Orkestra Frymore e Filharmonisë shfaqi koncert në Suharekë në kuadër të programit “Filharmonia në lëvizje”

Orkestra Frymore e Filharmonisë ka mbajtur koncert në Suharekë në kuadër të programit “Filharmonia në lëvizje”, të premten mbrëma.

Në koncert u interpretuan vepra nga kompozitor të huaj dhe vendor në dirigjimin e Baki Jasharit dhe Lirojna Sylejmanit. Në rolin e solistëve u paraqitën Adelina Paloja – soprano, Denik Preizreni – bariton dhe Shkumbin Bajraktari – klarinetë.

Koncerti u mundësua nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Republikës së Kosovës dhe Komuna e Suharekës.

Fotografitë: Arben Llapashtica / KultPlus.com

Këtë të diel Orkestra Frymore e Filharmonisë së Kosovës sjell koncertin premierë

Orkestra Frymore e Filharmonisë së Kosovës do të mbajë koncertin e radhës këtë të diel (29 maj), përcjell KultPlus.

Sipas njoftimit, koncerti premierë do të mbahet në Qendrën “Bogdani Polis (Katedralja Nënë Tereza) në Prishtinë.

Gjithashtu, koncerti fillon nga ora 20:00.

“Jemi të lumtur të ju njoftojmë se sezoni 2021/22 vazhdon me koncertin premierë të Orkestrës Frymore të Filharmonisë së Kosovës më 29 maj 2022”, thuhet në njoftim.

Programi:

ALEXEY SHOR
Uverturë nga baleti “Pallati i kristaltë”
Crystal Palace Overture

RAFET RUDI
Laudatio funebris
për soprano dhe orkestër harqesh
for soprano and string orchestra

DMITRI SHOSTAKOVICH
Koncert për piano No. 2 në F – dur, Op. 102
Piano Concerto No. 2 in F major, Op. 102

ANTONÍN DVOŘÁK
Simfonia Nr. 4 në d – mol, Op. 14
Symphony No. 4 in D minor, Op. 14

ORKESTRA E FILHARMONISË SË KOSOVËS
KOSOVO PHILHARMONIC ORCHESTRA

BESA LLUGIQI Soprano
ARTEMIDA QARRI – HAXHIAJ Piano

Dirigjent / Conductor
ANTOINE MARGUIER/ KultPlus.com

Orkestra Frymore e Filharmonisë dhe ajo e FSK-së, vijnë me koncert premierë

Dy orkestrat frymore, ajo e Filharmonisë së Kosovës dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës do të prezantohen me një koncert të përbashkët, premierë, koncert që do të prezantohet më 4 nëntor, në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, shkruan KultPlus.

Ky koncert ka tre dirigjentë, si: Baki Jashari, Lirjona Sylejmani dhe Hajrullah Syla.

Për këtë koncert kanë njoftuar vetë organizatorët, ku edhe po e sjellim të plotë njoftimin.

*Kemi kënaqësinë të prezantojmë koncertin premierë të Orkestrës Frymore të Filharmonisë dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës në kuadër të sezonit 2021/2022. Koncerti organizohet më 4 nëntor 2021 (E enjte) prej orës 19:00 në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë. Për të rezervuar ulësen tuaj shkruani e-mail në [email protected].

Vëmendje!

Në titull shkruani / Rezervim 4.11.2021 – Emri dhe mbiemri. Përmes një e-maili ju mund të rezervoni vetëm një ulëse. Për shkak të parandalimit të përhapjes së virusit COVID-19 bartja e maskës është e detyrueshme dhe për të hyrë në sallë ju duhet të posedoni një certifikatë vaksinimi ose test PRC jo më të vjetër se 72 orë. Dyert e sallës mbyllen në orën 19:00. / KultPlus.com