Ramë Lahaj pjesë e kauzës humane në Pakistan, mbledhen fonde për të ndihmuar familjet e prekura nga vërshimet ujore

Tenori i njohur kosovar, Ramë Lahaj së fundmi ka qenë në Pakistan ku edhe ka shkuar për një kauzë humane, për të mbledhur fonde për të ndihmuar familjet e prekura nga vërshimet ujore, përcjell KultPlus.

Ai e cilëson këtë nismë të Ambasadës Italiane, si shumë të çmuar, me ç’rast ka uruar që këto të jenë fatkeqësitë e fundit natyrore në Pakistan.

Më poshtë gjeni statusin e plotë të tij:

Në Pakistanin e vuajtur të cilin e ndjej thellë, për rrugëtimin e tij! Me kënaqësi erdha për një kauzë kaq humane për të mbledhë fonde për të ndihmuar familjet e prekura nga vërshimet ujore. Një nismë shumë e çmuar e Ambasadës Italiane, z. Andreas Ferrares në bashkëpunim me Serena Hotels në Islamabad. Urojmë të jenë të fundit këto fatkeqësi natyrore për Pakistanin. Ju bekoftë Zoti të gjithëve! / KultPlus.com

“Ramë Lahaj Opera Festival” prezanton të ftuarën speciale të mbrëmjes finale

“Ramë Lahaj International Opera Festival”, festivali i parë Operistik në Kosovë po vjen me edicionin e dytë, shkruan KultPlus.

Tenori i famshëm shqiptar, Ramë Lahaj ka bërë të ditur tashmë se ky edicion po vjen më shumë befasi.

Njëra ndër këto befasi është edhe pjesëmarrja e sopranos Angela Gheroghiu e cila nga kritika botërore është konsideruar si sopranoja magjepsëse dhe më e talentuar e kohës.

Më poshtë sjellim postimin e plotë të tenorit Lahaj:

Është ngjarje historike për artin dhe kulturën Kosovare të ju prezantojmë sopranon Angela Gheorghiu e cila nga kritika botërore është konsideruar si sopranoja magjepsëse dhe më e talentuar e kohës, këtë vit vjen në kuadër të Festivalit RLIOF si “Special Guest Star” në mbrëmjen finale Gala të Rame Lahaj & Friends. Ajo ka interpretuar në teatrot më të rëndësishme në të gjithë globin. Ka bashkëpunuar po ashtu me artistet më prestigjioz të botes së operës dhe jo vetëm.

Kemi nderin t’ju ftojmë për të shijuar çdo sekondë të kësaj ngjarjeje krejt unike, ku do marrin pjesë edhe artistet e mrekullueshëm dhe miq të ngushtë të festivalit, si: dirigjenti Valerio Galli, baritoni Franco Vassallo, tenori Jean Bernard Thomas, sopranoja ukrainase Anna Bondarenko, ylli jonë për ditë e në rritje Erza Muqolli, kori i fëmijëve Okarina të shoqëruar nga Filharmonia e Kosovës.

Të gjitha të ardhurat e kësaj mbrëmje do të shkojnë për zbulimin dhe përkrahjen e talenteve të rinj, nëpërmjet Fondacionit Rame Lahaj. Drejtpërdrejtë do mund të kontribuoni në rrugëtimin e shkollimin e një talenti të ri i cili do përzgjidhet nga stafi i festivalit në bashkëpunim me shkollat dhe universitetet e muzikës në vend.

Biletat mund ti gjeni në këtë faqe online: https://www.rave-travel.com/event-details-en.nspx…

Dhe në pikat e shitjes:

Prishtinë / Rave office

Prizren / Diamond vector travel

Ferizaj / Pika travel

Pejë / Soho Bar / KultPlus.com

“Ramë Lahaj Opera Festival” me mbrëmje kushtuar Nexhmije Pagarushës, një kombinim i mrekullueshëm i artistëve shqiptarë

“Ramë Lahaj International Opera Festival”, festivali i parë Operistik në Kosovë po vjen me edicionin e dytë, shkruan KultPlus.

Tenori i famshëm shqiptar, Ramë Lahaj ka bërë të ditur tashmë se ky edicion po vjen më shumë befasi.

Njëra ndër to është edhe mbrëmja kushtuar artistes së madhe shqiptare, Nexhmije Pagarushës.

