“All Quiet on the Western Front” fiton çmimin BAFTA

“All Quiet on the Western Front” (”Asgjë e re nga fronti i Perëndimit”) fitoi çmimin prestigjioz britanik BAFTA, pasi ishte nominuar 14 herë.

Filmi luftarak i Edward Berger fitoi përfundimisht shtatë çmime, përfshirë filmin më të mirë dhe regjisorin më të mirë.

Cate Blanchett dhe Austin Butler fituan aktoren kryesore dhe aktorin kryesor për interpretimet e tyre në “TAR” dhe “Elvis”.

Më poshtë vijojnë çmimet kryesore të BAFTA-s:

Filmi më i mirë

“All Quiet on the Western Front”
“Banshees e Inisherin”
“Elvis”
“Gjithçka kudo në të njëjtën kohë”
“TAR”

Filmi më i mirë britanik

“Pas diellit”
“Banshees e Inisherin”
“Brian dhe Charles”
“Perandoria e Dritës”
“Fat i mirë për ty, Leo Grande”
“Të jetosh”
“Muzikali i Matilda i Roald Dahl”
“Shiko si vrapojnë”
“Notarët”
“Çudia”

Aktorja kryesore më e mirë

Cate Blanchett, “TAR”
Viola Davis, “The Woman King”
Danielle Deadwyler, “Deri”
Ana De Armas, “Bjonde”
Emma Thompson në “Good Luck to You, Leo Grande”

Aktori kryesor më i mirë

Austin Butler, “Elvis
Brendan Fraser, Balena
Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”
Paul Mescal, “Aftersun”
Bill Nighy, “Living”./ atsh / KultPlus.com

Shpallen nominimet për çmimet BAFTA 2023

All Quiet on the Western Front kryeson paketën e të nominuarve për çmimet e filmit BAFTA 2023 me një sasi rekord të barabartë prej 14 nominimesh, transmeton KultPlus.

Çmimet e Akademisë Britanike të Filmit, të njohura më shpesh si Çmimet e Filmit BAFTA janë një shfaqje vjetore çmimesh e organizuar nga Akademia Britanike e Arteve të Filmit dhe Televizionit për të nderuar kontributet më të mira britanike dhe ndërkombëtare në film.

Kjo është lista e plotë e nominimeve për çmimet Bafta 2023:

FILMI MË I MIRË
All Quiet on the Western Front
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All at Once
Tár

FILMI MË I MIRË BRITANIK
Aftersun
The Banshees of Inisherin
Brian and Charles
Empire of Light
Good Luck to You, Leo Grande
Living
Roald Dahl’s Matilda the Musical
See How They Run
The Swimmers
The Wonder

REGJISORI MË I MIRË 
Edward Berger – All Quiet on the Western Front
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Park Chan-wook – Decision to Leave
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once
Todd Field – Tár
Gina Prince-Bythewood – The Woman King

AKTORJA MË E MIRË NË ROL KRYESOR
Cate Blanchett – Tár
Viola Davis – The Woman King
Danielle Deadwyler – Till
Ana de Armas – Blonde
Emma Thompson – Good Luck to You, Leo Grande
Michelle Yeoh – Everything Everywhere All At Once

AKTORI MË I MIRË NË ROL KRYESOR
Austin Butler – Elvis
Colin Farrell – The Banshees of Inisherin
Brendan Fraser – The Whale
Daryl McCormack – Good Luck to You, Leo Grande
Paul Mescal – Aftersun
Bill Nighy – Living

AKTORJA MË E MIRË NË ROL DYTËSOR
Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever
Hong Chau – The Whale
Kerry Condon – The Banshees of Inisherin
Dolly De Leon – Triangle of Sadness
Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once
Carey Mulligan – She Said

AKTORI MË I MIRË NË ROL DYTËSOR
Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once
Eddie Redmayne – The Good Nurse
Albrecht Schuch – All Quiet on the Western Front
Micheal Ward – Empire of Light

DEBUTIMI MË I MIRË NGA NJË REGJISOR/SKENARIST/PRODUCENT BRITANIK
Aftersun
Blue Jean
Electric Malady
Good Luck to You, Leo Grande
Rebellion

FILMI MË I MIRË NË GJUHËN JO-ANGLEZE
All Quiet on the Western Front
Argentina, 1985
Corsage
Decision to Leave
The Quiet Girl

DOKUMENTARI MË I MIRË
All that Breathes
All the Beauty and the Bloodshed
Fire of Love
Moonage Daydream
Navalny
BEST ANIMATED FILM
Guillermo del Toro’s Pinocchio
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red

SKENARI MË I MIRË ORIGJINAL
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once
Tony Kushner, Steven Spielberg – The Fabelmans
Todd Field – Tár
Ruben Östlund – Triangle of Sadness

SKENARI MË I MIRË I PËRSHTATUR
Edward Berger, Lesley Paterson, Ian Stokell – All Quiet on the Western Front
Kazuo Ishiguro – Living
Colm Bairéad – The Quiet Girl
Rebecca Lenkiewicz – She Said
Samuel D Hunter – The Whale

KOLONA ZANORE MË E MIRË
All Quiet on the Western Front – Volker Bertelmann
Babylon – Justin Hurwitz
The Banshees of Inisherin – Carter Burwell
Everything Everywhere All at Once – E Son Lux
Guillermo del Toro’s Pinocchio – Alexandre Desplat

