Ansambli ‘Trio Vivo’ me koncert sonte në Vjenë

Artistet shqiptare, Besa Llugiqi, Enkelejda Zajmi Gorani dhe Lejla Pula do të performojnë sonte në Vjenë.

“Ne mezi presim të takojmë tre artiste shumë të veçantë nga Prishtina, Kosovë, të cilat do të prezantojnë një program shumë interesant të gjërave të rralla muzikore të hënën, më 11 tetor, ora 19:00, në Gesellschaft für Musiktheater në Vjenë!”- ka shkruar organizatori./KultPlus.com

Artistet shqiptare “Trio Vivo” me koncert në Vjenë

Artistet shqiptare, Besa Llugiqi, Enkelejda Zajmi Gorani dhe Lejla Pula do të performojnë në Vjenë më 11 tetor.

Ne mezi presim të takojmë tre artiste shumë të veçantë nga Prishtina, Kosovë, të cilat do të prezantojnë një program shumë interesant të gjërave të rralla muzikore të hënën, më 11 tetor, ora 19:00, në Gesellschaft für Musiktheater në Vjenë!”- ka shkruar organizatori./KultPlus.com

Besa Llugiqi mahniti publikun në amfiteatrin antik romak ‘Avgusta Trayana’ në Stara Zagora

Besa Llugiqi mahnit publikun në amfiteatrin madhështor antik romak “Avgusta Trayana” në Stara Zagora, transmeton KultPlus.

Sopranoja e njohur kosovare, Besa Llugiqi, ishte mysafire speciale, fundjavën që shkoi, në galan glamuroze të operas në amfiteatrik madhështor antik romak “Avgusta Trayana” në Stara Zagora të Bullgarisë.

E parapëlqyera e publikut të Stara Zagorës, sopranoja Llugiqi dhuroi një interpretim të mahnitshëm të arieve të shumta të kompozitorëve njohur botërorë, Niccolò Paganini, Franz Lehár.

Sopranoja Besa Llugiqi thotë për mediat kosovare: “Koncerti në amfiteatrin madhështor antik romak “Avgusta Trayana” në Stara Zagora ishte një përjetim i jashtëzakonshëm për mua. Interpretimin tim publiku e mirëpriti me duartrokitje frenetike. Ishte një gala mbresëlënëse mes kolegësh artistë, regjisorë e dirigjentë të nivelit të lartë”.

Koncerti me dirigjent Dimitar Kosev e regjisor Georgi Dinev është projektuar me një vizion elegant dhe si një prej galave të viteve të njëzeta të shekullit 20.

Përkrah Llugiqit ishte çifti tërheqës i solistëve hungarezë – Szilvi Szendy dhe Károly Peller.

Në program të galas së operas u shfaqen edhe arie të zgjedhura, duete dhe ansamble të operetave të kompozitorëve të njohur botërorë të tillë si Jacques Offenbach, Richard Georg Strauss, Rudolf Emil Kálmán, të interpretuara nga solistët Elena Petrova, Valeri Turmanov, Elena Mishinova, Boris Taskov, Yanitsa Nesheva, Emiliya Dzhurova, studentë nga Akademia Shtetërore e Muzikës “Prof. Pantcho Vladigerov”, orkestra dhe kori i Operës Shtetërore Stara Zagora. Publiku pati rastin të shijojë edhe solo dhe shfaqje mbresëlënëse të baletit të Operës së Stara Zagorës. Koreografe ishte Joana Stojanova. / KultPlus.com

Besa Llugiqi shkëlqen në premierën e operës franceze, vlerësohet lart nga presidenti bullgarSopranoja e njohur kosovare, Besa Llugiqi, po vazhdon të korrë suksese në skenat e mëdha ndërkombëtare. Në sallën e stërmbushur të Pallatit Kombëtar të Kulturës , në Sofje të Bullgarisë, Llugiqi të martën interpretoi rolin e Ines në premierën e grand operës së njohur franceze në pesë akte, “L’Africaine”, me kompozitor Giacomo Meyerbeer, përcjellë KultPlus.

“Ishte një përjetim i jashtëzakonshëm dhe një përgjegjësi e madhe për mua si artiste të interpretoj një rol kaq të rëndësishëm siç është Ines, me kërkesa të mëdha teknike e interpretuese. Një shfaqje mbresëlënëse, me pritje fantastike nga publiku, ku i pranishëm ishte edhe presidenti i Bullgarisë”, deklaroi për mediat kosovare sopranoja Besa Llugiqi.

