Kanadaja do të kërkojë nga Google dhe Meta të paguajnë mediat për lajmet e tyre

Senati i Kanadasë miratoi të enjten një projekt-ligj që do t’u kërkojë Google-s dhe Meta-s të paguajnë mediat për përmbajtjen e lajmeve që ata ndajnë ose ripërdorin në platformat e tyre.

Projektligji, i cili do të bëhet ligj, u miratua në mes të një përplasjeje midis qeverisë së kryeministrit Justin Trudeau dhe gjigantëve të teknologjisë Silicon Valley.

Senati miratoi projektligjin i cili kërkon nga gjigantët e teknologjisë Meta dhe Google që të paguajnë mediat për lajmet që ato postojnë në platformat e tyre.

Ndërkohë Meta në një deklaratë tha se do të zbatojnë ligjin në fjalë. Projektligji do të bëhet ligj pas miratimit mbretëror dhe do të hyjë në fuqi brenda 6 muajve./ballkanweb/KultPlus.com

Poetja shqiptare Irma Kurti botohet në Kanada

Poetja dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti me banim në Itali, botohet në Kanada. Bëhet fjalë për përmbledhjen poetike me titull “I dashur, ti nuk e di”, e cila sheh dritën e botimit nën logon e Shtëpisë Botuse Ukiyota në Toronto të Kanadasë. Kopertina e librit është e fotografit Biagio Fortini. Ky është libri i saj i shtatë në gjuhën angleze.

Përmbledhja përmban 70 poezi që ndahen në katër pjesë: “Në një livadh ëndrrash”, “Magjia e dashurisë”, “Dhembje” dhe “Qielli im i melankolisë”. Poezitë zbulojnë emocione dhe ndjesi në momente të ndryshme të jetës së autores: gëzim dhe lumturi, melankoli dhe trishtim.

Në parathënien e librit shkruhet se lajtmotivi kryesor përfaqësohet nga nostalgjia për vendin e origjinës dhe dashurinë, kjo e fundit në kuptimin më të gjerë dhe universal. Gjithçka rrjedh me një ritëm të shpejtë në një përditshmëri të furishme që nuk jep kohë as për të menduar për veten, duke na vënë shpesh përpara sfidave të mëdha.

Vargjet e shkruara me një stil të thjeshtë dhe të rrjedhshëm rreken të zbulojnë kompleksitetin e ndjenjave njerëzore. Fjalët mbërrijnë lehtësisht dhe drejtpërdrejt te lexuesit. Ato fokusohen në çastet e përditshme, dashurinë si dhe bukuritë e natyrës. Poezitë e shoqërojnë lexuesin në zbulimin e vendeve të afërta dhe të largëta, por më tepër në një udhëtim të brendshëm për të njohur shpirtin, ndjenjat dhe emocionet.

Irma Kurti ka botuar njëzet e pesë libra në gjuhën shqipe, shtatëmbëdhjetë në italisht dhe shtatë në anglisht. Po ashtu, ka përkthyer 10 libra të autorëve të ndryshëm, si dhe të gjitha veprat e saj në italisht dhe anglisht. Veprat e saj janë botuar në USA, Kanada, Itali, Rumani, Kosovë dhe Filipine./diasporashqiptare/ KultPlus.com

“Women of influence” liston gratë më me influencë për vitin 2022, në mesin e tyre edhe një shqiptare

“Women of influence” liston gratë më me influencë për vitin 2022. Për të parën herë shqiptarja Anaida Deti nominohet si një ndër gratë më me ndikim në botën e biznesit, suksesit dhe sipërmarrjes në llojin e saj. Mjekja stomatologe shqiptare rreshton për të disatën herë trofeun e radhës në sfidat e arritjes për ti dhënë një tjetër vlerë punës, përkushtimit dhe modelit të frymëzimit si grua sipërmarrëse.

E ftuar edhe më herët në Albanian Montreal Press, Anaida Deti ka prezantuar gjithë rrugëtimin e saj profesional prej ditës së parë të mbërrtijes në Kanada e deri sot, kur ajo zotëron disa klinika dentale në Toronto. Anaida është stomatologe profesioniste që ka ndërtuar një biznes model, fituese e disa çmimeve dhe tani frymëzon dhe motivon profesionistë të tjerë stomatologë dhe gra sipërmarrëse për të ndjekur ëndrrat e tyre.

Fillimet modeste nisin me emigrimin e saj dhe të bashkëshortit nga Shqipëria në Kanada, 20 vjet më parë, me pak para në xhep dhe pa anglisht. Ajo punonte 7 ditë në javë ndërsa shkonte në shkollë me kohë të plotë. Ajo filloi gjithçka nga e para. Biznesi i saj filloi vetëm me të, duke rezervuar takime në makinën e saj derisa arriti të hapte zyrën e parë dentare në vitin 2016.

Historia e saj është konsideruar si një histori suksesi jo vetëm nga të gjithë ata që e njohin, por edhe nga shumë media kombëtare dhe ndërkombëtare. Ajo është prezantuar në mjaft emisione televizive dhe radiofonike, revista, gazeta, platforma online dhe shumë të tjera për të ndarë rrugëtimin e saj të mahnitshëm të suksesshëm dhe ekspertizën e saj dentare.   Anaida ka qenë fytyra e disa kopertinave për shumë revista prestigjioze. Ajo u shfaq në FORBES në tetorin e vitit të kaluar duke ndarë këshillat e saj të biznesit se si të jetë e suksesshme. Ajo u zgjodh si një nga 10 udhëheqëset më me ndikim të biznesit për t’u ndjekur në vitin 2020 në Amerikën e Veriut nga Revista PrimeView.

Ajo u zgjodh gjithashtu si një nga gratë e biznesit më të suksesshme për t’u parë në 2020 nga Insight Success, si dhe si 100 kompanitë më të mira në 2020 nga Revista Exeleon. Ajo u zgjodh si 10 CEO me performancën më të mirë 2020 nga The Business Berg. Në vitin 2021 ajo u vlerësua si një nga gratë sipërmarrëse më me ndikim nga Revista Woman Entrepreneur. Anaida sapo është zgjedhur si një nga drejtueset më me ndikim të njohur në 2022 për Sukses 125, për nder të 125 vjetorit të Revistës Success. Anaida ka fituar shumë çmime vendore, kombëtare dhe ndërkombëtare. Anaida ka qenë pjesë e një projekti ndërkombëtar librash, The Mind of Female Entrepreneurs nga Global Woman. Ajo ka qenë një blogere dentare për Huffington Post, Thrive Global dhe Inside Toronto.
Deti ka themeluar Mission Kind (Kids In Need of Dentalcare), për të ndihmuar fëmijët e moshës 6-16 vjeç të marrin pa pagesë punën e nevojshme dentare. Ajo bën shumë punë komunitare duke ofruar kujdes dentar falas për familjet emigrante me të ardhura të ulëta. /Ampress/ KultPlus.com

Utopian Magazine: May-linda Kosumovic dhe jeta e saj, e lindur e rritur në Kanada e më pas një ‘yll’ në Kosovë

Revista e bazuar në Francë, Utopian Magazine, ka publikuar së fundmi një artikull kushtuar aktores nga Kosova, May-linda Kosumovic, shkruan KultPlus.

