ZGJIDH DESTINACIONIN E ËNDRRAVE PËR PUSHIMET E VERËS 2024 ME ‘INTERSTELLAR TRAVEL.CO’!

Për pushime verore të mrekullueshme: “INTERSTELLAR TRAVEL.CO” është gati për t’ju ndihmuar!

Përgjatë ditëve të ftohta e javëve të gjata në punë, mendja na rri te ditët me diell, plazhi e argëtimi…

Pushimet gërshetojnë më vete një ndryshim mëse të nevojshëm të dinamikës së përditshmërisë me kohë kushtuar vetes dhe reflektimit.

Kombinuar me rërën e ngrohtë dhe ujin e freskët, ky gërshetim na lidhë më natyrën, vitalitetin dhe qetësinë e domosdoshme për funksionim të shëndetshëm për gjithë vitin!

Disa prej nesh, këtë qetësi e gjejmë duke eksploruar arkitekturën e qyteteve më të vjetra në bota, e disa duke shijuar shumëllojshmërinë kulinare anembanë botës. E cilado qoftë dëshira juaj, kompania “INTERSTELLARTRAVEL.CO” ka një paketë e cila do të plotësojë të gjitha kërkesat tuaja!

Karakterizuar me përkushtim në përzgjedhje të destinacioneve “INTERSTELLARTRAVEL.CO” përshtatë natyrën e veçantë të klientëve me kërkesat dhe mundësitë e tyre në çdo vend.

E këtë verë, disa nga destinacionet që rekomandon kompania janë: Antalia, Bodrumi, Greqia, Dubai, Egjipti, Shqipëria, Mali i Zi, Malta dhe Qipro.

Për pushime që nuk t’i harroni kurrë, kontaktoni “INTERSTELLARTRAVEL.CO”, partnerin tuaj më të besueshëm për çdo udhëtim e pushim!/ KultPlus.com

Vendi klasik i pushimeve mesdhetare që qëndron mbi një vullkan të gjallë

Kudo që të shikoni në Santorini, ju kujtohet se jeni në një vullkan. Peizazhet hënore, plazhet e zeza dhe të kuqe, guralecat e bëra nga llava e ngurtësuar. Bukuria mahnitëse e ishullit grek është rezultat i historisë së dhunshme vullkanike të zonës.

Santorini është sigurisht i famshëm për kalderën e saj mahnitëse në formë gjysmëhëne, gjysma e së cilës është e zhytur në ujë – duke e bërë atë të vetmen kalderë të fundosur në botë. Ajo u krijua nga një nga shpërthimet më të mëdha të njohura rreth 3600 vjet më parë. Shpërthimi ishte aq i fuqishëm sa shkatërroi qytetin antik të Santorinit të Akrotirit dhe i dha një goditje fatale qytetërimit minoan detar, i cili ishte vendosur në ishull në atë kohë.

Sot, Santorini – i njohur gjithashtu si Thira – është sheshi i lojërave më romantike në Greqi me vila dhe resorte luksoze që ofrojnë arratisje të këndshme për arratisjet dhe ambiente ëndërrimtare për dasma dhe fotosesione luksoze. Shkëmbinjtë e pjerrët vullkanikë të ishullit, të vendosura rreth 1000 metra mbi nivelin e detit, krijojnë një kanavacë gjeologjike mbresëlënëse me shtëpi të zbardhura të balancuara në buzë. Nuk është çudi që është një nga vendet më të fotografuara në planet.

Çdo mbrëmje, ishulli ndalet për perëndimet e diellit me famë botërore të Santorinit. Fshati me kupolë blu dhe të bardhë i Oia mbushet me afrimin e orës së artë. Ndërsa dielli fillon të perëndojë pas shkëmbinjve të kalderës, qielli shndërrohet në një shfaqje të gjallë të nuancave të kuqe, portokalli dhe rozë. Mijëra gulçojnë ndërsa rrezet e fundit zhduken në det.