Presidenti bullgar, Rumen Radev, e vlerësoi lartë interpretimin e Llugiqit për mediat e pranishme pas shfaqjes.

Për herë të parë në Ballkan grand opera “L’Africaine” është shfaqur në Stara Zagora të Bullgarisë, në nëntor 2019, një realizim i jashtëzakonshëm që erdhi si rezultat i bashkëpunimit me “Deutsch Oper Berlin”, me regjisoren bullgaro-gjermane me famë botërore, Vera Nemirova.

Sopranoja  Besa Llugiqi shfaqjen e radhës do ta ketë në Gdansk të Polonisë, me 9 nëntor të këtij viti, ku do të interpretojë rolin kryesor në operën e njohur franceze në tre akte dhe shtatë tablo, “Thaïs”, me kompozitor Jules Massenet. / KultPlus.com   

Me veprën e Memli Kelmendit, ‘ReMusica’ thyen heshtjen me zërin e magjishëm të Besa Lluguqit

Suada Qorraj

Ndonëse kishte filluar nata e dytë e festivalit “ReMusica”, në Sallën e Kuqe të kryeqytetit po përjetohej e pazakonta. Tingujt e parë të pianos, Misbah Kaçamaku tashmë kishte filluar t’i luante, ndërsa zëri i sopranos Besa Llugiqi filloi dalë nga dalë të pushtonte skenën, e përmes saj edhe ekranet, prej të cilëve përcolli emocione te kushdo e kudo, shkruan KultPlus.

Mbrëmjen e filluan me madrigalin e famshëm “Amarilli, mia bella”, të kompozitorit të monodisë dhe këngës solo, Giulio Caccini. Madrigali bënë pjesë në botimin më të rëndësishëm të Caccinit, “Le nuove musiche” të vitit 1602, në të cilin thuhet se janë shkruar rreth 1580 lutje.

Nuk ishte hera e parë që e gjente veten në Sallën e Kuqe të kryeqytetit, por për të ishte hera e parë që po përjetonte diçka që nuk e kishte menduar asnjëherë, të interpretonte për një publik që nuk e shihte dot. Edhe pse përball vetes kishte pianon, kurse përkrah saj ishte sopranoja që tingullit i shtonte zë, për pianistin Misbah Kaçamaku, mungesa e publikut tek ai krijonte ndjenjën e zbrazëtisë.

“Koncerti pa publik, ishte një eksperiencë e pa përjetuar nga unë. Ndjenjë e një “zbrazëtie” të çuditshme. Ishte mungesë e komunikimit me publikun, pa të cilin komunikim është mjaft vështirë të krijohet atmosferë e duhur”, ka deklaruar ai.

Edhe për sopranon, Besa Llugiqi, të interpretonte pa publik ishte ndryshe, por sipas saj, së bashku me pianistin kanë bërë të pamundurën që të interpretonin njëlloj sikurse të ishin në një sallë të mbushur plot.

“Të interpretosh pa publik ka qenë një ndjenjë ndryshe, por ne së bashku jemi munduar që të japim maksimumin tonë dhe të sjellim përpara ekraneve atë se çka do të sillnim edhe para publikut në sallë”, ka thënë ajo.

Nata e mbrëmshme ishte e mbushur me vepra të cilat kanë lënë gjurmë në historitë e sallave dhe koncerteve që i ofruan publikut të bukurën e mallëngjimin që sjell arti e muzika. E si çdo herë, në koncerte të tilla nuk mungon edhe përfshirja e veprave shqiptare, që mëtojnë të përçojnë një emocion ndryshe tek publiku.

“Flas me heshtjen”, ishte vepra premierë enkas për këtë koncert, e që erdhi shumë bukur nga loja e pianistit Kaçamaku, por edhe nga zëri i bukur i sopranos Besa Llugiqi. Për kompozitorin Memli Kelmendi vepra shfaqë shpresën, pikëllimin dhe heshtjen, e cila në tërësi krijon një atmosferë konstante.

“Ndonëse vepra kryesisht paraqet një atmosferë “konstante”, në momente të caktuara paraqitet si tendencë e shpresës, shpërthimit, pikëllimit, heshtjes… prandaj mendova pikërisht për këtë. ‘Flas me heshtjen’ është shkruar në një periudhë kohore shumë të shpejt, për dy ditë”, ka pohuar kompozitori në një intervistë për KultPlus.