Utopian shpjegon se si Kosumovic ka lindur dhe është rritur në Kanada, por në një moshë të re prindërit e saj vendosën të ktheheshin në vendlindjen e tyre në Kosovë.

Më pas, Kosumovic arriti që të diplomohej në Akademinë e Arteve në vitin 2014, e që atëherë ajo ka qenë kryesuese në shumë filma të vlerësuar nga kritikë të ndryshëm.

“Për më tepër, ajo ka 5 çmime kombëtare dhe ndërkombëtare për shfaqje filmike dhe teatrale. Kosumovic u luajt gjithashtu për një rol dominues në serinë origjinale të HBO Europe “Welcome to Utmark” me regji të regjisorit të shquar islandez Dagur Kári, i cili ka shfaqur premierë në prill 2021. Së fundmi, May-Linda Kosumovic është përgatitur për disa filma të ardhshëm artistikë të cilët do të fillojë në të ardhmen shumë të afërt”, thuhet mes tjerash.

Revista Utopiane është një projekt i bërë me zemër dhe dashuri për të bukurën, do të edukojë të gjithë botën të vlerësojë shijen e stilit të lartë përmes provokimit dhe të vërtetës. /KultPlus.com

May-Linda Kosumovic - UTOPIAN Magazine

Kosova merr mbështetje të mëdha nga Kanadaja, takohen Osmani e Trudeau

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar kryeministrin e Kanadasë, Justin Trudeau, me të cilin ka biseduar për thellimin e bashkëpunimit ndërshtetëror.

Kryeministri Trudeau ka përgëzuar Presidenten Osmani për mandatin që ka për të shtyer përpara shumë nga vlerat që kanë rëndësi për Kanadanë. Tutje, ai theksoi se qëndrimi i vendosur i Presidentes për demokracinë dhe kundër korrupsionit, pikëpamjet progresive qoftë për mjedisin apo për fuqizimin e grave, janë fusha në të cilat Kanada pret të punojë me Kosovën.

Presidentja Osmani ka potencuar shumë fusha në të cilat mund të hapen kapituj të ri të bashkëpunimit me Kanadanë, nga fusha e mbrojtjes e diplomacisë e deri tek tregtia e arsimi. Sipas saj, Kosova mund të përfitojë nga përvoja kanadeze, posaçërisht sa i përket përfshirjes së grave në vendimmarrje.

Gjatë takimit, Presidentja Osmani ka falënderuar kryeministrin Trudeau për mbështetjen e Kanadasë ndaj Kosovës në periudha të ndryshme kohore. Në këtë kontekst, Presidentja Osmani i ka vlerësuar si të shkëlqyeshme marrëdhëniet me Kanadanë dhe ka përmendur se në këtë frymë gjatë kësaj vizite ka  dekoruar Forcat e Armatosura të Kanadasë me Medaljen Presidenciale Ushtarake për kontributin e tyre në kuadër të forcave të NATO-s, gjatë intervenimit në Kosovë, më 1999 si dhe për shërbimin e tyre në Kosovë mbi dy dekada. 

Presidentja Osmani mori mbështetjen e kryeministrin kanadez për përpjekjet e Kosovës për anëtarësim në organizata ndërkombëtare dhe për procesin e njohjeve, duke theksuar se synimi i Kosovës është integrimi në strukturat euro-atlantike. Presidentja Osmani ka theksuar se Kosova po zbaton reforma gjithpërfshirëse, të cilat synojnë forcimin e rendit dhe ligjit, por edhe krijimin e një mjedisi të favorshëm për investime të huaja dhe për krijimin e vendeve të reja të punës.

Duke folur për gjendjen aktuale në rajon, Presidentja Osmani ka theksuar se diskursi nxitës nga Serbia i mbështetur edhe nga shtrirja e ndikimit rus në rajon, paraqesin rrezik potencial për destabilizim të rajonit dhe janë në kundërshtim me vlerat euroatlantike. /KultPlus.com

Piktori Zeqirja Rexhepi fiton çmimin ‘2021 Established Artist Recognition’ për përsosmërinë e tij artistike“Arts Nova Scotia” dhe Këshilli Drejtues i “Creative Nova Scotia” kanë uruar piktorin shqiptar Zeqirja Rexhepin, i cili është përzgjedhur për të marrë Çmimin e Njohjes së Artistit të Themeluar 2021, përcjell KultPlus.

Zeqirja u përzgjodh nga një komision bashkëmoshatarësh për përsosmërinë e tij në arritjet artistike, vrullin për të ardhmen dhe njohjen profesionale në ‘Nova Scotia’ dhe më gjerë.

Zeqirja Rexhepi (Zecha), një artist kanadez me origjinë shqiptare nga vazhdon të festojë një karrierë arti jashtëzakonisht dimensionale. I vendosur, adaptues, empatik dhe transformues janë atribute të përsëritura të viteve të përvojës dhe të punës së Zekës.

Profesionalisht, ai ishte projektuesi kryesor i tekstilit për fabrikën e dytë më të madhe të tekstilit në Evropë. Ai ekspozoi gjerësisht pikturat e tij në Kosovë dhe jashtë vendit duke u specializuar si muralist për të krijuar afreske për kisha dhe xhami.

Ai e gjeti veten në Kanada, larg Kosovës me një gjuhë të re dhe relativisht të panjohur për shumicën e qytetarëve të Nova Scotia-s si personalitet, por edhe më e rëndësishmja si një shqiptar kosovar. Ai e filloi jetën e tij të re ashtu siç e kishte lënë në atë në Kosovë; me artin, teatrin, muzikën, filmin dhe mësimdhënien.

Po ashtu, ai komunikoi përmes artit që nga dita e parë, të cilin e krijoi për të treguar mirënjohjen ndaj popullit kanadez dhe pritjen e tyre të ngrohtë për të dhe familjet e tjera shqiptare. Kjo mirënjohje u shndërrua shumë shpejt në një zë, ku ai nisi një mision vullnetar për të lidhur komunitetin kanadez me atë shqiptar përmes asaj që ai njeh më mirë, kulturës dhe artit dhe është cilësuar si ambasador i popullit.

