjëhershme për të mbrojtur fëmijët.

Zoti Murthy tha për agjencinë e lajmeve “Associated Press” se ndërsa ai e pranon që kompanitë e mediave sociale kanë ndërmarrë disa hapa për t’i bërë platformat e tyre më të sigurta, këto veprime nuk janë të mjaftueshme.

Gjithashtu duke filluar nga e marta, kompania Meta do t’i inkurajojë – por jo t’i detyrojë fëmijët që të mbyllin Facebook-un për disa minuta, sikurse veprom tashmë Instagrami. Pas 20 minutash qasje, përdoruesit adoleshentë do të marrin një njoftim për ta mbyllur aplikacionin, por mund ta injorojnë këshillën duke e mbyllur njoftimin./VOA / KultPlus.com

Meta do të paguajë për shërbimet e realitetit virtual

Pronari i Facebook, Meta, po lançon një shërbim abonimi të realitetit virtual (VR) ndërsa përpiqet ta bëjë atë pjesë të biznesit të saj fitimprurës. “Meta” thotë se përdoruesit me pagesë do të kenë akses në dy lojëra të reja në muaj, shkruan “ BBC ”.

Për tre muajt e parë të vitit, kompania mëmë e Instagram postoi një humbje prej 4 miliardë dollarësh në njësinë e saj VR.

Meta përballet me konkurrencën nga firmat duke përfshirë gjigantin e teknologjisë Apple, i cili zbuloi syzet e shumëpritura të realitetit virtual këtë muaj.

Të hënën, kompania tha se shërbimi Meta Quest+, i cili kushton 7,99 dollarë në muaj ose 59,99 dollarë për një abonim vjetor, është i pajtueshëm me syzet e tij Quest 2, Quest Pro dhe Quest 3 të ardhshëm.

Në vitin 2021, CEO i Meta Mark Zuckerberg zbuloi planet për të ndërtuar një “metaverse” – një botë në internet ku njerëzit mund të luajnë lojëra, të punojnë dhe të ndërveprojnë në një mjedis virtual, shpesh duke përdorur kufje VR.

“Me kalimin e kohës, shpresoj që ne të shihemi si një kompani metaverse dhe dua të ankoroj punën dhe identitetin tonë në atë që po ndërtojmë”, tha Zuckerberg.

Shkurtin e kaluar, Meta zbuloi disa projekte ambicioze të AI, me Zuckerberg që e përshkroi AI si “çelësin për zhbllokimin e metaverses”.

Kompania raportoi një fitim prej 5.7 miliardë dollarësh për tre muajt e parë të këtij viti, duke mposhtur pritshmëritë e tregut.

Megjithatë, divizioni i saj Reality Labs, i cili prodhon syze VR dhe produkte të tjera, raportoi një humbje neto prej 4 miliardë dollarësh për periudhën./alsatm/KultPlus.com

Facebook dhe Instagram kufizojnë lajmet në Kanada

Kompania Meta, që ka në pronësi Facebook-un dhe Instagram-in, ka thënë se do të fillojë t’i kufizojë lajmet në platformat e saj për konsumatorët kanadezë pasi parlamenti i Kanadasë miratoi një projektligj kontrovers për lajmet në internet.

Projektligji detyron platformat e mëdha teknologjike të kompensojnë botuesit e lajmeve për përmbajtjen e postuar në faqet e tyre.

Meta dhe Google tashmë kanë testuar kufizimin e qasjes në lajme për disa kanadezë.

Në vitin 2021, përdoruesve australianë u ishte bllokuar shpërndarja dhe leximi i lajmeve në Facebook, shkaku i një ligji të ngjashëm.

Ligji për lajmet në internet i Kanadasë, i cili u miratua nga senatorët më 22 qershor, parashtron rregulla që u kërkojnë platformave si Meta dhe Google të negociojnë marrëveshje tregtare dhe të paguajnë mediumet për përmbajtjen e tyre.

Meta e ka quajtur ligjin “legjislacion me të meta thelbësore, që injoron realitetin se si funksionojnë platformat tona”.

Më 22 qershor, Meta tha se qasja në lajme do të bllokohet në Facebook dhe Instagram për të gjithë përdoruesit në Kanada para se ligji të hyjë në fuqi.

“Një kuadër legjislativ që na detyron të paguajmë për linqet dhe përmbajtjet që ne nuk i postojmë dhe që nuk janë arsyeja pse shumica dërrmuese e njerëzve i përdorin platformat tona, nuk është as i qëndrueshëm dhe as i zbatueshëm”, tha një zëdhënës i Meta për agjencinë e lajmeve, Reuters.

Kompania tha se ndryshimet nuk do të kenë ndikim në shërbimet e tjera të këtyre platformave për përdoruesit kanadezë.

