Bashkimi bëri fuqinë, Apple vendos Kosovën në hartë

Megi Cara është studentja shqiptare në Londër e cila nisi peticionin për vendosjen e Kosovës në hartën e kompanisë Apple.

Fushata e vendosjes së Kosovës në hartën e Apple e cila bëri bujë të madhe, më në fund e ka arritur qëllimin.

E pas 197,175 nënshkrimeve në platformën online “Change”, ku kërkohej vendosja e kufijve të Kosovës në hartat e kompanisë teknologjike Apple, erdhi edhe lajmi i mirë.

Është vet Megi ajo që njoftoi se kërkesa e arriti qëllimin.

“Bashkimi bën fuqinë! Jam e lumtur të them se Kosova është shtuar në Apple Maps! Faleminderit për mbështetjen tuaj”, shkroi Megi në “Change.org”.

Fushata për vendosjen e kufijve të Kosovës në hartat e Apple u përkrah nga shumë njerëz, ndër ta edhe nga yjet tona nëpër botë – nga Dua Lipa, Rita Ora e shumë të tjerë. / KultPlus.com

Apple kërkon falje për një gabim në “app store”

Kompania Apple kërkoi falje, pasi vikendin që shkoi bëri një gabim në app-store.

Krijuesi i WordPress, Matt Mullenwag, shkroi në Twitter të premten, se aplikacioni WordPress është “larguar nga app store”.

Kufizimet që Apple i vendosi në kompani, bënë që WordPressi të përditësohej në sistemin operativ iOS të kthehej në shërbim me pagesë, njoftoi CNN-i të hënën.

WordPress është një faqe pa pagesë, nuk përfshihet në blerjet e aplikacionit.

Në deklaratën e Applet thuhej: “Ne besojmë se është zgjidhur çështja me WordPress-in, pasi krijuesi e largoi shërbimin e pagesës në blerjet e aplikacionit, tani është një aplikacion i vetëm dhe nuk shfaqet në blerje. Ne kemi lajmëruar zhvilluesit e këtij aplikacioni dhe kemi kërkuar falje, për çdo konfuzion që kemi shkaktuar”. / KultPlus.com

Ava Max përgëzon artistet shqiptare: Krenare me prejardhjen time

Është bërë një nga lajmet kryesore jo vetëm në Kosovë por edhe më gjerë fushata e artistëve shqiptarë ndaj kompanisë ‘Apple’ për vendosjen e Kosovës si shtet në hartat e tyre.

Shumë artistët të njohur shqiptar përfshirë edhe Dua Lipën dhe Rita Orën, kanë përdorur rrjetet e tyre sociale që të shtyjnë kompaninë ‘Apple’ të përmisojnë gabimin.

Dhe kjo iniciativë e tyre ka lënë të magjepsur edhe këngëtaren Ava Max, e cila me anë të një postimi të bërë në Instagram, tregon admirimin e saj ndaj bashkatdhetarëve.

Ajo në shkrimin e ndarë thotë “Duartrokitje për të gjitha artistet e forta shqiptare të cilat po bëjnë më të mirën e tyre në këtë kauzë. Krenare me prejardhjen time, dhe të gjitha femrat e pavarura, pasiononte dhe të forta që po e përfaqësojnë atë” / KultPlus.com

Vërshojnë komentet nga serbët në postimin e Dua Lipës

Mesa duket qytetarët serb nuk e pritën mirë postimin e Dua Lipës, ku i bashkohej peticionit për të vendosur Kosovën në hartën e kompanisë Apple, shkruan KultPlus.

Këngëtarja në postimin e bërë kishte treguar kuptimin e ‘Autochtonous’ duke i bërë thirrje kompanisë ‘Apple’ në një tjetër mënyrë ta vendosin Kosovën në hartën e tyre.

Shumë profile të tyre në Instagram, shprehën mllef ndaj Duas, madje disa thonin se shqiptarja po nxit një tjetër luftë.

Vlen të ceket se Dua Lipa është vazhdimisht në përkrahje të cdo iniciative që përfshin Kosovën dhe zhvillimin e saj. / KultPlus.com

Trendi më i ri në Apple, emoji me maska

Apple njihet për emoj-it intereseante dhe atraktive që herë pas here sjell për adhuruesit e IOS, shkruan KultPlus.

Kësaj radhe Apple ka paralajmëruar emoji të reja, ku pjesë e tyre do të jetë edhe maska e cila mbulon fytyrën, duke u përshtatur kështu me situatën pandemikë që ka kapluar botën.

Pjesë e këtij koleksioni do të jenë edhe emoj-it me mushkëri, pasiqë situata pandemike më shumë ka prekur mushkëritë. / KultPlus.com

Vajza shqiptare ka lansuar lojëra për celularë në Apple

Albiona Ajeti 20-vjeçare ka zhvilluar dhe lansuar lojëra për celularë për Apple për më pak se një muaj, ndërsa po gëzon sukses në këtë lëmi.

Ajeti ishte vendosur në Kanada në vitin 2012, ndërsa ka mësuar gjuhën angleze për një vit, një gjuhë që flet tash lehtësisht.

“Ishte definitivisht një vit sfidues”, ka thënë Ajeti nga Ontario transmeton “The Guardian”. “Për fat të mirë, kisha një sistem të madh që më ndihmoi në shkollë. Ishte një periudhë adaptimi dhe një shok kulturor”.

Ajeti ka përfunduar shkollën e lartë në Charlottetown. Ajo po ashtu u mor me punë vullnetare, duke dhënë mësime për kompjuter për më të moshuarit.

Më pas bëri një vit pushim dhe në atë kohë mësoi programin në kompjuter për pak muaj. Ishte një nga bursistet e Western Union Global në vitin 2019. Së fundi, ka nisur të punojë si drejtoreshë kreative për UNICEF-in në Universitetin e Waterloos.

Përkundër gjithë kësaj Albiona dhe vëllai i saj Qëndrimi, kanë nisur të punojnë në lojëra për telefon celular. Qnëdrimi, një i diplomuar në dizajnim të video-lojërave dhe animacione në kolegjin Holland, është marrë me dizajnin vizual të lojërave.

Loja e fundit e tyre në “Apple Store” quhet “Crazy Tire”, një lojë ku synimi është të drejtosh një rrotë që rrotullohet nëpër platforma të ndryshme pa rënë dhe të marrësh sa më tepër monedha që është e mundur.

Albiona dhe Qëndrimi janë në proces të promovimit të lojës në platforma të ndryshme të rrjeteve sociale.

Tracy Campbell, që ia ka mësuar gjuhën angleze Albionas kur ajo së pari erdhi nga Kosova në vitin 2012, ka thënë se suksesi i saj nuk e befason.

“Ajo më ka lënë shumë përshtypje. Pasioni në sytë e saj vërehej nga kilometra larg. Jam shumë krenare me të dhe për lideren që është bërë. Duke e mësuar vet gjuhën programuese dhe duke lansuar lojëra për Applen është e jashtëzakonshme”, ka thënë Campbell.

Albiona është shumë modeste me arritjet e saj.

“Nuk besoj se është gjë e madhe”, thotë ajo për zhvillimin e video-lojërave.

Ajo është duke marrë mësime edhe në gjuhën frënge, pasi e sheh të rëndësishme të flasë dy gjuhët zyrtarë që janë në Kanada.

Albiona dhe Qëndrimi ende kanë synime që duan t’i arrijnë, duke ngritur studio të vet të krijimit të video-lojërave, ku mund të punojnë me njerëz dhe të zhvillojnë projekte që kanë ndikim të gjatë dhe pozitiv në shoqëri. / KultPlus.com