Marrja e një faqeje nga libri i jetës sigurisht që ka krijuar pamje mbresëlënëse në shumë kanavacë, mure dhe mediume të tjera sipërfaqësore. Nga paletat e thella, emocionuese të zymta me krijesa dhe sende, deri te botët e ndritshme dhe shumëngjyrëshe të tekave frymëzuese, Zecha është një mjeshtër modest që shijon mënyrën e thjeshtë të jetesës në Nova Scotia.

Çmimi i Njohjes së Artistit të Themeluar vlerëson artistët që kanë dalë nga trajnimi dhe zhvillimi i tyre fillestar për t’u bërë artistë të njohur dhe të njohur në Nova Scotia.

Çmimet ndihmojnë në shfaqjen e punës së marrësve për banorët e provincës dhe për njerëzit përtej kufijve tanë. Kjo dukshmëri do të inkurajojë mirëqenien artistike dhe ekonomike për marrësit dhe do të kontribuojë në shëndetin e sektorit artistik të Nova Scotia në mbështetje të një komuniteti të plotë.

Çmimet e Njohjes së Artistit prezantohen çdo vit nga Arts Nova Scotia dhe Këshilli Drejtues i Creative Nova Scotia dhe financohen përmes Fondit Nova Scotia Arts Endowment.

Çdo çmim mbart një vlerë të holla prej $ 5,000. / KultPlus.com

Composition #1-3, Acrylic on canvas

Lumenj balte dhe makina nën ujë, qindra persona bllokohen nga përmbytjet në Kanada

Qindra persona mbetën të bllokuar në makinat e tyre dhe pritën për orë të tëra ndërhyrjen e ekipeve të emergjencës si pasojë e përmbytjeve që përfshinë disa zona të Kanadasë.

Autoritetet iu bënë thirrje banorëve në Merrit dhe British Columbia të tregojnë kujdes dhe të qëndronin larg lumenjve, disa prej të cilëve kanë dalë nga shtrati.

Deri tani, raportohet të jenë shpëtuar 275 persona në rrezik, 50 prej të cilëve në rrezik të cilët ishin bllokuar nga rrëshqitjet e dheut në një autostradë në Coquihalla.

Të paktën 9 persona, janë dërguar në spital me plagë të lehta dhe ndodhen jashtë rrezikut për jetën. / KultPlus.com

Saul Bellow dhe krijimtaria turbulente e tij

Saul Bellow, lindur më 10 qershor 1915 në Quebec, Kanada, ishte romancier amerikan të cilin e karakterizonte njeriu modern urban i pakënaqur nga shoqëria, por jo i shkatërruar në shpirt, e ky karakterizim i personalitetit të tij i dha Çmimin Nobel për Letërsi më 1976.

I rritur në një familje hebraike dhe i rrjedhshëm në gjuhën Yiddish, që ndikoi në stilin e tij energjik anglez, ai ishte përfaqësues i shkrimtarëve hebrenj amerikanë, veprat e të cilëve u bënë qendrore në letërsinë amerikane pas Luftës së Dytë Botërore.

Prindërit e Bellow emigruan më 1913 nga Rusia në Montreal. Kur ai ishte nëntë vjeç ata u transferuan në Chicago.

Ai ndoqi Universitetin Chicago dhe Universitetin Northwestern dhe më pas kombinoi shkrimin me një karrierë mësimore në universitete të ndryshme, përfshirë Universitetin Minnesota, Universitetin Princeton, Universitetin e New York, Bard College dhe Universitetin Boston.

Bellow fitoi një reputacion në mesin e një grupi të vogël lexuesish me dy romanet e tij të para, “Dangling Man”, një histori në formë ditari të një njeriu që pret të futet në ushtri dhe romani “The Victim”, një studim delikat i marrëdhënies midis një judeu dhe një hebrei, ku secili prej të cilëve bëhet viktimë e tjetrit.

“The Adventures of Augie March” , sollën një vlerësim më të gjerë dhe fituan një National Book Award. Kjo është një histori aventuriere e një të riu të varfër hebre nga Chicago, përparimi i tij ndonjëherë shumë komik në botën e shekullit të XX, dhe përpjekjet e tij për ta kuptuar atë.

Në këtë roman, Bellow përdori për herë të parë një stil të lirshëm, të errët në revoltën e vetëdijshme kundër preokupimit të shkrimtarëve të asaj kohe me përsosjen e formës së tij të shkrimit.

“Henderson the Rain King” vazhdoi qasjen picareske në përrallën e tij të një milioneri ekscentrik amerikan në një kërkim në Afrikë.

Ai gjithashtu shkroi një vëllim me tregime të shkurtra “Mosby’s Memoirs” dhe “To Jerusalem and Back” në lidhje me një udhëtim në Izrael.

Në romanet dhe novelat e tij të mëvonshme, “Herzog”, “Mr. Sammler’s Planet”, “Humboldt’s Gift”, “The Dean’s December”, “More Die of Heartbreak” , “A Theft”, “The Bellarosa Connection” dhe “The Actual”, Bellow arriti në venën e tij më karakteristike.

Heronjtë e këtyre veprave janë shpesh intelektualë hebrenj, monologët e brendshëm të të cilëve shkojnë nga sublime në absurde. Në të njëjtën kohë, bota e tyre përreth, e populluar nga realistë energjikë dhe të pakorrigjueshëm, vepron si korrigjues ndaj spekulimeve të tyre intelektuale.

Ky kombinim i sofistikimit kulturor dhe urtësisë së rrugëve e përbën origjinalitetin më të madh të Bellow.

Në “Ravelstein” ai paraqiti një version imagjinar të jetës së mësuesit dhe filozofit Allan Bloom. Pesë vjet pas vdekjes së Bellow, më shumë se 700 letra të tij, të redaktuara nga Benjamin Taylor, u botuan në “ Saul Bellow: Letters ”.

Autori vdiq më 5 prill 2005, në Brooklyn, Massachusetts. / cbc.al / KultPlus.com

Courtesy of University of Chicago Special Collections Research Center

Nxënës të shkollës shqipe në Toronto 42 vite më parë (FOTO)

Shqiptarët në Kanada janë vendosur që në fillim të shekullit të ’20-të. Ata janë përpjekur gjithmonë të ruajnë gjuhën dhe traditat e tyre.

Në këtë foto të vitit 1979 janë nxënës të shkollës shqipe të Torontos. Foto është botuar në gazeta “Flamuri” të atij viti.

Shqiptarët e parë mërguan në Kanada në fillimin e shekulli 20, për shkak të kushteve jo të favorshme në vendet e tyre. Megjithatë, pas Luftës së Dytë Botërore shumë pak shqiptarë mërguan në Kanada, e shumica prej tyre ishin nga ish-Jugosllavia. Nurmi më i madh i shqiptarëve që mërguan u vendosën në Montreal ose Toronto, por gjithashtu disa punëtorë shqiptarë jetonin në Calgary dhe Ontario.

