Ekspozitë në Korçë, kushtuar katedrales Notre Dame

Fotografi Roland Tasho, në qytetin e Korçës i ka kushtuar ekspozitë fotografike katedrales Notre Dame të Parisit.

Katedralja e Notre-Dame u përfshi nga zjarri që shkaktoi dëme të konsiderueshme në çatinë dhe që shkatërroi majën e strukturës. Godina gotike rrezikoi shkatërrimin më 15. Fatmirësisht, kullat binjake të kambanave dhe pjesë të tjera të saj, përfshirë thesaret artistike, shpëtuan.

Fotografi Roland Tasho sjellë ndryshimet e qendrës së Tiranës ndër vite

Fotografi Roland Tasho në ekspozitën e tij të hapur së fundi, ka paraqitur një kolazh fotografish ku shihet qendra e Tiranës. Aty vërehen ndryshimet që ka pësuar kjo qendër ndër vite.

Fotografi Roland Tasho ka kaluar shumë kohë në qendër të qytetit ku edhe ka realizuar me qindra fotografi. Mirëpo fotografitë që ai i ka realizuar pikërisht në qendër të qytetit të Tiranës zbulojnë edhe ndryshimet në këtë qytet që kanë ndodhur ndër vite.

“Kam vendosur që të paraqitem me këto fotografi sepse nuk më ka pëlqyer asnjëherë ndryshimi i vazhdueshëm i qendrës së Tiranës”, është shprehu ai për përzgjedhjen e tij në kuadër të ekspozitës e cila ishte kolektive.

Dëshmitari vizual i ndryshimeve në qendër të Tiranës e ëndërron atë, me shatërvanin, Kafe Kursalin dhe me ndërtesën e bashkisë, shkruan panorama.

Ai fillimisht ka filluar që ta fotografojë qendrën në vitin 1985 kur edhe ka filluar që të punon si fotograf./KultPlus.com

Roland Tasho publikon dy fotografi të pa para më herët të Robert Elsie (FOTO)

Vdekja e albanologut Rober Elsie, preku të gjithë shqiptarët duke e pas parasysh kontributin e tij për Shqipërinë dhe jo vetëm. Ndër reagimet që u bënë sot për vdekjen e Elsies, ishte edhe ai i fotografit Roland Tasho, i cili poashtu shpalosi dy fotografi të pa para më herët të albanologut tashmë të ndjerë, shkruan KultPlus.

Përveç fotografive Roland Tasho, ka treguar edhe një histori të shkurtër të Robert Elsies, i cili kishte pasur dëshirë të fotografohej tek Ura e Mesit, me kostumin e zonës.

“Megjithese e kisha fotografuar ne Tirane donte te fotografohej ne nje vend ku paten udhetuar dhe studiues te tjere te huaj. Shkuam tek Ura e Mesit dhe u vesh me kostumin e zones. E pelqente projektin me te huajt qe kane veshur veshje shqiptare dhe donte te shkruante per te. E donte shume Shqiperine..respekt per Robert Elsie….nga R.Tasho”, ka shkruar Tasho./ KultPlus.com