“Nëse ndodhesh ndokund gjallë, thuja nanës bir veç një fjalë” (VIDEO)

KultPlus sonte ju sjell interpretimin e fuqishëm dhe emocionues “Njerëzit e Humbur”, të aktorit të njohur Reshat Arbana.

Recitimi “Njerëzit e Humbur”  – Bijët e Shqipes është pjesë e telemaratonës humanitare që i është kushtuar kohë më parë Gërdecit.

Më poshtë gjeni tekstin dhe videon e recitimit të aktorit të njohur.

Një piskamë tokën ka lëkundur

Kërkon shqipja djemt e humbun

Nana thrret, djali s’përgjigjet,

Zemra e nanës flakë po digjet

Kur nanë lokja i bzan t’birit

Shkrep rrufeja n’kupë t’qiellit

Retë e zeza nisin tërbohen

Breshër lotësh mbi dhe lëshohen

Thirrja e nanës t’rrënqeth mishin

Duhma e saj thellë të djeg shpirtin

Thirrja nanës t’futë gjallë n’dhe

Biri i nanës, fol mor ku je?

O shqiptar që aq shumë vuajte

N’emër t’zotit po t’baj një lutje

Nëse ndodhesh ndokund gjallë

Thuja nanës bir, veç një fjalë

Fol me nanën pash të madhin zot

Mos e len t’mbytun n’lot

Se i shkoi moti veç me vaj

Krue loti n’sytë e saj

Ditë e natë mendja n’ty

Loti i mallit, pikë gjaku n’sy

I gurit dhe e ban copa

I bjen votres dhe çahet toka

N’qofsh gjallë birë, ngjoma thirrjen

Mos i’a kthe nanë lokes shpinën

Ktheje bir kryet prej mëmëdheut

Fol me nanën

Fol mor burr i dheut…/ KultPlus.com

Sot feston ditëlindjen Reshat Arbana, artisti që jetën ia kushtoi teatrit dhe kinematografisë

Artisti i Popullit, Reshat Arbana, feston sot 82-vjetorin e lindjes. Aktori i madh i kinematografisë shqiptare ka lindur më 15 shtator të vitit 1940 në Tiranë.

Arbana ka interpretuar rreth 35 personazhe në filma dhe teatër. Roli i parë i Arbanës ishte në 1963. Pasi mbaroi studimet në shkollën e aktrimit Aleksandër Mojsiu, pranë Teatrit Kombëtar të Shqipërisë, në 1968 Arbana filloi të punonte në Radio Tirana.

Ndërkohë ndër rolet më të spikatura në film: Samiu tek Fije që priten 1976, Prefekti tek Gjeneral gramafoni 1978, Bimbashi tek Liri a vdekje 1979, Isa Boletini tek Nëntori i dytë 1982, Ahmeti tek Dora e ngrohtë 1983, Adnani tek Hije që mbeten pas 1985, Aliu tek Binarët 1987, Emili tek Rikonstruksioni 1988, Kuke Memini tek Balada e Kurbinit 1990.

Gjithashtu për rolet e Dajlan Beut tek Kush vdes në këmbë 1984 dhe Kryetarit të Këshillit tek Kur hapen dyert e jetës 1986 ka fituar Medalionin e Festivalit të Filmit më 1985 e 1987.

Nga 1977 deri në kohën e daljes në pension, ai punoi si aktor në Teatrin Kombëtar. Arbana është dalluar për interpretimin e tij mjeshtëror të roleve të tij. Për meritat e tij në aktrim ai ka fituar çmimin Artist i Popullit.

Më 7 tetor 2011 Presidenti i Republikës, Bamir Topi i akordoi zotit Reshat Arbana Urdhrin “Nderi i Kombit” me motivacionin: “Aktorit të shquar të teatrit dhe kinematografisë, i cili me interpretimin mjeshtëror dhe origjinalitetin e tij u bë një artist popullor e shumë i dashur për publikun, rolet e të cilit kanë pasuruar me vlera të paçmueshme kulturën kombëtare.”

Por përtej karrierës së tij në fushën e aktrimit, ai ka qenë dhe do të mbetet zëri më i bukur i dhjetëra poezive, prozave dhe veprave të mëdha.

