Anthony Hopkins, aktori më i vjetër që fiton çmim ‘BAFTA’: Është e mrekullueshme, nuk e prisja në këtë moshë

Aktori veteran Anthony Hopkins shkruan historinë. Në moshën 83-vjeçare, ai u bë aktori më i vjetër që fiton çmim BAFTA si aktori më i mirë protagonist, falë interpretimit në filmin “The Father”.

Por, aktori uellsian harroi të futej në Zoom për të dhënë fjalimin e falenderimit, pasi ishte shumë i zënë duke pikturuar në dhomën e tij të hotelit.

Ishin familjarët e tij ata që e njoftuan se çfarë po ndodhte dhe e kujtuan që të lidhej me Zoom.

“Nuk e dija që kisha fituar. Po pikturoja në dhomën e hotelit ku po qëndroj kur më telefonuan. Është diçka e mrekullueshme, nuk e prisja kurrë të më ndodhte diçka e tillë në këtë moshë”, tha Hopkins.

Filmi “Nomadland” ishte fituesi më i madh i çmimeve britanike BAFTA, me 4 vlerësime, përfshirë edhe atë të “Filmit më të mirë të vitit”.

Drama amerikane, me protagoniste aktoren Frances McDormand, mori edhe çmimin e aktores më të mirë, regjisorit më të mirë dhe kinematografisë më të mirë. / KultPlus.com

‘Nomadland’ dhe ‘Promising Young Woman’ prijnë me çmime në ‘BAFTA’

“Nomadland”, një film për një grua që jeton në një furgon në Amerikën Perëndimore pas telasheve financiare, ka prirë me çmime në ceremoninë e sivjetme të “Bafta Film Awards”.

Ka marrë katër çmime, duke përfshirë filmin më të mirë, aktoren më të mirë për yllin e saj Frances McDormand dhe regjisorin më të mirë.

Kjo e bëri Chloe Zhao gruan e dytë që fitoi çmimin për regjisoren më të mirë në historinë e “BAFTA”.

Ndërkohë, Anthony Hopkins fitoi çmimin për aktorin më të mirë për “The Father”, 24 vjet pas fitores së tij të fundit. 83-vjeçari, i cili fitoi duke luajtur një njeri që humbi kontrollin e tij në realitet, nuk po e ndiqte ceremoninë e së dielës dhe më vonë ka thënë se ai kishte kuptuar se kishte fituar vetëm kur dëgjoi brohoritje nga dhoma tjetër.

“Unë isha ulur këtu duke pikturuar dhe dëgjova këtë brohoritje të dilte nga dhoma fqinje”, ka thënë ai pas ceremonisë. “Mendova, çfarë dreqin ka ndodhur? Mendova se ata po shikonin një ndeshje futbolli. Dhe ata hynë dhe thanë se po fitoja”.

Shumica e fituesve po e shikonin ceremoninë drejtpërdrejt dhe mbajtën fjalime në distancë. Asnjë nga të nominuarit nuk ishte në “Royal Albert Hall”, ku u mbajt ceremonia.

Ylli britanik Daniel Kaluuya u shpall aktori më i mirë dytësor për rolin e liderit të Pantherit të Zi, Fred Hampton në “Judas and the Black Mesiah”.

Trofeu për aktoren dytësore shkoi te Yuh-Jung Youn, nga Koreja e Jugut për rolin e një gjysheje në dramën koreano-amerikane “Minari”. 73-vjeçarja ka thënë se çmimi do të thoshte shumë, sepse britanikët ishin njerëz “snobë”.

“Çdo çmim është domethënës, por ky i njohur veçanërisht nga britanikët, të njohur si njerëz shumë snobë, dhe ata më miratuan mua si një aktore të mirë, kështu që unë jam shumë, shumë e privilegjuar”, ka thënë ajo.

Çmimi për filmin më të mirë britanik iu dha “Promising Young Woman”, një triller hakmarrjeje për një grua, luajtur nga Carey Mulligan, e cila pretendon të jetë e dehur verbërisht kur burrat e marrin atë në bare dhe klube.

Skenaristja dhe regjisorja Emerald Fennell gjithashtu fitoi për skenarin më të mirë origjinal. Ajo bëri shaka se të gjithë të përfshirët në film e kishin bërë atë për “një ushqim të përzier” dhe ka thënë se përvoja ishte “gjëja më e madhe në jetë “.