Google e quajti projektligjin “të papërshtatshëm” në formën e tij aktuale dhe tha se po tentonte të punonte me qeverinë për ta gjetur një “rrugë përpara”.

Qeveria kanadeze thotë se ligji i lajmeve në internet është i nevojshëm “për ta rritur drejtësinë në tregun kanadez të lajmeve digjitale” dhe për t’i lejuar mediumet në vështirësi të “sigurojnë kompensim të drejtë” për lajmet dhe linqet e shpërndara në platforma.

Një analizë e projektligjit, nga një mbikëqyrës i pavarur i buxhetit të parlamentit, vlerësoi se mediat mund të marrin rreth 230 milionë euro në vit nga platformat digjitale.

Në fillim të këtij muaji, ministri kanadez i Trashëgimisë, Pablo Rodriguez, i tha Reuters se testet e kryera nga platformat e teknologjisë ishin “të papranueshme” dhe një “kërcënim”.

Në Australi, Facebook rivendosi përmbajtjen e lajmeve për përdoruesit australianë pasi bisedimet me qeverinë çuan në disa ndryshime në ligj.

Të enjten, zyra e Rodriguez tha se ai ishte takuar me liderë të Google dhe Facebook këtë javë dhe kishte planifikuar diskutime të mëtejshme, por shtoi se qeveria do të ecë përpara me zbatimin e projektligjit.

“Nëse qeveria nuk mund të ngrihet për kanadezët kundër gjigantëve të teknologjisë, kush do ta bëjë?”, thuhet në deklaratën e publikuar.

Grupet e industrisë së medias e përkrahën miratimin e projektligjit si një hap drejt drejtësisë në treg.

“Gzetaria e vërtetë, e krijuar nga gazetarë të vërtetë, vazhdon të kërkohet nga kanadezët dhe është jetike për demokracinë tonë, por kushton”, tha Paul Deegan, president dhe shef ekzekutiv i News Media Canada.

Ligji për lajmet në internet pritet të hyjë në fuqi në Kanada pas gjashtë muajsh./KultPlus.com

Kanadaja do të kërkojë nga Google dhe Meta të paguajnë mediat për lajmet e tyre

Senati i Kanadasë miratoi të enjten një projekt-ligj që do t’u kërkojë Google-s dhe Meta-s të paguajnë mediat për përmbajtjen e lajmeve që ata ndajnë ose ripërdorin në platformat e tyre.

Projektligji, i cili do të bëhet ligj, u miratua në mes të një përplasjeje midis qeverisë së kryeministrit Justin Trudeau dhe gjigantëve të teknologjisë Silicon Valley.

Senati miratoi projektligjin i cili kërkon nga gjigantët e teknologjisë Meta dhe Google që të paguajnë mediat për lajmet që ato postojnë në platformat e tyre.

Ndërkohë Meta në një deklaratë tha se do të zbatojnë ligjin në fjalë. Projektligji do të bëhet ligj pas miratimit mbretëror dhe do të hyjë në fuqi brenda 6 muajve./KultPlus.com

Meta aplikon inteligjencën artificiale edhe në reklama

Në reklamat e gjigandit ”Meta” hyn edhe inteligjenca artificiale, raporton Reuters.

Kompania do të fillojë testimin e këtyre mjeteve për krijimin e përmbajtjeve të tilla si sfondet e tekstit dhe imazhit.

Një grup i përzgjedhur reklamuesish do të ftohen të eksperimentojnë me mjetet në një lloj “shesh lojërash” që kompania e quan AI ​​Sandbox, shpjeguan drejtuesit e Meta në një event në Nju Jork.

Megjithatë, drejtuesit nuk kanë specifikuar se cilët dhe sa reklamues do të kenë akses në këtë hapësirë ​​fillimisht, duke thënë vetëm se bëhet fjalë për një grup të vogël.

Por Meta planifikon t’u japë më shumë reklamuesve akses në korrik dhe të integrojë disa nga veçoritë në produktet gjenerike të reklamave më vonë këtë vit.

Njoftimi shënon përpjekjen e parë të pronarit të Facebook dhe Instagram në prezantimin e produkteve duke përdorur teknologjinë e inteligjencës artificiale gjeneruese, në vazhdën e popullariteti i ChatGpt.

Dhe kjo vjen disa orë pasi Google, një konkurrent në reklamat në internet, tregoi gjatë konferencës së zhvilluesve se si AI do të integrohet në produktet e tij më të njohura, duke filluar me kërkimin.KultPlus.com

Presidenti Meta: Lamtumirë kryeshqiponja e valles së shqipeve, Besim Zekthi

Ditën e sotme është ndarë nga jeta mjeshtri i valles popullore mbarëshqiptare, “Nderi i Kombit”, Besim Zekthi.

