Themeluesi i “Facebook”, Mark Zuckerberg, feston sot 40-vjetorin e lindjes

Themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i rrjetit social Facebook, Mark Zuckerberg, sot feston ditëlindjen e 40-të, shkruan KultPlus.

Mark Elliot Zuckerberg ka lindur më 14 maj,1984. Ai është një sipërmarrës amerikan i teknologjisë dhe filantropist.

Lindur në White Plains (New York), Zuckerberg ndoqi studimet në Harvard. Ai nisi të themelojë Facebook-un nga dhoma e tij e konviktit më 4 shkurt të vitit 2004 me shokët e dhomes Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz dhe Chris Hughes.

Fillimisht i nisur për të zgjedhur kampuset universitare, websajti u përhap shpejt duke arritur një miliard përdorues në 2012-ën. Zuckerberg e çoi kompaninë në bursë në maj të 2012 me shumicën e aksioneve.

Të ardhurat e tij neto vlerësohen të kenë qenë 55 miliardë dollarë, deri në 30 nëntor 2018, duke rënë gjatë vitit të fundit bashkë me aksionet e Facebook-ut në tërësi. Në 2007-ën, në moshën 23 vjeçare ai u bë miliarderi më i ri i vetërealizuar.

Në dhjetor 2016, Zuckerberg ishte në vendin e 10-të të listës së personave më të fuqishëm në botë nga revista Forbes.

Zuckerberg e braktisi shkollën në vitin e dytë në mënyrë që të mbaronte projektin e tij. Në janar të 2014, ai do kujtonte:

“Më kujtohet atëherë një ose dy ditë pasi fillova Facebook, po haja pica me shokët dhe po mendoja Dikush duhet të krijoj një shërbim të tillë për botën. Por kurrë nuk mendoja se do ishim ne ata që do e bënim një gjë të tillë.Ne ishim më të predispozuar për ta realizuar.”

Në 28 Maj 2017, Zuckerberg mori një diplomë honorare nga Harvard.

Historiku i krijimit të facebook:

Në 4 Shkurt 2004, Zuckerberg hodhi në Internet Facebook, foto nga dhoma e tij e konvinktit në Harvard. Një inspirim për krijimin e Facebook mund të ketë ardhur që nga Philips Exeter Academy,shkolla para-universitare ku Zuckerberg kishte diplomuar në vitin 2002. Aty shkolla kishte publikime  “Libri me Foto”,të cilin studentët e quanin si “The Facebook”. Foto të tilla ishin një pjesë e rëndësishme e eksperiencave sociale në shumë shkolla private. Me anë të tyre,studentët mund të shënonin detaje si viti i mbarimit, shokët dhe numrat e telefonit.

Kur nisi Facebook, Zuckerberg mendoi se do ishte thjeshtë ” një gjë Harvardi”, derisa vendosi që ta përhapte edhe nëpër shkolla të tjera, duke u ndihmuar nga shoku i dhomës Dustin Moskovitz. Ata filluan me universitet Columbia University,New York, University, Standford, Dartmouth, Cornell.

Më pas Zuckerberg, Moskovitz dhe disa shok u transferuan në Palo Alto, Kaliforni, në Silicon Valley ku morën me qera një shtëpi të vogël që shërbente si zyrë. Gjatë verës, Zuckerberg u takua me Peter Thiel, i cili investoi në kompani. Ata morën zyrën e tyre të parë diku nga mesi i 2004-ës. Sipas Zuckerberg-ut, grupi planifikonte të kthehej në Harvard, por përfundimisht vendosën të qëndronin në Kaliforni. Ata kishin refuzuar oferta nga korporatat kryesore për të blerë kompaninë. Në një intervistë të 2007-ës, Zuckerberg shpjegoj arsyen: “Nuk ishte për sasinë e parave. Për mua dhe kolegët e mi, gjeja më e rëndësishme ishte të krijonim fluks informacioni të hapur për njerëzit. Të pasurit e korporatave të mediave që zotëroheshin nga konglomeratët nuk ishte një ide tërheqse për mua.”

Ai i ritheksoi këto qëllime edhe në 2010-ën në gazetën Wired: “Gjëja që me të vërtet më intersonte ishte misioni,të bërit një botë të hapur. Në 21 Korrik 2010, Zuckerberg deklaroi se kompania kishte arritur kuotën e 500 milion përdoruesve.I pyetur nëse kompania mund të gjeneronte më shumë të ardhura nga reklamat si pasojë e rritjes galopante,ai shpjegoj:

“Them se po…nese shikon se sa faqet tona klikohen krahasuar me faqet e zakonshme.Kjo është gjeja më e thjeshtë që mund të bënim.Por nuk jemi për të tilla gjëra.Ne bëjmë para mjaftueshëm.Dua të them se po e menaxhojmë mirë dhe se po rritemi aq sa duam.”

Revista Vanity Fair e emëroi Zuckerberg si numrin 1 në listën e 2010-ës të 100 njerëzve më me influencë të epokës së informacionit. Zuckerberg ishte në vendin 23-të në po të njëjtën listë të një viti më parë (2009). Në 2010-ën, Zuckerberg u zgjodh në vendin e 16-të në sondazhin vjetor të ew Statesman si një ndër 50 personat më me infuencë në botë./KultPlus.com

Meta prezanton robotët me “personalitet”

Kompania Meta e ka prezantuar një seri të re të softuerit – gjerësisht të njohur si robotë – që e imiton të folurën e njeriut përmes teksteve apo zërit.

Këta robotë do të kenë “personalitet” dhe do të specializohen në disa fusha të caktuara, siç janë pushimet apo këshilla për gatim.

Kjo është një tjetër përpjekje e Metas që të jetë konkurrente në garën mes kompanive të teknologjisë për të prodhuar inteligjencë artificiale më të saktë dhe më të personalizuar.

Robotët janë ende duke u avancuar, ka thënë shefi i Metas, Mark Zuckerberg.

Në Kaliforni, në një ngjarje të organizuar nga kjo kompani, Zuckerberg ka thënë se viti 2023 ka qenë “vit fantastik për inteligjencën artificiale”.

Ai ka thënë se ideja është që të krijohen robotë që nuk dizajnohen vetë për t’iu përgjigjur pyetjeve.

“Kjo nuk ka të bëjë vetëm me kërkesa për përgjigje. Robotët do të kthehen në argëtim”.

Këta robotë do të mund të përdoren brenda ditësh, mirëpo në fazën e parë do të jenë të qasshëm vetëm në Shtetet e Bashkuara.