Pavarësisht këtij migrimi, në vitin 1986, numri i shqiptarëve të regjistruar ishte vetëm nën 1,500. Megjithatë, në vitin 1991, këto shifra pothuajse u dyfishuan. Numri i shqiptarëve në Kanada arriti kulmin në fund të viteve 1990, pasi ata i ikën krizës ekonomike dhe politike në Shqipëri dhe Jugosllavi./ KultPlus.com

Zeqirja Rexhepi hap ekspozitën ‘COVID-XIX’ në Kanadë

Nga tre marsi i këtij viti piktori shqiptar në Kanada, Zeqirja Rexhepi ka hapur në qytetin e Halifaksit ekspozitën e tij të radhës të titulluar “COVID- XIX”.

Ai edhe në kohë pandemie nuk është ndalur së krijuari, duke dhënë publikut një seri pikturash nëpër faza të ndryshme të pandemisë, e cila tashmë ka mbushur një vit. Krijimi i artit në këtë kohë sfiduese ka qenë një rrugëdalje thelbësore për artistin, dhe siç shihet nga punimet studioja e tij ka funksionuar si një vend i rëndësishëm, ndërsa ka patur kaq shumë pasiguri dhe dhimbje në botë.

Në faqen e eskpozitës online, Rexhepi shruan: “Ana Lindore e Kanadasë kryesisht e ka përballuar mirë stuhinë COVID- 19, por shqetësimi dhe frika ime për familjen dhe miqtë në vendet më të goditura (si atdheu im Kosova) është kanalizuar përmes këtyre pjesëve. Jam përpjekur të kap shpresën dhe gëzimin që i uroj botës në 2021 dhe në të ardhmen, por ka qenë e pamundur t’i shpëtojmë errësirës dhe realitetit të ashpër në të cilin gjendemi, në të cilin kalojmë në hije dhe kontrast të lartë të përshkruar në kjo seri pikturash”.

Pikturat e tij dhe loja mes ngjyrës, dritës dhe errësirës mbërthejnë lumturinë që marrin dhe gjejnë familjet edhe në këto kushte të vështira dhe pranon errësirën e paparë të kësaj periudhe në histori.

“Ngjashëm me punën që krijova pas 11 shtatorit 2001, fytyrat dhe figurat femra në këtë seri përfaqësojnë kujdestarët dhe punëtorët e vijës së parë që mbështesin dhe kujdesen për njerëzit tanë më të prekshëm. Dy nga vajzat e mia janë punëtore shëndetësore, dhe unë doja t’i nderoja, si dhe të gjitha të tjerat që punonin në sektorin shëndësor dhe shërbimet e urgjencës në të gjithë botën”- thotë z. Rexhepi.

Zeqirja Rexhepi u lind në vitin 1955 në fshatin Përlepnicë të Gjilanit në Kosovë. Ai ekspozoi gjerësisht pikturat e tij në Kosovë dhe jashtë saj dhe u porosit si muralist për të krijuar murale për disa kisha dhe xhami. Ai është i autor edhe i veprës monumentale në Kishën e Shën Antonit në Binçë të Gjilanit “Martirët e Karadakut 1846 – 48”.

Gjatë luftës në Kosovë më 1999 Rexhepi me familjen e tij u largua nga Kosova, dhe ka qëndruar më shumë se një muaj në kamp refugjatësh në Maqedoni. Familja Rexhepi u bë pjesë e rreth shtatë mijë refugjatëve nga Kosova që shkuan në Kanada me ndihmën e qeverisë kanadeze.

Që nga mbërritja e tij në Kanada, ai nuk i është ndarë asnjë ditë profesionit dhe pasionit të tij të piktures, dhe gjatë gjithë kësaj kohe ka pasur shumë ekspozita personale dhe grupore, punimet e së cilit e kanë pasuruar skenën artistike jo vetëm në Kanada. Pikturat e tij janë ekspozuar në Galerinë e Arteve të Universitetit Saint Mary, Pier 21, Galeria e Arteve Nova Scotia, Galeria e Muzeut të Aviacionit, Galeria e Arteve e Universitetit Dalhousie, etj. Piktori Rexhepi njihet edhe për bashkëpunimin e tij të frytshëm me Ambasadën e Shqipërisë dhe Kosovës në Ottawa, me Konsulatën e Përgjithshme të Kosovës në Toronto, si dhe me shoqatat e komunitetit shqiptar në gjithandej në Kanada në shumë aktivitete kombëtare e kulturore.

“Është e gjitha për të krijuar lidhje dhe për të prezantuar kulturën tonë tek të tjerët”, ka thënë Rexhepi në një intervistë për gazetat lokale kanadeze para një kohe, transmeton KultPlus.

Për shkak të COVID-19 galeria e Arteve Pamore të Nova Skocisë (Visual Art Nova Scotia) do të jetë e hapur për publikun, mirëpo gjatë kësaj ekspozite, të interesuarit duhet ta rezervojnë orën dhe ditën që dëshirojnë ta vizitojnë. Të gjithë vizitorët në zyrë duhet të mbajnë maskë, dhe ta praktikojnë distancimin e kërkuar social. Eskpozita do të qëndrojë e hapur deri më 30 mars. / KultPlus.com

Tetë bursistë shqiptarë fitues të RH Scholarship në Kanada

Organizata RH Scholarship në Toronto të Kanadasë, themeluar 2013 nga Rej Haxhillari dhe Tea Haxhillari, përveç aktivitetit të saj të përvitshëm për promovimin e kulturës dhe artit shqiptar në Kanada, tashmë prej disa vitesh është angazhuar në evidentimin dhe promovimin e studentëve shqiptaro-kanadezë.

Presidentja e shoqatës Tea Haxhillari, filantrope e suksesshme në Kanada, në një deklaratë për gazetën “Diaspora Shqiptare” thekson rëndësinë morale që kanë bursat e shoqatës së saj për studentët shqiptarë në Kanada.

Bursat, kësaj radhe, u dhanë në një ngjarje online duke respektuar rregullat në fuqi të Ontarios shkaku i pandemisë COVID-19, dhe për ta respektuar distancën sociale. Ngjarja filloi javën e kaluar dhe mbaroi pikërisht me 7 mars- Ditën e Mësuesit.

“Ishim si përherë pranë njëri-tjetrit, megjithëse në distancë, në solidaritet dhe me optimizëm për të ardhmen! Ndjehem krenare për arritjet e tyre, dhe krenare për vendin e shqiponjave dhe shikoj si detyrim qe ta mbaj lartë emrin e vendlindjes së prindërve dhe t’i bëj ata dhe gjithë bashkëkombësit e tyre krenarë”, thotë presidentja Tea Haxhillari.