KASTI MË I MIRË
Aftersun – Lucy Pardee
All Quiet on the Western Front – Simone Bär
Elvis – Nikki Barrett, Denise Chamian
Everything Everywhere All at Once – Sarah Halley Finn
Triangle of Sadness – Pauline Hansson

KINEMATOGRAFIA MË E MIRË
All Quiet on the Western Front – James Friend
The Batman – Greig Fraser
Elvis – Mandy Walker
Empire of Light – Roger Deakins
Top Gun: Maverick – Claudio Miranda

REGJIA MË E MIRË
All Quiet on the Western Front – Sven Budelmann
The Banshees of Inisherin – Mikkel EG Nielsen
Elvis – Jonathan Redmond, Matt Villa
Everything Everywhere All at Once – Paul Rogers
Top Gun: Maverick – Eddie Hamilton

PRODUKSIONI MË I MIRË I DIZAJNIT
All Quiet on the Western Front – Christian M Goldbreck, Ernestine Hipper
Babylon – Florencia Martin, Anthony Carlino
The Batman – James Chinlund, Lee Sandales
Elvis – Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn
Guillermo del Toro’s Pinocchio – Curt Enderle, Guy Davis

KOSTUMOGRAFIA MË E MIRË
All Quiet on the Western Front – Lisy Christl
Amsterdam – JR Hawbaker, Albert Wolsky
Babylon – Mary Zophres
Elvis – Catherine Martin
Mrs Harris Goes to Paris – Jenny Beavan

MAKIJAZHI DHE FLOKËT MË TË MIRA
All Quiet on the Western Front – Heike Merker
The Batman – Naomi Donne, Mike Marino, Zoe Tahir
Elvis – Jason Baird, Mark Coulier, Louise Coulston, Shane Thomas
Roald Dahl’s Matilda the Musical – Naomi Donne, Barrie Gower, Sharon Martin
The Whale – Anne Marie Bradley, Judy Chin, Adrien Morot

ZËRIMI MË I MIRË
All Quiet on the Western Front – Lars Ginzsel, Frank Kruse, Viktor Prášil, Markus Stemler
Avatar: The Way of Water – Christopher Boyes, Michael Hedges, Julian Howarth, Gary Summers, Gwendoyln Yates Whittle
Elvis – Michael Keller, David Lee, Andy Nelson, Wayne Pashley
Tár – Deb Adair, Stephen Griffiths, Andy Shelley, Steve Single, Roland Winke
Top Gun: Maverick – Chris Burdon, James H Mather, Al Nelson, Mark Taylor, Mark Weingarten

EFEKTET VIZUELE MË TË MIRA
All Quiet on the Western Front – Markus Frank, Kamil Jafar, Viktor Müller, Frank Petzoid
Avatar: The Way of Water – Richard Baneham, Daniel Barrett, Joe Letteri, Eric Saindon
The Batman – Russell Earl, Dan Lemmon, Anders Langlands, Dominic Tuohy
Everything Everywhere All at Once – Benjamin Brewer, Ethan Feldbau, Jonathan Kombrinck, Zak Stoltz
Top Gun: Maverick – Seth Hill, Scott R Fisher, Bryan Litson, Ryan Tudhope

FILMI MË I MIRË BRITANIK I SHKURTËR I ZHANRIT ANIMACION
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse
Middle Watch
Your Mountain is Waiting

FILMI MË I MIRË BRITANIK I SHKURTËR
The Ballad of Olive Morris
Bazigaga
Bus Girl
A Drifting Up
An Irish Goodbye

YLLI NË RRITJE
Aimee Lou Wood
Daryl McCormack
Emma Mackey
Naomi Ackie
Sheila Atim. 

Më 19 shkurt do të mbahet ceremonia e 76-të e çmimeve “BAFTA’. /KultPlus.com

Shpallën fituesit e çmimit BAFTA , Dune kryeson sërish listën

Akademia Britanike është rikthyer në formatin e saj origjinal, pas pandemisë COVID-19, ku janë shpallur fituesit e çmimeve BAFTA, shkruan KultPlus.

Shihni fituesit siç janë shpallur më poshtë:

Aktorja kryesore
Joanna Scanlan, After Love – FITUES
Lady Gaga, House Of Gucci
Alana Haim, Licorice Pizza
Emilia Jones, CODA
Renate Reinsve, The Worst Person In The World
Tessa Thompson, Passing

Regjisori më i mirë
The Power Of The Dog, Jane Campion – FITUES
After Love, Aleem Khan
Drive My Car, Ryûsuke Hamaguchi
Happening, Audrey Diwan
Licorice Pizza, Paul Thomas Anderson
Titane, Julia Ducournau

Aktori kryesor
Will Smith, King Richard – FITUES
Adeel Akhtar, Ali & Ava
Mahershala Ali, Swan Song
Benedict Cumberbatch, The Power Of The Dog
Leonardo Dicaprio, Don’t Look Up
Stephen Graham, Boiling Point

Filmi më i mirë i animuar
Encanto – FITUES
Flee
Luca
The Mitchells Vs The Machines

Dizajni i prodhimit
Dune, Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos – FITUES
Cyrano, Sarah Greenwood, Katie Spencer
The French Dispatch, Adam Stockhausen, Rena Deangelo
Nightmare Alley, Tamara Deverell, Shane Vieau
West Side Story, Adam Stockhausen, Rena Deangelo

Dokumentari më i mirë
Summer Of Soul (Or, When The Revolution Could Not Be Televised) – FITUES

Becoming Cousteau
Cow
Flee
The Rescue

Skenari origjinal
Licorice Pizza, Paul Thomas Anderson – FITUES
Being The Ricardos, Aaron Sorkin
Belfast, Kenneth Branagh
Don’t Look Up, Adam Mckay
King Richard, Zach Baylin