Njoftimi i Metas për robotët është bërë në të njëjtën ditë kur rivali i saj OpenAi – krijues i aplikacionit ChatGPT – e ka konfirmuar se softueri i tij mund të bëjë kërkime në internet, për t’iu ofruar përdoruesve informacionin e fundit./REL / KultPlus.com

Më 4 shkurt të vitit 2004 lindi rrjeti social Facebook

Më datën 4 shkurt të vitit 2004 lindi rrjeti social Facebook, duke shkaktuar një revolucion në fushën e medias, shkruan KultPlus.

Studenti 19-vjeçar Mark Zuckerberg i Universitetit të Harvardit hapi për herë të parë këtë faqe e cila që nga atëherë ka arkëtuar 33 miliardë dollarë.

Uebfaqja më e popullarizuar e botës së rrjeteve sociale Facebook, u lansua pikërisht në datën 4 shkurt të vitit 2004.

I frymëzuar, Zuckerberg krijoi “The facebook” një rrjet fillimisht i dedikuar vetëm për studentët e Harvardit. Miku i tij dhe më vonë kolegu Dustin Moskovitz pretendon se brenda 24 orëve nga hapja e faqes më 4 shkurt, ishin të regjistruar 1200 deri në 1500 studentë.

Tani, Facebook ka 2.2 miliardë përdorues aktivë që e përdorin atë për të mbajtur kontakte me miqtë dhe të afërmit, për të mësuar më shumë në atë që iu intereson si dhe për të shkëmbyer informacione dhe fotografi.

Pas disa ndryshimeve, një vit më vonë në vitin 2005 faqja u riemërua Facebook dhe u bë e qasshme për këdo mbi moshën 13-vjeç me një adresë të vlefshme e-maili.

Deri në vitin 2008, ajo ishte faqja më e përdorur në botë. /KultPlus.com

“Dhimbjet janë të përkohshme, njashtu edhe brengat”

Çdo njeri dëshiron të bëhet i suksesshëm në jetë, por vetëm pak e mbledhin kurajën dhe bëjnë atë çfarë është e nevojshme për ta arritur suksesin.

Ekziston një vijë mes jetës së zakonshme dhe jashtëzakonshme, ndërkaq për ta kapërcyer atë vijë kërkohet dashuri, gatishmëri për t’u shfaqur në punë dhe për ta bërë këtë tërë kohën pa u ndalur.

Nëse ua analizojmë të kaluarën shumicës së njerëzve të suksesshëm, e shohim se të gjithë ata e kanë pasur këtë të përbashkët.

Ata e kanë dashur punën e tyre dhe e kanë bërë këtë vazhdimisht pa u brengosur për rezultatet.

Nelson Mandela respektohet në tërë botën si “lider” i kohërave moderne.

Të suksesshmit si Bill Gates, Jack Ma, Jeff Bezof, Mark Zuckerberg dhe Steve Jobs kanë qenë tejet të përkushtuar në punën e tyre sepse e kanë dashur më së shumti.

Madje, Bill Gates kishte deklaruar se në ditët e hershme të Microsoft nuk kishte pushuar fare sepse dëshironte të punonte shumë për ta ndërtuar të ardhmen dhe për të bërë ndryshim në botë.

Nëse e marrim këtë mësim nga njerëzit e suksesshëm dhe fillojmë të shfaqemi në punë, pavarësisht kohës që mund të nevojitet, eventualisht ne do të bëhemi të suksesshëm dhe do ta kapërcejmë atë vijë mes të zakonshmes dhe jashtëzakonshmes.

Ndiqeni pasionin tuaj rregullisht. Mos e lini t’ju ikë asnjë ditë.

Flini duke menduar për punën e së nesërmes dhe zgjohuni të emocionuar e të mbushur me energji.

Vazhdoni të lëvizni, shënoni progres dhe asnjëherë mos u ndalni.

Dhimbjet janë të përkohshme, njashtu edhe brengat. Këto janë dobësi që ju shiten juve nga “frika”.

Asnjëherë mos u ndalni. Ky është çelësi drejt suksesit./ KultPlus.com

Anët negative të ‘Metaverse’ – i lejon fëmijët të hyjnë në klube të natës virtualisht

Një hetim i kryer nga BBC News tregon se si disa aplikacione në metaversin e realitetit virtual janë të rrëzikshëm nga dizajni, transmeton KultPlus.

Studimi i BBC News përmes një aplikacioni përdori moshën minimale 13 vjeçare dhe pati çasje në lodra seksi dhe prezervativë, e madje aty edhe iu afruan shumë burra të rritur. Pra, Metaverse është një emër që u jepet lojërave dhe eksperiencave të cilat janë të qasura nga njerëzit të cilët mbajnë kufje të realitetit virtual.

Mark Zuckerberg mendon se kjo gjë mund të jetë e ardhmja e internetit – aq shumë, sa kohët e fundit ai e riemëroi “Facebook-un” si Meta, me kompaninë që investoi miliarda në zhvillimin e kufjeve të saj Oculus Quest.

Ajo kufje – tani e riemërtuar Meta Quest – mendohet të ketë deri në 75% të pjesës së tregut. Ishte një nga këto kufje që studimi i BBC News përdori për të eksploruar një aplikacion dhe një pjesë të metaverses. Aplikacioni, i quajtur VRChat, është një platformë virtuale në internet të cilën përdoruesit mund ta eksplorojnë me avatarë 3D.

Ndërsa nuk është bërë nga Facebook, ai mund të shkarkohet nga një dyqan aplikacionesh në kufjet Meta Quest të Facebook, pa kontrolle të verifikimit të moshës – kërkesa e vetme është një llogari në Facebook.

BBC News krijoi një profil të rremë për të krijuar llogarinë e saj – dhe identiteti i saj i vërtetë nuk u kontrollua.

Brenda VRChat, ka dhoma ku përdoruesit mund të takohen në një restorant siç është McDonald’s, për shembull – por ka edhe klube për kërcim. /KultPlus.com

Facebookut i fshihen 30% e aksioneve

Mark Zuckerberg , bashkëthemelues i Facebook dhe një nga aksionarët kryesorë të tij, pa pasurinë e tij të bjerë me gati 30 miliardë dollarë në një ditë pas një rënie rekord të aksioneve të kompanisë mëmë Meta, të enjten.

Me një pasuri aktuale prej 84.3 miliardë dollarësh, sipas Forbes, kjo është hera e parë që 37-vjeçari nuk përfshihet në 10 njerëzit më të pasur në planet që nga vera e 2015.