Pak e kuptojnë se poshtë kaleidoskopit hipnotik të ngjyrave qëndron një vullkan aktiv.

Sekretet e thellësive

Santorini është pjesë e Harkut Vullkanik Helen, një nga fushat më të rëndësishme vullkanike në Evropë, e cila ka parë mbi 100 shpërthime gjatë 400,000 viteve të fundit. Vullkani më aktiv nënujor dhe potencialisht i rrezikshëm i Mesdheut Lindor, Kolumbo, është pesë milje në verilindje të Santorinit dhe pjesë e të njëjtit sistem vullkanik.

E zhytur në detin Egje, Kolumbo ka qenë e qetë për gati 400 vjet – por nuk është në gjumë. Herën e fundit që shpërtheu, në vitin 1650, vrau 70 njerëz dhe shkaktoi një cunami 40 këmbësh. U regjistruan tërmete të forta dhe pasgoditje, së bashku me gaz toksik dhe shtëllunga tymi.

Shkencëtarët e dinë se shpërthimi i Kolumbos mund të shkaktojë kërdi të madhe. Disa nga ekspeditat më të mëdha oqeanografike në botë e kanë vizituar atë dhe monitorimi është rritur në 20 vitet e fundit. Një nga anijet më të mëdha kërkimore amerikane, anija e shpimit të thellë JOIDES Resolution , udhëtoi për në Santorini për misionin e saj të parë mesdhetar midis dhjetorit 2022 dhe shkurtit 2023.

Anija e frikshme solli “një laborator të tërë lundrues në zonë”, thotë vullkanologu dhe bashkë-shefi i ekspeditës Tim Druitt. Në gjendje të shpojnë në mbi 8,000 metra (26,000 këmbë) nën sipërfaqen e detit, studiuesit mblodhën sedimente të paarritura më parë për të provuar dhe rindërtuar historinë e vullkanizmit në zonë.

Rezultatet – raportet fillestare priten më vonë këtë vit – duhet të ndihmojnë shkencëtarët jo vetëm të parashikojnë shpërthimet e ardhshme, por edhe të zbulojnë sjelljen e vullkaneve të tjera aktive në mbarë botën që përbëjnë një kërcënim për miliona që jetojnë në afërsi të tyre. Lidhjet midis tërmeteve dhe vullkaneve po studiohen gjithashtu.

Evi Nomikou, një oqeanografe gjeologjike në Universitetin e Athinës, ka marrë pjesë në çdo ekspeditë në Santorinin e saj të lindjes për 20 vitet e fundit. “Ne po krijojmë gradualisht një gjeopuzzle [duke treguar] se cilat pjesë ishin [fillimisht] tokë, cilat pjesë ishin ujë,” thotë ajo.

“Nëse ne mund të kuptojmë më mirë shpërthimet e së kaluarës dhe ndikimin e tyre, ne kemi një udhërrëfyes për të adresuar më mirë sfidat e së ardhmes.”

Një oqean jashtëtokësor

Ekspedita e Rezolutës JOIDES nuk është studimi i parë i madh i zonës. Nomikou thotë se kushtet ekstreme të studiuara prej kohësh të gjetura në Kolumbo e bënë NASA-n të financojë një ekspeditë novator në vitin 2019. “Në fund të kraterit të saj ka një oqean jashtëtokësor me forma jete që mund të gjenden në planetë të tjerë.”

Mjedisi armiqësor, me shfryrjet e tij hidrotermale aktive që nxjerrin ujë të nxehtë dhe minerale, shërbeu si një terren ideal testimi për teknologjitë e reja më të avancuara duke përdorur automjete autonome nënujore. NASA testoi zhytës që një ditë, shpreson se do të eksplorojnë oqeanet aliene në Jupiter dhe Saturn.

Një tjetër studim i kohëve të fundit zbuloi gjithashtu një dhomë magmë të pazbuluar më parë nën Kolumbo. Shkencëtarët besojnë se dhoma mund të jetë gjithashtu çelësi për të kuptuar aktivitetin sizmik në këtë rajon.