Skenari i përshtatur
CODA, Siân Heder – FITUES
Drive My Car, Ryûsuke Hamaguchi
Dune, Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve
The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal
The Power Of The Dog, Jane Campion

Filmi britanik i shquar
Belfast – FITUES
After Love
Ali & Ava
Boiling Point
Cyrano
Everybody’s Talking About Jamie
House Of Gucci
Last Night In Soho
No Time To Die
Passing

Aktori dytësor
Troy Kotsur, CODA – FITUES
Mike Faist, West Side Story
Ciarán Hinds, Belfast
Woody Norman, C’mon C’mon
Jesse Plemons, The Power Of The Dog
Kodi Smit-Mcphee, The Power Of The Dog

Film jo në gjuhën angleze
Drive My Car – FITUES
The Hand Of God
Parallel Mothers
Petite Maman
The Worst Person In The World

Kostumografi
Cruella, Jenny Beavan – FITUES
Cyrano, Massimo Cantini Parrini
Dune, Robert Morgan, Jacqueline West
The French Dispatch, Milena Canonero
Nightmare Alley, Luis Sequeira

Aktorja dytësore
Ariana DeBose, West Side Story – FITUES
Caitríona Balfe, Belfast
Jessie Buckley, The Lost Daughter
Ann Dowd, Mass
Aunjanue Ellis, King Richard
Ruth Negga, Passing

Çmimi EE Rising Star (i votuar nga publiku)
Lashana Lynch – FITUES
Ariana DeBose
Harris Dickinson
Millicent Simmonds
Kodi Smit-Mcphee

Debutimi i jashtëzakonshëm nga një shkrimtar, regjisor ose producent britanik
The Harder They Fall, Jeymes Samuel (writer/director) [Also written by Boaz Yakin] – FITUES
After Love, Aleem Khan (writer/director)
Boiling Point, James Cummings (writer), Hester Ruoff (producer) [also written by Philip Barantini and produced by Bart Ruspoli]
Keyboard Fantasies, Posy Dixon (writer/director), Liv Proctor (producer)
Passing, Rebecca Hall (writer/director)

Ekipa më e mirë
West Side Story, Cindy Tolan – FITUES
Boiling Point, Carolyn Mcleod
Dune, Francine Maisler
The Hand Of God, Massimo Appolloni, Annamaria Sambucco
King Richard, Rich Delia, Avy Kaufman

Make Up & Flokët
The Eyes Of Tammy Faye, Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh – FITUES
Cruella, Nadia Stacey, Naomi Donne
Cyrano, Alessandro Bertolazzi, Siân Miller
Dune, Love Larson, Donald Mowat
House Of Gucci, Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana, Sarah Nicole Tanno

Rezultati origjinal
Dune, Hans Zimmer – FITUES

Being The Ricardos, Daniel Pemberton
Don’t Look Up, Nicholas Britell
The French Dispatch, Alexandre Desplat
The Power Of The Dog, Jonny Greenwood

Zëri
Dune, Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett – FITUES
Last Night In Soho, Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan
No Time To Die, James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor
A Quiet Place Part II, Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van Der Ryn
West Side Story, Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom

Editimi
No Time To Die, Tom Cross, Elliot Graham – FITUES
Belfast, Úna Ní Dhonghaíle
Dune, Joe Walker
Licorice Pizza, Andy Jurgensen
Summer Of Soul (Or, When The Revolution Could Not Be Televised), Joshua L. Pearson

Kinematografia më e mirë
Dune, Greig Fraser – FITUES
Nightmare Alley, Dan Laustsen
No Time To Die, Linus Sandgren
The Power Of The Dog, Ari Wegner
The Tragedy Of Macbeth, Bruno Delbonnel

Efektet vizuale speciale
Dune, Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer – FITUES
Free Guy, Swen Gillberg, Brian Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick
Ghostbusters: Afterlife, Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre, Alessandro Ongaro
The Matrix Resurrections, Tom Debenham, Hew J Evans, Dan Glass, J. D. Schwaim
No Time To Die, Mark Bokowski, Chris Corbould, Joel Green, Charlie Noble

Filmi më i mirë britanik i shkurtër
The Black Cop, Cherish Oteka – FITUES
Femme, Sam H. Freeman, Ng Choon Ping, Sam Ritzenberg, Hayley Williams
The Palace, Jo Prichard
Stuffed, Theo Rhys, Joss Holden-Rea
Three Meetings Of The Extraordinary Committee, Michael Woodward, Max Barron, Daniel Wheldon

Animacion i shkurtër britanik
Do Not Feed The Pigeons, Jordi Morera – FITUES
Affairs Of The Art
, Joanna Quinn, Les Mills
Night Of The Living Dread, Ida Melum, Danielle Goff, Laura Jayne Tunbridge, Hannah Kelso

Filmi më i mirë
The Power Of The Dog – FITUES
Belfast
Don’t Look Up
Dune
Licorice Pizza
/KultPlus.com

Vajzat dhe gratë e Kosovës që shkëlqyen në botë – Yllka Gashi

KultPlus ju sjell 25 vajzat dhe gratë e Kosovës që u shndërruan në zërin e vajzave, djemve, grave dhe burrave të Kosovës.

Vajzat dhe gratë e Kosovës po vazhdojnë të shkëlqejnë në fusha të ndryshme, duke shndritë nëpër botë.