Zuckerberg zotëron pothuajse 13% të Meta Platforms, kompania mëmë e Facebook.

Shlyerja prej 29.8 miliardë dollarësh e pasurisë së Zuckerberg është humbja e dytë më e madhe ditore në histori. Është pak më shumë se 35 miliardë dollarët e humbur nga njeriu më i pasur në botë, Elon Musk, nëntorin e kaluar, pasi ai shkroi në Twitter se synonte të shiste 10% të aksioneve të tij në Tesla.

Aksionet e Meta ranë pasi kompania paralajmëroi për rritje më të dobët se sa pritej të ardhurat tremujorin e ardhshëm dhe tha se ndryshimet e fundit të privatësisë së Apple do t’i kushtonin kompanisë 10 miliardë dollarë, sipas CNBC.

Rënia prej 26% ishte rënia më e madhe njëditore e Metës dhe rezultoi në humbjen e më shumë se 200 miliardë dollarëve në kapitalizimin e kompanisë. Kjo shumë është gjithashtu një rekord historik negativ.

Çfarë ka ndodhur në kompani së fundmi?

Facebook njoftoi të mërkurën se fitimet e tij ranë me 8%, pra 10.29 miliardë dollarë në tremujorin e fundit të 2021. Oksimoroni në këtë rast gjendet në elementin e mëposhtëm: Në të njëjtin njoftim thuhet se të ardhurat janë rritur me 20%, pra me 33.67 miliardë dollarë.

Si është e mundur të rriten të ardhurat, por të zvogëlohen fitimet?

Sipas analistëve, kjo papajtueshmëri vjen për shkak të kostove për departamentin e Reality Labs, pra departamentin që do të “lançojë” të ardhmen e botës online, realitetit virtual. Sipas raportimeve, Meta ka investuar tashmë mbi 10 miliardë dollarë në këtë teknologji dhe pritet të shpenzojë edhe më shumë fonde.

Ndryshimet e fundit të privatësisë nga Apple e bëjnë më të vështirë për kompanitë si Meta gjurmimin e njerëzve për qëllime reklamimi, gjë që ushtron presion edhe mbi të ardhurat e kompanisë. Në një telekonferencë me analistët të mërkurën, shefi financiar i Metës tha se kompania po përballej me 10 miliardë dollarë nga ndryshimet e Apple në 2022. Analistët në MoffettNathanson, në një shënim për klientët, e përshkruan vlerësimin si “të befasishëm”.

Meta parashikoi të ardhura shumë më të ulëta se pritjet e analistëve për tremujorin aktual, pjesërisht për shkak të konkurrencës në rritje nga TikTok , tha kompania, duke ndikuar qartë investitorët.

Rekrutimi i saktë dhe ndryshimi i orientimit

Meta Platforms Inc. synon të zbatojë planin e Mark Zuckerberg për të ndryshuar peizazhin në rrjetet sociale, duke instaluar një “botë” të re të realitetit virtual , siç paralajmëroi disa muaj më parë. Që atëherë, kompania ka zhvendosur burimet dhe ka punësuar inxhinierë nga konkurrentët si Apple dhe Google, të cilët mund të ndihmojnë në realizimin e vizionit të saj. Zgjeroi fuqinë punëtore me 23%, duke e mbyllur vitin me 71,970 punonjës, kryesisht në role teknike, për t’i shërbyer planit dhe për të përshpejtuar kalimin në botën e re që po përgatitet të prezantohet në internet./albeu.com/ KultPlus.com

Rrjetet e tjera sociale po i shkaktojnë probleme Facebook-ut

Gjigandi i mediave sociale, Facebook, për herë të parë në historinë 18 vjeçare ka shënuar një rënie të përdoruesve aktiv të përditshëm, shkruan BBC, përcjell KultPlus.

Meta Networks thotë se përdoruesit aktiv ranë në 1,929 miliardë në tre muajt deri në fund të dhjetorit, krahasuar me 1,930 miliardë në tremujorin e mëparshëm.

Firma paralajmëroi gjithashtu për ngadalësimin e rritjes së të ardhurave përballë konkurrencës nga rivalët si TikTok dhe YouTube, ndërsa reklamuesit gjithashtu po shkurtojnë shpenzimet.

Rënia e çmimit të aksionit të Metës fshiu rreth 200 miliardë dollarë (147.5 miliardë paund) nga vlera e tregut të aksioneve të kompanisë.

Aksionet në platformat e tjera të mediave sociale, duke përfshirë Twitter, Snap dhe Pinterest, gjithashtu ranë ndjeshëm.

Meta, e cila zotëron platformën e dytë më të madhe të reklamave dixhitale në botë pas Google, tha gjithashtu se ishte goditur nga ndryshimet e privatësisë në sistemin operativ të Apple.

Ndryshimet e kanë bërë më të vështirë për markat që të synojnë dhe matin reklamat e tyre në Facebook dhe Instagram dhe mund të kenë një ndikim “në rendin prej 10 miliardë dollarësh” për këtë vit, sipas shefit financiar të Metës, Dave Wehner.

Të ardhurat totale të Meta-s, pjesa më e madhe e të cilave vjen nga shitjet e reklamave, u rritën në 33.67 miliardë dollarë në periudhë, duke mposhtur thuajse parashikimet e tregut.

Ai gjithashtu parashikoi të ardhura nga 27 miliardë deri në 29 miliardë dollarë për tremujorin e ardhshëm, që është më e ulët se sa prisnin analistët.

Ndërsa kompania ka bërë investimet e veta në video për të konkurruar me TikTok, në pronësi të gjigantit kinez të teknologjisë ByteDance – ajo fiton më pak para nga ato oferta sesa burimet e saj tradicionale në Facebook dhe Instagram. /KultPlus.com

Facebook ndërron emrin

Themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg ka njoftuar se ka ndërruar emrin kompanisë në “Meta”.

Ky vendim ishte pjesë e një ndryshimi strategjik për të theksuar zhvillimin e botës virtuale ndërkohë që biznesi kryesor i rrjetit social është në krizë.

