Historia prekëse e dy motrave shqiptare: Me pula dhe vezë drejt Tiranës

Këto dy vajza në foto janë motra dhe fotografia është realizuar në vitin 1920. Dy motrat e varfra kishin ecur 40 km nga një fshat malor për të arritur në Tiranë.

Dy motrat shqiptare dhe një histori prekëse

Këto dy motra të varfra kishin ecur 40 kilometra nga një fshat malor për të arritur në Tiranë. Vajza në të majtë vuante nga një infeksion i rëndë në sy dhe, për të shpëtuar nga verbimi i plotë, kishte nevojë për një ilaç që shpërndahej nga farmacia e Kryqit të Kuq Amerikan në Tiranë. Motrat kishin sjellë me vete dy pula dhe gjashtë vezë për t’ia dhënë mjekut amerikan. Kur iu tha se ilaçi ishte falas, ato refuzuan dhe nuk donin të largoheshin pa lënë pulat dhe vezët që kishin sjellë. Një histori që flet shumë për karakterin dhe moralin. (Biblioteka e Kongresit, Uashington) 1920.

Marrë nga gazetari i Zërit të Amerikës, Ilir Ikonomi. / KultPlus.com

Tri motra shqiptare formojnë organizatën e bamirësisë “Mission You”

Adela, Armanda dhe Romina Prendushi janë shembull për të gjithë. Tri motrat me banin të përhershëm në Amerikë kanë formuar një organizatë bamirësie. “Mission You” quhet organizata që ka për qëllimin lehtësimin e varfërisë në botë.

Tri shqiptaret e suksesshme në SHBA ka kohë që kanë nisur me aksione bamirësie. Gjithçka nisi me ndërtimin e një shtëpie për një familje në nevojë në Veri të Shqipërisë, për të vazhduar më pas me disa aksione të tjera humane. Adela, Armanda e Romina kanë ndihmuar dhe po ndihmojnë edhe komunitetin shqiptar në SHBA.

Disa familje shqiptare janë ndihmuar me pagesën e qerave në kohën e pandemisë, si dhe në forma të tjera.

“Jemi vetëm tri femra, por me vullnet të madh për të bërë mirë. Edhe pse jemi larg, ne mendjen dhe zemrën e kemi në Shqipëri. Fokusi jonë është që të rrisim fondet tona, për të ndihmuar sa më shumë nevojtarët.

Shpresojmë të kemi marrëdhënie të shkëlqyeshme me donatorët që fuqia jonë humanitare të rritet edhe më shumë” thuhet në një përgjigje të tri motrave, themeluese të organizatës “Mission You”. /njekomb/ KultPlus.com

Dy motrat shqiptare pas Harvardit në Oxford, kësaj radhe në ndihmë kundër luftës me Covid19

Detina dhe Argita Zalli janë dy motra shqiptare të cilat sëfundi po ushtrojnë profesionin e shkencëtarëve në London University College, shkruan KultPlus.

Motrat Zalli sëfundi kanë njoftuar se së shpejti do të publikojnë një broshurë informative rreth Covid19. Disa muaj më parë ato kanë publikuar një libër mbi sëmundjet tumorale.

Ndër të tjera, vlen të ceket se motrat Zalli kanë qenë tejet aktive gjatë kësaj periudhe pandemike duke ofruar shumë shpesh informacione e këshilla për diasporën dhe jo vetëm.

Dy motrat Detina dhe Argita Zalli në vitin 1999 emigruan si shumica e shqiptarëve duke shkuar në Angli, ku tashmë atje jetojnë dhe veprojnë me një karrierë të suksesshme. / KultPlus.com

Motrat shqiptare, studentet më të mira në Kanada

Motrat shqiptare nderohen me çmimin “Dean’s Honor Roll” si ndër studentet më të mira në “Canadian Mennonite University”.

Motrat shqipare, Klejdia dhe Kasandra Hila, janë studente në një nga universitetet më të njohura në Kanada, e së fundmi janë nderuar me një nga çmimet më të mira si ndër studentet më të mirat në Universitet.

Studentet shqiptare janë me prejardhje nga Lezha në Shqipërië. Ato studimet po i përfundojnë në Winnipeg të Kanadasë.

Rezultatet e tyre të studimeve janë treguar të suksesshme dhe janë nderuar nga autoritetet e Universitetit të Mennonite me çmimin “Dean’s Honor Roll” për arritje të larta akademike nga “Canadian Mennonite University”. Urime motrave Hila si edhe të gjithë nxënësve dhe studentëve për mbylljen me sukses të vitit akademik.

Të dy motrat shqiptare gjuhën shqipe e shkruajnë dhe e flasin bukur dhe me mjaft dashuri, që e ka kultivuar nga prindërit e saj. /albinfo/ KultPlus.com