Vullkanet e ndezura dhe krateret flluskuese ndezën gjithashtu imagjinatën e producentëve të Hollivudit, të cilët zgjodhën Santorinin si vendndodhjen e hapjes së filmit “Lara Croft: Tomb Raider – The Cradle of Life”. Duke përdorur shkëmbinjtë dramatikë të Santorinit si sfond, Angelina Jolie e gjeti veten në situata të rrezikshme në ujërat misterioze ndërsa kërkonte thesarin nënujor.

Jolie dhe bashkëshorti i atëhershëm Brad Pitt kaluan kohën e pushimeve në Santorini pas xhirimeve dhe nuk janë të vetmit. Kardashians, Lady Gaga dhe Shakira janë ndër të famshmit që kanë spërkatur në ujërat e kristalta të Santorinit. Çdo verë, mega jahte lundrojnë përpara dhe mbrapa midis Santorinit dhe magnetit tjetër të famshëm të Greqisë, ishullit të festave të Mykonos, pasagjerët e tyre VIP që zbulojnë mjedisin e tyre ekskluziv në postime të shkëlqyera.

Rritjet e kraterit dhe burimet termale

Romanca e Brangelinës mund të ketë përfunduar, por shpirti aventuresk i Lara Croft jeton në ekskursionet me varka turistike. Ato përfshijnë një vizitë në vullkanin e Nea Kamenit: një nga pesë ishujt që formojnë kompleksin vullkanik të Santorinit dhe një park kombëtar gjeologjik në vetvete.

“Shpërthimi i fundit në Nea Kameni ishte në vitet 1950,” thotë Marios Fytros, CEO i agjencisë së udhëtimeve Santorini View. “Vizitorëve u pëlqen emocioni i ecjes deri në kraterin e një vullkani. Është një nga ekskursionet tona më të njohura.” Udhëtimet me varkë vazhdojnë me një not në burimet e nxehta vullkanike në ishullin e afërt Palea Kameni, të ndjekur nga perëndimorët e diellit në kuvertë përballë shkëmbinjve të Santorinit.

Një tjetër turne popullor, në vendin e mrekullueshëm arkeologjik të Akrotirit, shërben si një kujtesë e matur e forcës vullkanike. Qyteti i lulëzuar i epokës së bronzit u shkatërrua nga shpërthimi 3600 vjet më parë, i cili shpërtheu një kolonë hiri dhe shkëmbi gati 20 milje të lartë, duke varrosur qytetin. Rreth 1700 vjet më vonë, një fatkeqësi e ngjashme do të shkatërronte Pompein.

Me hirin dhe llavën e hequr, afresket me ngjyra të gjalla të Akrotirit sot qëndrojnë të ruajtura bukur.

Një vullkan që zien


Falë famës së saj globale, Santorini ka parë disa nga investimet më të mëdha turistike në vend. Hilton dhe Nobu janë ndër markat që kanë mbërritur në ishull në vitet e fundit dhe çmimet e pronave janë ndër më të lartat në Greqi.

Megjithatë, gjeologët – të cilët po monitorojnë nga afër Kolumbon – paralajmërojnë se është vetëm çështje kohe para se të godasë sërish një shpërthim i madh.

Sidoqoftë, “koha” në vitet e gjeologjisë mund të jetë jashtëzakonisht e ngadaltë. Aq shumë sa një agjent imobiliar në ishull, i cili nuk pranoi të përmendet emri, thotë se “aktiviteti vullkanik nuk hyn kurrë në bisedë” kur shet një pronë.

Kur shpërthen, Kolumbo është në gjendje të prodhojë një kolonë shpërthimi dhjetëra milje të lartë dhe gjithashtu mund të shkaktojë një cunami. Rritja e aktivitetit rreth 10 vjet më parë ngriti shqetësime, por që atëherë është ulur.

“Nëse fillojmë të shohim rritje të aktivitetit në Kolumbo, atëherë duhet të jemi vigjilentë, thotë Druitt. “Lajmi i mirë është se vullkanet japin shumë paralajmërime.”