Me rastin e 8 Marsit, KultPlus ka përzgjedhë 25 vajza e gra që nëpërmjet fjalimeve, performancës, muzikës, sportit, filmit e biznesit kanë ngritë dhe kanë përfaqësuar vendin në mënyrë dinjitoze, e duke shndërruar Kosovën në një Kosovë të artë, në një Kosovë që synon Oscar, në një Kosovë që me rrëfimet e nxjerra po nga ky vend, i ka treguar botës po për dhimbjen, kurajën dhe guximin e vajzave dhe grave të vendit më të ri në kontinentin e vjetër.

Po këto vajza dhe gra u shndërruan në inspirimin e shumë vajzave, djemve, grave e burrave, të cilët kuptuan se ëndrrat nuk duhet dhe nuk mbeten vetëm ëndrra.

KultPlus iu sjell në vazhdim një nga aktoret kosovare më të suksesshme vitin e kaluar, Yllka Gashi, e cila me rolin e saj në filmin “Zgjoi” arriti që aq mrekullisht ta portretizojë jetën e historinë e Fahrije Hotit.

Shtëpia e parashikimeve për çmime të ndryshme ndërkombëtare, duke përfshirë edhe Oscars, Variety, pati përfshirë Yllka Gashin në mesin e 15 aktoreve që do të përfshihen në listën e ngushtë për Çmimet e Akademisë Britanike të Filmit (BAFTA).

Yllka Gashi luajti rolin e saj në filmin “Zgjoi”, i cili ka bërë bujë të madhe, duke u përfshirë madje edhe në listën e ngushtë të çmimeve Oscars.

Variety pati përfshirë Gashin në mesin e aktoreve kryesore në film, së bashku me aktore të njohura siç janë: Nicole Kidman, Lady Gaga, Emilia Jones etj. / KultPlus.com

“Jericho Ridge” me regji të Will Gilbey do të xhirohet në Prishtinë, në film luan Capital T

Reperi Capital T së fundmi ka bërë të ditur se do të jetë pjesë e filmit të titulluar “Jericho Ridge” të regjisorit Will Gilbey, fitues i çmimit Bafta, shkruan KultPlus.

Ai është shprehur të jetë tejet i emocionuar që po shkon drejt një rrugëtimi të ri përkrah aktorëve të njohur si Nikki Amuka Bird, që po ashtu janë nominuar në çmimet Bafta.

“Do të bëj më të mirën që ky projekt të jetë i pari nga shumë të tjerë që do të vijnë në radhë. Shumë faleminderit që më ftuat mua, Will dhe producentët: Harvey Ascott, Besnik Krapi, Mark O Sullivan dhe Alex Tate”, ka shkruar ai në rrjetet sociale.

Krejt në fund ai e cilësoi këtë ndodhi si një lajm tjetër i mirë për arsye se i gjithë ky film amerikan do të xhirohet në vendin e tij, në Prishtinë. / KultPlus.com

BAFTA bën të ditur nominimet për shumë kategori, shumë shpejt votohet për raundin e dytë

Akademia Britanike e Arteve të Filmit dhe Televizionit (BAFTA) ka zbuluar listën e saj të gjatë të të nominuarve në 24 kategori për çmimet e saj të ardhshme të filmit, përcjell KultPlus.

“No Time to Die”, “Belfast” dhe “West Side Story” janë ndër filmat kryesorë të shpallur sot pas raundit të parë të votave.

Siç u raportua të hënën, në asnjë listë nuk është i përfshirë filmi shumë i sukesshëm “Spider-Man: No Way Home” pasi “dështoi të përmbushte kriteret e pranueshmërisë”, sipas BAFTA. Filmi fillimisht kishte kërkuar konsideratë për kategoritë e filmit më të mirë dhe efekteve speciale më të mira. Kompania Sony nuk pranoi të komentojë.

Në anën tjetër, BAFTA ka bërë të ditur nominimet për shumë kategori, siç është edhe ajo për aktoren më të mirë në rol kryesor.

Votimi i raundit të dytë, për të përcaktuar nominimet në kategoritë e votuara nga anëtarët, do të hapet midis 14-27 janar. Nominimet do të shpallen më 3 shkurt. Kjo do të pasohet nga votimi i raundit të tretë, për të përcaktuar fituesit, i cili do të hapet midis 9 shkurtit dhe 8 marsit.

15 performanca do të vazhdojnë në raundin e dytë të votimit dhe gjashtë të tilla do të nominohen. Për të përcaktuar këtë listë të gjatë, në raundin e parë u votua kapitulli i aktrimit; 12 më të mirat u futën automatikisht në listën e gjatë. Tre vendet e mbetura janë votuar nga juria Longlisting, e cila ka marrë në konsideratë 10 shfaqjet e ardhshme të vendosura nga votimi i kapitullit.

Raundi i dytë votohet nga një juri që do të marrë parasysh gjashtë nominimet. Në raundin e tretë, anëtarësia e përgjithshme e votimit do të zgjedhë fituesin në këtë kategori. 82 shfaqje u dorëzuan për shqyrtim.

Jessica Chastain – “The Eyes of Tammy Faye”
Olivia Colman – “The Lost Daughter”
Lady Gaga – “House of Gucci”
Alana Haim – “Licorice Pizza”
Jennifer Hudson – “Respect”
Emilia Jones – “CODA”
Nicole Kidman – “Being The Ricardos”
Jennifer Lawrence – “Don’t Look Up”
Frances McDormand – “The Tragedy of Macbeth”
Renate Reinsve – “The Worst Person in the World”
Claire Rushbrook – “Ali & Ava”
Joanna Scanlan – “After Love”
Kristen Stewart – “Spencer”
Tessa Thompson – “Passing”
Rachel Zegler – “West Side Story”

Njëri ndër mediumet amerikane, Variety, kishte përfshirë edhe aktoren nga Kosova, Yllka Gashi, në këtë nominim, megjithatë gara e ngushtë rezultoi që Gashi të mos nominohet.