Fituesit e tjerë përfshinin 18-vjeçaren Bukky Bakray, e cila u emërua ylli në rritje pas rolit të saj të parë në aktrim, në të cilin ajo luajti një vajzë adoleshente të braktisur nga nëna e saj në “Rocks”.

Lista e ngushtë e këtij viti përfshiu një rreshtim të larmishëm të talenteve, pas një proteste vitin e kaluar kur votuesit emëruan vetëm aktorë të bardhë.

Këtë herë, 16 nga 24 pretenduesit erdhën nga përkatësia etnike e pakicave, ndërsa 21 ishin të nominuarit për herë të parë.

Nata filloi me një nderim për dukën e Edinburgut, i cili ishte presidenti i parë i “BAFTA-s” midis 1959 dhe 1966.

Bashkëpritësi Edith Bowman tha se princi Philip “zë një vend shumë të veçantë në historinë e ‘BAFTA-s” dhe mendja jonë është me Familjen Mbretërore”.

Ylli i “Nomadland-it” Frances McDormand (majtas) dhe regjisorja Chloe Zhao. /bbc/ KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve në ndarjen e çmimeve në ‘BAFTA 2021’

Akademia Çmimeve në Film “BAFTA” është zhvilluar të dielën, në një ceremoni më ndryshe për shkak të pandemisë me koronavirus, shkruan KultPlus.

Më poshtë e gjeni listën e plotë të fituesve:

Best film

The Father

The Mauritanian

Nomadland – Fitues

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

Best actress

Bukky Bakray, Rocks

Radha Blank, The Forty-Year-Old Version

Vanessa Kirby, Pieces of a Woman

Frances McDormand, Nomadland – Fitues

Wunmi Mosaku, His House

Alfre Woodard, Clemency

Best actor

Riz Ahmed, Sound of Metal

Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom

Adarsh Gourav, The White Tiger

Anthony Hopkins, The Father – Fitues

Mads Mikkelsen, Another Round

Tahar Rahim, The Mauritanian

Best director

Thomas Vinterberg, Another Round

Shannon Murphy, Babyteeth

Lee Isaac Chung, Minari

Chloé Zhao, Nomadland – Fitues

Jasmila Žbanić, Quo Vadis, Aida?

Sarah Gavron, Rocks

EE Rising Star award (voted for by the public)

Bukky Bakray – Fitues

Kingsley Ben-Adir

Morfydd Clark

Ṣọpẹ Dìrísù

Conrad Khan

Outstanding British film

Calm With Horses

The Dig

The Father

His House

Limbo

The Mauritanian

Mogul Mowgli

Promising Young Woman – Fitues

Rocks

Saint Maud

Best original score

Mank

Minari

News of the World

Promising Young Woman

Soul – Fitues

Best documentary

Collective

David Attenborough: A Life on Our Planet

The Dissident

My Octopus Teacher – Fitues

The Social Dilemma

Outstanding debut by a British writer, director or producer

His House – Remi Weekes (writer/director) – Fitues

Limbo – Ben Sharrock (writer/director), Irune Gurtubai (producer) [also produced by Angus Lamont]

Moffie – Jack Sidey (writer/producer) [also written by Oliver Hermanus and produced by Eric Abraham]

Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson (writers)

Saint Maud – Rose Glass (writer/director), Oliver Kassman (producer) [also produced by Andrea Cornwell]

Best supporting actor

Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah – Fitues

Barry Keoghan, Calm With Horses

Alan Kim, Minari

Leslie Odom Jr, One Night in Miami

Clarke Peters, Da 5 Bloods

Paul Raci, Sound of Metal

Best original screenplay

Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg, Another Round

Jack Fincher, Mank

Emerald Fennell, Promising Young Woman – Fitues

Theresa Ikoko, Claire Wilson, Rocks

Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7

Best supporting actress

Niamh Algar, Calm With Horses

Kosar Ali, Rocks

Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm

Dominique Fishback, Judas and the Black Messiah

Ashley Madekwe, County Lines

Youn Yuh-jung, Minari – Fitues

Best cinematography

Judas and the Black Messiah

Mank

The Mauritanian

News of the World

Nomadland – Fitues

Best film not in the English language

Another Round – Fitues

Dear Comrades!

Les Misérables

Minari

Quo Vadis, Aida?