“Nga tash e tutje, ne së pari do të quhemi si metaverse, jo Facebook. Facebook është një nga produktet më të përdorura në botë. Por çdo ditë e më shumë ajo nuk përfshin gjithçka që bëjmë ne. Aktualisht, marka jonë është aq e lidhur ngushtë me një produkt sa që nuk mund të përfaqësojë gjithçka që ne po bëjmë”, tha Zuckerberg. / KultPlus.com

Nga Zuckerberg, tek Jobs: Librat që u ndryshuan jetën, më të pasurve të botës

Jeni i ri, pa punë, pa drejtim. Me shkollën s’po dilni kund. Praktikisht asgjë në jetë s’po funksionon. Gjëkundi duhet të përplasesh, të gjesh frymëzim e rrugën që do të ndjekësh. Në të njëjtën situatë janë gjendur një herë edhe më të pasurit e botës, ata që ndryshuan shoqërinë me idetë e tyre.

Ata dolën nga kjo gjëndre kllapie përmes librave dhe më poshtë është një listë me disa nga personat më me ndikim në botë dhe veprat që u ndryshuan jetët.

Mark Zuckerberg – The New Jim Crow, Michelle Alexander

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg u bë një mbështetës i fuqishëm i reformimit të sistemit gjyqësor pasi lexoi veprën e avokates së të drejtave civile, Michelle Alexander. Libri i saj flet për burgosjet në masë dhe se si kjo është rruga e gabuar për rehabilitimin e një shoqërie. Në një postim, në 2015, Zuckerberg tha se libri e frymëzoi të vizitonte burgun e San Quentin.

“Do të mësoj më tepër rreth kësaj çështjeje, por disa gjëra i kam të qarta që tani. Nuk mund të përfitojmë një shoqëri të drejtë duke burgosur shumicën. Sistemi i tanishëm nuk funksionon.”

Më pas, ai dhe gruaja e tij Dr. Priscilla Chan, dhuruan $6.5 milion për një projekt që nxjerr në pah padrejtësitë e sistemit gjyqësor.

Bill Gates – The Better Angels of Our Nature, Steven Pinker

Në një postim në Twitter në maj, Gates e quajti librin e mësipërm “librin më frymëzues që ka lexuar ndonjëherë”.

Vepra e Pinker shpjegon se dhuna është pakësuar me kalimin e kohës dhe kjo tregon se “bota po përmirësohet.

“Nuk do të thotë se po injorojmë problemet që kemi tani. Do të thotë që besojmë se mund të zgjidhen,” tha Gates.

Steve Jobs – Autobiography of a Yogi, Paramahansa Yogananda

Udhëtimi i Jobs-it në Indi para se të themelonte Apple është një detaj i rëndësishëm për të ardhmen e kompanisë që ai nisi.

Pas vdekjes së Jobs në 2011, miqve dhe familjarëve iu dha nga një kopje e “Autobiography of a Yogi”, shkruar nga një guru indian, i cili u prezantoi meditimin kulturave perëndimore.. /bota.al/ KultPlus.com

Vetëm vendi i pestë për Bill Gates në listën e më të pasurve

Bill Gates, themeluesi i Microsoft, renditet i pesti tashmë, pas shefit ekzekutiv dhe themeluesit të Facebook, Mark Zuckerberg, në listën e njerëzve më të pasur në botë, sipas ”Forbes”.

Divorci i Bill dhe Melinda Gates dhe ndarja e pronave më pas është arsyeja kryesore e kësaj rënieje në renditje.

Gates ka qenë një nga miliarderët më të mëdhenj që nga viti 1987 dhe kjo është hera e parë që ai është nën vendin e tretë që kur ”Forbes” filloi listimin.

Kompania e investimeve e Gates, “Cascade Investment LLC” (CAS), transferoi aksione me vlerë 2,4 miliardë dollarë te Melinda duke e çuar vlerën e saj neto në 5,6 miliardë dollarë.

Divorci i kushtoi Billit 3,2 miliardë dollarë.

Bill Gates aktualisht vlen 129,6 miliardë dollarë, ndërsa Zuckerberg 132 miliardë.

Bill dhe Melinda vendosën të ndaheshin pasi ish-shefi i Microsoft u zbulua se ishte mik me Jeffrey Epstein.

Gates ishte gjithashtu nën hetim për një lidhje tjetër të mundshme me një punonjëse të Microsoft, në vitin 2000.

Gates i është referuar miqësisë së tij me Epstein si një gabim i madh.

Megjithatë, Bill dhe Melinda do të punojnë së bashku në fondacionin e tyre ”Bill dhe Melinda Gates”, fondacioni më i madh bamirës në botë, për aq kohë sa kjo e fundit ndihet mirë me punën me ish-bashkëshortit. / KultPlus.com

Zuckerberg i dërgon mesazh të riut shqiptar

Me siguri të gjithë e keni parë videon e famshme që duken të gjitha skajet e Shqipërisë, nga Vërmoshi në Konispol.

Videoja e krijuar nga i riu shqiptar, Erald Halili nuk ka kaluar pa u parë edhe nga themeluesi i ‘Facebook’, Mark Zuckerberg.

Së fundmi, Halili ka ndarë në InstaStory suksesin e radhës, ku vihet re mesazhi që i ka dërguar Mark Zuckerberg.

Ky i fundit, i thotë “Çfarë po ndodh në Shqipëri në këto momente? Unë kam parë postimin tënd kudo në Instagram Stories. Urime.” / KultPlus.com

Facebook vendos sanksione të reja ndaj mohuesve të Holokaustit

Facebook ka marrë vendim që do sanksionojë çdo gjuhë që mohon apo shtrembëron tragjedinë e Holokaustit.

Këto vendime rrjeti i njohur social i mori sot gjatë ditës, duket thënë se nga fundi i këtij viti, do të drejtojë njerëzit që kërkojnë terma të lidhur me Holokaustin ose mohimin e tij. Drejtori i Facebook, Mark Zuckerberg, në vitin 2018 kishtë thënë përmes një interviste se ishte ndier i fyer kur kishte parë një përmbajtje që e mohonte tragjedinë e njohur.

“Kam luftuar mes qëndrimit rreth shprehjes së lirë dhe dëmit të shkaktuar nga minimizimi apo mohimi i tmerrit të Holokaustit. Mendimi im ka ndryshuar pasi kam parë të dhëna që tregojnë një rritje të madhe antisemitike”, ka shtuar Zuckerberg.

Vendimet e fundit i ka mbështetur edhe Kongresi Botëror Hebre dhe Komiteti Hebre Amerikan, duke shtuar se duhen rishikuar shumë publikime në rrjetin social Facebook, dhe t’i klasifikojnë si gjuhë urrejtjeje./ KultPlus.com

Facebook mund të mbyllet në Evropë

Fal rregullave të reja që janë vendosur nga Bashkimi Evropian ndaj kompanive amerikane, Facebook-u ka bërë me dije se mund të ndalojë së operuari në Evropë.

