20 filmat më të mirë të aktores spanjolle, Penelope Cruz

Në ditëlindjen e saj të 48-të, në vijim gjeni rënditjene filmave më të mirë të  yllit karizmatik spanjoll të filmit, Penelope Cruz, e cila u nominua për Oscars këtë vit me filmin ‘Parallell Mothers’, transmeton KultPlus.

20. Don’t Move (2004)

19. Captain Corelli’s Mandolin (2001)

18. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011)

17. Soy Uno Entre Cien Mil (or, I am One In A Hundred Thousand) (2016)

16. Belle Époque (1992)

15. I’m So Excited (2013)

14. Vanilla Sky (2001)

13. The Queen of Spain (2016)

12. Live Flesh (1997)

11. Elegy (2008)

10. Everybody Knows (2018)

9. Jamón Jamón (1992)

8. Ma Ma (2015)

7. Abre Los Ojos (or, Open Your Eyes) (1997)

6. Vicky Cristina Barcelona (2008)

5. Broken Embraces (2009)

4. All About My Mother (1999)

3. Pain and Glory (2019)

2. Parallel Mothers (2021)

1. Volver (2006)

Pedro Almodovar dhe Penelope Cruz hapin Festivalin e Filmit në Venecia

Gara për ‘Luanin e Artë’ u hap sot në mbrëmje nga një dyshe emblematike e kinemasë spanjolle, Pedro Almodovar dhe Penelope Cruz, në një prelud të Festivalit të Filmit në Venecia, që ndërthur kinemanë autore dhe emra të mëdhenj të Hollywood-it.

Regjisori dhe muza e tij, të veshur me të zeza, ecën në tapetin e kuq të pallatit të kinemasë nën shkrepjet e aparateve të fotografëve, por në mungesë të publikut, për shkak të masave antiCOVID-19.

Gjatë ceremonisë së hapjes, një ‘Luan i Artë Nderi’ iu dha regjisorit italian Roberto Benigni, autorit të paharrueshëm të “La vita e bella”.

Për këtë Mostra të 78-të, Almodovar përballet me 20 filma në garë për të joshur një juri të kryesuar nga Bong Joon-Ho, nga Koreja e Jugut, fitues i “Palmës së Artë 2019” me filmin “Parasite”.

Juria e Mostra-s bashkon aktoren franko-belge Virginie Efira dhe regjisoren amerikane me origjinë kineze, Chloé Zhao, e cila triumfoi në Oscar me “Nomadland”, disa muaj pasi fitoi ‘Luanin e Artë’ vitin e kaluar. / KultPlus.com

Një kthim prapa në paraqitjet më të bukura të Penepole Cruz (FOTO)

Pasi u shfaqën fotografitë e Penelope Cruz për pushime në Sardenjë, ku dukej tejet elegante me rroba banje të zeza me flokë plazhi të ndezur, të puthur nga dielli gjatë fundjavës, u duk sikur ishte koha për të kujtuar disa nga pamjet më të bukura të aktores spanjolle.

Me flokët e saj korb, fytyrën e freskët, të tonifikuar, buzëqeshjen e gjerë dhe tiparet e errëta, ajo ka qenë gjithmonë një aktore tërheqëse për t’u parë, e tani në moshën 47 vjeçe, ajo duket më bukur se kurrë, transmeton KultPlus.

Pavarësisht nëse është një sy i grimuar mirë apo jo, ajo godet çdo herë. Këtu, British Vogue hedh një vështrim në disa nga momentet e saj më të mira të flokëve dhe grimit./KultPlus.com

E bukura Penelope Cruz parakalon në Festivalin e Filmit në Venecia

Aktorja e njohur Penelope Cruz ka arritur në Festivalin e Filmit në Venecia.

Fituese e çmimit Oscar dhe një ndër femrat më të bukura që njeh kinematografia botërore, Penelope është pjesë e filmit “Loving Pablo” i cili u dha në këtë festival prestigjioz të filmit.

“Loving Pablo” ka në kastën e aktorëve Penelopen dhe Javier Bardemin – partnerin e saj edhe në jetën personale. Filmi, sic tregon edhe titulli, flet për jetën e Pablo Escobar – këtij personazhi të njohur në botën e karteleve të drogës. Escobar dashurohet në Virginia Vallejo, dhe këtu nis drama e vërtetë në filmin 123 minutësh.

Penelope ka parakaluar në tepihun e kuq të Festivalit të Filmit në Venecia e shoqëruar nga ekipi i filmit, përfshirë këtu edhe regjisorin Fernando León de Aranoa, shkruan KultPlus.

Në film luajnë, krahas dyshes, edhe Peter Sarsgaard dhe Julieth Restrepo. / KultPlus.com