Best editing

The Father

Nomadland

Promising Young Woman

Sound of Metal – Fitues

The Trial of the Chicago 7

Best adapted screenplay

Moira Buffini, The Dig

Christopher Hampton, Florian Zeller, The Father – Fitues

Rory Haines, Sohrab Noshirvani, MB Traven, The Mauritanian

Chloé Zhao, Nomadland

Ramin Bahrani, The White Tiger

Best animated film

Onward

Soul – Fitues

Wolfwalkers

Best casting

Calm With Horses

Judas and the Black Messiah

Minari

Promising Young Woman

Rocks – Fitues

Best production design

The Dig

The Father

Mank – Fitues

News of the World

Rebecca

Best costume design

Ammonite

The Dig

Emma

Ma Rainey’s Black Bottom – Fitues

Mank

Best makeup and hair

The Dig

Hillbilly Elegy

Ma Rainey’s Black Bottom – Fitues

Mank

Pinocchio

Best sound

Greyhound

News of the World

Nomadland

Soul

Sound of Metal – Fitues

Best special visual effects

Greyhound

The Midnight Sky

Mulan

The One and Only Ivan

Tenet – Fitues

Best British short animation

The Fire Next Time

The Owl and the Pussycat – Fitues

The Song of a Lost Boy

Best British short film

Eyelash

Lizard

Lucky Break

Miss Curvy

The Present – Fitues/ KultPlus.com

“Rocks” dhe “Nomadland” kryesojnë me nominime në “BAFTA” që zhvillohet sonte

Drama britanike “Rocks” dhe filmi amerikan “Nomadland” udhëheqin garën në Akademinë Britanike të Çmimeve në Film “BAFTA” e cila do të zhvillohet të dielën, në një ceremoni më ndryshe për shkak të pandemisë me koronavirus.

Hugh Grant, Tom Hiddleston dhe Priyanka Chopra Jonas, janë në mesin e prezantuesve të cilët do të shpallin fituesit nga skena e Royal Albert Hall në Londër. Fituesit e çmimeve do t’i marrin ato duke mbajtur distancën ndërkohë që nuk do të ketë fare audiencë e cila do t’i duartroket triumfuesit.

Princi William ishte i caktuar për të mbajtur një fjalim në rolin e tij si president i Akademisë britanike të filmit mirëpo kjo është anuluar për shkak të vdekjes së gjyshit të tij, Princit Philip, të premten e kaluar.

Filmi “Nomadlan”, një dramë nga Chloe Zhao, flet për një grua të moshës së mesme e cila udhëton nëpër Amerikën Perëndimore ndërkohë që drama “Rocks” e Sarah Gavron, flet për një vajzë adoleshente me ngjyrë në Londër. Këta janë dy filmat që prijnë me nominime, secili me nga shtatë sosh.

Akademia britanike e filmit ndryshoi anëtarësinë dhe rregullat e saj të votimit vitin e kaluar, në një përpjekje për të adresuar një mungesë të dukshme të diversitetit në nominime. Në vitin 2020, për të shtatin vit me radhë, asnjë grua nuk ishte e nominuar për regjisoren më të mirë ndërkohë që të gjitha 20 nominimet për kategoritë e performancave kryesore dhe dytësore ishin aktorë të bardhë.

Këtë vit, nominimet janë më diversive derisa katër nga gjashtë nominimet për regjisorin më të mirë, janë gra./ KultPlus.com

Ceremonia e çmimeve ‘Bafta’ këtë vit mbahet në mënyrë virtuale

Të mërkurën u zbulua se ceremonia nuk do të ketë transmetim si pothuajse çdo vit.

Dermot O’Leary, Clara Amfo dhe Edith Bowman do të prezantojnë Çmimet e Filmit të Akademisë Britanike 2021.

Treshja do të organizojë një ceremoni të shpërndarë gjatë dy netëve në 10 dhe 11 prill me të gjithë të nominuarit që pranojnë çmimet e tyre virtualisht për shkak të pandemisë Covid.

Në një deklaratë organizatoret konfirmuan se ata shpresojnë që fundjava të jetë një ‘festë e talentit’ pavarësisht nga pandemia e vazhdueshme, pasi shpallën listën e tyre më të larmishme të të nominuarve në historinë 74-vjeçare të çmimeve, transmeton KultPlus.