Sipas “Business Insider”, aplikacioni bazë i Facebook-ut dhe po ashtu Instagrami mund të largohen nga Evropa.

Referuar seancës gjyqësore më 10 shtator në Irlandë, kompania ka dorëzuar një deklaratë vullnetare nën betim me fakte të shkruara në Gjykatën e Lartë.

Facebook ka sfiduar urdhër preliminar të lëshuar më herët këtë muaj nga institucioni monitorues i të dhënave private në Irlandë, Komisioni i Mbrojtjes së të Dhënave (DPC), që kishte kërcënuar Facebook-un nga transferimi i të dhënave të BE-së për në SHBA nga shqetësimi i privatësisë.

“Në rast se ndalohet plotësisht transferimi i të dhënave në SHBA, siç duket se ka propozuar DPC-ja, nuk është e qartë se si aplikuesi, në këto rrethana, do të mund të ofronte shërbimet e Facebook-ut dhe Instagramit në BE”, ka thënë Yvonne Cunnane, kreu i mbrojtjes së të dhënave të Facebook-ut në Irlandë, duke shtuar se Facebooku ka 410 milionë përdorues aktivë në Evropë.

Një zëdhënës i Facebookut ka mohuar se kjo përbën rrezik nga tërheqje nga BE-ja, transmeton KultPlus.

“Facebook-u nuk po kërcënon që të tërhiqet nga Evropa. Dokumentet ligjore të dorëzuara në Gjykatën e Lartë të Irlandës përbëjnë një realitet të thjeshtë se Facebooku, dhe shumë biznese tjera, e organizata dhe shërbime, mbështeten nga transferimi i të dhënave nga BE-ja për në SHBA, në mënyrë që të operojnë”, ka thënë zëdhënësi.

“Mungesa e një bartje të dhënave ndërkombëtare në mënyrë të sigurtë dhe të ligjshme, do të përbënte dëme financiare, pikërisht në kohën kur po shikojmë të rikuperohemi nga COVID-19”. / KultPlus.com

Selena Gomez i dërgon mesazh Mark Zuckerberg në lidhje me urrejtjen dhe racizmin

Ylli botëror Selena Gomez ka publikuar mesazhin dërguar Mark Zuckeberg.

Gomez ka postuar mesazhin e saj në InstaStory, duke i bërë lutje për ndalimin e njerëzve për përhapjen e dezinformatave dhe promovimin e racizmit.

“Ne kemi një problem serioz. Facebook dhe Instagram janë duke u përdorur për të përhapur urrejtje, dezinformim, racizëm dhe fanatizëm”, shkroi ajo, dy ditë pasi yjet si Kim Kardashian, Jamie Foxx, Kerry washington, Sacha Baron Cohen, Mark Ruffalo, Dwyane Wade dhe Katy Perry promovuan #StopHateforProfit në rrjetet e tyre sociale.

Selena u ka bërë thirrje Zuckerberg dhe Sandberg që të bllokohen grupet dhe përdoruesit e përqendruar në përhapjen e gjuhës së urrejtjes, dhunës dhe keqinformimit.

“E ardhmja jonë varet nga ajo. Ky është një vit zgjedhjesh. Ne nuk kemi mundësi të kemi dezinformata në lidhje me votimin. Duhet të ketë kontroll të fakteve dhe llogaridhënie”, theksoi ajo./ KultPlus.com

Zuckerberg, njeriu që ua mori botën të gjithëve, për ta shijuar i vetëm

Facebook është bërë një mënyrë jetese, një element pa të cilin askush nuk do të mund të paramendonte jetën, i cili shpesh përdoret për çështje personale e herë për profesionale, shkruan KultPlus.

Facebook u krijua në rrethana të çuditshme, duke nisur si diçka e thjeshtë për t’u bërë më vonë në rrjetin më të madh social në botë.

Facebook u themelua nga Mark Zuckerberg me shokët e dhomës dhe shokët studentë Eduardo Saverin, Andreë McCollum, Dustin Moskovitz dhe Chris Hughes.

Antarësimi në faqe fillimisht u kufizua nga themeluesit te studentët e Harvardit, por u zgjerua në kolegjet e tjera në zonën e Bostonit, në Ivy League, dhe në Universitetin Stanford. Gradualisht u shtua mbështetja edhe për studentët në universitete të ndryshme përpara se të hapej për studentët e shkollave të mesme dhe përfundimisht për këdo mbi 13 vjeç.

Megjithatë, sipas një ankete të Consumer Reports e realizuar në maj 2011, janë 7.5 milionë fëmijë nën 13 vjeç me një llogari dhe 5 milionë nën 10 vjeç, duke shkelur kushtet e shërbimit të faqes. / KultPlus.com

Zuckerberg planifikon t’i rishikojë përmbajtjet e postimeve pas protestës së punonjësve të Facebookut

Pas një jave turbulente, drejtori ekzekutiv i Facebookut, Mark Zuckerberg, tha se kjo kompani planifikon të rishikojë “produktet dhe politikat” e saj pasi që punonjësit në këtë kompani në mënyrë shumë publike kundërshtuan vendimin e tij që të lejojë një postim nga presidenti Donald Trump, ka shkruar revista Digital Trends.

Zuckerberg tha në një postim në Facebook se vendimi për të rishikuar politikat e kësaj kompanie, e cila lejoi postimin e Trumpit “kur plaçkitja fillon, nisen plumbat”, erdh pas “reagimit të punonjësve, ekspertet e të drejtave civile dhe eksperteve të brendshëm”.

Ai tha se Facebook do t’i rishikojë politikat e veta që shqyrtojnë “kërcënimet e përdorimit të dhunës nga ana e shtetit” si dhe si të menaxhohen postimet të cilat mund të nxisin shtypjen e votuesve, dy tema për të cilat kjo kompani është kritikuar pas skandalit të vitit 2016 me kompaninë Cambridge Analityca, transmeton KOHA.

Postimi i Zuckerbergut erdh vetëm pas një jave pasi që e kishte mbrojtur vendimin e Facebookut për të lejuar postimin ndezës të Trumpit, edhe pasi që Twitter e kishte etiketuar dhe bllokuar ngase “lavdëronte dhunën”. Pas kësaj, punonjësit në Facebook shprehën mllefin e tyre ndaj mosveprimit të Zuckerbergut për të hequr këtë postim, dhe rreth 5,000 persona virtualisht lëshuan vendet e punës.