Ndërkohë, në vitin 2020, Agjencia e Mbrojtjes Civile e Greqisë zbuloi një plan prej 185 faqesh për trajtimin e pasojave të një aktivizimi të mundshëm të grupit vullkanik të Santorinit.

Ushqim vullkanik dhe verë

Në jetën e tyre të përditshme, vendasit kanë pak kohë për të menduar për vullkanin përtej ekskursioneve. Në verë, ishulli është i mbushur plot. Overturizmi mbetet një nga sfidat më të mëdha pasi morfologjia unike e Santorinit vazhdon të sjellë turma. Vitin e kaluar, Unioni Ndërkombëtar i Shkencave Gjeologjike, në bashkëpunim me UNESCO-n, përfshiu kalderën e Santorinit në listën e parë të 100 vendeve më të mira të trashëgimisë gjeologjike .

Përtej hoteleve dhe restoranteve, të gjitha bizneset në ishull janë të lidhura me vullkanin. Kozmetika e prodhuar në vend është e mbushur me minerale dhe përbërësit premium ushqimor rriten në tokë unike. Ekziston një muze kushtuar domateve qershi Santorini, një produkt me emërtim të mbrojtur me origjinë që nga viti 2006, dhe fasulet e ishullit konsiderohen më të mirat në Greqi.

Pastaj është eksporti më i famshëm i Santorinit pas turizmit: vera . Banorët e ishullit thonë se ka më shumë verë se ujë në Santorini.

Rreth një e pesta e ishullit rreth 30 milje katrorë është e zënë nga vreshtat, shumica e të cilave rriten assyrtiko , një rrush vendas që prodhon verëra të bardha që janë të freskëta, të thata dhe – çuditërisht – minerale.

Shtëpitë tradicionale “shpellë” të gërmuara në shkëmbinjtë vullkanikë, të quajtura yposkafa, janë bazat kryesore të foleve për muajin e mjaltit që kërkojnë pushimet e tyre të ëndrrave. Por për Nomikou, e cila u rrit në Santorini, ishte Kolumbo ajo që u shfaq në ëndrrat e saj të fëmijërisë.

“Më kanë ndikuar shumë historitë e gjyshit dhe të stërgjyshit. U kujtuan shpërthimet më të vogla në Nea Kameni”, thotë ajo.

“Por ata këmbëngulën se ai për të cilin duhet të shqetësohet është “ai që nuk mund ta shihni”.

Gradualisht kuptova se ishte një vullkan tjetër, nën ujë. Një vullkan më i fuqishëm, misterioz dhe i rrezikshëm. Është e pamundur të dihet nëse ndonjëri prej nesh do të jetojë përmes një shpërthimi të madh, por, në një moment, do të ketë një të tillë.”

Santorini një ditë mund të varroset edhe një herë nën një shtresë hiri. Por tani për tani – ndërsa vizitorët shijojnë një tjetër muzg mahnitës mbi një gotë asyrtiko – vullkani qëndron i qetë./cnn/KultPlus.com

Dua Lipa për pushime në jug: Vajza shqiptare në Shqipëri

Ylli i muzikës botërore, Dua Lipa pas qëndrimit në Kosovë ku u mbajt festivali Sunny Hill, duket se ka ndarë disa ditë për pushime, shkruan KultPlus.

Lipa ka zgjedhur jugun e Shqipërisë për të pushuar, ku ka ndarë edhe disa fotografi në rrjetin e saj social Instagram.

“Vajza shqiptare në Shqipëri”, është mbishkrimi që këngëtarja i bashkëngjit fotografive.

Ky pushim vjen vetëm 10 ditë para se festivali Sunny Hill të nis në Tiranë.

