Vazhdon lufta për autorësinë e këngës “Mora fjalë”, Qazim Beka e argumenton përmes videos (VIDEO)

Kënga “Mora fjalë” njihet si kënga e Shkurte Fejzës, edhe pse, në cdo përvjetor të Epopesë së UCK-së, rikthehet debati mbi autorësinë e kësaj kënge, shkruan KultPlus.

Qazim Beka edhe këtë vit bën thirrje për audiencën që të kuptojnë njëherë e mirë se kjo këngë është e tij, duke shpërndarë një video të kësaj kënge e cila ishte interpretuar nga ai, më 5 mars të vitit 2001.

KultPlus ju sjell pa asnjë ndërhyrje reagimin dhe videon e shpërndarë nga Qazim Beka.

Edhe pse kjo video ishte ma disa pengesa une dua ta postoj me te vetmin qellim qe te ja u kujtoj audiences se gjer se kjo kenge eshte kenduar dhe eshte promovuar per her te par kuptohet nga une poe ceki kete qe leta kuptojn se kenga mora fjalê eshte e imja dhe jo e shkurtes qysh mendojn disa, pra me 5 mars 2001 ne pervjetorin e lavdishen te epopes dhe sakrifices se jasharajve ne krye me komandantin legjendar Adem Jasharin!../ KultPlus.com

Vazhdojnë reagimet për këngën e Shkurte Fejzës e Gresa Behlulit, përfshihet edhe Ilir Berani

Edhe sot ka vazhduar debati lidhur me këngën e publikuar nga Shkurte Fejza dhe vajza e saj, Gresa Behluli, me titull “Nuse, mësuese”.

Liridona Sejarina nga Qendra Kosovare për Studime Gjinore në emisionin #gjesi në T7, ka thënë se këngët e tilla nuk do të duheshin të këndoheshin në një vend si Kosova ku dhuna ndaj grave është në përmasa shqetësuese.

Kjo, sipas saj, është cenim i të drejtave të grave.

“Këngët e tilla përfaqësojnë në një farë forme normën. Nuk do të duhej me u riprodhu e me këndu, kur e dimë se dhuna ndaj grave është ekuivalente dhe ndihmohet prej këtyre normave. Për neve me u portetizu sot kjo është cenim i të drejtave të grave, për ne këto kanë qenë nëse muj me thanë çështjet më problematike. Gjuha, kënga e folklori kanë rëndësi në shoqërinë tonë, sepse deri vonë e kemi ushqy gjuhën përmes folklorit dhe përmes këtyre këngëve që i kemi pa si shumë të rëndësishme”, thonë nga kjo qendër.

Ajo ka pasur një mesazh edhe për tekstshkruesin, Ilir Berani.

“Problemi qëndron në atë se kush i shkruan tekstet, tekstshkruesi është një burrë, është Ilir Berani, e ai duhet me kërku falje. Kjo mundet me qenë një alarm më shumë për ta sesa për interpretuesit. Ata vetëm i dëgjojmë. Fenomeni i seksizimit e gjuhës së urrejtjes e përfshin krejt estradën tonë. Na kemi me vazhdu edhe me këngët e tjera, për këtë që ne duhet me pas sukses, duhet me na u bashkëngjit edhe mediat”, ka thënë Sejarina.

#Gjesi ka kontaktuar edhe tekstshkruesin e këngës, Ilir Berani.

Në një përgjigje për T7, ai ka treguar porosinë që ka kënga.

“Teksti e ka porosinë “Zgjedhi fjalët me mjaltë”, për me i afru njerëzit, ky është qëllimi i këngës”, ka thënë ai. /KultPlus.com

Ky është autori i këngës “Nuse, mësuese”, që u vlerësua si tekst që shkelë gruan (FOTO)

Kënga “Nuse, mësuese”, që gjatë ditë së sotme morri një vëmendje të madhe dhe u kritikua për përmbajtjen e  tekstit të saj si promovim i nënshtrimit të grave është shkruar nga kompozitori i njohur kosovar Ilir Berani, shkruan KultPlus.