Më poshtë sjellim postimin e plotë të tenorit Lahaj:

“Nexhmije Pagarusha”

Këtë vit kjo mbrëmje e veçantë, kushtuar artistes së madhe shqiptare Nexhmije Pagarusha, vjen me një kombinim të mrekullueshëm të artistëve shqiptarë, duke filluar që nga solistët e Teatrit të Operas dhe Baletit të Tiranës, si Armando Likaj tenori shqiptar Klodjan Kacani e deri tek sopranot tona të shquara, Zana Abazi e Arta Jashari, duke përfshirë edhe talentët tanë të rinj, Granit Musliu e Mirlinda Koci që u veçuan në edicionin e vitit të kaluar të RLIOF.

Kjo mbhere sjellim versione të larmishme të repertorit të bukur të këngës shqipe, përfshirë edhe ato të kënduara nga artistja e madhe Pagarusha.Artistët do të shoqërohen nga Menan Berveniku në Piano.

Një vend të veçantë në këtë mbrëmje me që edhe i kushtohet muzikës sonë shqipe i kemi dhënë edhe të madhit të muzikës shqiptare Çesk Zadeja në shënim të 95 vjetorit të lindjes së tij.

Për të falenderuar përjetësisht dhe mos harruar kurrë atë, që i dhuroi thesarit të bukur të muzikës shqiptare. Shumë vepra premierë do të ju presin në mbrëmjet e të mëdhenjve shqiptarë. / KultPlus.com

Tenori Lahaj: Vllau i madh asht e duhet të jetë krah për të voglin

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po qëndron në Prishtinë, në vizitën e tij të parë zyrtare pas marrjes së mandatit të tretë në krye të Qeverisë së Shqipërisë, me ç’rast ka reaguar edhe tenori i njohur shqiptar Ramë Lahaj përmes një postimi në rrjetin social Facebook, shkruan KultPlus.

“Kemi vuajt mjaftueshëm, ju andej kufini e na knej. Asht koha ma shumë se kurr të bashkohmi për të mirën e perbashkët”, ka shkruar Lahaj.

KultPlus ju sjell postimin e tij të plotë:

Vllau i madh asht e duhet të jetë krah për të voglin, për ma shumë që nxen edhe vendin e babës, atëherë kur ai nuk rron ma. Si asnjiherë ma parë, i lumtunum jam me qasjen e Kryeministrit Edi Rama, si me takimin e tij me OKB, e po ashtu edhe me vizitën e tij në Prishtinë.
Kështu të duam ne shqiptaret gjithandej globit. Si vllazen duam me ju pa gjithmonë krah për krah me njani tjetrin. Kemi vuajt mjaftueshëm, ju andej kufini e na knej. Asht koha ma shumë se kurr të bashkohmi për të mirën e perbashkët! / KultPlus.com

Ramë Lahaj sjell versionin e këngës ‘Për mu paska ken’kismet’, ia dedikon nënës së tij (VIDEO)

Tenori shqiptar, Ramë Lahaj sjell një version të këngës “Për mu paska ken’kismet”, nën dirigjimin e Gridi Krajës dhe shoqëruar nga Orkestra Filharmonike e Maqedonisë, deri më tani duket se po pritet tejet mirë nga publiku, shkruan KultPlus.

KultPlus ju sjell njoftimin e tij të plotë:

Në ato netët e rralla të viteve të fundit, kur jemi ulë me pa televizor bashkë si dikur, kur u mbledhshim mas darke e sigurisht unë kryet n’prehnin tand, televizori e dha kangën “Për mua paska ken’kismet ” ja rrite zanin e me the “fort e du qet kangë”.
E kisha majtë shënim me ta knu por dojsha me konë një datë e rëndësishme për ty e mue, për ne. U gëzova fort që ma ne fund i erdh reni kësaj vere me rastin e krijimit te festivalit, platformës së edukimit të gjeneratës se re, projekt ky që fort më gëzoj e ma shumë më idhnoi.
Nanë nuk m’prite as mu, as kangën. Por unë ty kangën ta knova edhe natën e frymës tande të fundit, e kam me vazhdue me t’knu edhe atëhere kur të më shteron zani.
Se me zanin tand jam rritë, me zanin tand zgjohem edh sot e kësaj dite.
Je zani i jetës e motivit, për të vazhdu para, za qe nuk shteron kurrë, nanë.
Gabeli jot!

Lahaj shumë shpesh publikon këngë të ndryshme të cilat janë kënduar nga figura të mëdha të muzikës shqiptare.

Më poshtë, KultPlus sjell këngën e plotë “Për mu paska ken’kismet” nën zërin e fuqishëm të tenorit të njohur shqiptar, Ramë Lahaj. / KultPlus.com