Rihapet pas restaurimit shtëpia-muze e piktorit Vangjush Mio

Shtëpia muze e Vangjush Mios në Korçë hap dyert sot në ditën e Krishtlindjes.

Lajmi u bë i ditur nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti, e cila theksoi se “kanë kaluar veç dy muaj kur vizituam shtëpinë e Mios, që për shkak të dëmtimeve të tërmetit, ishte mbyllur për publikun”.

“Në ditën e Krishtlindjes ajo hapi sërish dyert, falë përkushtimit të Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore Korçë, duke i dhënë mundësi vizitorëve të shumtë të qytetit, që nuk është vetëm i serenatave, të shijojnë magjinë e pikturës së Vangjush Mios”, tha Margariti.

Banesa-muze e Piktorit të Popullit, Vangjush Mio është një nga më të vizituarat në qytetin e Korçës. Për vlerat etnografike që mbart dhe për faktin se aty lindi një nga piktorët më të shquar shqiptarë, kjo shtëpi është shpallur shtëpi-muze.

Gjatë karrierës 40-vjeçare, Vangjush Mio realizoi mbi 400 vizatime dhe 130 piktura.

Rreth 60 punime të tij zënë vend në koleksionin e Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë. Veprat e tjera, nën kujdesin e së bijës Rozeta, ekspozohen në shtëpinë-muze të tij. / KultPlus.com

Piktori Zeqirja Rexhepi fiton çmimin ‘2021 Established Artist Recognition’ për përsosmërinë e tij artistike“Arts Nova Scotia” dhe Këshilli Drejtues i “Creative Nova Scotia” kanë uruar piktorin shqiptar Zeqirja Rexhepin, i cili është përzgjedhur për të marrë Çmimin e Njohjes së Artistit të Themeluar 2021, përcjell KultPlus.

Zeqirja u përzgjodh nga një komision bashkëmoshatarësh për përsosmërinë e tij në arritjet artistike, vrullin për të ardhmen dhe njohjen profesionale në ‘Nova Scotia’ dhe më gjerë.

Zeqirja Rexhepi (Zecha), një artist kanadez me origjinë shqiptare nga vazhdon të festojë një karrierë arti jashtëzakonisht dimensionale. I vendosur, adaptues, empatik dhe transformues janë atribute të përsëritura të viteve të përvojës dhe të punës së Zekës.

Profesionalisht, ai ishte projektuesi kryesor i tekstilit për fabrikën e dytë më të madhe të tekstilit në Evropë. Ai ekspozoi gjerësisht pikturat e tij në Kosovë dhe jashtë vendit duke u specializuar si muralist për të krijuar afreske për kisha dhe xhami.

Ai e gjeti veten në Kanada, larg Kosovës me një gjuhë të re dhe relativisht të panjohur për shumicën e qytetarëve të Nova Scotia-s si personalitet, por edhe më e rëndësishmja si një shqiptar kosovar. Ai e filloi jetën e tij të re ashtu siç e kishte lënë në atë në Kosovë; me artin, teatrin, muzikën, filmin dhe mësimdhënien.

Po ashtu, ai komunikoi përmes artit që nga dita e parë, të cilin e krijoi për të treguar mirënjohjen ndaj popullit kanadez dhe pritjen e tyre të ngrohtë për të dhe familjet e tjera shqiptare. Kjo mirënjohje u shndërrua shumë shpejt në një zë, ku ai nisi një mision vullnetar për të lidhur komunitetin kanadez me atë shqiptar përmes asaj që ai njeh më mirë, kulturës dhe artit dhe është cilësuar si ambasador i popullit.

Marrja e një faqeje nga libri i jetës sigurisht që ka krijuar pamje mbresëlënëse në shumë kanavacë, mure dhe mediume të tjera sipërfaqësore. Nga paletat e thella, emocionuese të zymta me krijesa dhe sende, deri te botët e ndritshme dhe shumëngjyrëshe të tekave frymëzuese, Zecha është një mjeshtër modest që shijon mënyrën e thjeshtë të jetesës në Nova Scotia.

Çmimi i Njohjes së Artistit të Themeluar vlerëson artistët që kanë dalë nga trajnimi dhe zhvillimi i tyre fillestar për t’u bërë artistë të njohur dhe të njohur në Nova Scotia.

Çmimet ndihmojnë në shfaqjen e punës së marrësve për banorët e provincës dhe për njerëzit përtej kufijve tanë. Kjo dukshmëri do të inkurajojë mirëqenien artistike dhe ekonomike për marrësit dhe do të kontribuojë në shëndetin e sektorit artistik të Nova Scotia në mbështetje të një komuniteti të plotë.

Çmimet e Njohjes së Artistit prezantohen çdo vit nga Arts Nova Scotia dhe Këshilli Drejtues i Creative Nova Scotia dhe financohen përmes Fondit Nova Scotia Arts Endowment.

Çdo çmim mbart një vlerë të holla prej $ 5,000. / KultPlus.com

Composition #1-3, Acrylic on canvas

Ibrahim Kodra, piktori shqiptar që la pas rreth 6 mijë vepra

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët ka publikuar një material kushtuar piktorit të njohur Ibrahim Kodra, që lindi në Ishëm, më 22 prill 1918 dhe u nda nga jeta më 7 shkurt të 2006 në Milano, Itali.

Ibrahim Kodra është konsideruar si piktori më i rëndësishëm shqiptar i njohur ndërkombëtarisht. QSPA shkruan se pas një karriere të gjatë artistike, Kodra ka lënë pas rreth 6 mijë vepra, të shpërndara nga muze privatë, koleksionistë dhe vetëm 2 mijë prej tyre janë të regjistruara dhe të dokumentuara.

“Në formimin artistik të Kodrës, kubizmi i Pablo Pikasos ka pasur shumë ndikim, sidomos pas miqësisë që lindi mes tyre në Romë më 1948, e cila ra në sy deri në atë pikë sa të njëjtat gazeta spanjolle që shkruanin për Pikason, e përshkruanin edhe Kodrën si “postkubisti i fundit në Evropë”.

Në moshë shumë të re, kur ishte vetëm 20 vjeç u largua me një bursë studimi drejt Romës.

Ndër të shumtat vizita dhe periudha jetese në vende të ndryshme të botës, dallohet periudha në të cilën jetoi në disa fshatra arbëreshe në Jug të Italisë, ku me artin e tij përjetësoi shtëpitë tipike arbëreshe, të komunës së Citivas, të cilat nëpërmjet artit të Kodrës u bënë të njohura botërisht si: “Le case Kodra” (Shtëpitë Kodra)”, shkruan QSPA. Jeta e tij në Tiranë në konviktin e shkollës “Naim Frashëri”, ndërpritet kur ishte 20 vjeç (1938) dhe largohet nga Shqipëria përgjithmonë me një bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë.

Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Piktori Ibrahim Kodra ekspozon veprat e tij në Romë, Milano, Venecia, Paris, Beograd, Nju Jork, krijon krahasimet dhe raporte me piktorë të mëdhenj si Pikaso, Marc Chagall, Henry Matisse, Lucio Fontana, Renato Guttuso, me poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga Eugenio Montale dhe Vittorio Sereni, nga Bertoni tek Bruno Munari, dhe Giuseppe Marotta.

Në vitin 1948, Ibrahim Kodra u bë mik me Pablo Picasso, pikërisht në këtë temë në “Konferencën Ndërkombëtare për Paqen e Romës”, në të cilën të dy së bashku ata kryen një hulumtim të thellë artistik. /sot/ KultPlus.com