Viktor Guraziu rikthehet në atdhe për të performuar në ish-kampin e internimit në Tepelenë

Pianisti shqiptar, Viktor Guraziu do të rikthehet në atdhe për të performuar në ish – kampin e internimit në Tepelenë, sonatën e Bethovenit.

Performanca e tij në Shqipëri do të jetë në koncertin “Tingujt në Heshtje”, që do të mbahet në kuadër të projektit “Remote”, mw 1 shtator në qytetin e Tepelenës.

Guraziu shkollimet e tij në Itali i filloj qysh në moshën 10 vjeçare pranë Konservatorit “G.Tartini” të Triestes dhe u diplomua nga Konservatori “B. Marcello”, Venecia e Universität Muzarteum, Salzburg.

Ai ka fituar çmimin “Alfredo Casella” në edicionin e fundit të konkursit prestigjioz “Premio Venezia” dhe është pjesë aktive e skenave të qyteteve kryesore italiane. Ndërkaq projekti “Remote”, pjesë e të cilit është Viktor Guraziu, ka për qëllim të vendosë vëmendjen drejt hapësirave të braktisura të kujtesës kolektive për ti dhënë një shtysë zhvillimit të turizmit kulturor. / KultPlus.com

EPSON DSC Picture

Vdes pianisti i famshëm Leon Fleisher

Pianisti i famshëm amerikan Leon Fleisher ka vdekur në moshën 92-vjeçare nga kanceri, njofton BBC.

Fleisher kishte bërë famë si supertalent në vitet 1940-ta, por karriera e tij ishte penguar nga një lëndim i dorës së djathtë. Ai më vonë kanalizoi karrierën e tij duke dhënë mësime dhe duke mjeshtëruar të luajturit në piano me dorë të majtë.

Tri dekada më vonë, pas një serie të terapive, ai e rifitoi përdorimin e dorës së djathtë dhe shkëlqeu sërish në rikthimin e tij në skenë.

Fleisher është lindur në San Francisco në vitin 1928, nga prindër që kishin emigruar në SHBA nga Evropa Lindore. Ai filloi të luante piano në moshën katërvjeçare dhe në moshën nëntëvjeçare ishte ftuar për të qenë nxënës i pianistit ikonik Artur Schnabel.

Në moshën 16-vjeçare debutoi në Orkestrën Filharmonike të New Yorkut dhe bëri famë ndërkombëtare më pas. Por, në vitin 1964 zhvilloi një problem neurologjik që ia pamundësoi të luante me dorën e tij të djathtë.

Pas dy vjetëve mungesë, ai u përqendrua në dhënie të mësimeve në Institutin Peabody në Baltimore. Dhe po ashtu në përformim me dorën e majtë.

Ai u kthye në skenën e të luajturit me dy duar në vitin 1995 dhe regjistroi dy albume të famshme. Një nga to e quajtur, Dy Duar, është po ashtu titulli i një dokumentari të nominuar për Oscar. / KultPlus.com