Ajo tutje tha se: “Çdo arritje e tyre personale, është edhe një arritje për Shqipërinë dhe ata janë krenarë të jenë ambasadorë të vlerave të vendit tonë. I përgëzoj të gjithë për dedikimin, punën e palodhur, karakterin e fortë, sinqeritetin, besën dhe dëshirën për të qenë të suksesshëm”.

Donacioni për studentët fitues u mundësua nga familja Haxhillari dhe u bë përmes video konferencës së udhëhequr nga Marissa Muccollari. Tetë fituesit e sivjetmë janë me sa vijon:

Fituesi i parë është Brian Todi, i cili është student i pranuar në Yale University për Shkenca Kopmpjuterike dhe Matemtaikë të Aplikuar. Ai ka krijuar edhe aplikacione gjatë shkollimit paraprak, duker krijuar edhe një klub për kode kompjuterike.

Fituesja e dytë është Lidia Haderaj, studente e Schulich Business School për Biznes. Ajo ka qenë vullnetare tek Grupi i Valleve “Shqiponjat e Vogla” në Toronto për gjashtë vite me radhë.

Fituesi i radhës është Kejzi Sarachi nga Universiteti i Torontos për Neuroshkencë. Kejzi ka shpenzuar disa muaj në pjesët më të varfëra të Perusë për të ndihmuar në ndërtime agrikulturore.

Fituesi i katërt është Grejdi Meta, student i Ekonomisë dhe Shkencës Menaxheriale. Ai gjithashtu, duke qenë student i suksesshëm, është zgjedhur nënkryetar i Shoqatës së Ekonomistëve të Ryersonit.

Fituesja e radhës është Uarda Këllezi, studente e The University of Waterloo për Arkitekturë. Pos studimeve, Uarda është e njohur për aktivitetin e saj në komunitetin shqiptar në Toronto, duke qenë anëtare e rregullt e Grupit të Valleve “Shqiponjat e Vogla”.

Fituesja e gjashtë është Zhaklina Cifligu, studente e Bioshkencave Mjekësore në York University në Toronto. Zhaklina përshkruhet si një studente ambicioze dhe e palodhur, e cila ka ekuilibruar punën me orar të plotë dhe shkollimin në të njëjtën kohë.

Fituesi i shtatë është Emi Lopari nga George Brown College në Toronto, e cila studion Kontabilitet. Sipas përshkrimit të prezantimit, Emi është ambicioze që nuk është dorëzuar asnjëherë duke fituar para çdo sfide jetësore të saj.

Fituesi i tetë, dhe i fundit për këtë edicion, është Vinni Tahiri nga Brock University në St. Catharines, që studion Shkencat Sociale. Vinni është i njohur në komunitet duke shërbyer si vullnetar i palodhur nëpër disa aktivitete sportive dhe shoqërore.

“Arritjet e çdo studenti na bëjnë krenar dhe frymëzojnë studentët tjerë të arrijnë rezultate më të larta” thotë ndër të tjera presidentja e RH Scholarship në Toronto, Tea Haxhillari, e cila është ndër aktivistet e njohura të komunitetit shqiptar në Kanada. Ajo gjen rastin t’i falënderojë “shkrimtarët shqiptarë në Kanada që u dhuruan të gjithë studentëve fitues nga një libër, si Era Nil (“Buzë nën lëkurë”), Shani Pnishi (“Këtu dhe Atje”), Përparim Kapllani (“The Thin Line”, “The Wild Boars”, dhe Arben Dedja (“Histori (e) skatologjike”). Ata ofrojnë kontribut të vyer për ruajtjen e gjuhës sonë të bukur si edhe kultivimin e kulturës kombëtare ndër brezin e ri këtu në Kanada. / Gazeta Diaspora / KultPlus.com

Ujëvara e Niagarës merr ngjyrat e flamurit të Kosovës për Pavarësinë (VIDEO)

Ujëvara shumë e njohur dhe e veçantë në mbarë botën, “Niagara Falls” në Kanada, mbrëmë u ndriqua me ngjyrat e Flamurit të Kosovës për nder të 17-të Shkurtit, Ditës së Pavarësisë së Kosovës.

“Kosova është tejet mirënjohëse për mbështetjen dhe bashkëpunimin e vazhdueshëm me autoritetet Kanadeze. Kjo dëshmohet edhe sonte me këtë veprim dhe simbolike mbështetëse”, shprehet ambasadori i Kosovës në Kanada Adriatik Kryeziu.

Galeria ‘Ambigu’ në Kanada ekspozon pikturat e artistëve shqiptarë

Është bërë e ditur se Galeria Ambigu në Montreal, Kanada, ka çelur një ekspozitë me piktura ku marrin pjesë edhe disa artistë të njohur shqiptarë, transmeton KulPlus.

Në këtë ekspozitë marrin pjesë me kompozimet e tyre dhe disa artistë shqiptarë, si Eline Lako, Entela Konomi, Gent Bejko, Kastriot Dervishi, të cilët janë pjesëmarrësit me origjinë shqiptare./albinfo/ KultPlus.com

Ujëvara e Niagarës në Kanada ndriçohet kuq e zi

“Ujëvara e Niagarës, simboli i Kanadasë, i njohur në mbarë botën u ndriçua kuq e zi, me ngjyrat e Flamurit Kombëtar mbrëmjen e 28 nëntorit, në nderim dhe respekt të 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë si edhe Muajit të Trashëgimisë Shqiptare në Ontario”.

Kështu u shpreh sot ambasadori i Shqipërisë në Kanada, Ermal Muça, ndërsa ndau pamjet spektakolare të Ujëvarës së Niagarës veshur kuqezi.

Ambasadori shprehu mirënjohjen e sinqertë për autoritetet përkatëse kanadeze për bashkëpunimin dhe gjestin fisnik”.

“Gëzuar Pavarësinë Shqipëri!”, u shpreh ambasadori Muça.

Ditën e djeshme, një urim i veçantë për Shqipërinë dhe shqiptarët në 108-vjetorin e Pavarësisë ka ardhur nga Dubai i Emirateve të Bashkuara Arabe, ku ndërtesa më e lartë në botë, Burj Khalifa është veshur kuqezi për nder të Ditës së Flamurit. /dp/ KultPlus.com

Edhe këtë vit flamuri kombëtar do të valvitet në Kalgari të Kanadasë

Pas kërkesës së shoqatës “Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze në Kalgari” (Albanian Canadian Association of Calgary) për ngritjen e flamurit pranë bashkisë së qytetit të Kalgarit në Kanada, përgjigja nga ana e autoriteteve përkatëse ka qenë pozitive.