Çmimet BAFTA do të mbahen në qendër të Londrës më 13 mars /KultPlus.com

Anthony Hopkins, aktori më i vjetër që fiton çmim ‘BAFTA’: Është e mrekullueshme, nuk e prisja në këtë moshë

Aktori veteran Anthony Hopkins shkruan historinë. Në moshën 83-vjeçare, ai u bë aktori më i vjetër që fiton çmim BAFTA si aktori më i mirë protagonist, falë interpretimit në filmin “The Father”.

Por, aktori uellsian harroi të futej në Zoom për të dhënë fjalimin e falenderimit, pasi ishte shumë i zënë duke pikturuar në dhomën e tij të hotelit.

Ishin familjarët e tij ata që e njoftuan se çfarë po ndodhte dhe e kujtuan që të lidhej me Zoom.

“Nuk e dija që kisha fituar. Po pikturoja në dhomën e hotelit ku po qëndroj kur më telefonuan. Është diçka e mrekullueshme, nuk e prisja kurrë të më ndodhte diçka e tillë në këtë moshë”, tha Hopkins.

Filmi “Nomadland” ishte fituesi më i madh i çmimeve britanike BAFTA, me 4 vlerësime, përfshirë edhe atë të “Filmit më të mirë të vitit”.

Drama amerikane, me protagoniste aktoren Frances McDormand, mori edhe çmimin e aktores më të mirë, regjisorit më të mirë dhe kinematografisë më të mirë. / KultPlus.com

‘Nomadland’ dhe ‘Promising Young Woman’ prijnë me çmime në ‘BAFTA’

“Nomadland”, një film për një grua që jeton në një furgon në Amerikën Perëndimore pas telasheve financiare, ka prirë me çmime në ceremoninë e sivjetme të “Bafta Film Awards”.

Ka marrë katër çmime, duke përfshirë filmin më të mirë, aktoren më të mirë për yllin e saj Frances McDormand dhe regjisorin më të mirë.

Kjo e bëri Chloe Zhao gruan e dytë që fitoi çmimin për regjisoren më të mirë në historinë e “BAFTA”.

Ndërkohë, Anthony Hopkins fitoi çmimin për aktorin më të mirë për “The Father”, 24 vjet pas fitores së tij të fundit. 83-vjeçari, i cili fitoi duke luajtur një njeri që humbi kontrollin e tij në realitet, nuk po e ndiqte ceremoninë e së dielës dhe më vonë ka thënë se ai kishte kuptuar se kishte fituar vetëm kur dëgjoi brohoritje nga dhoma tjetër.

“Unë isha ulur këtu duke pikturuar dhe dëgjova këtë brohoritje të dilte nga dhoma fqinje”, ka thënë ai pas ceremonisë. “Mendova, çfarë dreqin ka ndodhur? Mendova se ata po shikonin një ndeshje futbolli. Dhe ata hynë dhe thanë se po fitoja”.

Shumica e fituesve po e shikonin ceremoninë drejtpërdrejt dhe mbajtën fjalime në distancë. Asnjë nga të nominuarit nuk ishte në “Royal Albert Hall”, ku u mbajt ceremonia.

Ylli britanik Daniel Kaluuya u shpall aktori më i mirë dytësor për rolin e liderit të Pantherit të Zi, Fred Hampton në “Judas and the Black Mesiah”.

Trofeu për aktoren dytësore shkoi te Yuh-Jung Youn, nga Koreja e Jugut për rolin e një gjysheje në dramën koreano-amerikane “Minari”. 73-vjeçarja ka thënë se çmimi do të thoshte shumë, sepse britanikët ishin njerëz “snobë”.

“Çdo çmim është domethënës, por ky i njohur veçanërisht nga britanikët, të njohur si njerëz shumë snobë, dhe ata më miratuan mua si një aktore të mirë, kështu që unë jam shumë, shumë e privilegjuar”, ka thënë ajo.

Çmimi për filmin më të mirë britanik iu dha “Promising Young Woman”, një triller hakmarrjeje për një grua, luajtur nga Carey Mulligan, e cila pretendon të jetë e dehur verbërisht kur burrat e marrin atë në bare dhe klube.

Skenaristja dhe regjisorja Emerald Fennell gjithashtu fitoi për skenarin më të mirë origjinal. Ajo bëri shaka se të gjithë të përfshirët në film e kishin bërë atë për “një ushqim të përzier” dhe ka thënë se përvoja ishte “gjëja më e madhe në jetë “.

Fituesit e tjerë përfshinin 18-vjeçaren Bukky Bakray, e cila u emërua ylli në rritje pas rolit të saj të parë në aktrim, në të cilin ajo luajti një vajzë adoleshente të braktisur nga nëna e saj në “Rocks”.

Lista e ngushtë e këtij viti përfshiu një rreshtim të larmishëm të talenteve, pas një proteste vitin e kaluar kur votuesit emëruan vetëm aktorë të bardhë.

Këtë herë, 16 nga 24 pretenduesit erdhën nga përkatësia etnike e pakicave, ndërsa 21 ishin të nominuarit për herë të parë.