Sot Reshat Arbana bën 80 vjeç, dhe vepra e tij peshon më shumë se vitet që mban mbi supe, për frymëzimin dhe padiskutim modelin e jashtëzakonshëm që sjell në shoqërinë shqiptare për të gjithë artistët e rinj./ KultPlus.com

“Nëse ndodhesh ndokund gjallë, thuja nanës bir veç një fjalë” (VIDEO)

KultPlus sonte ju sjellë interpretimin e fuqishëm dhe emocionues “Njerëzit e Humbur”, të aktorit të njohur Reshat Arbana.

Recitimi “Njerëzit e Hubur”  – Bijët e Shqipes është pjesë e telemaratonës humanitare qe i është kushtuar kohë më parë Gërdecit.

Më poshtë gjeni tekstin dhe videon e recitimit të aktorit të njohur.

Një piskamë tokën ka lëkundur

Kërkon shqipja djemt e humbun

Nana thrret, djali s’përgjigjet,

Zemra e nanës flakë po digjet

Kur nanë lokja i bzan t’birit

Shkrep rrufeja n’kupë t’qiellit

Retë e zeza nisin tërbohen

Breshër lotësh mbi dhe lëshohen

Thirrja e nanës t’rrënqeth mishin

Duhma e saj thellë të djeg shpirtin

Thirrja nanës t’futë gjallë n’dhe

Biri i nanës, fol mor ku je?

O shqiptar që aq shumë vuajte

N’emër t’zotit po t’baj një lutje

Nëse ndodhesh ndokund gjallë

Thuja nanës bir, veç një fjalë

Fol me nanën pash të madhin zot

Mos e len t’mbytun n’lot

Se i shkoi moti veç me vaj

Krue loti n’sytë e saj

Ditë e natë mendja n’ty

Loti i mallit, pikë gjaku n’sy

I gurit dhe e ban copa

I bjen votres dhe çahet toka

N’qofsh gjallë birë, ngjoma thirrjen

Mos i’a kthe nanë lokes shpinën

Ktheje bir kryet prej mëmëdheut

Fol me nanën

Fol mor burr i dheut…/ KultPlus.com

Reshat Arbana për vdekjen e Muharrem Fejzos: U shkëput një gjerdan i kinemasë

Aktori dhe interpretuesi i njohur, Reshat Arbana vdekjen e mikut dhe kolegut të tij në moshën 87 vjeçare, Muharrem Fejzos e ka cilësuar si një humbje të madhe për artin, shkruan KultPlus.

Përveç që i ka bashkuar rrugëtimi kinematografik, ata ishin edhe miq të mirë, duke ndarë edhe një skenë të përbashkët. Madje, Arbana regjisorin Fejzo e cilësoi si “gjerdan të kinemasë shqiptare”.

KultPlus ua sjell të plotë reagimin e Reshat Arbanës:

“Humbja e tij, lajm i trishtë për artin. U shkëput një gjerdan i kinemasë shqiptare. Me Muharremin, kam luajtur te ‘Fijet që priten’. Ngushëllime familjes dhe të gjithë miqve të tij. Fejzo ishte një prej regjisoreve më të mirë shqiptarë. Ka qenë një prej miqve të mi më të mirë”, tha aktori Arbana./ KultPlus.com

Përjetësoi në ekran figurën e Isa Boletinit, aktori Reshat Arbana sot 80-vjeç

Artisti i madh Reshat Arbana feston sot datëlindjen e 80-të. I vlerësuar nga publiku artdashës në çdo kohë, Reshat Arbana u lind në 15 shtator 1940 në Tiranë.

Angazhimi i tij në kinema dhe teatër nis në fillim vitet ’60, pasi kreu studimet e larta në degën e Aktrimit tek “Aleksandër Moisu” në Durrës.

Ai numëron mbi 35 karaktere dhe disa nga rolet që ka luajtur janë Samiu tek “Fije që priten”, kryetari i Bashkisë tek “Gjeneral gramafoni”, Bimbashi tek “Liri a vdekje”, Ahmeti tek “Dora e ngrohtë” dhe shumë role të tjerë.