Ai ka shtuar se vepra është ndërtuar mbi bazën e tekstit të Agim Deskut, e që sipas tij në të kishte elemente interesante që e inspiruan kompozitorin të krijonte diçka të re. Kelmendi e ka konsideruar pozitiv faktin që interpretimi i veprave po bëhet në formatin online sepse sipas tij, interpretimi së bashku me veprën do mbesin përherë të arkivuara.

Për sopranon, Besa Llugiqi, interpretimi i veprës së kompozitorit Kelmendi ka qenë kënaqësi sepse ishte pikërisht kjo vepër që thyente monotoninë e heshtjes.

“Ne çdo herë interpretojmë vepra premierë, edhe të interpretosh veprën e kompozitorit Memli Kelmendi ka qenë një kënaqësi, pasi që vet vepra në vete synonte të  thyente monotoninë e heshtjes, ndërkaq kompozitori çdo herë e dëshmon veten për talentin dhe përkushtimin e tij”, ka thënë sopranoja.

Edhe pianisti Misbah Kaçamaku ka theksuar rëndësinë e kësaj vepre, si kompozim i cili mund të luhet në piano, njëkohësisht të interpretohet edhe nëpërmjet zërave të magjishëm të sopranove.

Dyshja nuk ka lënë pa përmendur edhe eksperiencën e tyre përgjatë bashkëpunimit për festivalin “ReMusica”. Ata kanë theksuar se bashkëpunimi i tyre ka qenë i jashtëzakonshëm, duke krijuar kështu mes vete një kimi në muzikalitet por edhe teknikë.

Krejt për fund pianisti Misbah Kaçamaku ka thënë se festivali është një motor që inkurajon krijimtarinë e kompozitorëve kosovarë, duke e konsideruar njëkohësisht pjesëmarrjen e tij në këtë edicion shumë të vlefshme.

“Përndryshe, festivali është një lloj “motori” i cili investon dhe inkurajon krijimtarinë e kompozitorëve kosovarë, ku në të njëjtën kohë bënë dhe promovimin e po të njëjtave veprave me ansamble të ndryshme botërore. Në përgjithësi, një eksperiencë shumë e vlefshme për mua”, ka përfunduar ai.

Rëndësinë e “ReMusica” për promovimin e kompozitorëve shqiptar nuk e ka lënë pa e përmendur edhe sopranoja, Besa Llugiqi. Ajo madje theksuar se vetë durimi i organizatorëve karshi tyre ka qenë shembull dhe motiv për të mos u dorëzuar.

“Festivali  është një stimulues i madh sepse ju jep hapësirë shumë artistëve edhe atyre të rijnë që të shfaqin veten, si dhe ju jep mundësinë që të jepen vepra premierë, natyrisht me porosinë e tyre. Donika ka qenë një shembull për ne se si duhet bërë një organizim në kushtet në të cilat gjendemi sot, madje ajo ka qenë edhe një motivim se si të mos dorëzohemi dhe të gjejmë një shtysë që të jemi aktiv në kohë të tilla”, ka përfunduar kështu intervistën Llugiqi.

Drejtoresha e festivalit “ReMusica”, Donika Rudi ka thënë për KultPlus se ashtu siç kanë pritur koncertet po ndiqen nga e gjithë Evropa. Ajo ka shtuar se për artistët nuk ka qenë aq e thjeshtë sepse koncertet janë realizuar në atë  formë që ti krijojnë publikut ndjenjën e të qenurit në të njëjtën sallë me ta.

“Ashtu siç e kishim paraparë në fillim ashtu edhe po ndodhë, koncertet po ndiqen nga e gjithë Evropa, nga të gjitha moshat. Për artistët nuk ka qenë aq e thjeshtë sa mund të duket, sepse koncertet janë realizuar në atë formë ku si ide ka qenë që ato (koncertet) të jepen në një frymë dhe pa ndërprerje – njëjtë ashtu si edhe në koncert, në mënyrë që publiku ta përjetoj koncertin si të ishte aty”, ka thënë ajo.

Nata e dytë e festivalit “ReMusica” u përmbyll nën tingujt e veprave të Verdit, “Mercè, dilette amiche; I vespri siciliani”, dhe “Surta e la notte…Erani in volami”. Festivali i cili ka filluar që nga e hëna mbrëma do të zgjas deri më 21 shtator dhe do të transmetohet rregullisht me fillim nga ora 21:00 në Klan Kosova si dhe live në faqen e ReMusica./ KultPlus.com

Sonte në festivalin “ReMusica” interpretojnë Besa Llugiqi soprano dhe Misbah Kaçamaku në piano

Sonte në kuadër të edicionit të 19-të special të festivalit “ReMusica” do të mbahet koncerti me artistët nga Kosova, Besa Llugiqi soprano dhe Misbah Kaçamaku në piano. Koncerti do të filloj në orën 21:00, shkruan KultPlus.