Flamuri kombëtar kuq e zi do valëvitet krenar në anën veriore të sheshit të bashkisë më 28 Nëntor 2020, ora 12:00.

“Të dashur bashkëatdhetarë nga të gjitha trojet shqipfolëse, ju ftojmë të merrni pjesë në këtë ngjarje e cila do të lerë gjurmë të pashlyeshme te secili prej nesh. Kemi ardhur nga një kontinent tjetër, i largët dhe pavarësisht se ndodhemi në një vend të huaj, ndjejmë që mund të shfaqim vlerat, traditat e kulturën tonë edhe në këtë vend mikpritës. Merrni fëmijët, bashkëshortërt, motrat, vëllezërit, pse jo dhe miqtë tuaj dhe përjetoni momente të cilat do i ruani si të shenjta. Është momenti i duhur për t’i treguar fëmijëve tanë se sa e rëndësishme është për shqiptarët kjo datë, ku në Vlorë, në vitin 1912 Ismail Qemali ngriti flamurin dhe shpalli Pavarësinë e Shqipërisë. Dhe në ditët e sotme moderne ky flamur mund të ngrihet plot me dinjitet në çdo vend ky jetojnë bashkëkombasit tanë” shkruhet në njoftimin e Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze në Kalgari.

Kjo ngjarje e veçantë do zhvillohet duke respektuar protokollin e rregullave anti-covid. / KultPlus.com

Qyteti që po çuditë gjithë botën, nuk ka asnjë të infektuar me koronavirus

Covid-19 po “lulëzon” në të gjithë Kandanë, por vetëm Nunavut ka dalë faqebardhë nga ky virus. Qyteti në veri të Amerikës, pjesë e territorit të Kanadasë mori masa drastike që në muajin mars, ku mbylli kufinjtë për të gjithë banorët që nuk janë rezidentë.

Në masat e marra që në fillim të pandemisë, edhe rezidentët që kishin lëvizur për në jug të vendit, duhet t’i nënshtroheshin një izolimi dy javor të ndërtuar nga autoritetet në Winnipeg, Yellowknife, Ottawa dhe Edmonton.

Rojet e sigurisë janë kujdesur për këto hotele dhe inferierët janë kujdesur për të izoluarit. Që prej fillimi të pandemisë rreth 7000 veta kanë marrë shërbimin në izolim. Personat që e kanë thyer izolimin kanë marrë dënime nga shteti, por pikërisht këto masa kanë bërë që ky qytet mos të raportojë asnjë të infektuar përgjatë këtyre muajve. / KultPlus.com

Kanadezët kanë dorën e shtetit, kryeministri po bën mrekulli për qytetarët në kohë të pandemisë

Justin Trudeau kryeministri i Kanadasë, një shpirtmadh dhe një kryeministër i rrallë.

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau ka një shtëpi të thjeshtë dhe një zyrë të thjeshtë. Ai përjashton taksat, ai dërgoi aeroplanët në të gjitha vendet e botës për të sjellë përsëri bashkëatdhetarët e tij të bllokuar në vendet e tjera! Ai i dha rrogat, dha edhe ushqimin, ai qëndroi në rrugë për një orë megjithë të ftohtin nën akullnajë, për të parë kushtet dhe nevojat e tyre!

Dhe dje, ai po shikonte nga kopshti i tij i përulur me sytë që i lotojnë për njerëzit e tij dhe u thotë atyre: “Nëse jeta ime do të ishte në këmbim për t’ju kursyer, unë gjithashtu nuk do të kisha ndërmjetës, dhe nuk do të prisja shumë para se të mendoja”. Ai shtoi: “Gruaja ime gjithashtu është e infektuar dhe unë nuk bëj ndryshim midis saj dhe jush”.

Ai jep një raport (dhe jo një fjalim) para një gazetari çdo ditë në orën 1 të mëngjesit, për të dhënë informacionin e duhur, udhëzimet dhe të vërtetën në lidhje me atë që bëri makina shtetërore në 24 orë. Ne fund të llogaridhënies ai shtoi:

“Ata që janë përgjegjës për t’i shërbyer popullit janë punonjës të njerëzve dhe jo Lordë për adhurim dhe etje për fuqi. Mirënjohja ime iu drejtohet edhe kryeministrave të provincave, të cilët po bëjnë të njëjtën punë kolosale për të mirën e shëndetit të popullatës.” / KultPlus.com

Shoqata e Bashkësisë shqiptaro-kanadeze në Toronto, dhuron maska me simbole kombëtare

Ndonëse në Kanada numri masiv i rasteve me virusin “Corona” ka arritur pas kontinentit evropian, masat mbrojtëse këtu janë marrë gati paralel me shumë vende të Bashkimit Evropian dhe më gjerë. Dhe tashmë kur po bëhen më shumë se gjashtë javë në karantinë të detyrueshme të shoqërisë kanadeze, nevoja për ndihmë ndaj njëri-tjetrit sa vjen e shtohet.  Meqë aktivitetet komunitare shqiptare janë anuluar të gjitha, aktivistët e mbledhur rreth Shoqatës së Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze të Torontos në Kanada kanë nisur aktivitetin e tyre human me dy gjeste me vlerë.

Organizata e famshme bamirëse në Kanada “Compass Food Bank” në Toronto që kujdeset për ushqime dhe veshmbathje për shtresat e ndryshme të kësaj shoqërie, por edhe për shpërndarje falas të ushqimit tek njerëzit me nevoja të veçanta, ka njoftuar se ka marrë disa maska si dhuratë nga shoqata më e madhe e komunitetit shqiptar të Kanadasë.

Maskat u dorëzuan nga kryetari i shoqatës Bujar Zejnullahu dhe nënkryetarja Irena Breznica, aktivistë të dalluar në komunitet prej disa vitesh. Ata, në emër të komunitetit shqiptar, falënderuan punonjësit dhe vullnetarët e “Compass Food Bank” për punën e tyre në këtë kohë të jashtëzakonshme dhe sfiduese për gjithë njerëzimin, me ç’rast shkëmbyen edhe përvojat e tyre në punët vullnetare në mbarëvajtjen e komunitetit në përgjithësi. Në një deklaratë për gazetën “Diaspora Shqiptare”, Zejnullahu theksoi se kanë dorëzuar rreth tridhjetë maska për punëtorët dhe vullnetarët e organizatës bamirëse në Toronto. Përmes një postimi në rrjetin e saj në Facebook, Organizata Bamirëse Kanadeze “Compass Food Bank” ka falënderuar shoqatën dhe komunitetin dhe drejtuesit e saj për dhuratën shumë të nevojshme në këtë kohë pandemie.