Në kujtesën e publikut Arbana ka zënë vend me portretizimin e jashtëzakonshëm i ka bërë Isa Boletinit në biopikun e Viktor Gjikës “Nëntori i Dytë”.

Reshat Arbana është nga ata artistë që bënte bashkë mijëra bashkëatdhetarë në eventet që organizoheshin në praninë e tij në Diasporë.

Disa vite, pasi doli në pension Reshat Arbana do të rikthehej, si protagonist tek “Streha e të harruarve” e dramaturgut Ruzhdi Pulaha me regji të Mihal Luarasit.
Ndërsa, në vitin 2012 me urdhrin “Nderi i Kombit” do të vlerësohej me motivacionin: “Aktorit të shquar të teatrit dhe kinematografisë, i cili me interpretimin mjeshtëror dhe origjinalitetin e tij u bë një artist popullor e shumë i dashur për publikun, rolet e të cilit kanë pasuruar me vlera të reja kulturën kombëtare”./ diaspora shqiptare/ KultPlus.com

Reshat Arbana në gjendje të rëndë shëndetësore, shtrohet me urgjencë në spital

Aktori i dashur për publikun, Reshat Arbana, mësohet se është në gjendje të rëndë shëndetësore.

Arbana është shtruar ditën e djeshme me urgjencë në pavionin e Kardiologjisë në spitalin ‘Nënë Tereza’.

Gjendja e tij shëndetësore mendohet se është përkeqësuar për shkak të një sëmundjeje ishemike të zemrës, e quajtur ‘Angina Pectoris’. Deri më tani nuk ka informacione për gjendjen e aktorit 85-vjeçar.

Kujtojmë se Reshat Arbana është një nga aktorët më popullor të kinemasë shqiptare, me mbi 35 role, duke filluar që nga viti 1963. / KultPlus.com

Reshat Arbana feston 78-vjetorin, Veliaj: Është njeriu që na ka frymëzuar

Në të njëjtën ditë kur shkolla “Kosova” rihapi dyert për të vegjlit e kryeqytetit, pasi u dogj 15 vjet më parë e u kthye në parking, aktori i shquar dhe ikona e skenës shqiptare, Reshat Arbana, festoi 78-vjetorin e lindjes.

Me urimin për një jetë të gjatë dhe me role të tjera në teatër dhe kinematografi, të afërm, miq, kolegë dashamirës dhe personalitete të jetës publike u mblodhën në një mbrëmje festive, për të nderuar një nga figurat më të mëdha të skenës dhe ekranit shqiptar.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u shpreh i emocionuar dhe tha se puna e aktorit të madh, Reshat Arbana është një shembull frymëzimi për të gjithë.

“Na ka mbledhur një gëzim shumë i madh, ditëlindja e Bacës Reshat. Do doja që sot të ishte një moment që të kujtojmë jetën e një miku shumë të dashur, një njeriu që na ka frymëzuar. Teksa, shihja fëmijët që shkonin në disa nga shkollat tona të reja apo të rikonstruktuara, mendova se ne e kemi vënë bastin tek kjo gjeneratë. Nuk e di çfarë do thotë Baca Reshat, por shqetësimi im dhe i shumë njerëzve që angazhohen publikisht është, kush do e marrë stafetën? Kush do e marrë stafetën në teatër, në kulturë, në politikë? Kush do e marrë stafetën në sipërmarrje dhe në biznes? Besoj se e ardhmja e këtij qyteti dhe e vendit tonë është te ky brez i ri dhe te fëmijët tuaj”, tha Veliaj.

I emocionuar për festën mes miqve dhe kolegëve, aktori Reshat Arbana falenderoi të gjithë pjesëmarrësit dhe rrëfeu një ‘sekret’ nga jeta e tij. “Asnjëherë nuk i kam festuar përvjeetoret sepse nuk i dua. Më krijojnë emocione shumë të mëdha, por sonte po më duket krejt ndryshe. Për burrin qenka trimëri e madhe të bëhet 78 vjet, e të eci nga 80-ta, por na qenka edhe një mjerim i madh, kur mendon se ku do iki pas këtyre viteve që po kalojmë. Po ishallah në atë dynja, do shkojmë te ai vendi i mirë, jo te ai i keqi atje. Faleminderit shumë, ju jam shumë mirënjohës, jashtëzakonisht faleminderit. Kam emocione shumë, më besoni që kam shumë emocione. Por, ju falenderoj shumë me gjithë zemër dhe j’ua shpërblefsha që të gjithëve në gëzime, në festa nëpër familjet tuaja”, tha aktori i madh.