Postimi i Zuckerbergut të premten përfshiu listën prej shtatë temave të politikave që kjo kompani ka plan t’i rishikojë, përfshirë “nismat për të përparuar të drejtën racore dhe pjesëmarrjen votuese”.

“Duhet të rishikojmë nëse kemi nevojë të ndërrojmë strukturën për t’u siguruar se dëgjohen zërat e grupeve të duhura”, shkroi ai. “Jo vetëm kur janë në fjalë vendime që ndikojnë në grupe të caktuara, por edhe kur janë në pyetje vendime të cilat do të jenë precedent për gabime në të ardhmen. Jam i përkushtuar në rregullimin e përfaqësimit të llojllojshmërisë, përfshirjes së të gjithëve dhe drejtave të njeriut në proceset dhe menaxhimet tona, dhe së shpejti do të nxjerrim specifika se si mund të bëjmë përmirësime në lidhje me këto tema”, ka shtuar ai.

Zuckerberg mbron veprimet e marra ndaj keqinformimeve për virusin

Themeluesi i Facebookut, Mark Zuckerberg, ka deklaruar për BBC-në se do të heq çdo përmbajtje që do të shkaktojë “dëm të menjëhershëm” ndaj përdoruesve.

“Edhe nëse ndonjë prej tyre nuk do të qojë te dëmi i menjëhershëm fizik, nuk duam që keqinformimet të jenë përmbajtja që po bëhet virale”, ka thënë Zuckerberg.

Është hequr edhe deklarimi i presidentit të Brazilit, Jair Balsonar, se shkencëtarët kanë dëshmuar se ka një ilaç për koronvirusin.

Kjo sipas tij është hequr pasi thotë se nuk ishte e sigurt.

Ai po ashtu ka thënë se Facebook ka larguar përmbajtjet nga grupet që thonë se rrjetet digjitale 5G janë shkaku i përhapjes së virusit dhe në disa raste edhe kanë inkurajuar të dëmtojnë antenat.

Facebooku së fundi ka larguar përmbajtjet e teoricienit të konspiracioneve David Icke, për shkelje të vazhdueshme të rregulloreve në postim keqinformues.

Icke ka thënë se rrjeti telefonik 5G ka lidhje me përhapjen e virusit dhe në një video tjetër ka thënë se një grup i hebrenjve është prapa virusit.

Facebook dorëzohet para ligjit, do paguajë 500 milionë euro për shkelje privatësie

Gjiganti i rrjeteve sociale ‘Facebook’ tha të mërkurën se kishte arritur një ujdi 550 milionë dollarëshe (500 milionë euro) që lidhej me një padi. Padia pretendonte se rrjeti social mblodhi në mënyrë të paligjshme dhe ruajti të dhëna biometrike për miliona përdorues pa pëlqimin e tyre.

Procedimi gjyqësor filloi në 2015, kur përdoruesit e Illinois akuzuan Facebook-un për shkeljen e Aktit të Intimitetit të Informacionit Biometrik të shtetit në mbledhjen e të dhënave biometrike, raporton Daily Mail.

Firma nën pronësinë e ‘Facebook’ dhe Instagram’ dyshohet se e realizoi këtë përmes tiparit”Suggestions Tag”, i cili lejoi përdoruesit të njohin miqtë e tyre në rrjetin social nga fotot e ngarkuara më parë.

Sipas ligjit të shtetit, kompanitë duhet të marrin leje qartazi, para se të mbledhin të dhëna biometrike – përfshirë skanime të fytyrave, shpjegoi Washington Post.

Vendimi erdhi pasi Facebook-ut iu refuzua kërkesa për ri-gjykim nga Gjykata Supreme.

Në një deklaratë, firmat juridike Edelson, Robbins Geller dhe Labaton Sucharow thanë se paditësit do t’i kërkojnë gjykatës së qarkut të japë miratimin paraprak për zgjidhjen e kontestit. / KultPlus.com

Zuckerberg: Ne do të kemi teknologjinë për t’u ndjerë plotësisht në prani të dikujt tjetër, pavarësisht se ku ndodhet ai apo ajo

Ekzekutivi i Facebook, Mark Zuckerberg, paraqiti vizionin e tij për shoqërinë e vitit 2030, ku do të mbizotërojë realiteti i shtuar, një revolucion në shkëmbime sipas tij, për të cilin rrjeti social do të kontribuojë në masë.

“Këtë dhjetëvjeçar do të përqendrohem në planin afatgjatë. Në vend që t’i vija vetes sfida njëvjeçare, u përpoqa të mendoj se çfarë shpresoj që bota dhe jeta ime të duken në vitin 2030, për t’u siguruar që t’ia kushtoj tërë vëmendjen time kësaj sfide”, shkroi Zuckerberg në Facebook.

Për themeluesin e Facebook-ut, deri në fund të dekadës, njerëzit do të kenë braktisur celularin në favor të syzeve të realitetit të shtuar dhe do të përdorin kryesisht realitetin virtual.

“Ne do të kemi teknologjinë për t’u ndjerë plotësisht në prani të një personi tjetër, pavarësisht se ku ndodhet ai apo ajo dhe hulumtimet shkencore dp të na ndihmojnë të shërojmë e parandalojmë sëmundje, për të zgjatur me 2,5 vite pritshmërinë tonë të jetës”, shtoi ai.

Sipas tij, ngritja në fuqi e realitetit virtual do të ndryshojë natyrën e rrjetit social. Nëse deri tani interneti u ka mundësuar miliarda njerëzve që të lidhen kur dhe ku dëshirojnë, rrjeti social i së ardhmes do të përqendrohet në ndërveprimet private dhe do të na ndihmojë të ndërtojmë ato bashkësi të vogla për të cilat kemi të gjithë nevojë në jetë./gazetaexpress/ KultPlus.com

Mark Zuckerberg: Askush nuk meriton të ketë kaq shumë para

Mark Zuckerberg është personi i pestë më i pasur në botë duke zotëruar 70 miliardë dollarë dhe së fundmi është shprehur se miliarderët nuk meritojnë të kenë kaq shumë para.

Shefi ekzekutiv i Facebook bëri komentet gjatë një livestream në Q&A Facebook me punonjësit.