Kompozitori Berani deri më sot ka kompozuar një numër të madh të këngëve të cilat ndër vite kanë qenë disa prej hiteve më të mëdha e më të dëgjuara të kohës.

Mirëpo kënga e fundit e kënduar nga Shkurte Fejza dhe Gresa Behluli ka marrë një vëmendje të madhe dhe një numër të madh të komenteve negative pasi që konsiderohet që nxitë nënshtrimin e grave.

Qendra Kosovare për Studime Gjinore gjatë ditës së sotme ka reaguar nëpërmjet një statusi ku ka shkruar se këngë të tilla i kontribuojnë vazhdimësisë së thellimit të pabarazisë gjinore dhe përjetimit të grave si dytësore dhe lehtë të dominueshme.

Kurse vetë këngëtarja, Gresa Behluli ka reaguar duke shkruar se nëpërmjet kësaj kënge kanë tentuar që nëpërmjet këtij teksti të bëjnë satirë dhe të ironizojnë me botëkuptimet e ndryshme mes gjeneratave.

Më poshtë gjeni tekstin e këngës “Nuse, mësuese”:

Ah moj nuse sikur msuse

N’shpi t’burrit mban ligjërata

S’po t’pëlqejnë ty punt e vjehrrës

S’po t’pëlqejnë çka thonë kunatat

Mori nuse vezulluse

Ma e reja je n’ket shpi

Dikush tjetër ma i vjetër

Pun’t ma mirë se ti i di

Ref…x2

Fjala prish e fjala ndreq

Zgjidhi nuse ma mirë fjalt

N’daq pun’t mos me i pas keq

Zgjidhi nuse fjalt me mjaltë

Ah moj nuse lumja nuse

Bijat për ty e shqyen defin

Me gëzim të madh ty të kanë pritur

Prandaj ti mos jau prish qejfin

Me fol but e me dëgju

Nana ty nuse t’ka mësu

Vjehrrën me e respektu

Ti nderon prindërit e tu

Ref…x2

Fjala prish e fjala ndreq

Zgjidhi nuse ma mirë fjalt

N’daç punt mos me i pas keq

Zgjidhi nuse fjalt me mjaltë

Ref…x2

Fjala prish e fjala ndreq

Zgjidhi nuse ma mir fjalt

N’daç punët mos me i pas keq

Zgjidhi nuse fjalt me mjaltë./ KultPlus.com

Kënga e saj cilësohet se përmban gjuhë të urrejtjes, reagon Gresa Behluli: Nuk është menduar të jetë diskriminues, është tekst satirik

Pasi Qendra Kosovare për Studime Gjinor reagoi për këngën e Shkurte Fejzës me vajzën e saj, Gresa Behluli ka dalë me një arysetim rreth bashkëpunimit muzikor me nënën.

Kënga më e re e Shkurte Fejzës me Gresa Behluli u konsiderua se fyen dhe nënshtron vajzën.

Behluli thotë se teksti i këngës është satirik dhe se kanë ironizuar me botëkuptimet e ndryshme mes gjeneratave.

Reagimi i plotë i këngëtares Behluli:

Te dashur miq e posaqerisht vajza- gra…

Teksti i kenges “Nuse mesuese” eshte shkru nga Ilir Berani dhe eshte mendu si nje teme qe paraqet ironine e raportit te botekuptimeve te ndryshme ne mes te gjeneratave te ndryshme… Eshte nje tekst satirik qe paraqet botekuptime te ndryshme ne mes te gjeneratave dhe nuk eshte menduar ne asnje menyre si diskriminues ndaj gjinise femrore… Si mund te jete Femra diskriminuese ndaj vetvetes, une jam femer dhe vet, dhe jam gjithmone ne mbeshtetje dhe pro ngritjes se femres ne shoqeri!!