Festës nuk mund t’i mungonte edhe urimi special plot nota humori i një prej miqve të tij më të mirë, Luftar Pajës, me të cilin kanë udhëtuar së bashku në një karrierë sa të vështirë, aq edhe të bukur e të gjatë. Paja vlerësoi edhe kryebashkiakun Veliaj që krahas punëve të qytetit, nderon dhe vlerëson edhe artistët. “Rrofshi dhe paçi dritë kudo që jeni dhe ngado që vini, ju që organizoni këto gjëra në gjalljen tonë! E mora këtë mikrofonin se nuk më pëlqeu Reshati në një fjalë, që tha nuk e dimë si është atje. Të siguroj unë Reshat, përderisa nuk është kthyer njeri, do jetë mirë. Besoj se shpreh edhe mendimin e Besnik Nallbanit, të Ruzhdi Pulahës, edhe të këtij brezit tonë që jemi moshë e re, me lëkurë të vjetër. E marr me gjithë shpirt (dollinë) për Dinastinë Arbana! Me djem, me vajza, me nipër, me mbesa, çfarë të do zemra! E ngre për këta njerëz që e nderuan Reshatin. Unë iki me gëzim në shtëpi sepse mora pjesë në një moment, ku këta që dirigjojnë Tiranën, edhe Shqipërinë, kujtojnë edhe moshat tona. Faleminderit, qofshi të gëzuar”, theksoi Paja.

Kinemaja ABC shënon 18-vjetorin me premierën e filmit “Yjet e së ardhmes”

Të enjten më 24 maj Kinemaja ABC në kryeqytet feston 18-vjetorin e themelimit, shkruan KultPlus.

Kësisoj ky përvjetor shënohet me premierën e filmit të metrazhit të gjatë “Yjet e së ardhmes” të regjisorit Edmond Topi. Të pranishëm do të jenë edhe yjet e kinematografisë shqiptare si: Tinka Kurti, Reshat Arbana dhe Margarita Xhepa.

Filmi është i zhanrit komedi, muzikë sjellë në ekran Robin (40 vjeç) që është një artist i “pashpërthyer” akoma. Prej vitesh bën muzikë por ende nuk është bërë i njohur. Mendon se kjo mundësi do t’i krijohet nëse, së bashku me formacionin e tij muzikor „Zjarri“ arrin të fitojë konkursin kombëtar “ Yjet e së ardhmes”. Por asgjë s‘shkon sipas planit.

Në kastën e aktorëve bëjnë pjesë: Gazmend Paja, Tinka Kurti, Reshat Arbana, Margarita Xhepa, Luftar Paja, Elia Zaharia, Ema Andrea, Karafil Shena, Sadush Ylli… nga dita e premte 25 maj, filmi “Yjet e së Ardhmes” shfaqet çdo natë në ora 20:00.

Më poshtë gjeni programin e pritjes së mysafirëve me këtë rast:

19:00 – 19:20 – Pritja e mysafirëve
19:20 – 19:30 – Ceremonia e hapjes
19:30 – Shfaqja e filmit
21:00 – Koktej

Reshat Arbana rikthehet në teatër me rolin te ‘Babai’

“Babai”, vepra e Florian Zeller rikthen në skenën e Teatrit Kombëtar aktorin e njohur Reshat Arbana. Përkrah tij interpretojnë aktorët Elia Zaharia, Flaura Kureta, Hysen Mullajonuzi dhe Mario Elezi. Në qëndër të veprës është historia e një burri të moshuar me demencë. Por Zelleri thotë se ai nuk u nis nga një ide për ta shkruar dramën.

“Unë nuk përpiqem të them diҫka kur filloj të shkruaj. Unë e zbuloj në fund se ҫfarë dua të them. Kur shkrova ‘Babain’ nuk u mundova kurrë të bindja veten ose që të bëja ҫmos të shkruaja një dramë për demencën. Me mua ndodhi ndryshe. Unë fillova të shkruaja dhe personazhi erdhi natyrshëm…Në fund të dramës, unë u habita kur zbulova se drama ishte për demencën”, shprehet autori i veprës.