“Nuk e di nëse e kam të saktë se sa para duhet të ketë dikush, por në njëfarë niveli askush nuk meriton të ketë kaq shumë para. Unë mendoj se nëse bëni diçka të mirë, ju shpërbleheni, por mendoj se disa nga pasuritë që mund të grumbullohen janë të paarsyeshme”, tha ai duke iu përgjigjur komenteve në lidhje me Bernie Sanders politikan amerikan.

Sipas CNN, Zuckerberg vendosi ta bënte eventin e kompanisë në kohë reale, pasi dikush publikoi audion e një takimi të zhvilluar në korrik.

“Q &As në Facebook janë një nga traditat e mia të preferuara dhe pas publikimit të njërës prej tyre unë mendova se do të ishte mirë t’i tregojmë të gjithëve se si janë këto Q &As”, ka shkruar Zuckerberg në një postim në faqen e tij personale në Facebook.

Ai u pyet se si mund të qëndronte i paanshëm për kandidaten presidenciale Elizabeth Warren pas deklaratave të së kaluarës për të, pasi ajo lëshoi një plan agresiv për gjigandët e teknologjisë.

“Nëse ajo zgjidhet presidente, atëherë ne do të kemi një sfidë ligjore dhe unë do ta fitoj atë betejë. Nëse dikush përpiqet që të kërcënojë diçka që ekziston, ti shkon në betejë dhe lufton”, është shprehur Zuckerberg. / KultPlus.com

Mark Zuckerberg: Me Libra do të krijojmë një infrastrukturë financiare globale që fuqizon miliarda njerëz

Sot, Facebook së bashku me 27 organizata anembanë botës ka nisur Shoqatën Jofitimprurëse dhe ka krijuar një monedhë të re të quajtur Libra”, ka dhënë lajmin përmes një postimi në profilin e tij zyrtar të Facebook, Mark Zuckerberg.

Postimi i Mark si më poshtë:

Misioni i Libra është të krijojë një infrastrukturë të thjeshtë financiare globale që fuqizon miliarda njerëz në mbarë botën. Është mundësuar nga teknologjia blockchain dhe plani është që të lançohet në 2020. Ju mund të lexoni më shumë rreth shoqatës në linkun: https://libra.org

Të jesh në gjendje të përdorësh “paratë e lëvizshme” mund të ketë një ndikim të rëndësishëm pozitiv në jetën e njerëzve, sepse nuk duhet gjithmonë të mbash me vete para, të cilat mund të jenë të pasigurta ose të paguash tarifa shtesë për transfertat. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit që nuk kanë qasje në bankat tradicionale ose shërbimet financiare. Tani për tani, ka rreth një miliard njerëz që nuk kanë një llogari bankare, por kanë një celular.

Ne përpiqemi që ta bëjmë më të thjeshtë për të gjithë që të dërgojnë dhe të marrin para ashtu siç përdorin aplikacionet tona për të dërguar mesazhe dhe foto menjëherë. Për të mundësuar këtë, Facebook gjithashtu po lançon një degë të pavarur të quajtur Calibra që do të ndërtojë shërbime që ju lejojnë të dërgoni, shpenzoni dhe ruani Libra – duke filluar me një portofol dixhital, i cili do të jetë i disponueshëm në WhatsApp dhe Messenger dhe si një aplikacion i pavarur vitin e ardhshëm.

Calibra do të rregullohet si ofrues i shërbimeve të pagesave. Çdo informacion që ndan me Calibra do të mbahet i ndarë nga informacioni që ndan në Facebook. Që nga fillimi, Calibra do t’ju lejojë të dërgoni Libra pothuajse të gjithë personave nga smartphone me kosto të ulët ose pa kosto. Me kalimin e kohës, ne shpresojmë të ofrojmë më shumë shërbime për njerëzit dhe bizneset – si pagesa e faturave me vetëm një shtytje të butonit, blerjen e kafes me skanim të një kodi ose kalimi i transportit publik lokal pa pasur nevojë të mbani para në dorë ose edhe në metro.

Përveç përpjekjeve tona, shumë kompani të tjera do të ndërtojnë shërbimet e tyre duke përdorur Libra – nga kompanitë e pagesave si Mastercard, PayPal, PayU, Stripe dhe Visa, për shërbimet popullore si Booking, eBay, Farfetch, Lyft, Spotify dhe Uber. – tek organizatat jofitimprurëse që bëjnë punë të rëndësishme rreth përfshirjes financiare si Kiva, Mercy Corps dhe Women’s World Banking, tek kompanitë në hapësirën e kriptos, si Anchorage, Coinbase, Xapo dhe Bison Trails. Një numër i VC kryesore po bashkohen gjithashtu për të ndihmuar inovacionin në rrjetin Libra. Ne shpresojmë që të kemi mbi 100 anëtarë të shoqatës së Libra deri në kohën kur rrjeti do të lançohet vitin e ardhshëm.

E gjithë kjo është ndërtuar mbi teknologjinë blockchain. Është e decentralizuar – do të thotë se është drejtuar nga shumë organizata të ndryshme në vend të vetëm një, duke e bërë sistemin më të drejtë në përgjithësi. Është në dispozicion për këdo që ka një lidhje interneti dhe ka tarifa dhe kosto të ulëta. Dhe sigurohet nga kriptografia që ndihmon në ruajtjen e parave tuaja të sigurta.

Kjo është një pjesë e rëndësishme e vizionit tonë për një platformë sociale të fokusuar në privatësinë – ku mund të ndërveproni në të gjitha mënyrat që do të dëshironit privatisht nga mesazhet për të siguruar pagesat.

Privatësia dhe siguria do të ndërtohen në çdo hap. Për shembull, Calibra do të ketë një ekip të përkushtuar ekspertësh në menaxhimin e rrezikut të fokusuar në parandalimin e përdorimit të Calibra për qëllime mashtruese. Ne do të ofrojmë mbrojtje kështu që nëse humbni monedhën tuaj Libra, ne do të ofrojmë rimbursime. Ne gjithashtu besojmë se është e rëndësishme që njerëzit të kenë zgjedhje kështu që ju do të keni mundësitë për të përdorur shumë portofole të tjera të palëve të treta në rrjetin Libra.

Ka ende shumë më tepër për të mësuar dhe për të bërë para se Libra të jetë gati të lançohet zyrtarisht. Ne e dimë se është një ndërmarrje e madhe dhe përgjegjësi dhe jemi të angazhuar për ta arritur këtë. Ne kemi punuar me politikëbërës dhe ekspertë në fusha të tilla si përfshirja financiare, ekonomia, siguria, privatësia dhe blockchain, dhe ne do të vazhdojmë të dëgjojmë feedback e tyre teksa gjejmë mënyrën më të mirë për të ecur përpara. Ne jemi mirënjohës për partneritetin e tyre dhe për të gjitha bizneset, organizatat dhe institucionet akademike që janë pjesë e Shoqatës së Libra.