Per te gjithe ata qe nuk e kuptojne cka do te thote ” satire” po ja u sqaroj: tekst ironik ose ma thjeshte po ja u sqaroj: tekst hajgare!

Pekundrazi mund te merret si tekst edukues ndaj gjenerates se vjeter: “me ndegju nana te ka mesu…”vjehrren me ndegju i nderon prinderit e tu”? Ku eshte ndikimi negativ ketu?

Eshte debat ne mes te femrave ne kete rast?

P.s. Çdo dite na servohen kenge e videoklipe me tekste eksplicite e fjale banale e videoklipe erotike, qe degradojne femren dhe ato na shfaqen edhe ne 12 dites neper televizione tona… Femijet e juaj rriten me ato kenge e ju nuk reagoni?

Kur paraqitet femra vetem si objekt seksi juve nuk ju duket diskriminuese kjo ndaj femres?

Më poshtë gjeni tekstin e këngës “Nuse, mësuese”:

Ah moj nuse sikur msuse

N’shpi t’burrit mban ligjërata

S’po t’pëlqejnë ty punt e vjehrrës

S’po t’pëlqejnë çka thonë kunatat

Mori nuse vezulluse

Ma e reja je n’ket shpi

Dikush tjetër ma i vjetër

Pun’t ma mirë se ti i di

Ref…x2

Fjala prish e fjala ndreq

Zgjidhi nuse ma mirë fjalt

N’daq pun’t mos me i pas keq

Zgjidhi nuse fjalt me mjaltë

Ah moj nuse lumja nuse

Bijat për ty e shqyen defin

Me gëzim të madh ty të kanë pritur

Prandaj ti mos jau prish qejfin

Me fol but e me dëgju

Nana ty nuse t’ka mësu

Vjehrrën me e respektu

Ti nderon prindërit e tu

Ref…x2

Fjala prish e fjala ndreq

Zgjidhi nuse ma mirë fjalt

N’daç punt mos me i pas keq

Zgjidhi nuse fjalt me mjaltë

Ref…x2

Fjala prish e fjala ndreq

Zgjidhi nuse ma mir fjalt

N’daç punët mos me i pas keq

Zgjidhi nuse fjalt me mjaltë.

Reagimi i Qendrës  Kosovare për Studime Gjinor, të cilët e kanë cilësuar si promovim i nënshtrimit të grave.

Në njoftimin e tyre, ata kanë kërkuar nga ndjekësit që të raportohet kjo këngë, për shkak të përmbajtjes së tekstit.

Ky është reagimi i plotë i Qendrës Kosovare për Studime (pa ndërhyrje):

“KËNGA “NUSE MËSUESE” PËRMBAN GJUHË TË URREJTJES DHE PROMOVON NËNSHTRIMIN E GRAVE. JU FTOJMË TA RAPORTONI!

Ditë më parë është publikuar një këngë nga Shkurte Fejza dhe Gresa Behluli me titull “Nuse mësuese”, këngë e cila përveç që i redukton gratë në rolet tradicionale gjinore, është shumëfish shtypëse për gratë duke qenë se promovon dhunën ndaj grave si mjet të disiplinimit të tyre përmes përmbajtjes frazave si:

“Fjala prishë e fjala ndreqë

Zgjedhi nuse ma mire fjalët

Në daç punët mos me i pasë keq

Zgjedhi nuse fjalët me mjaltë”

“Me folë butë e me duru

Nana ty nuse t’ka mësu

Vjehrren me e respektu

Ti nderon prindërit e tu”

Këngë të tilla i kontribuojnë gjithashtu vazhdimësisë së thellimit të pabarazisë gjinore dhe përjetimit të grave si dytësore dhe lehtë të dominueshme.