“Të shkruash romane është punë vetmitare”, -shprehet Zeller, “kurse kur shkruan për teatrin dramaturgu nuk është asnjëherë vetëm. Kjo ndodh pasi dramaturgu gjithnjë ka parasysh fytyrat e aktorëve, që në fillim, ai nuk është vetëm. Kjo është një mënyrë për të parë diҫka më të madhe se vetvetja.”

Zelleri nuk e krahason shkrimin e dramave me asnjë përvojë tjetër: as me leximin, shkuarjen në kinema ose degjimin e muzikës që interpretohet ‘live’. Kjo sipas tij ndodh sepse “spektatori ka shpirt, një shpirt të veҫantë, për një natë dhe unë nuk e kuptoj përse kjo gjë më emocionon së tepërmi. Ajo që ai sheh në një shfaqje nuk do të përsëritet më kurrë, është diҫka që do të zhduket.

Vepra do të jetë në skenën e Teatrit Kombëtar në datat 21-22-23-24 Dhjetor në Teatrin Kombëtar.

Florian Zeller u lind më 28 Qershor 1978 në France. Është romancier dhe dramaturg . Vepra e tij është botuar dhe vënë në skene në të gjithë botën. Ai ka fituar disa ҫmime Molier në France. Ҫmimi Molier ështe ҫmimi më i lartë në France në fushën e dramaturgjise. Florian Zeller, sipas gazetës prestigjoze The Guardian, është “dramaturgu më i mirë i epokës sonë”.

Aktori Reshat Arbana feston sot 77 vjetorin e lindjes

Aktori i teatrit dhe filmit, Reshat Arbana, është një nga aktorët me popullorë të kinemasë shqiptare, me mbi 35 role, duke filluar që nga viti 1963. Ai lindi më 15 shtator 1940 në Tiranë.

Ndër rolet më të spikatura në film Samiu tek “Fije që priten” 1976, Prefekti tek “Gjeneral gramafoni” 1978, Bimbashi tek “Liri a vdekje” 1979, Isa Boletini tek “Nëntori i dytë” 1982, Ahmeti tek “Dora e ngrohtë” 1983, Adnani tek “Hije që mbeten pas” 1985, Aliu tek “Binarët” 1987, Emili tek “Rikonstruksioni” 1988, Kuke Memini tek “Balada e Kurbinit” 1990. Për rolet e Dajlan Beut tek “Kush vdes në këmbë” 1984 dhe Kryetarit të Këshillit tek “Kur hapen dyert e jetës” 1986 ka fituar Medalionin e Festivalit të Filmit më 1985 e 1987.

Në maj 2004 u rikthye në skenën e Teatrit Kombëtar me rolin e protagonistit në dramën Streha e të harruarve.

Më 7 tetor 2011 Presidenti i Republikës, Bamir Topi i akordoi zotit Reshat Arbana Urdhrin “Nderi i Kombit” me motivacionin: “Aktorit të shquar të teatrit dhe kinematografisë, i cili me interpretimin mjeshtëror dhe origjinalitetin e tij u bë një artist popullor e shumë i dashur për publikun, rolet e të cilit kanë pasuruar me vlera të reja kulturën kombëtare.”

Më 26 Nëntor 2011 në koncertin “Nëntori II” organizuar në kuadrin e javës së kulturës shqiptare me rastin e 99 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, Shoqata shqiptare në Parma të Italisë “Scanderbeg” i dorëzoi çmimin [“Skënderbeu – Diaspora shqiptare në Itali”] zotit Reshat Arbana të akorduar në emër të 24 shoqatave dhe subjekteve në Itali me motivacionin:Për personalitetin e jashtëzakonshëm, cilësinë artistike dhe frymëzimin me të cilin ka interpretuar role, histori, ngjarje, duke i pasuruar me humanizmin dhe kulturën që e karakterizon përherë. Çmimi ju dorëzua nga përgjegjësi i organizimit të shoqatës “Scanderbeg Parma” zoti Durim Lika. / KultPlus.com