Besa Llugiqi është soprano e shquar nga Kosova. Ajo është fituese e “Grand Prix”-it të konkursit “Elena Nikolai”, ku është vlerësuar nga juria profesionale si “zë i bukur, teknikë e mrekullueshme dhe interpretim i lartë estetik”.

Llugiqi përpos paraqitjeve të saj në vend dhe jashtë deri më tani ka performuar role të shumta, ku veçohen Donna Elvira në “Don Giovanni” (W.A. Mozart), Mimi në “La Boheme” (G. Puccini), Lucia në “Lucia di Lammermoor” (G. Donizetti), Lauretta në “Gianni Schicch” (G. Puccini) etj. Me interpretimin e Inës nga shfaqja “L’afriqaine” Llugiqi arriti të ndërtojë “një rol dhe aktrim shumë bindës, një vokal me shumë pushtet”, citon “Das Opernglas”.

Ndërsa Misbah Kaçamaku nga shkolla ruse, Akademia e muzikës “Gnjesinih”, ai vazhdoi udhëtimin e tij edukativ të specializimit në konservatorin Josef Haydn në Eisenstadt. Studimet postdiplomike i kreu në Fakultetin e Artit Muzikor në Shkup, ku edhe i përfundoi studimet e doktoratës./ KultPlus.com

Sopranoja Besa Llugiqi me interpretim në Poloni

Sopranoja Besa Llugiqi mbrëmë ka interpretuar në Gdansk të Polonisë në Teatrin e Operas “Baltika”, shkruan KultPlus.com

Sopranoja LLugiqi, ka thënë se pavarësisht se roli dhe interpretimi kanë qenë komplekse, ajo ia ka dalur ta zotërojë atë.

“Mbrëmë në Gdansk të Polonisë në Teatrin e Operas Baltika interpretova në rolin kryesor të Thais nga opera Thais e J. Massenet . Thais është një rol jashtëzakonisht kompleks dhe i bukur me shumë nuanca muzikore dhe dinamike , teknikisht jo i lehtë me shumë dramaticitet brenda saj, është prej roleve që me kënaqësi e këndoj , është ngjitur aq shumë për zerin tim sa që me lehtësi mendoj se po e zotëroj pamvarësisht peshës qe ka”

“Jam e lumtur shumë për këtë bashkëpunim në një atmosferë të tillë jashtëzakonisht profesionale nga një teatër mjaft serioz , një orkestër fantastike , dirigjenti dhe kasti e bëjnë këtë shfaqje madhështore”, ka shtuar tutje, sopranojna Besa LLugiqi.Besa Llugiqi me rol kryesor në shfaqjen operistike në Poloni

Sopranoja kosovare Besa Llugiqi, në mbrëmjen e së shtunës do të prezantohet me shfaqje operistike në Poloni, shkruan KultPlus.

Ajo ka treguar për KultPlus se do të paraqitet në rolin kryesor të shfaqjes Thais nga kompozitori J. Massesnet, e që do të prezantohet në Opera Baltyca në Gdansk të Polonisë.

“Do të këndoj përkrah me artistë të njohur si:  Marcin Bronikowski e Daniel Borowski, kurse dirigjent është Jose Maria Florensio”, ka thënë Llugiqi për KultPlus.

Ajo krejt këtë angazhim në këtë shfaqje opersitike e vlerëson si një eksperiencë të jashtëzakonshme , edhe pse, ajo ka bërë të ditur se tashmë është hera e tretë që është pjesë e këtij produksioni.

“Një muzikë e jashtëzakonshme dhe një përjetim i rrallë muzikor,  që ky ambient i kësaj shtëpie operistike të dhuron”, ka thënë Llugiqi. Ajo poashtu ka njoftuar se pas kësaj performance, do të jetë edhe në të gjitha reprizat e shfaqjes Thais që janë paraparë të jenë brenda këtij viti, dhe vitit 2020./KultPlus.com  

Besa Llugiqi mbrëmë debutoi me rolin kryesor të Thais në Poloni

Sopranoja kosovare Besa Llugiqi, po dëshmon çdo ditë e më shumë që skena është vendi ku ajo di të shkëlqejë më së miri. Pas suksesit që pati me shfaqjen e Lucia di Lammermoor në Shtëpinë Operistike në Burgas, si dhe rolit kryesor të Violeta Valery po në këtë teatër, ajo tashmë ka debutuar në Poloni me rolin kryesorë të Thais nga kompozitori J. Massenet, shkruan KultPlus.