Andaj, ju ftojmë që të klikoni në vegzën e videos dhe ta raportoni duke klikluar butonin “Report” dhe duke e zgjedhur opsionin “Hateful or abusive content”./ KultPlus.com

Kënga e Shkurte Fejzës cilësohet që përmban gjuhë të urrejtjes dhe promovon nënshtrimin e grave

Ditë më parë është publikuar një këngë nga Shkurte Fejza dhe Gresa Behluli me titull “Nuse mësuese”, Qendra Kosovare për Studime Gjinore e ka cilësuar këtë këngë si promovim i nënshtrimit të grave.

“Këngë e cila përveç që i redukton gratë në rolet tradicionale gjinore, është shumëfish shtypëse për gratë duke qenë se promovon dhunën ndaj grave si mjet të disiplinimit të tyre”, shkruan në faqen e tyre Qendra Kosovare për Studime Gjinore.

Sipas tyre, këngë të tilla i kontribuojnë gjithashtu vazhdimësisë së thellimit të pabarazisë gjinore dhe përjetimit të grave si dytësore dhe lehtë të dominueshme.

Krejt për fund, aga ana e tyre kërkohet që kësaj kënge t’i bëhet Report.

“Andaj, ju ftojmë që të klikoni në vegzën e videos dhe ta raportoni duke klikuar butonin “Report” dhe duke e zgjedhur opsionin “Hateful or abusive content””, thonë nga Qendra Kosovare për Studime Gjinore.

KultPlus ju sjell tekstin e plotë të këngës:

Ah moj nuse sikur msuse

N’shpi t’burrit mban ligjërata

S’po t’pëlqejnë ty punt e vjehrrës

S’po t’pëlqejnë çka thonë kunatat

Mori nuse vezulluse

Ma e reja je n’ket shpi

Dikush tjetër ma i vjetër

Pun’t ma mirë se ti i di

Ref…x2

Fjala prish e fjala ndreq

Zgjidhi nuse ma mirë fjalt

N’daq pun’t mos me i pas keq

Zgjidhi nuse fjalt me mjaltë

Ah moj nuse lumja nuse

Bijat për ty e shqyen defin

Me gëzim të madh ty të kanë pritur

Prandaj ti mos jau prish qejfin

Me fol but e me dëgju

Nana ty nuse t’ka mësu

Vjehrrën me e respektu

Ti nderon prindërit e tu

Ref…x2

Fjala prish e fjala ndreq

Zgjidhi nuse ma mirë fjalt

N’daç punt mos me i pas keq

Zgjidhi nuse fjalt me mjaltë

Ref…x2

Fjala prish e fjala ndreq

Zgjidhi nuse ma mir fjalt

N’daç punët mos me i pas keq

Zgjidhi nuse fjalt me mjaltë

“Mora fjalë” kumboi në Prekaz

Për hir të 28 Nëntorit, zëri i njohur shqiptar, Shkurte Fejza ka qenë e pranishme pranë memorialit të kompleksit Adem Jashari në Prekaz, shkruan KultPlus.

Nga vendi i heroizmave të një familje të madhe që dha jetën për lirinë, Shkurte Fejza interpretoi këngën e madhe që na rrëqeth ndër vite “Mora fjalë”.

Ajo ndodhej pranë varreve të Jasharajve dhe pranë shtëpisë së dikurshme të tyre, teksa i jepte zë fjalëve “Çohu Adem”.

Ashtu sikurse dedikimi i kësaj kënge, edhe tingujt e saj do të mbeten përherë një thesar kombëtar që na sjellin emocione të shumta. / KultPlus.com

Viti 1979, kur Shkurte Fejza këndonte ‘Erdha nga qyteti’ (VIDEO)

Shkurte Fejza është ndër këngëtaret që në periudhat më të vështira për Kosovën, i qëndroi popullit kosovar afër përmes artit të saj, shkruan KultPlus.

Ajo njihet për këngët popullore e folklorike që i bënë ball kohës e vazhdojnë të dëgjohen edhe sot e kësaj dite.