Clara së pari do të paraqesë Çmimet e Filmit EE BAFTA Hapja e Natës të shtunën 10 prill, ku tetë nga 17 çmimet e BAFTA do të paraqiten.

Shfaqja do të shohë një panel të ftuarish të eksplorojnë proceset krijuese prapa disa prej filmave më të mëdhenj të vitit 2020 dhe gjithashtu do të shpallë fituesin e Kontributit të Shquar Britanik në Kinema.

Çmimi më i suksesshëm do të jepet nga Royal Albert Hall i Londrës.

Dermot dhe Edith më pas do të organizojnë natën e dytë të BAFTA të dielën më 11 prill ku do të paraqiten çmimet kryesore të aktrimit, duke përfshirë Filmin më të Mirë dhe Filmin më të Mirë Britanik.

Prezantuesit do të paraqiten gjatë ceremonisë nga Londra dhe Los Angelos, por të gjithë të nominuarit do të pranojnë çmimet e tyre virtualisht para një auditori virtual që shikon nga shtëpia.

Ndër çmimet e shpallura në natën e dytë do të jetë çmimi i votuar nga publiku EE Rising Star dhe Fellowship, nderi më i lartë i BAFTA. / KultPlus.com

‘Quo Vadia, Aida’ në ‘BAFTA’, luan edhe Alban Ukaj

Me regji të Jasmila Zbanic, filmi “Quo Vadis, Aida” pas sukseseve të shumta kësaj radhe është nominuar edhe në ‘BAFTA’, e në të cilin luan edhe aktori shqiptar Alban Ukaj, shkruan KultPlus.

Filmi ‘Quo Vadis, Aida’ është nominuar në kategorinë e filmit më të mirë jo amerikan kurse regjisorja e këtij filmi Jasmila Zbanic në kategorinë e regjisorëve më të mirë.

Filmi “Quo Vadis, Aida”, është i bazuar në një ngjarje të vërtetë, të një përkthyeseje ndërkombëtare e cila ka shërbyer në atë periudhë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Zbanic që është shpërblyer me filmin e saj “Grbavica”, ku edhe në vitin 2006 pat fituar Ariun e Artë në Berlin, duket se sërish ka kthyer vëmendjen e medieve dhe kritikëve të filmit.  

Aktori shqiptar, Alban Ukaj që luan në këtë film ka rolin e përkthyesit Tarik./ KultPlus.com

Shtyhet ceremonia e shpërblimeve “BAFTA”

Ceremonia e ndarjes së shpërblimeve “BAFTA” të cilat i ndanë Akademia e Filmit në Britani të Madhe, është shtyrë për muajin prill të vitit 2021.

Kjo ngjarje e rëndësishme kinematografike ishte dashur të mbahej më 14 shkurt në Londër, por organizatorët janë detyruar ta shtyjnë atë për datën 11 prill 2021, transmeton Koha.

Në komunikatën për media të lëshuar për këtë rast thuhej: “Ky ndryshim i datës së paralajmëruar me herët e tregon ndikimin e pandemisë globale në industrinë e filmit, si dhe e vërteton faktin se të gjithë duhet ta pranojmë këtë situatë dhe të përshtatemi me të. Detaje shtesë rreth ceremonisë do të bëhen të ditura kah fundi i këtij viti.”

Lajmi i ndryshimit të datës së mbajtjes së ceremoninë “BAFTA”, vjen një ditë pasi organizatorët e ceremonisë së ndarjes së shpërblimeve kryesore në kinematografi, “Oscar”, e informuan publikun që edhe ata kanë vendosur ta ndryshojnë datën e mbajtjes së saj ngjarjeje, nga muaji shkurt në prill të vitit të ardhshëm. / KultPlus.com

DokuFest bëhet festival kualifikues për në BAFTA

Festivali Ndërkombëtar i Filmit dokumentar dhe atij artistik, DokuFest i cili këtë vit mbajti edicionin e tij të tetëmbëdhjetë, tashmë ka marrë një vlerësim shumë të rëndësishëm, shkruan KultPlus.

DokuFest tashmë është bërë festival kualifikuar në Bafta Film Awards, duke u bërë kështu i vetmi festival në Ballkan me një mundësi të tillë.

Ky është një lajm i mrekullueshëm për organizatorët e festivalit të cilët edhe e kanë shpërndarë njoftimin në Facebook duke u shprehur të entuziazmuar.