Datat 26,27, 28 gusht do të sjellin në Tiranë emra të njohur të skenës muzikore si nga bota ashtu edhe nga vendi. / KultPlus.com

‘DailyMail’ shkruan për nënën e Rita Orës: Paraqitje përrallore e Verës teksa pozon buze lumit Buna

Nëna e Rita Orës, Vera, 58 vjeçe, tregon figurën e saj me rroba banje portokalli, teksa thith rrezet e diellit gjatë pushimeve – disa ditë pasi vajza e këngëtares u martua me regjisorin Taika Waititi.

Dhe Vera Ora pas festimeve shfaqet gjatë pushimeve në fotot e reja të publikuara në Instagramin e saj.

Psikiatrja e NHS, dukej përrallore me bikini portokalli teksa pozonte buzë lumit Buna, i cili përshkon Shqipërinë dhe Malin e Zi, shkruan DailyMail.

Vera e bashkoi veshjen e saj me syze dielli të errëta dhe sandale të zeza.

Një tjetër imazh e shfaq atë duke shijuar një pije të nxehtë teksa pozonte përballë sfondit idilik.

Dhe një tjetër foto, Vera pozon me bashkëshortin e saj, babain e Ritës, Besnik Sahatçiu.

Arratisja plot argëtim vjen pasi vajza Rita u martua me regjisoren Taika Waititi në një ceremoni intime në Londër, sipas raportimeve, ku të dy u fotografuan me unaza ari në gishta. / KultPlus.com

COVID-19 nuk e ndalë SBASHK-un, 400 mësimdhënës nisen për pushime në Shqipëri

Ndonëse situata me coronavirus në vend tashmë po konsiderohet të jetë jashtë kontrollit, kjo nuk po i ndalon SBASHK-un që të dërgoj mësimdhënësit në pushime në Durrës.

400 mësimdhënës për pesë ditë do të qëndrojnë në kompleksin turistik “Bonita” në Durrës. Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin, kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj.

Jasharaj ka thënë se kërkesa për të shkuar në pushim ani pse në kohë pandemie ka qenë e mësimdhënësve, dhe se do të bëjnë çmos që të respektohen masat për parandalimin e përhapjes së virusit.

“Të gjitha vendimet për angazhimet e SBASHK-ut i sjell Këshilli Drejtues që është organi më i lartë i SBASHK-ut në mes të dy kongreseve. Këshilli Drejtues ka vendosur  me kohë që të vazhdohet me traditën e filluar para disa viteve për dërgimin e një numri të caktuar të anëtarëve në bregdetin shqiptar. Kësaj radhe ishte një situatë më ndryshe dhe prandaj kemi komunikuar vazhdimisht me kryetarët e nivelit komunal dhe të universiteteve dhe me vetë të përzgjedhurit nga shkollat e njësit akademike, ata janë shprehur se duan të shkojnë në pushime edhe në këto rrethana të reja dhe ne stafi qendror jemi me ta dhe do të bëjmë çmos që të respektohen masat e institucioneve përgjegjëse”, ka thënë Jasharaj.

Jasharaj ka theksuar se mësimdhënësit janë të ndarë në dy grupe dhe se grupi i parë është nisur sot.

“Mësimdhënësit janë të ndarë në dy grupe me nga 200 persona. Grupi i parë i mësimdhënësve është nisur sot, aty do të qëndrojnë për pesë ditë ku një ditë pastaj do të pauzojmë për shkak që kompleksi të dezinfektohet, dhe pastaj do të niset edhe grupi i dytë poashtu prej 200 mësimdhënësve”, tha Jasharaj.

Kryetari i SBASHK-ut bëri të ditur se kompleksi hotelier “Bonita” ku do të akomodohen mësimdhënësit ka kapacitete shumë më të mëdha të akomodimit.

Ai theksoi se masat e kujdesit janë në nivel të duhur dhe çdo gjë do të shkojë mbarë.

Ndryshe në Shqipëri deri më tani janë infektuar 2893 persona ndërkaq 76 kanë humbur jetën.

Kurse në Kosovë numri i të infektuarave nga COVID-19 ka arritur në 3508 kurse 75 persona kanë humbur jetën. /Telegrafi/ KultPlus.com