Vetëm pak kohë pas këtij gjesti human me shoqatën bamirëse të Torontos, Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro- Kanadeze “ka ndërmarrë një iniciativë për porositjen dhe shpërndarjen e disa maskave me motive shqiptare, edhe për komunitetin shqiptar këtu”. Sipas kryetarit të shoqatës, Zejnullahut, tashmë ka nisur pajisja me maska e anëtarëve të shoqatës, të cilët kanë nevojë.  “Maska të tilla do t’i dhurohen edhe bizneseve thelbësore shqiptare që operojnë në Toronto apo GTA (Greater Toronto Area), varet sipas kërkesave dhe mundësive që t’i mbërrijmë bizneset shqiptare në Ontatio”, thekson Zejnullahu.

Maskat me ngjyrë të kuqe dhe të kaltër u punuan nga stilistja e njohur shqiptare Tatjana Kaci- Sherifaj, ndërkaq stemat e flamurit të Shqipërisë dhe Kosovës u vendosën nga aktivistët e vetë shoqatës. Stilistja në fjalë para disa ditësh ka qenë personazh human edhe në gazeta nga fakti se kishte nisur prodhimin e maskave mbrojtëse për komunitetin. Maska e prodhuar me dorën e Tatjanës është maskë pambuku dhe me një filtër, e cila ndihmon në mbrojtjen e fytyrës nga infektimi i mundshëm, andaj prej lancimit të projektit te saj, ajo ka hasur në mirëkuptim edhe të komunitetit shqiptar, por edhe të shoqërisë kanadeze.
“Duke e parë interesimin dhe nevojën e anëtarëve tanë, ne e pamë të arsyeshme që t’i ofrohemi butikut të Tatjanës, e cila na ka dhuruar falas disa maska, ndërsa disa të tjera i kemi paguar nga buxheti i shoqatës. Ideja është që ne duke blerë e shpërndarë të ndihmojmë njëri-tjetrin në këtë kohë derisa të kalon pandemia, për fundin e së cilës po lutemi të gjithë”, përfundo Zejnullahu.

Drejtuesit e Shoqatës u bëjnë thirrje të gjitha bizneseve thelbësore shqiptare në Toronto të lajmërojhen në e-mailin: [email protected]  ose të kontaktojnë dikë nga kryesia e shoqatës për t’u pajisur me maska mbrojtëse. / KultPlus.com

Shqiptarja nderohet me çmimin “Inspiration Woman Award 2020” në Kanada

Tashmë një numër i madh i grave dhe vajzave kudo në botë po korrin suksese në sfera të ndryshme, Viola Kaloutsi, është e radhës. Ajo ka marrë çmimin “Inspiration woman award 2020” nga Fondi “RH Scholarship”, shkruan KultPlus.com

Ministria e Shtetit për Diasporën në Shqipëri përmes një njoftimi në Facebook e ka bërë të ditur këtë lajm, teksa e njejta grua profesionale është vlerësuar me çmime të ndryshme edhe më parë.

“Viola Kaloutsi, drejtuesja shqiptare e një zyre ligjore në Kanada dhe njëkohësisht anëtare e Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare, është vlerësuar me çmimin “Insperation woman award 2020” nga Fondi ”RH Scholarship” në Kanada. Më parë, znj. Kalotusi është vlerësuar edhe me çmime të tjera në shenjë mirënjohjeje për kontributin e saj në çështjet e Diasporës shqiptare”, thuhet në llogarinë e Ministrisë në Facebook. KultPlus.com

Në Kanada zbulohen fosile të një specie të re të tiranosaurit

Një grup shkencëtarësh nga provinca Alberta në Kanada zbuluan një fosil të tiranosaurit të vjetër 11 milionë vite, të cilin e quajtën “engjëlli i vdekjes”.

Doktor Jared Voris nga Universiteti Calgary, i cili ka punuar në këtë projekt, siç transmeton AA, tha se bëhet fjalë për një specie të re të dinosaurit.

Ai theksoi se deri më sot ky është dinosauri më i vjetër i kësaj specie të gjetur në Kanada, duke përmendur se rajoni ku ata kryen kërkime arkeologjike është i pasur me fosile që i përkasin specieve të reja ose më parë të njohura të dinosaurit.

Tiranosauri (“hardhuc tiran”) është një dinosaur parahistorik mishngrënës. Ata kishin origjinën në periudhën kretace dhe ekzistonin deri në zhdukjen e dinosaurëve 65 milionë vjet më parë. / KultPlus.com


Flamuri Kombëtar është ngritur në Asamblenë e Ontarios, me rastin e 107 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë

Flamuri Kombëtar u ngrit sot në Asamblenë Legjislative të Ontarios, me rastin e 107 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, thuhet në njoftimin e Ambasadës së Shqipërisë në Kanada, shkruan KultPlus.com

Këtu keni postimin e tyre të plotë:

“Flamuri Kombëtar u ngrit sot në Asamblenë Legjislative të Ontarios, me rastin e 107 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Krahas Ambasadorit Ermal Muca, nderuan me pjesëmarrjen e tyre Kryetari i Asamblesë Legjislative të Ontarios, z. Ted Arnot, anëtarja e Parlamentit të Ontarios, znj. Bhutila Karpoche, anëtarja e Parlamentit të Kanadasë dhe njëherësh, kryetare e grupit parlamentar të miqësisë Kanada-Shqipëri, znj. Julie Dabrusin, anëtari i Parlamentit të Kanadasë dhe njëherësh, anëtar i grupit parlamentar të miqësisë, z. Sven Spengeman, Konsulli i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës, z. Donat Syla, anëtari i KKD, z. Ardian Radovicka, drejtues dhe aktivistë të organizatave të diasporës në Ontario si edhe anëtarë të komunitetit shqiptaro-kanadez.

Gjatë ceremonisë së organizuar nga Ambasada e RSH në Kanada, në bashkëpunim me Shoqatën e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze, ACE Society, Shoqatën Shqiptaro-Kanadeze Iliria të Londonit, Shoqatën Shqiptare të Hamiltonit, RJ Scholarship, Shoqatën e Avokatëve Shqiptaro-Kanadezë dhe Shoqatën Bashkimi Kombëtar të Kitchener, Flamuri Kombëtar u ngrit nga këngëtarja e talentuar shqiptare, Erza Muqolli.

Ceremonia vijoi në ambientet e brendëshme të parlamentit, ku artistët e mirënjohur shqiptaro-kanadezë, znj. Entela Galanxhi dhe z. Qazim Kallushi performuan pjesë muzikore nga kompozitorët shqiptarë.

Mirënjohje autoriteteve kanadeze në nivel federal dhe provincial të cilët me praninë dhe mesazhet e tyre iu bashkuan komunitetit shqiptaro-kanadez në këtë ngjarje të rëndësishme, organizatave të diasporës për bashkëpunimin e frytshëm dhe cilësor si edhe diasporës shqiptare në Ontario për praninë dhe angazhimin me rastin e kësaj ceremonie solemne.