“Ky është fillimi i një udhëtimi emocionues dhe unë jam duke parë përpara për të ndarë më shumë informacion sa më shpejt,” mbyll postimin e tij Zuckerberg.

Nga Zuckerberg, tek Jobs: Librat që u ndryshuan jetën, më të pasurve të botës

Jeni i ri, pa punë, pa drejtim. Me shkollën s’po dilni kund. Praktikisht asgjë në jetë s’po funksionon. Gjëkundi duhet të përplasesh, të gjesh frymëzim e rrugën që do të ndjekësh. Në të njëjtën situatë janë gjendur një herë edhe më të pasurit e botës, ata që ndryshuan shoqërinë me idetë e tyre.

Ata dolën nga kjo gjëndre kllapie përmes librave dhe më poshtë është një listë me disa nga personat më me ndikim në botë dhe veprat që u ndryshuan jetët.

Mark Zuckerberg – The New Jim Crow, Michelle Alexander

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg u bë një mbështetës i fuqishëm i reformimit të sistemit gjyqësor pasi lexoi veprën e avokates së të drejtave civile, Michelle Alexander. Libri i saj flet për burgosjet në masë dhe se si kjo është rruga e gabuar për rehabilitimin e një shoqërie. Në një postim, në 2015, Zuckerberg tha se libri e frymëzoi të vizitonte burgun e San Quentin.

“Do të mësoj më tepër rreth kësaj çështjeje, por disa gjëra i kam të qarta që tani. Nuk mund të përfitojmë një shoqëri të drejtë duke burgosur shumicën. Sistemi i tanishëm nuk funksionon.”

Më pas, ai dhe gruaja e tij Dr. Priscilla Chan, dhuruan $6.5 milion për një projekt që nxjerr në pah padrejtësitë e sistemit gjyqësor.

Bill Gates – The Better Angels of Our Nature, Steven Pinker

Në një postim në Twitter në maj, Gates e quajti librin e mësipërm “librin më frymëzues që ka lexuar ndonjëherë”.

Vepra e Pinker shpjegon se dhuna është pakësuar me kalimin e kohës dhe kjo tregon se “bota po përmirësohet.

“Nuk do të thotë se po injorojmë problemet që kemi tani. Do të thotë që besojmë se mund të zgjidhen,” tha Gates.

Steve Jobs – Autobiography of a Yogi, Paramahansa Yogananda

Udhëtimi i Jobs-it në Indi para se të themelonte Apple është një detaj i rëndësishëm për të ardhmen e kompanisë që ai nisi.

Pas vdekjes së Jobs në 2011, miqve dhe familjarëve iu dha nga një kopje e “Autobiography of a Yogi”, shkruar nga një guru indian, i cili u prezantoi meditimin kulturave perëndimore..bota.al

Bill Gates dhe Mark Zuckerberg sugjerojnë librat që duhet të lexohen në Davos

Ndërsa njerëzit e botës së pasur do të paketojnë valixhet e tyre për Forumin Botëror Ekonomik në Davos, ata do të kenë mundësi edhe të shijojnë leximin e librave që kanë sugjeruar Gates dhe Zuckerberg, shkruan The Guardian, përcjellë KultPlus.

WEF, i cili që nga viti 1971 mbledh liderët globalë dhe drejtuesit e biznesit në qytetin alpin të Zvicrës, tanimë ka publikuar edhe një listë të librave të rekomanduara nga dy njerëzit e rregullt të Davosit, të cilët gjithashtu janë lexues të pasionuar: Bill Gates dhe Mark Zuckerberg.

Nëse ata janë fansa të EL James, John Grisham ose JK Rowling ata nuk e thonë këtë me zë shumë të lart. Në fakt, lista e tyre me libra fiktiv është shumë e shkurtër, kurse me libra jo fiktiv është shumë e dendur por përmban edhe zgjedhje shkencore: The Three-Body Problem nga shkrimtari kinez, LiuCixin
Gates dhe Zuckerberg, të cilët janë njerëzit më të pasur në botë, e kanë cilësuar leximin si çelësin e suksesit të tyre. Gates, i cili ka një pasuri prej 92 miliardë dollarësh, kryesisht nga Microsoft, lexon për të paktën një orë çdo natë dhe përfundon librin për gati një javë.

Zuckerberg, i cili ka një pasuri me vlerë rreth 77 miliardë dollarë, 13 vjet pasi ai filloi Facebookun në dhomën e fjetjes së universitetit të Harvardit, nuk është një lexues shumë i shpejtë siç është Gates, por rezultatet e tij në 2015-en tregonin se ai lexonte së paku një libër çdo dy javë.
Të dy pajtohen se libri“BetterAngelsofOurNature: Ëhy Violence has Declined” një libër 800-faqe nga psikologu i Harvardit,StevenPinker është një domosdoshmëri. Libri argumenton se ndërkohë që mund të ndihet sikur bota është bërë më e rrezikshme, një vështrim më i gjatë mbi historinë njerëzore tregon se dhuna po zvogëlohet. Ky libër arriti të prek fillimin e listave të Amazon, momentin kur Gates fillimisht bëri një postim duke thënë se ishte “libri më frymëzues që kam lexuar ndonjëherë”.”Gates, në një përmbledhje të postuar në blogun e tij, tha se libri i Pinker ishte “një nga librat më të rëndësishëm që kam lexuar – jo vetëm këtë vit, por gjithnjë”.

Gates gjithashtu rekomandon The Gene: Një histori intime nga SiddharthaMukherjee, një onkolog dhe i diplomuar në Oksford, Harvard dhe Stanford. “Mukherjee shkroi këtë libër për një audiencë laike, sepse ai e di se teknologjitë e reja janë në prag të ndikimit të të gjithëve në mënyra të thella”, tha Gates.
Zuckerberg rekomandon Liu’s The Three-Body Problem si një “pushim argëtues” nga ekonomitë e rënda dhe librat e shkencave shoqërore që ai përfshiu në listë. Libri është flet për kohën gjatë revolucionit kulturor të Kryetarit Mao dhe hapet me një garë të huaj që pushton Tokën pasi qeveria kineze fsheh fshehurazi sinjale në hapësirë./KultPlus.com