Nata filloi me një nderim për dukën e Edinburgut, i cili ishte presidenti i parë i “BAFTA-s” midis 1959 dhe 1966.

Bashkëpritësi Edith Bowman tha se princi Philip “zë një vend shumë të veçantë në historinë e ‘BAFTA-s” dhe mendja jonë është me Familjen Mbretërore”.

Ylli i “Nomadland-it” Frances McDormand (majtas) dhe regjisorja Chloe Zhao. /bbc/ KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve në ndarjen e çmimeve në ‘BAFTA 2021’

Akademia Çmimeve në Film “BAFTA” është zhvilluar të dielën, në një ceremoni më ndryshe për shkak të pandemisë me koronavirus, shkruan KultPlus.

Më poshtë e gjeni listën e plotë të fituesve:

Best film

The Father

The Mauritanian

Nomadland – Fitues

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

Best actress

Bukky Bakray, Rocks

Radha Blank, The Forty-Year-Old Version

Vanessa Kirby, Pieces of a Woman

Frances McDormand, Nomadland – Fitues

Wunmi Mosaku, His House

Alfre Woodard, Clemency

Best actor

Riz Ahmed, Sound of Metal

Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom

Adarsh Gourav, The White Tiger

Anthony Hopkins, The Father – Fitues

Mads Mikkelsen, Another Round

Tahar Rahim, The Mauritanian

Best director

Thomas Vinterberg, Another Round

Shannon Murphy, Babyteeth

Lee Isaac Chung, Minari

Chloé Zhao, Nomadland – Fitues

Jasmila Žbanić, Quo Vadis, Aida?

Sarah Gavron, Rocks

EE Rising Star award (voted for by the public)

Bukky Bakray – Fitues

Kingsley Ben-Adir

Morfydd Clark

Ṣọpẹ Dìrísù

Conrad Khan

Outstanding British film

Calm With Horses

The Dig

The Father

His House

Limbo

The Mauritanian

Mogul Mowgli

Promising Young Woman – Fitues

Rocks

Saint Maud

Best original score

Mank

Minari

News of the World

Promising Young Woman

Soul – Fitues

Best documentary

Collective

David Attenborough: A Life on Our Planet

The Dissident

My Octopus Teacher – Fitues

The Social Dilemma

Outstanding debut by a British writer, director or producer

His House – Remi Weekes (writer/director) – Fitues

Limbo – Ben Sharrock (writer/director), Irune Gurtubai (producer) [also produced by Angus Lamont]

Moffie – Jack Sidey (writer/producer) [also written by Oliver Hermanus and produced by Eric Abraham]

Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson (writers)

Saint Maud – Rose Glass (writer/director), Oliver Kassman (producer) [also produced by Andrea Cornwell]

Best supporting actor

Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah – Fitues

Barry Keoghan, Calm With Horses

Alan Kim, Minari

Leslie Odom Jr, One Night in Miami

Clarke Peters, Da 5 Bloods

Paul Raci, Sound of Metal

Best original screenplay

Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg, Another Round

Jack Fincher, Mank

Emerald Fennell, Promising Young Woman – Fitues

Theresa Ikoko, Claire Wilson, Rocks

Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7

Best supporting actress

Niamh Algar, Calm With Horses

Kosar Ali, Rocks

Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm

Dominique Fishback, Judas and the Black Messiah

Ashley Madekwe, County Lines

Youn Yuh-jung, Minari – Fitues

Best cinematography

Judas and the Black Messiah

Mank

The Mauritanian

News of the World

Nomadland – Fitues

Best film not in the English language

Another Round – Fitues

Dear Comrades!

Les Misérables

Minari

Quo Vadis, Aida?

Best editing

The Father

Nomadland

Promising Young Woman

Sound of Metal – Fitues

The Trial of the Chicago 7

Best adapted screenplay

Moira Buffini, The Dig

Christopher Hampton, Florian Zeller, The Father – Fitues

Rory Haines, Sohrab Noshirvani, MB Traven, The Mauritanian

Chloé Zhao, Nomadland

Ramin Bahrani, The White Tiger

Best animated film

Onward

Soul – Fitues

Wolfwalkers

Best casting

Calm With Horses

Judas and the Black Messiah

Minari

Promising Young Woman

Rocks – Fitues

Best production design

The Dig

The Father

Mank – Fitues

News of the World

Rebecca

Best costume design

Ammonite

The Dig

Emma

Ma Rainey’s Black Bottom – Fitues

Mank

Best makeup and hair

The Dig

Hillbilly Elegy

Ma Rainey’s Black Bottom – Fitues

Mank

Pinocchio

Best sound

Greyhound

News of the World

Nomadland

Soul

Sound of Metal – Fitues

Best special visual effects

Greyhound

The Midnight Sky

Mulan

The One and Only Ivan

Tenet – Fitues

Best British short animation

The Fire Next Time

The Owl and the Pussycat – Fitues

The Song of a Lost Boy

Best British short film

Eyelash

Lizard

Lucky Break

Miss Curvy

The Present – Fitues/ KultPlus.com

“Rocks” dhe “Nomadland” kryesojnë me nominime në “BAFTA” që zhvillohet sonte

Drama britanike “Rocks” dhe filmi amerikan “Nomadland” udhëheqin garën në Akademinë Britanike të Çmimeve në Film “BAFTA” e cila do të zhvillohet të dielën, në një ceremoni më ndryshe për shkak të pandemisë me koronavirus.