Mirënjohje e veçantë artstëve të nderuar të cilët me debutimin dinjitoz në ambientet e parlamentit, na bënë të ndihemi krenar për trashëgiminë tonë kulturore.

Gëzuar 107 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë dhe 75 vjetorin e Çlirimit të Atdheut”! /KultPlus.com

“Notre Dame de Paris” me Elhaida Danin edhe në Kanada

Këngëtarja shqiptare Elhaida Dani ndodhet prej disa ditësh në Kanada në kuadër të turneut muzikor “Notre Dame de Paris”.

Muzikali është i shkruar nga muzikanti Riçardo Koçiante dhe tekstshkrues është Luc Plamondon. Elhaida u ftua nga të dy autorët e projektit për të luajtur rolin e Esmeraldës në muzikalin e famshëm botëror i cili është pjesë e librit Guinness. Gjithashtu, duke njohur terren të gjerë nëpër botë, vepra është e përkthyer në 7 gjuhë të tjera.

“Notre-Dame de Paris” është një lidhje muzikore mes kulturës francez dhe asaj kebekuaze, e cila debutimin e saj të parë e pati më 16 shtator 1998 në Paris. Ajo bazohet në romanin me të njëjtin titull (The Hunchback of Notre-Dame) të romancierit francez Victor Hugo.
Prej vitit 2016, Elhaida Dani dhe “Notre Dame de Paris”, po udhëtojnë anekënd botës duke e prezantuar përpara artdashësve në Francë, Lebanon, Russi, Taiëan, dhe stacioni i fundit pritet të jetë Kanadaja. Ky është prej spektakleve më të mëdha në botë ndaj edhe trupa përfaqësuese është mjaft profesionale.

Ndërkohë që turi vazhdon, pas shfaqjeve në Quebec në “Grand Théâtre de Québec”, datat e spektaklit të Montreal do të jenë më 8, 15 dhe 20 shtator, ndërsa në Otawa Elhaida do të jetë më 17 tetor./ KultPlus.com

“Kosova” e Jusuf Buxhovit në Universitetin e Kanadasë

Botimi anglisht i “Kosovës”, me autor Jusuf Buxhovi tashmë po depërton edhe në Universitete e Kanadasë, si literaturë për historinë e Europës Juglindore, përcjell KultPlus.

“Përhapjes po i ndihmon edhe shtëpia botuese “Jalifat Publishing” me donacionet e veta të vazhdueshme në gjithë botën. Këto ditë, botuesi amerikan, Ramiz Tafilaj, Universitetit Quest i dorëzoi dy komplete të “Kosovës” në anglisht”, thuhet në njoftimin e autorit Buxhovi, në rrjetin social Facebook.

Koordinatorja e studimeve të universitetit Deidre Plaatjes me rastin e pranimit të kësaj vepre tha se i vjen mirë që edhe Biblioteka Universitare po pasurohet me këtë vepër historike që u ka munguar.

“Në si qytetar të Kanadasë jemi krenar që kemi marrë pjesë në rrjedhat historike që nxorën shtetin e Kosovës”, pohoi ajo, duke vazhduar të thotë se është e njoftuar me punën e historianit Buxhovi, jo vetëm nga indeksi i literaturës universitare ku ato tashmë janë të përfshira, por edhe se shumë nga studentët shqiptarë, që kanë studiuar aty, ndër ta edhe Drenusha dhe Kaltrina, kanë folur për historianin Buxhovi dhe veprën e tij që ka thyer gënjeshtrën serbe për Kosovën.

Plaatjes tha se pret me interesim praninë e historianit në Universitetin e Kanadasë dhe ligjëratën e tij. Ramiz Tafilaj falënderoi nikoqiret e Universitetit dhe u zotu se me rastin e qëndrimit të autorit në këtë Universitet do të sjell edhe një kontingjent tjetër librash nga historiografia shqiptare, në mënyrë që me vepra të njihet historia objektive e shqiptarëve./ KultPlus.com

Promovohen librat e dy shqiptareve në Ontario të Kanadasë

Shoqata Shqiptaro-Kanadeze ka rezervuar gjithmonë hapësirë për të afruar shqiptarë të ndryshëm me histori dhe jetë të ndryshme.

Këtë herë në shtëpinë e saj, ajo hapi dyert për dy emrat mjaft të shquar të jetës intelektuale në komunitetin shqiptar.

Sanije Gashi dhe Eglantina Mandia, ishin të ftuarat e nderit që do të mblidhnin përreth shumë gra e vajza të tjera e për t’u treguar se lidhja me librin bëhet edhe më e fortë me kohën.

Aktiviteti i zhvilluar pak ditë më parë do t’i jepte jetë krijimtarisë së gazetares e publicistes Gashi dhe shkrimtares e ish-mësueses Mandia, cilat këtë herë do të promovonin botimet përkatëse.

Aktivitetin e hapi Presidentja e Nderit, Ruki Kondaj duke përshëndetur të gjitha gratë e bordit Arta Tafaj, Irma Luli, Irene Breznica, Brunilda Mersini, Amarda Pone, mësuesen e gjuhës shqipe Mirka Hallidri, valltaren e njohur “Nderi i Kombit” Lili Cingu, si dhe surprizën e të ftuarve, Laura Albanese, Ministre e Emigracionit dhe Shtetësisë së Ontarios, tashmë mike e shqiptareve e jo vetëm në Kanada. Në këtë aktivitet Ambasada e Kosovës u përfaqësua me sekretaren e parë të Ambasadës Blerta Ademi.

Do të startonte me vëmendjen ndaj “Terrori 1998-1999” i Sanije Gashit e cila përloti të gjithë të pranishmit për kujtesën e fortë të dhimbjes së shkuar së popullatës kosovare ndaj regjimit serb.

Libri i Eglantina Mandia “Fytyra e Dashurisë”, u analizua nga Arta Tafaj, anëtare e bordit, duke theksuar mënyrën e të shkruarit, mirësinë dhe emocioni që të përshkron kur lexon tregimet e saj, për bukurinë e fjalës së përdorur dhe lexoi një shkrim tejet të bukur e emocionues.

Si çdo herë, Albanese i përshëndeti pjesëmarrësit dhe shkrimtaret dhe e quajti me vlerë të njihen figura të tilla të çmuara nga komuniteti nëpërmjet këtyre aktiviteteve. Ajo theksoi se gjatë krizës Kosovare 1999 ka qenë gazetare në “OMNI 1” dhe ka raportuar rreth ngjarjes, ndërsa librin e quajti një testament me shumë vlerë dhe premtoi që patjetër do ta lexojë./ ata