Shfaqja ‘Qorri’, mesazhi sensibilizues duartrokitet nga publiku shkodran dhe turistëtf

Shfaqja “Qorri”, u përcoll mes duartrokitjesh nga publiku artdashës shkodran i cili përjetoj një mbrëmje të veçantë në Qendra Rinore “Arka”.

Me regji të Gert Palali, interpretuar mjeshtërisht nga të rinj të talentuar, “Qorri” është një protestë përmes artit, që shoqëria shqiptare të reagojë ndaj fenomenit të dhunës që prek çdo ditë nënat, motrat, gratë dhe vajzat  dhe një nevojë që ne kemi për të ngritur zërin në shenjë ndërgjegjësimi.

Titulli i shfaqjes është vendosur si simbolikë e verbërisë që shoqëria shfaq çdo ditë ndaj fenomeneve të dhunës, shtypjes, margjinalizimit etj.

“Qorri” është një produksion i fondit të teatrit për të rinj 2023, mundësuar nga Ministria e Kulturës dhe Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”.

Ky aktivitet ishte një nga stacionet e sezonit veror “KultArt” 2023, organizuar nga Ministria e Kulturës, që çon artin e kulturën atje ku është publiku./atsh/KultPlus.com

‘Ti barabartë unë’ me video sensibilizuese tregon vështirësitë e personave me nevoja të veçanta

3 dhjetori shënon Ditën Ndërkombëtare të Personave me Nevoja të Veçantë, dhe po në këtë ditë projekti “Ti Barabartë Unë” kanë bërë publikimin e një videoje sensibilizuese, shkruan KultPlus.

Projekti “Ti Barabartë Unë” trajton temën e personave me nevoja të veçantë, të cilët konsiderohen të diskriminuar nga shoqëria.

Tanimë është bërë e zakonshme që ky projekt të realizojë video të tilla, e duke shënuar rezultate dhe suksese të mëdha me përfshirjen e disa fytyrave publike të rëndësishme.

Këtë vit është përgaditur videoklipi me fytyra publike si: Atifete Jahjaga, Sellma Kasumoviq, Duda Balje, Vlora Citaku dhe Majlinda Kelmendi të cilët do të jenë të shoqëruar me persona me nevoja të veçanta.

Përmes pasqyrimit të jetës reale të personave me nevoja të veçanta dhe vështirësive të vazhdueshme me të cilat ata përballen, videoklipi përmban mesazhe të rëndësishme.

Videklipin mund ta shikoni duke klikuar këtu. /KultPlus.com

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje
Sportistja Majlinda Kelmendi