Përqafimi, simbol i pandemisë

Pas 50 viteve martesë, Giorgio nuk do ta ketë më Rozën në krah të tij. Pas përkeqësimit të kushteve shëndetësore, 74 vjeçarja, fotoja e të cilës së bashku me bashkëshortin u bë protagoniste e pandemisë së Covid-19 në Itali, ndërroi jetë nga virusi vdekjeprurës, transmeton KultPlus.

Ai përqafim i ëmbël në repartin e spitalit në Cremona, Itali, ku të dy ishin të shtruar për shkak të Covid-19, ishte bërë një mesazh i fuqishëm shprese dhe dashurie. ‘Ajo foto ishte një dhuratë për mamin dhe babin’, ka deklaruar djali i çiftit.

Në ditët e fundit Giorgio po priste me padurim në shtëpi që ajo të kthehej, duke kërkuar lajme për të çdo mbrëmje. Flinte keq i ndarë nga bashkëshortja me të cilën kishte kaluar një jetë dhe të cilën nuk do e ketë më. / KultPlus.com

Një përqafim në kohë pandemie kushton 400 euro!

Përqafoi të dashurën, ndërsa ishin duke ecur në rrugën ”Strada Nuova”, në qendër të qytetit të Pavias, dhe për këtë gjest u gjobit nga policia.

Një impuls emocional që nuk pranohet nga rregullat aktuale kundër përhapjes së koronavirusit.

”I riu, pak më shumë se 20 vjeç, u gjobit nga një patrullë policie, dhe do të duhet të paguajë gjobën prej 400 eurosh”, shkruan gazeta lokale “La Provincia pavese”.

Si djaloshi ashtu dhe e fejuara e tij kishin në përdorim maskat.

Por, problemi ishte përqafimi i papritur, një sjellje që sipas autoriteteve nuk përputhet me rregullat e distancimit social.

Agjentët, pasi kanë konstatuar se janë dy të rinjtë bashkëjetonin, kanë sanksionuar djalin.

Nga kontrollet e intensifikuara nga agjencitë e zbatimit të ligjit në qytetin e Pavias janë gjetur disa persona pa maska si dhe persona që nuk respektojnë distancimin social./ atsh/ KultPlus.com

Hulumtuesit: Kur një përqafim zgjat 20 sekonda, ai prodhon një efekt terapeutik në trupin dhe mendjen tonë

Kohëzgjatja mesatare e një përqafimi midis dy njerëzve është 3 sekonda.
Por hulumtuesit zbuluan diçka të mahnitshme.
Kur një përqafim zgjat 20 sekonda, ai prodhon një efekt terapeutik në trupin dhe mendjen tonë.
Arsyeja është se një përqafim i sinqertë prodhon një hormon të quajtur “oxytocinë”, i njohur gjithashtu si hormon i dashurisë.
Kjo substancë ka shumë përfitime në shëndetin tonë fizik dhe mendor, ajo na ndihmon, meqë ra fjala, të qetësohemi, të ndihemi të sigurt dhe të qetësojmë frikën dhe ankthin tonë.
Ky qetësues i mrekullueshëm ofrohet falas sa herë që merr një person në krahët e tua, që e ledhatojmë një fëmijë, që përkëdhelim një qen ose një mace, duke kërcyer me partnerin tonë, duke u afruar me dikë.
Sot, duke marrë dikë në krahët e tu për 20 sekonda, keni bërë një dhuratë të thjeshtë. / web/KultPlus.com