U mbajt takimi letrar Esad Mekuli, “Në kujtim të albanologut Robert Elsie”

Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës ka organizuar takimin letrar “Esad Mekuli”, ku kësaj radhe u mbajt sesion letrar “Në kujtim të albanologut Robert Elsie”.

Me këtë rast, u tha se vdekja e albanologut të njohur amerikan, Robert Elsie është një humbje e madhe për shqiptarët dhe albanologjinë, shkruan rtv21./ KultPlus.com

Robert Elise sot do të pushojë përjetësisht në Alpet Shqiptare

Robert Elsie albanologu i njohur që u nda nga jeta pak javë më parë do të prehet sot në Shqipëri. Qeveria shqiptare ka përmbushur amanetin e studiuesit për tu prehur në tokën që e deshi aq shumë, përcjell KultPlus.

Elsie do të varroset sot më 18 tetor në orën 14:00 në Theth, në Alpet shqiptare. Robert Elsie lindi më 29 qershor 1950 në Vankuvër (Vancouver) të Kanadasë./ KultPlus.com

Biblioteka Kombëtare e Kosovës hapë ekspozitë në kujtim të Robert Elsie

Albanologu i njohur Robert Elsie i cili ndërroi jetë para pak ditësh në moshën 67 vjeçare, po vazhdon të përkujtohet me vente të ndryshme si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë.

Kësisoj me këtë rast Biblioteka Kombëtare e Kosovës ‘Pjetër Bogdani’, më 6 tetor organizon mbledhje përkujtimore dhe hapë ekspozitë në hollin e këtij institucioni për këtë figurë kaq të rëndësishme për shqiptarët, shkruan KultPlus.

Të premten më 6 tetor me fillim nga ora 11:00, Biblioteka Kombëtare e Kosovës, do të përkujtoj albanologun Robert Elsie, me një mbledhje komemorative dhe ekspozitë./ KultPlus.com

Kumbaro për Robert Elsie: Ne lindëm shqiptarë, ty të bëri pasioni të tillë

Vdekja e Robert Elsie ka tronditë ministren e Kulturës Mirela Kumbaro, e cila nëpërmjet një statusi në facebook ka shkruar se Elsie ishte akademik i lindur jo i titulluar, shkruan KultPlus.

Nuk ta fal Bert! Nuk ta fal qe ike kaq pabesisht! Nuk ta fal se te duam shume!
Eshte e rende kjo qe bere Bert!

Sa ç’ishte e jashtezakonshme puna e shkencetarit albanolog Robert Elsie akademik i lindur jo i titulluar, sa ç’ishte elegant dhe i paperseritshem arti i perkthimit te mjeshtrit Robert Elsie, sa ç’ishte delikat zeri i interpretit ne kabinen e perkthimit, sa ç’ishte i madh ankthi i punes kur perjetonim dramat e gjyqeve te Hages, sa ç’ishte i bukur çdo çast i gjurmimit dhe hulumtimit te detajeve shqiptare prej teje qe krejt bujarisht i ndaje me te gjithe ne shqiptaret e tjere!
Ne lindem shqiptare, ty te beri pasioni te tille! Ç’te te them Bert! Na bëre gjëmën!/KultPlus.com