Hugh Grant, Tom Hiddleston dhe Priyanka Chopra Jonas, janë në mesin e prezantuesve të cilët do të shpallin fituesit nga skena e Royal Albert Hall në Londër. Fituesit e çmimeve do t’i marrin ato duke mbajtur distancën ndërkohë që nuk do të ketë fare audiencë e cila do t’i duartroket triumfuesit.

Princi William ishte i caktuar për të mbajtur një fjalim në rolin e tij si president i Akademisë britanike të filmit mirëpo kjo është anuluar për shkak të vdekjes së gjyshit të tij, Princit Philip, të premten e kaluar.

Filmi “Nomadlan”, një dramë nga Chloe Zhao, flet për një grua të moshës së mesme e cila udhëton nëpër Amerikën Perëndimore ndërkohë që drama “Rocks” e Sarah Gavron, flet për një vajzë adoleshente me ngjyrë në Londër. Këta janë dy filmat që prijnë me nominime, secili me nga shtatë sosh.

Akademia britanike e filmit ndryshoi anëtarësinë dhe rregullat e saj të votimit vitin e kaluar, në një përpjekje për të adresuar një mungesë të dukshme të diversitetit në nominime. Në vitin 2020, për të shtatin vit me radhë, asnjë grua nuk ishte e nominuar për regjisoren më të mirë ndërkohë që të gjitha 20 nominimet për kategoritë e performancave kryesore dhe dytësore ishin aktorë të bardhë.

Këtë vit, nominimet janë më diversive derisa katër nga gjashtë nominimet për regjisorin më të mirë, janë gra./ KultPlus.com

Ceremonia e çmimeve ‘Bafta’ këtë vit mbahet në mënyrë virtuale

Të mërkurën u zbulua se ceremonia nuk do të ketë transmetim si pothuajse çdo vit.

Dermot O’Leary, Clara Amfo dhe Edith Bowman do të prezantojnë Çmimet e Filmit të Akademisë Britanike 2021.

Treshja do të organizojë një ceremoni të shpërndarë gjatë dy netëve në 10 dhe 11 prill me të gjithë të nominuarit që pranojnë çmimet e tyre virtualisht për shkak të pandemisë Covid.

Në një deklaratë organizatoret konfirmuan se ata shpresojnë që fundjava të jetë një ‘festë e talentit’ pavarësisht nga pandemia e vazhdueshme, pasi shpallën listën e tyre më të larmishme të të nominuarve në historinë 74-vjeçare të çmimeve, transmeton KultPlus.

Clara së pari do të paraqesë Çmimet e Filmit EE BAFTA Hapja e Natës të shtunën 10 prill, ku tetë nga 17 çmimet e BAFTA do të paraqiten.

Shfaqja do të shohë një panel të ftuarish të eksplorojnë proceset krijuese prapa disa prej filmave më të mëdhenj të vitit 2020 dhe gjithashtu do të shpallë fituesin e Kontributit të Shquar Britanik në Kinema.

Çmimi më i suksesshëm do të jepet nga Royal Albert Hall i Londrës.

Dermot dhe Edith më pas do të organizojnë natën e dytë të BAFTA të dielën më 11 prill ku do të paraqiten çmimet kryesore të aktrimit, duke përfshirë Filmin më të Mirë dhe Filmin më të Mirë Britanik.

Prezantuesit do të paraqiten gjatë ceremonisë nga Londra dhe Los Angelos, por të gjithë të nominuarit do të pranojnë çmimet e tyre virtualisht para një auditori virtual që shikon nga shtëpia.

Ndër çmimet e shpallura në natën e dytë do të jetë çmimi i votuar nga publiku EE Rising Star dhe Fellowship, nderi më i lartë i BAFTA. / KultPlus.com

‘Quo Vadia, Aida’ në ‘BAFTA’, luan edhe Alban Ukaj

Me regji të Jasmila Zbanic, filmi “Quo Vadis, Aida” pas sukseseve të shumta kësaj radhe është nominuar edhe në ‘BAFTA’, e në të cilin luan edhe aktori shqiptar Alban Ukaj, shkruan KultPlus.

Filmi ‘Quo Vadis, Aida’ është nominuar në kategorinë e filmit më të mirë jo amerikan kurse regjisorja e këtij filmi Jasmila Zbanic në kategorinë e regjisorëve më të mirë.

Filmi “Quo Vadis, Aida”, është i bazuar në një ngjarje të vërtetë, të një përkthyeseje ndërkombëtare e cila ka shërbyer në atë periudhë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Zbanic që është shpërblyer me filmin e saj “Grbavica”, ku edhe në vitin 2006 pat fituar Ariun e Artë në Berlin, duket se sërish ka kthyer vëmendjen e medieve dhe kritikëve të filmit.  

Aktori shqiptar, Alban Ukaj që luan në këtë film ka rolin e përkthyesit Tarik./ KultPlus.com

Shtyhet ceremonia e shpërblimeve “BAFTA”

Ceremonia e ndarjes së shpërblimeve “BAFTA” të cilat i ndanë Akademia e Filmit në Britani të Madhe, është shtyrë për muajin prill të vitit 2021.

Kjo ngjarje e rëndësishme kinematografike ishte dashur të mbahej më 14 shkurt në Londër, por organizatorët janë detyruar ta shtyjnë atë për datën 11 prill 2021, transmeton Koha.

Në komunikatën për media të lëshuar për këtë rast thuhej: “Ky ndryshim i datës së paralajmëruar me herët e tregon ndikimin e pandemisë globale në industrinë e filmit, si dhe e vërteton faktin se të gjithë duhet ta pranojmë këtë situatë dhe të përshtatemi me të. Detaje shtesë rreth ceremonisë do të bëhen të ditura kah fundi i këtij viti.”

