Shfaqja ‘Qorri’, mesazhi sensibilizues duartrokitet nga publiku shkodran dhe turistëtf

Shfaqja “Qorri”, u përcoll mes duartrokitjesh nga publiku artdashës shkodran i cili përjetoj një mbrëmje të veçantë në Qendra Rinore “Arka”.

Me regji të Gert Palali, interpretuar mjeshtërisht nga të rinj të talentuar, “Qorri” është një protestë përmes artit, që shoqëria shqiptare të reagojë ndaj fenomenit të dhunës që prek çdo ditë nënat, motrat, gratë dhe vajzat  dhe një nevojë që ne kemi për të ngritur zërin në shenjë ndërgjegjësimi.

Titulli i shfaqjes është vendosur si simbolikë e verbërisë që shoqëria shfaq çdo ditë ndaj fenomeneve të dhunës, shtypjes, margjinalizimit etj.

“Qorri” është një produksion i fondit të teatrit për të rinj 2023, mundësuar nga Ministria e Kulturës dhe Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”.

Ky aktivitet ishte një nga stacionet e sezonit veror “KultArt” 2023, organizuar nga Ministria e Kulturës, që çon artin e kulturën atje ku është publiku./atsh/KultPlus.com

‘Arti digjital” po çmend botën, vihet në ankand SMS i parë në botë

Grupi britanik i telekomunikacionit, Vodafone, do të ofrojë për shitje SMS-në e parë në botë në një ankand online.

SMS-ja u dërgua në vitin 1992 në të cilin urohen Krishtlindjet.

Sipas mediave të huaja, blerësi do të marrë një kopje unike të protokollit origjinal të komunikimit. E gjithë kjo po mbahet në kuadër të një ankandi bamirësie online që do të organizohet nga shtëpia franceze e ankandeve “Aguttes” më 21 dhjetor. Vodafone i dhuron të ardhurat Kombeve të Bashkuara.

SMS-ja historike ku lexonte “Gëzuar Krishtlindjet” u dërgua më 3 dhjetor 1992 dhe pranuesi ishte Richard Jarvis, punonjës i kompanisë në atë kohë.

Pjesëmarrësit në ankand do të jenë në gjendje të bëjnë oferta duke përdorur kriptomonedhën ethereum (ETH), dhe oferta më e madhe do t’i sjellë dikujt pronësinë ekskluzive të protokollit të komunikimit të përdorur për të transmetuar SMS-në e parë në botë. /KultPlus.com

SMS-ja historike ku lexonte “Gëzuar Krishtlindjet” u dërgua më 3 dhjetor 1992

Cricket rikthen këngën “Mesazhi” të West Side Family, dedikim për Dr. Florin (VIDEO)

Remiksi i këngës “Kthema kohen” bëri që të gjithë t’i kthejnë edhe njëherë sytë nga producenti i njohur Cricket i cili edhe njëherë vulosi që krijimet e tij kanë një veçanti që nuk do kohë që të marrin me vete, shkruan KultPlus.

Projektet e tij po vijnë një pas një por i fundit i cili erdhi mbrëmë është remiksi i këngës “Mesazhi”, këngë kjo e cila edhe sot dëgjohet me shumë nostalgji nga të gjithë.

Kjo këngë  e cila para shumë vitesh është kënduar nga West Side Family atë kohë kur mori zemrat e publikut, sot ajo ka ardhur në jetë edhe njëherë përmes Cricket dhe Numen.

Donat Prelvukaj i njohur si Cricket, është shprehur i emocionuar për këtë projekt të cilin e ka vlerësuar pasi ai është shprehur se më këtë këngë është rritur, madje e cilëson si kryevepër.

“Ky nuk është një projekt i radhës për mua, është më shumë se kaq. Kjo këngë më ka shoqëruar që kur isha i vogël me moshë. Tani jam shumë krenarë dhe e kam me shumë emocion ta ndajë me ju këtë kryevepër. Kjo mundësi më është dhënë falë familjes së të ndjerit DR.FLORI i cili jeton mes nesh me veprat e tij. Dua të shpreh falënderim të sinqertë për familjarët e Dr. Florit dhe dua të shpreh mirënjohjen time të veçantë për Alban Kondi-n dhe Flori Mumajes-in për lejen e dhënë për të bërë remix këtë këngë. Shpresoj të përcjell ndjenjat e përjetuara nga unë. Shijojeni!”, ka shkruar Cricket ne momentin e lansimit të këngës. / KultPlus.com