BAFTA Film Awards është një shfaqje vjetore e çmimeve, të cilën e organizon Akademia Britanike e Filmit dhe Arteve Televizive, për të nderuar kontributet më të mira britanike dhe ndërkombëtare në film.

DokuFest u themelua në 2002 nga një grup miqsh, që nga ajo kohë është zgjeruar aq shumë saqë tashmë është një ngjarje kulturore e cila tërheq artistë dhe audiencë ndërkombëtarë dhe rajonalë. / KultPlus.com

Bëhen publike nominimet e Bafta Film Awards 2019

Është publikuar lista e plotë e të nominurave për çmimet British Academy Film Awards.

Nominimet u njoftuan në Londër sot (9 janar).

Ndërsa ceremonia e ndarjes së çmimeve do zhvillohet më 10 shkurt, transmeton oranews.

Best film

BlackkKlansman

The Favourite

Green Book

Roma

A Star Is Born

Outstanding British film

Beast

Bohemian Rhapsody

The Favourite

McQueen

Stan & Ollie

You Were Never Really Here

Leading actor

Bradley Cooper – A Star Is Born

Christian Bale – Vice

Rami Malek – Bohemian Rhapsody

Steve Coogan – Stan & Ollie

Viggo Mortensen – Green Book

Leading actress

Glenn Close The Wife

Lady Gaga – A Star Is Born

Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

Olivia Colman – The Favourite

Viola Davis – Widows

Supporting actor

Adam Driver – BlackkKlansman

Mahershala Ali – Green Book

Richard E Grant

Sam Rockwell – Vice

Timothee Chalamet – Beautiful Boy

Supporting actress

Amy Adams – Vice

Claire Foy – First Man

Emma Stone – The Favourite

Margot Robbie – Mary Queen of Scots

Rachel Weisz – The Favourite

Director

Spike Lee – BlacKkKlansman

Paweł Pawlikowski – Cold War

Yorgos Lanthimos – The Favourite

Alfonso Cuaron – Roma

Bradley Cooper – A Star Is Born

EE Rising Star Award (voted for by the public)

Jessie Buckley

Cynthia Erivo

Barry Keoghan

Lakeith Stanfield

Letitia Wright

Outstanding debut by a British writer, director or producer

Apostasy – Daniel Kokotajlo (writer/director)

Beast – Michael Pearce (writer/director), Lauren Dark (producer)

A Cambodian Spring – Chris Kelly (writer/director/producer)

Pili – Leanne Welham (writer/director), Sophie Harman (producer)

Ray & Liz – Richard Billingham (writer/director), Jacqui Davies (producer)

Film not in the English language

Capernaum

Cold War

Dogman

Roma

Shoplifters

Documentary

Free Solo

McQueen

RBG

They Shall Not Grow Old

Three Identical Strangers

Animated film

Incredibles 2

Isle of Dogs

Spider-Man: Into The Spider-Verse

Original screenplay

Cold War

The Favourite

Green Book

Roma

Vice

Adapted screenplay

BlacKkKlansman

Can You Ever Forgive Me?

First Man

If Beale Street Could Talk

A Star Is Born

Original music

BlackkKlansman

If Beale Street Could Talk

Isle of Dogs

Mary Poppins Returns

A Star Is Born

Cinematography

Bohemian Rhapsody

Cold War

The Favourite

First Man

Roma

Costume design

The Ballad of Buster Scruggs

Bohemian Rhapsody

The Favourite

Mary Poppins Returns

Mary Queen of Scots

Editing

Bohemian Rhapsody

The Favourite

First Man

Roma

Vice

Production design

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

The Favourite

First Man

Mary Poppins Returns

Roma

Make-up and hair

Bohemian Rhapsody

The Favourite

Mary Queen of Scots

Stan & Ollie

Vice

Sound

Bohemian Rhapsody

First Man

Mission: Impossible – Fallout

A Quiet Place

A Star Is Born

Special visual effects

Avengers: Infinity War

Black Panther

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

First Man

Ready Player One

British short film

73 Cows

Bachelor

The Blue Door

The Field

Wale

British short animation

I’m OK

Marfa

Roughhouse

Outstanding contribution to British cinema

Stephen Woolley and Elizabeth Karlsen. /KultPlus.com