Përgatitjet për këtë shfaqje kanë nisur nga 29 janari dhe kanë zgjatur deri më 1 mars. Llugiqi ka treguar për KultPlus se gjatë këtyre pesë javëve prova intensive, kanë arritur ta kurorëzojnë një punë kolosale, jashtëzakonisht profesionale, me një ekip të mrekullueshme.

“Një kënaqësi të punosh në një teatër të tillë me një dirigjent fantastik dhe orkestrën e mrekullueshme të këtij teatri. Në Teatrin Baltic te Gdansk do të përsëritet edhe 4 herë Thais në periudha të ndryshme. Një privilegj të këndoj përkrah artistëve si Marcin Bronikowski, Tomasc Rak dhe Daniel Borowski.

Kjo shfaqje erdhi nën dirigjimin e Jose Maria Florencio, ndërsa për regjisor kishte Romuald Wicza – Pokojski që për Llugiqin ishte një kënaqësi e jashtëzakonshme të punoj me ta. / KultPlus.com

Besa Llugiqi pjesë e festivalit “Laureate day’s Katya Popova” në Bullgari

Solo këngëtarja e njohur kosovare, Besa Llugiqi gjatë natës së mbrëmshme ka marr pjesë në festivalin “Laureate day’s Katya Popova”, në Bullgari.

Pjesë e këtij festivali kanë qenë edhe shumë këngëtarë tjerë të ndryshëm të botës, përcjell Insajderi.

Llugiqi ka thënë se ka qenë kënaqësi e jashtëzakonshme të performojë me emra të njohur të skenës.

“Sigurisht për mua ishte mjaft me rëndësi kasta e artistëve me të cilët do të performoja , një kënaqësi e jashtëzakonshme të jesh përkrah kolegëve si Mihail Mihaylov , Aleksander Krunev , Oana Andra (Rumania ) Ivailo Djurov Dirigjent Deyan Pavlo”, ka thënë Llugiqi.

Kjo nuk është hera e parë që Besa Llugiqi merr pjesë në një skenë prestigjioze botërore. Në muajin gusht ajo ka performuar në sheshin kryesor të qytetit Vidin, në Bullgari, ki kishte mbretëruar një atmosferë e jashtëzakonshme pranë lumit Danub. /KultPlus.com

‘La Traviata’ premierë në Bullgari, Besa Llugiqi me rol kryesor

Pas suksesit që pati me shfaqjen e Lucia di Lammermoor në Shtëpinë Operistike në Burgas, sopranoja kosovare Besa Llugiqi, së shpejti do ta jetësoj rolin kryesor të Violeta Valery në këtë teatër, shkruan KultPlus.

Sarandë Selimi

‘La Traviata’ e Verdit, do të dirigjohet nga dirigjenti më i mirë bullgar Ivan Kojuharov, ndërsa Llugiqi në një prononcim për KultPlus, tregoi se është një kënaqësi e jashtëzakonshme për të që ta ketë këtë rol dhe të punoj me maestron Kojuharov.

“Për mua roli i Violetës është mjaft kompleks i gërshetuar me vështirësi teknike, një kryevepër e ndërtuar me mjaft dinamizëm, vuajtje, sakrificë e dashuri janë nuancat që e bëjnë dinamike këtë vepër dhe që publikun e mbajnë gjatë gjithë kohës në drithërima. Poashtu është kënaqësi e jashtëzakonshme që të bashkëpunoi me maestro Ivan Kojuharov, ku vite më parë kam dëgjuar një interpretim të ‘Traviatës’ që është dirigjuar nga ky mjeshtër dhe më ka lënë aq mbresa sa mezi prisja një bashkëpunim të tillë”, ka thënë për KultPlus Llugiqi.

Krejt ky bashkëpunim ashtu siç tregoi edhe vetë sopranoja erdhi pas suksesit që kishte shfaqja e Lucia di Lammermoor në këtë teatër, dhe menjëherë i pasoi ftesa për ‘Traviatën’.

“Sigurisht më gëzoi pa masë fakti që do të ngjitem në skenë me rolin tim të preferuar në drejtimin e Kojuharov, i cili është një prej dirigjentëve më të mirë që ka Bullgaria”, theksoi ajo për KultPlus.

‘La Traviata’, do të ngjitet në skenën e Shtëpisë operistike Burgas më 3 nëntor të këtij vitit./ KultPlus.com