Lajmi i ndryshimit të datës së mbajtjes së ceremoninë “BAFTA”, vjen një ditë pasi organizatorët e ceremonisë së ndarjes së shpërblimeve kryesore në kinematografi, “Oscar”, e informuan publikun që edhe ata kanë vendosur ta ndryshojnë datën e mbajtjes së saj ngjarjeje, nga muaji shkurt në prill të vitit të ardhshëm. / KultPlus.com

DokuFest bëhet festival kualifikues për në BAFTA

Festivali Ndërkombëtar i Filmit dokumentar dhe atij artistik, DokuFest i cili këtë vit mbajti edicionin e tij të tetëmbëdhjetë, tashmë ka marrë një vlerësim shumë të rëndësishëm, shkruan KultPlus.

DokuFest tashmë është bërë festival kualifikuar në Bafta Film Awards, duke u bërë kështu i vetmi festival në Ballkan me një mundësi të tillë.

Ky është një lajm i mrekullueshëm për organizatorët e festivalit të cilët edhe e kanë shpërndarë njoftimin në Facebook duke u shprehur të entuziazmuar.

BAFTA Film Awards është një shfaqje vjetore e çmimeve, të cilën e organizon Akademia Britanike e Filmit dhe Arteve Televizive, për të nderuar kontributet më të mira britanike dhe ndërkombëtare në film.

DokuFest u themelua në 2002 nga një grup miqsh, që nga ajo kohë është zgjeruar aq shumë saqë tashmë është një ngjarje kulturore e cila tërheq artistë dhe audiencë ndërkombëtarë dhe rajonalë. / KultPlus.com

Bëhen publike nominimet e Bafta Film Awards 2019

Është publikuar lista e plotë e të nominurave për çmimet British Academy Film Awards.

Nominimet u njoftuan në Londër sot (9 janar).

Ndërsa ceremonia e ndarjes së çmimeve do zhvillohet më 10 shkurt, transmeton oranews.

Best film

BlackkKlansman

The Favourite

Green Book

Roma

A Star Is Born

Outstanding British film

Beast

Bohemian Rhapsody

The Favourite

McQueen

Stan & Ollie

You Were Never Really Here

Leading actor

Bradley Cooper – A Star Is Born

Christian Bale – Vice

Rami Malek – Bohemian Rhapsody

Steve Coogan – Stan & Ollie

Viggo Mortensen – Green Book

Leading actress

Glenn Close The Wife

Lady Gaga – A Star Is Born

Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

Olivia Colman – The Favourite

Viola Davis – Widows

Supporting actor

Adam Driver – BlackkKlansman

Mahershala Ali – Green Book

Richard E Grant

Sam Rockwell – Vice

Timothee Chalamet – Beautiful Boy

Supporting actress

Amy Adams – Vice

Claire Foy – First Man

Emma Stone – The Favourite

Margot Robbie – Mary Queen of Scots

Rachel Weisz – The Favourite

Director

Spike Lee – BlacKkKlansman

Paweł Pawlikowski – Cold War

Yorgos Lanthimos – The Favourite

Alfonso Cuaron – Roma

Bradley Cooper – A Star Is Born

EE Rising Star Award (voted for by the public)

Jessie Buckley

Cynthia Erivo

Barry Keoghan

Lakeith Stanfield

Letitia Wright

Outstanding debut by a British writer, director or producer

Apostasy – Daniel Kokotajlo (writer/director)

Beast – Michael Pearce (writer/director), Lauren Dark (producer)

A Cambodian Spring – Chris Kelly (writer/director/producer)

Pili – Leanne Welham (writer/director), Sophie Harman (producer)

Ray & Liz – Richard Billingham (writer/director), Jacqui Davies (producer)

Film not in the English language

Capernaum

Cold War

Dogman

Roma

Shoplifters

Documentary

Free Solo

McQueen

RBG

They Shall Not Grow Old

Three Identical Strangers

Animated film

Incredibles 2

Isle of Dogs

Spider-Man: Into The Spider-Verse

Original screenplay

Cold War

The Favourite

Green Book

Roma

Vice

Adapted screenplay

BlacKkKlansman

Can You Ever Forgive Me?

First Man

If Beale Street Could Talk

A Star Is Born

Original music

BlackkKlansman

If Beale Street Could Talk

Isle of Dogs

Mary Poppins Returns

A Star Is Born

Cinematography

Bohemian Rhapsody

Cold War

The Favourite

First Man

Roma

Costume design

The Ballad of Buster Scruggs

Bohemian Rhapsody

The Favourite

Mary Poppins Returns

Mary Queen of Scots

Editing

Bohemian Rhapsody

The Favourite

First Man

Roma

Vice

Production design

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

The Favourite

First Man

Mary Poppins Returns

Roma

Make-up and hair

Bohemian Rhapsody

The Favourite

Mary Queen of Scots

Stan & Ollie

Vice

Sound

Bohemian Rhapsody

First Man

Mission: Impossible – Fallout

A Quiet Place

A Star Is Born

Special visual effects

Avengers: Infinity War

Black Panther

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

First Man

Ready Player One

British short film

73 Cows

Bachelor

The Blue Door

The Field

Wale

British short animation

I’m OK

Marfa

Roughhouse

Outstanding contribution to British cinema

Stephen Woolley and Elizabeth Karlsen. /KultPlus.com