Presidenti i Shqiperise Ilir Meta ka shprehur ngushëllimet për ikjen e një ikone të artit shqiptar. “Falë talentit të spikatur dhe interpretimit të lartë e virtuoz si askush tjetër, ai i dha valles shqiptare, pjesë e rëndësishme e trashëgimisë kulturore shqiptare, të gjithë shkëlqimin e merituar, duke u duartrokitur dhe vlerësuar nga shumë gjenerata. Arti shqiptar humbi sot një prej personaliteteve më të shquara, që me krijimtarinë e tij koreografike, e bëri edhe më të famshëm identitetin dhe kulturën kombëtare në mbarë botën”,- shprehet ndër të tjera, Presidenti Ilir Meta në mesazhin e tij.

Mesazhi i plotë i Presidentit Ilir Meta:

“Lamtumirë kryeshqiponja e valles së shqipeve, Besim Zekthi! Ndarja nga jeta e emblemës dhe solistit të pakrahasueshëm të Ansamblit të Këngëve e Valleve Popullore, Mjeshtrit të Madh dhe Nderit të Kombit, Besim Zekthi është thellësisht trishtuese.

Falë talentit të spikatur dhe interpretimit të lartë e virtuoz si askush tjetër, ai i dha valles shqiptare, pjesë e rëndësishme e trashëgimisë kulturore shqiptare, të gjithë shkëlqimin e merituar, duke u duartrokitur dhe vlerësuar nga shumë gjenerata.

Arti shqiptar humbi sot një prej personaliteteve më të shquara, që me krijimtarinë e tij koreografike, e bëri edhe më të famshëm identitetin dhe kulturën kombëtare në mbarë botën.

Edhe në periudhën më të errët të izolimit të vendit, virtuoziteti i Besim Zekthit dhe i artistëve si ai, arriti të lartësonte kulturën e popullit shqiptar dhe identitetit tonë europian edhe në skenat më prestigjoze botërore, ku mori të gjithë vlerësimin e merituar.

Falë emocioneve të papërshkruara në interpretimin e valleve ai rriti krenarinë, optimizmin dhe vetëbesimin e kombit tonë për ditë më të mira, mbështetur fort në rrënjët e traditave dhe vlerave më të mira kulturore e artistike të trashëguara brez pas brezi. Përjetësisht krenarë e mirënjohës për kontributin e Besim Zekthit për promovimin denjësisht të pasurisë sonë kulturore kombëtare, duke i përçuar vlerat e saj tek brezat e artistëve të rinj dhe duke u shndërruar në një shembull të përjetshëm frymëzimi.

Ngushëllimet më të përzemërta familjes Zekthi, të afërmve, bashkëpunëtorëve dhe mbarë komunitetit të artistëve. Vepra dhe kujtimi i Tij do të mbeten të paharruara!

Nga viti 1957 deri në vitin 1990, “Mjeshtri i madh” – Besim Zekthi interpretoi në mbi 200 valle si solist, duke realizuar me qindra figura artistike, të cilat janë të fotografuara në memorien artistike të gjithë adhuruesve të tij, në mbarë brezat shqiptarë. Karriera e tij shënon kulme suksesi jo vetëm në trevat shqiptare, por anekënd botës, ku me Ansamblin Popullor të Këngëve e Valleve, Besiz Zekthi “i dha zë e shpirt” valles dhe muzikës tone tradicionale.

Jeta e tij artistike është e lidhur fort me jetën artisike të Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore, jo vetëm si valltar, por  një seri vallesh janë krijuar prej tij dhe sot interpretohen me sukses nga  artistët e AKVP, si pjesë e fondit të artë të trashëgimisë tone kulturore. Ndër to mund të përmendim: “Valle me motive të Lapardhasë”, “Valle e Librazhdit”, “Valle e Shengjergjit”, “Valle e Leskovikut”, “Valle me motive të Çermenikës”, “Valle e Konispolit”, “Valle lave”, :valle e Kuksit”, “Valle me motive të Prizrenit”, “Valle me motive të Krujës”, “Për flamur, për atdhe”, “ Dasma e Rugovës”, “Valle me motive të Drenicës”, “Gju më gju me popullin”, “Valle mzeqare”, “Vjelja e mollëve”, etj.

Në vitin 2017 për të gjithë kontributin e tij artistik, në më shumë se 50 vjet në Ansamblin Popullor të Këngëve dhe Valleve, por dhe më gjerë, Besim Zekthi u dekorua nga Presidenti i Republikës z. Ilir Meta, me titullin “Nderi i Kombit”.

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit dhe Ansamblit Popullor, shpreh ngushëllimet familjarëve, të afërmve, miqve, bashkëpunëtorëve dhe adhuruesve që e duartrokitën gjatë gjithë karrierës së tij, “Nderin e Kombit” – Besim Zekthi. /KultPlus.com