Viti 1978 është viti që bëri kthesë në jetën muzikore në Kosovë. Në këtë vit mbahet Festivali i Gjirokastrës. Në këtë kohë, sidomos në qytete të Kosovës dëgjohej me të madhe muzika serbe. Festivali i Gjirokastrës nxori disa këngë të bukura.

Për Shkurten kjo ishte një mundësi e mirë, por më vonë do të vërtetohet se kjo ishte një e mirë për tërë Kosovën. Këngët “Këngë për Mic Sokolin”, “Moj Syzeza”, “Erdha nga qyteti”, etj., të cilat dëgjoheshin thuaja ilegalisht nga Shkurta, ndërsa instrumentistët e “Afërditës” i përgatitën dhe shumë shpejt morën dheun.

Sonte, KultPlus ju sjell këngën ‘Erdha nga qyteti’, të cilën Shkurte Fejza e intepretoi në vitin 1979. Një këngë kjo që i flet jetës dhe bukurive të fshatit. / KultPlus.com

O çke Kosovë o që po lëshon za

O çke Kosovë o që po lëshon za

O çke Kosovë o që po lëshon za
O Dergut pashën o mren o s’e la
Synon sejmnik more msyn o zapti
Don me rrobnue t’shkretën Malësi

Heu janë mbledh burra janë mbledhun gra
O për vend të tyne n’gjak tuj u la

Heu dalë kadalë ore Dergut pasha
O për pa mbetun Kosova në vasha
O pa u farue me burrë e me gru
O nuk lamë kush o me na rrobnu

Ref…x2
Amanet të parët o na e kanë lanë
O kush na prek o barut me i dhanë
O kush na prek o ne në këtë votër
O japim jetën i madh e i vogël

O knoni gra ju zana t’malit
Knoni për djemtë o n’atë fushë t’mejdanit
O shtatë sahatë o tuj premun me thika
O se janë trima e s’dinë çka ashtë frika

Heu dalë kadalë ore Dergut pasha
O për pa mbetun Kosova në vasha
O pa u farue me burrë e me gru
O nuk lam kush o me na rrobnu

Ref…
Amanet të parët o na e kanë lanë
O kush na prek o barut me i dhanë
O kush na prek o ne në këtë votër
O japim jetën i madh e i vogël

Jemi të fortë jemi çelik e
O s’ka ç’na ban o kurrë nji armik e x2

Shkurte Fejza: Djemtë më të këqij që i ka vendi, janë në elitën udhëheqëse të Kosovës

Këngëtarja e këngëve popullore, Shkurte Fejza, ka shpërthyer kundër klasën politike në një intervistë.

Ajo ka dhënë komente të ashpra për politikanët e Kosovës.

“Kosova ka pasur një fat të keq në udhëheqësi, sidomos pas luftës, djemtë më të këqij që i ka vendi janë në elitën udhëheqëse te Kosovës, po më vjen keq por në bazë të asaj se si po zhvillohen gjërat dhe në bazë të asaj se si qytetari i Kosovës nuk është i kënaqur nga asgjë që bëhet aty nga lidershipi.”, është shprehur Fejza.

Ajo tutje shprehet e zhgënjyer se si këta persona nuk e duan vendin e tyre.

“Sikur nuk e ndiejnë Kosovën, sepse njeriu duhet ta ndjejë vendin e vet dhe me marrë hapin i cili tu ka dhënë ty përgjegjësi më votën e këtyre të shkretëve. Duhet me pas një barrë në shpirt e jo të bësh çka ty të konvenon. Kam mëndu që njeriu mendon më mirë për vendin e vet, atdheun e vet, po jam zhgënjyer”, ka deklaruar ajo.

Krejt në fund ajo i quan edhe gangster udhëheqësit e vendit ton.

“Në përgjithësi ata që marrin vendime të mëdha në vendin tonë, janë për të ardhur keq, ata guxojnë, nuk pyesin, janë si gangster të them të drejtën”.

Ndiqeni videon dhe shikoni deklaratën e saj. / KultPlus.com